Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

a konkretnie Ubuntu (bo innego nie znam :mrgreen: ) - ze wzgledu na swoje plug and play.

Linux na plytke w celach testowych czy Ci sie spodoba ;-) (bo jest gotowy dzialajacy obraz), pozniej lepiej jednak na czyms co umozliwia zapis.

 

Mógłbyś rzucić linkiem? na ubuntu.pl są linki do jakichś obrazów ale nie jestem pewien czy patrze na odpowiednie . Rozumiem, że wersja o której mówisz umożliwia zapoznanie się z tym systemem bez jakichkolwiek rewolucji na hdd (wszystko działa z płyty).

Nie chciałbym czegoś popsuć... a zdolny jestem w tej materii :cool:

 

A może to chodzi o któreś z tych?

Ubuntu 7.10PL Grymaśny Gąsiorek

Kubuntu 7.10PL Grymaśny Gąsiorek

Xubuntu 7.10PL Grymaśny Gąsiorek

 

Tylko za bardzo nie wiem czym się jedno od drugiego różni. W FAQ na stronie ubuntu nie widzę odpowiedzi. Może źle patrzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablonas, ftp://ftp.tpnet.pl/d15/ub...esktop-i386.iso - powinno styknąć :)

Dzięki :cool:

Rozumiem, że w momencie startu dostanę jakiś wielki komunikat pisany czerwonymi literami co zrobić żeby tylko "odpalić demo" a nie zainstalować na miejsce win xp?

I jeszcze jedno. Po polskiemu ta wersja jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablonas, by odpalić instalator to klika się na ikonce na pulpicie, język... nie mam pojęcia nie zauważam już czy program jest po polsku czy angielsku, przy instalacji da się wybrać, z jakimi ustawieniami startuje livecd nie wiem, powinno dać się zmienić ale nigdy mnie to nie interesowało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to i ja sie podepnę z zapytaniem: od kilku dni podczas odpalania systemu komp na paskudny zwyczaj się samoczynnie resetowac. Czasami nawet po 2-3 razy. Jak już odpali to działa bez kłopotów. Co to zdycha? Kłopot software czy hardware? Ponoć tak czasami jest przy zdychającym zasilaczu prawda to? Mi się wierzyć nie chce bo dlaczego tak by sie działo tylko czasami i tylko przy odpalaniu?

PZDR!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Ubuntu nie ma chęci na współpracę ze mną :(

 

Na stacjonarnym kompie wysypuje się chwile po wybraniu opcji uruchomienia. Pozwala tylko wpisać komendę "help"

 

Na laptopie idzie trochę dalej ale w trakcie wyświetla jakieś "Bios bug" później na liście instalowanych komponentów -> [ok] po prawej stronie -> wyświetla coś jak windows gdy ma brak ważnych bibliotek/katalogów, a następnie obraz zaczyna skakać jak stary monitor na zbyt dużej rozdzielczości (wąskie szlaczki)i jedyne co można zrobić to wyłączyć kompa.

 

Linux vs pablonas - 1:0 :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablonas, nie napisałeś co masz za sprzęt - dokładnie CPU, grafika, chipset płyty, ilość pamięci rodzaj dysku twardego.

Blaszak:

Płyta główna:

Typ procesora AMD Athlon XP-A, 1833 MHz (11 x 167) 2500+

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-7VT600 1394 (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio, LAN, IEEE-1394)

Mikroukład płyty głównej VIA VT8377 Apollo KT600

Pamięć fizyczna 512 MB (PC2700 DDR SDRAM)

Typ BIOS'u Award Modular (09/24/03)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM2)

 

Ekran:

Karta wideo NVIDIA GeForce FX 5500 (128 MB)

Akcelerator 3D nVIDIA GeForce FX 5500

Monitor Dell E770p [17" CRT] (279CF0A9B6MZ)

 

Multimedia:

Karta dźwiękowa Creative SB PCI128 (Ensoniq ES5880) Sound Card

 

Magazyn:

Kontroler IDE VIA Bus Master IDE Controller - 0571

Kontroler SCSI/RAID NERO IMAGEDRIVE SCSI Controller

Kontroler SCSI/RAID VIA SATA RAID Controller

Napęd dyskietek Stacja dyskietek

Dysk fizyczny MAXTOR S TM3250820AS SCSI Disk Device (232 GB)

Dysk fizyczny ST320413A (20 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100)

Napęd dysków optycznych _NEC DVD_RW ND-4551A

Napęd dysków optycznych NERO IMAGEDRIVE2 SCSI CdRom Device (Virtual CD-ROM)

Status dysków SMART OK

 

Partycje:

C: (FAT32) 25316 MB (11040 MB wolne)

D: (NTFS) 213135 MB (17851 MB wolne)

F: (FAT32) 2497 MB (1389 MB wolne)

G: (FAT32) 16579 MB (1044 MB wolne)

Rozmiar całkowity 251.5 GB (30.6 GB wolne)

 

Urządzenia wejściowe:

Klawiatura Standardowa klawiatura 101/102 klawisze lub Microsoft Natural Keyboard PS/2

Mysz Mysz zgodna z PS/2

 

Sieć:

Karta sieciowa Karta Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC (192.168.1.100)

 

 

 

 

Lapek:

Płyta główna:

Typ procesora Unknown, 1600 MHz

Nazwa płyty głównej Nieznane

Mikroukład płyty głównej Nieznane

Pamięć fizyczna 768 MB

Typ BIOS'u Phoenix (06/07/07)

 

Ekran:

Karta wideo VIA Chrome9 HC IGP (256 MB)

Karta wideo VIA Chrome9 HC IGP (256 MB)

Monitor Rodzajowy monitor PnP

 

Multimedia:

Karta dźwiękowa Internal Speaker/Headphone (Con

 

Magazyn:

Kontroler IDE Kontroler VIA Bus Master IDE - 0571

Kontroler IDE Kontroler VIA Serial ATA — 0591

Kontroler SCSI/RAID Inicjator iSCSI firmy Microsoft

Dysk fizyczny FUJITSU MHW2080BH ATA Device

Napęd dysków optycznych PBDS DS-8A1P ATA Device

Status dysków SMART Nieznane

 

Partycje:

C: (NTFS) 30240 MB (15884 MB wolne)

D: (NTFS) 44019 MB (37857 MB wolne)

Rozmiar całkowity 72.5 GB (52.5 GB wolne)

 

Urządzenia wejściowe:

Klawiatura Standardowa klawiatura 101/102 klawisze lub Microsoft Natural Keyboard PS/2

Mysz Alps Pointing-device

 

Sieć:

Karta sieciowa Atheros AR5005G Wireless Network Adapter (192.168.1.102)

Modem HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP

 

O dziwo everest który mi robił te raporty nie rozpoznaje procesora. To Celeron M. Płyta - nie wiem :oops:

 

 

Myślisz, że problem leży w sprzęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablonas, sprzęt raczej nie jest pierwszej świeżości więc powinien działać... ale chipsety VIA (lapek i komp stacjonarny) to totalne nieporozumienia, zdecydowanie należy brać coś z lepszej półki - w przypadku CPU AMD - NVidia, w przypadku CPU Intela - ... Intel :)

Oczywiście są wyjątki... ale to inna bajka.

Na PC problemem będzie obsługa karty graficznej i ewentualna detekcja dopuszczalnych parametrów pracy monitora. W przypadku notebooka problemy z chipsetem, który zawiaduje wszystkim.

Nieco poratować może Cię odpalenie trybu bezpiecznego - powinno być coś takiego jak VGA albo Safe - nie pamiętam. Większość z tych rzeczy da się doprowadzić do działania po instalacji systemu, ale to trochę dłubania jest. Myślałem, że ten PC nieco nowszy jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło jezu ile sprzetu :mrgreen:

Też się zdziwiłem jak to zobaczyłem :shock: :wink:

pablonas, sprzęt raczej nie jest pierwszej świeżości więc powinien działać... ale chipsety VIA (lapek i komp stacjonarny) to totalne nieporozumienia, zdecydowanie należy brać coś z lepszej półki - w przypadku CPU AMD - NVidia, w przypadku CPU Intela - ... Intel :)

Oczywiście są wyjątki... ale to inna bajka.

Lapek kupiony jako gotowiec. Blaszak składany kawał czasu temu i upgrade`u na razie nie przewiduję. Wystarcza mi taki złomek a problemów żadnych z nim (odpukać) nie mam.

Nieco poratować może Cię odpalenie trybu bezpiecznego - powinno być coś takiego jak VGA albo Safe - nie pamiętam. Większość z tych rzeczy da się doprowadzić do działania po instalacji systemu, ale to trochę dłubania jest. Myślałem, że ten PC nieco nowszy jest :)

Sprawdzałem. Również nie działa. Trudno. Aż takiego ciśnienia na Linuxa nie mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziles, czy dobrze obrazek sie zassal?

 

g.

Jak to sprawdzić. Tylko proszę powoli i dużymi literami :wink:

Ale osso chodzi? pablonas, chcesz dam Ci Mandrive full profesional wersje. Instalka dziecinnie prosta, system przyjazny i latwy w obsludze.

Daj mi swoj adres na PW i wysle Ci 3 DVD z Mandriva 2007, 2008 i Extreme 2.

Dzięki! Poczytam o tym i się odezwę :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z obrazem płytki powinien być dostępny kod md5, albo w postaci plik.md5 albo w postaci dosyć długiego ciągu cyfr. Pobierasz sobie pliczek: http://www.etree.org/cgi-bin/counter.cg ... md5sum.exe i zapisujesz w tym samym katalogu co zassany obraz ISO. Odpalasz cmd (start->uruchom - wpisujesz cmd), przechodzisz do katalogu z pobranym obrazem ISO a następnie wykonujesz polecenie md5sum nazwa_pliku.iso i otrzymujesz ciąg liczb jaki porównujesz z tym ze strony z której pobrałeś obraz. Jeżeli ten ciąg liczb masz zapisany razem z plikiem iso w pliku md5 to wystarczy wpisać md5sum.exe -c plik.md5 - nigdy nie robiłem tego pod windowsem, ale działa podobnie do wersji linuksowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba popróbować różne LiveCD, modny ostatnio TinyMe oparty na jakże popularnym PcLinuxOS, FreeSBIE oparty na FreeBSD czy chociażby Damn Small Linux. Dla 'dłubków' z pen'a można odpalić Arch Linuxa z fluxboxem, openboxem, icewm czy tym podobnym. Arch nie jest distrem klikanym i trzeba się do niego przyłożyć ciut, ale za to jest przejrzysty, lekki i w ogóle fajny :twisted:

 

Pozdrawiam,

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...