Skocz do zawartości

Może ktoś wyjaśni skąd znowu ta cena paliwa?


bushwalker

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Lecha Kaczyńskiego zostały już tylko 554 dni

Suba. Też za nim nie przepadam, ale ceny paliw to nie jego wina -chyba :?:

jak chcą więcej jak złotówkę, idę lać na zewnątrz

Żartowniś :lol: mam takiego znajomego co tankuje,jak mu mówię- nalej mi tam do baku, to zawsze mówi że prawie się wylał albo rozpina rozporek-też taki żartowniś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może by tak zrobić zrzutkę i wynająć tankowiec?

od somalijczyków chyba, a tak na powaznie

 

nic nie zrobimy na ceny paliw, stare przyslowie lej i placz

no chyba ze ktos mieszka przy wschodniej granicy to cos tam taniej kupi

 

psychicznie juz sie przygotowuje do piątki z przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalałem dzisiaj PB98 Ultimate za 4,99zł/l :evil:

 

Równo rok temu płaciłem 4,99 za litr.... a cena baryłki o pół mniejsza....gdzie logika?

 

Logika jest bardzo prosta - matematyka.

Rok temu cena baryłki ropy oscylowała około 140 USD (max). Było to w okresie, kiedy dolar w Polsce kosztował ok. 2,1 zł.

 

Baryłka ropy kosztowała więc 294 zł. Z baryłki ropy można wycisnąć ok. 25% benzyny 95 oktanowej. Reszta to benzyna 98 (która zawiera troszkę droższe frakcje naftowe, więc poniższa kalkulacja jest taka sama, tylko koszt produkcji nieco wyższy), oleje napędowe, opałowe, asfalty, oleje bazowe/smarowe i inne "śmieci".

 

A więc 25% z baryłki (159 L) to 40 L, warte (w surowcu) 70 zł, czyli 1,85 zł/L.

 

Dodaj do tego koszty przerobu ropy i różnego rodzaju dodatku (MTBE, dodatki antystukowe) (50 gr/ L) , akcyzę (1,57 zł/L) i opłatę paliwową (9 gr/L) i marżę producenta, i masz cenę hurtową 4,20 PLN/ L. Dodaj do tego marże pośredników, w tym stacji benzynowych (które latem są najwyższe, bo to najlepszy sezon - urlopy itd.) i wychodzi Ci cena podchodząca po 5 zł.

 

W tym roku, teraz, cena ropy oscyluje na poziomie 70 USD/ baryłkę, a dolara mamy po 3,25 PLN.

Taka sama kalkulacja jak powyżej dałaby cenę hurtową na poziomie 3,90 PLN/L, jednakże koszty gromadzenia zapasów obowiązkowych są wyższe w tym roku niż w zeszłym (konieczność zamrożenia kapitału oraz koszt magaznynowania gigantycznych ilości paliw - wynajem zbiorników czy budowa swoich nowych kosztuje rafinerie w Gdańsku i Płocku kupę kasy).

 

Poza tym rafinerie w miarę możliwości maksymalizując marże chcą sobie poradzić z kryzysem i ujemnymi wynikami finansowymi za rok poprzedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalałem dzisiaj PB98 Ultimate za 4,99zł/l :evil:

 

Równo rok temu płaciłem 4,99 za litr.... a cena baryłki o pół mniejsza....gdzie logika?

 

Logika jest bardzo prosta - matematyka.

Rok temu cena baryłki ropy oscylowała około 140 USD (max). Było to w okresie, kiedy dolar w Polsce kosztował ok. 2,1 zł.

 

Baryłka ropy kosztowała więc 294 zł. Z baryłki ropy można wycisnąć ok. 25% benzyny 95 oktanowej. Reszta to benzyna 98 (która zawiera troszkę droższe frakcje naftowe, więc poniższa kalkulacja jest taka sama, tylko koszt produkcji nieco wyższy), oleje napędowe, opałowe, asfalty, oleje bazowe/smarowe i inne "śmieci".

 

A więc 25% z baryłki (159 L) to 40 L, warte (w surowcu) 70 zł, czyli 1,85 zł/L.

 

Dodaj do tego koszty przerobu ropy i różnego rodzaju dodatku (MTBE, dodatki antystukowe) (50 gr/ L) , akcyzę (1,57 zł/L) i opłatę paliwową (9 gr/L) i marżę producenta, i masz cenę hurtową 4,20 PLN/ L. Dodaj do tego marże pośredników, w tym stacji benzynowych (które latem są najwyższe, bo to najlepszy sezon - urlopy itd.) i wychodzi Ci cena podchodząca po 5 zł.

 

W tym roku, teraz, cena ropy oscyluje na poziomie 70 USD/ baryłkę, a dolara mamy po 3,25 PLN.

Taka sama kalkulacja jak powyżej dałaby cenę hurtową na poziomie 3,90 PLN/L, jednakże koszty gromadzenia zapasów obowiązkowych są wyższe w tym roku niż w zeszłym (konieczność zamrożenia kapitału oraz koszt magaznynowania gigantycznych ilości paliw - wynajem zbiorników czy budowa swoich nowych kosztuje rafinerie w Gdańsku i Płocku kupę kasy).

 

Poza tym rafinerie w miarę możliwości maksymalizując marże chcą sobie poradzić z kryzysem i ujemnymi wynikami finansowymi za rok poprzedni.

 

 

...chyba sobie to wydrukuje :) W sumie racja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalałem dzisiaj PB98 Ultimate za 4,99zł/l :evil:

Równo rok temu płaciłem 4,99 za litr.... a cena baryłki o pół mniejsza....gdzie logika?

Logika jest bardzo prosta - matematyka.

...chyba sobie to wydrukuje :) W sumie racja...

 

W sumie wiem, o czym piszę... powiedzmy, że maczam paluchy.. w benzynie :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj na stacji Shell LPG 1,99 :neutral:

a pomyśleć że niedawno cena była już 1,56! długo się jednak nią ludziom nie dali nacieszyć

aż strach pomyśleć jaka cena będzie w zimie gdy zapotrzebowanie dopiero pójdzie do góry :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ceny gazu, ostatnio w mediach straszą że cena lpg będzie rosła szybciej niż benzyna i napęd, wydaje mi się to jednak nieuzasadnione ponieważ ilość samochodów napędzanych lpg stale maleje, jak wszyscy wiemy większość osób które niegdyś jeździły polonezami, lanosami itd. auta te w większości jeździły na gazie, a teraz ci sami użytkownicy jeżdżą dieslem. Popytam maleje, a podaż nie powinna spadać. W okresie zimowym jak zawsze gaz zdrożeje ale proporcja lpg do benzyny powinna długo jeszcze pozostawać na dużą korzyść samochodów napędzanych lpg.

Obecnie tak jak wcześniej pisałem LPG-1.99, Pb95-4.67 chyba nie trzeba tłumaczyć jaką widać oszczędność :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...