Skocz do zawartości

O rowerach


Niuniek

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcę wychodzić na takiego co się mądrzy a gó...o co wie, ale........

Koła

Wydaje mi się iż Shimano ma piasty na konusach więc ewentualny "serwis" zrobisz sobie sam - jeśli weźmiemy pod uwagę iż wybijanie łożysk z tylnego koła może być problematyczne (a może).

Generalnie koła powinno się budować/składać w oparciu o miejsce i specyfikę użytkowania jak i pod konkretnego bikera - waga, preferencje, moda, zachcianki, budżet. Przypominam iż aby wzmocnić koło szprychy można na "krzyżu" lutować. Bardziej bym się na "masie rotującej" skupił. Czyli dobra obręcz i lekkie bezdętki. Im lżejsza masa rotująca tym lepsze przyśpieszenie i większa radocha z jazdy.

Hamulce

To zaś jest temat o wyższości świąt takich nad takimi. Jeżeli wiesz że mechaniki spełnią Twoje oczekiwania to moim zdanieniem wszystko jedno które. W mechanikach przy pomocy ampula sam wszystko w 2 minuty ogarniesz (w hydro bywa różnie). W tym przypadku tarcza, klocki i pancerze grają główną rolę. To rozwiązanie - jak każde inne ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne :)

"Miękka" i podatna na wygięcia tarcza potrafi człowieka doprowadzić do szału, itd, itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zmienić całe koła w swoim MTB. Rower użytkuję cały rok, codziennie głównie w mieście ale ciągle wjeżdżam i zjeżdżam z dość sporych górek - takie pofałdowane miasto (: Obręcze wybrałem Alexrims DP20. Do tego szprychy DT Swiss - te mocniejsze. Piasty myślałem aby włożyć Shimano SLX. Shimano dlatego że w razie czego można środek wymienić a popularne konkurencyjne piasty Novatec to po padzie trzeba całe zmieniać - to prawda?

Potrzebny mi jeszcze do tego hamulec tarczowy. Ale chcę mechaniczny. I do wyboru mam Hayes MX5, Avid BB5 albo Shimano BR-M416. Najbardziej interesuje mnie ten ostatni bo jest najtańszy a kilka opinii przeczytałem że jakoś bardzo nie odbiega od tych pozostałych które podałem a na deszczu czy śniegu radzi sobie nawet lepiej. Jeździł ktoś z takimi hamulcami i/albo może mi coś doradzić?

Heh, w zeszłym roku też chciałem wymienić hamulce na mechaniczne tarczówki, potem okazało się, że trzeba by zmienić również koła i w końcu.....

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniłem rower, czekam już na rozpoczęcie sezonu, tylko trochę śniegu jeszcze stopnieje i ogarnę jakieś wolne :D

 

Send with my HTC Sensation XL

 

 

 

 

P.s. z mechanicznych to co czytałem to avid bb7 powinny dac radę

 

Send with my HTC Sensation XL

 

 

Edytowane przez sredniaq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny mi jeszcze do tego hamulec tarczowy. Ale chcę mechaniczny. I do wyboru mam Hayes MX5, Avid BB5 albo Shimano BR-M416.

 

Zdecydowanie polecam Avidy - BB7 sa swietne, poniewaz mozna je regulowac "na trasie" bez narzedzi, polaczone z klamkami Avid Speed Dial 7 - masz zestaw o niesamowitej mozliwosci regulacji. BB5 sa w sumie tym samym zciskiem co BB7 tyle ze regulacja nie jest taka latwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z pytaniem do szosowców.Czy któryś z Was ma może niepotrzebne koła?Chcę doprowadzić do ładu starą kolarkę zaczynając od wyrzucenia kół,w których ciągle zrywam szprychy. Po prostu nie zawsze chce mi się wskakiwać w bloki mojego corratec'a i lubię pojeździć starociem.

Ewentualnie poproszę o PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić rower, budżet około 3000pln (może z lekką górką jak coś fajnego by się trafiło)

Waga/Wzrost 180/87

Przeznaczenie: do miasta i do lasu, turystyka, bagażnik obowiązkowy, kosz na psa już mam, będzie ciągana przyczepka na dziecko.

Może jakiś kanapowóz z wygodnym siodełkiem? :)

 

Jaki model polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić rower, budżet około 3000pln (może z lekką górką jak coś fajnego by się trafiło)

Waga/Wzrost 180/87

Przeznaczenie: do miasta i do lasu, turystyka, bagażnik obowiązkowy, kosz na psa już mam, będzie ciągana przyczepka na dziecko.

Może jakiś kanapowóz z wygodnym siodełkiem? :)

 

Jaki model polecacie?

Nie mowie ze masz kupic Treka, ale do tego co piszesz kupil bym Treka z seri FX lub podobny rower innej marki, http://www.trekbikes.com/pl/pl/bikes/town/recreation/fx/

Moj kolega ma 7.3, ma zalozone blotniki, moze zalozyc bagaznik, jezdzi nim codziennie po ~13km do pracy, spokojnie osiaga predkosci przelotowe 35-40km/h. Z oponami cyclocrosowymi 32 mm i bez blotnikow moze jezdzic po lzejszych trasach MTB, jedynie trzeba uwazac zaby nie rozciac wezszej opony na ostrych kamieniach.

 

Jezeli wymagasz wiekszego komfortu (amortyzator) i lepszej przydatnosci w terenie to wtedy obejzyj sobie Treka DS, http://www.trekbikes.com/pl/pl/bikes/town/dual_sport/ds_series/

Ma bardziej "gorska" geometrie i mozna zalozyc szersze opony.

 

FX bralbym w rozmiarze 20" a DS bym sie przymierzyl do 17.5" lub 19".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używacie może dętek latexowych?

W poprzednim sezonie śmigałem bezdętkowo na ghetto tubeles, ale opony zaczęły przepuszczać powietrze bocznymi ściankami, więc planuję przesiadkę na dętki i nie wiem czy brać zwykłe czy latex'y podobno trudniej je przebić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim sezonie śmigałem bezdętkowo na ghetto tubeles, ale opony zaczęły przepuszczać powietrze bocznymi ściankami,

 

ja juz trzeci sezon na tubless ready i tylko spece s works renegade (ultralekkie "papierowe" ) mi sie pociły na bocznych ściankach, w tamtym roku fastrak przód i renegade na tyle, i nic nie puszczały, jeździłem też 2 lata temu na pythonach i trzymały cisnienie dobrze. To chyba kwestia zalania dobrym glutem , glua też trzeba co jakiś czas uzupełniac, ja nie widze problemu w tubless ready

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeżdżę na Mezcalach, mleczko Stan'a i niestety puszczają, nawet zaraz po dolewce :( Opon zmieniać nie chcę, bo Mezcale to najlepsze opony jakie miałem od lat - jeżdżę po różnych nawierzchniach i w bardzo różnych warunkach, a one wszędzie dobrze sobie radzą, nie mają jakiegoś słabego punktu, nie są też w jakimś zastosowaniu wybitne ;) ale wszędzie jest bardzo ok :)

 

Więc padło na dętki latexowe, waga takiej dętki to 120-130g, czyli tylko ciut więcej moje ghetto(po 45g "półdętki" i po 60g mleczka), ale czy warto dopłacać do lateksowych, czy np. wziąć jakieś lepsze butylowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latexowe są spoko trzymają dobrze powietrze i niełatwo je przebić. Są dobre do pierwszego przebicia, bo już na nie łatki nie nalepisz. Ja zrezygnowałem z nich z tego powodu. Szkoda mi za każdym razem jak w kolarce się przedziurawię (2x w tygodniu w sezonie) kupowac nową dętkę. Butylkowe dętki są spoko. Jeździłem wiele lat w trialówce na tym. Trzymają powietrze wielokrotnie dłużej niż kauczuki i jeśli pamiętam napis na opakowaniu 2x trudniej je przebić od kauczuku syntetycznego. Niestety podobnie jak lateks - łatki sie ich za dobrze nie chcą trzymać (ale dają radę jakiś czas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Heh, fajnie, ja mam trzodę zamiast loga na główce ramy ;)

sam robiłeś tego benderfendera? Z jakiego materiału? Zrobiłem sobie coś takiego z folii ale za cienka :/

 

tak patrzę...

...ale to coś co przykręciłeś do goleni amortyzatora to: :biglol::toobad::facepalm:

Edytowane przez brt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to uchwyt do u-locka bo nigdzie indziej nie pasuje

ale na goleni?

- skracasz sobie skok amortyzatora,

- prawdopodobnie uszkadzasz anodę,

Po gumce wnioskuję, że sag masz ustawiony tak, że amortyzator nie dobija Ci do uchwytu?

Edytowane przez brt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U -lock dobra rzecz, ale u mnie tego trzymadła na rowerze nima, bo po pierwsze te amerykańce dali go z taka śrubką że się nie da dokręcić (jakas niespasowana rozmiarem), a drugie że mam całą zgraje rowerów i mi sie nie widzi co rusz podmieniać, ale jest spoko patent stosowany przez kurierów: taki cyngiel przyczepiany do paska z tyłu. Pod warunkiem że sie użyła połówki u-locka:

 

Ja mam taki zestaw:

 

DSC02522.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...