Skocz do zawartości

ZAPROSZENIE: Szwecja, Finlandia, Łotwa (od 2 do 18 lipca 2023) - AKTUALIZACJA


Panzerpferd

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Panzerpferd napisał(a):

Kraj wielbicieli hambuksów jest piękny i zajedwabisty. A po ostatnim ataku inflacji śmiem twierdzić, że ceny w Szwecji są porównywalne a nawet czasem mniejsze niż u nas. Może też być tak dlatego, bo na każdym kroku nie czuję, że jak to śpiewał Grabaż: "żyję w kraju w którym każdy chce mnie zrobić w ciula na moją kasę". 

Chcesz wydać pieniędzy jak król - wydasz. Ale w większości zjesz i kupisz smacznie i tanio, bo lokalsi dbają a nie dybają na siebie. A cena paliwa? Przy tutejszej ekonomicznej jeździe wychodzi tyle samo :D

@Vikking. i Rodzino. Dzięki za wspólny czas. Macie jaja. Trasę na którą nas zabrali zjeździli sami... zimą. Do zobaczenia mam nadzieję szybciej niż za rok.

Poniżej garść fotek. Pozdrowienia z promu Vaasa do Finlandii! 


Również bardzo dziękujemy! Oj tam, zimą była łatwiejsza bo śnieg wyrównał teren :D po za tym trasa zaczyna się  bardzo spokojnie a później nie ma już miejsca żeby zawrócić. Niestety my nie planujemy narazie wypadów za granice Dalarny ale jak będziecie w okolicy to u nas kawa i ciastka są zawsze!

  • Super! 2
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KPR napisał(a):

@niezrównowaŻona & @Panzerpferd wróciliście już? Jak wrażenia? Gdzie nocowaliście w Finlandii? Pochwalcie się jakimiś fotoskami z wyjazdu:) Łakomie patrzę na wszystko co dotyczy FIN bo jestem w przededniu wyjazdu :)

Coś mi się wydaje, że Pancer zamykał żonę w piwnicy, czy gdzie on tam ją zamyka i sam się zatrzasnął :thumbup:

Ani zdjęciów, ani info jak było, może zostali tam na zawsze, ja bym został.:faja:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się wywołany do tablicy.

Powrócilimy :D

Machnęliśmy 4490 km w tym 3690 na kołach.

 

Szwecja jest zarąbista (więcej pisałem wcześniej)! Za rok bierzemy dłuższy urlop i wracamy tam.

Finlandia - nie zachwyciła nas. Droga jak piorun i w zasadzie nie wiadomo czemu. Bo ani ładniejsza, ani lepiej zorganizowana czy ciekawsza. Udało nam się przeżyć muminkowo. Tak naprawdę jedynymi miejscami, które może w przyszłości odwiedzimy są urokliwa drewniana parterowa starówka w Raumie oraz Heureka w Helsinkach (taki ichniejszy Kopernik)

W Estonii nareszcie zawitaliśmy do Tartu. Oczarowało nas to miasto, którego flaga przypomina polską (kolory nadał Stefan Batory). Co ciekawe wszędzie wiszą tam ukraińskie flagi - oceniam to jako prztyczek w nos dla mniejszości rosyjskiej.

Łotwa - biedna ale piękna i czysta. Tak jak szwedzkie szutrówki zachęcają do gnania tak te, wysypane tłuczniem i z "tarką" są jakąś masakrą. Tym bardziej, że jest ich naprawdę sporo. Na Łotwie najwięcej jest także ruskich. Widać, że zarówno Łotwa jak i tym bardziej Estonia aspirują do skandynawskiego porządku ale święte krowy ze wschodu im to utrudniają. Chociaż jak mówiła nam Ieva - od czasu inwazji na Ukrainę wiele się zmieniło, bo Łotysze nabrali odwagi i śmielej przeciwstawiają się temu ruskiemu odsetkowi, który jest niereformowalny. 
Odwiedziliśmy m.in. Siguldę (Zygwold), gdzie zjechaliśmy na skrzydle po linie kolejki linowej (https://siguldaadventures.com/zipline - polecamy, mega przyjemne przeżycie) oraz poszwędaliśmy się po parkach i rezerwatach usianych wkoło dzikiej i pięknej rzeki Gauja. Trafiliśmy też na koncert Łotewskiej supergrupy Folkowej Tautemeitas.

Przez Litwę tradycyjnie jedynie przejechaliśmy.
Poniżej kilka fotek :-)

 

20230712_091912.jpg

20230712_114811.jpg

20230713_210302.jpg

20230714_122830.jpg

20230714_133928.jpg

20230714_134230.jpg

20230714_194934.jpg

20230715_130711.jpg

20230715_141216.jpg

20230717_164407.jpg

Edytowane przez Panzerpferd
  • Super! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Panzerpferdbardzo zróżnicowana trasa. CIEKAWA:)

Ja jestem w przededniu wyjazdu do tej drogiej Finlandii;) gdzie tam spaliście? Pod namiotem na dzikusa? To dla nas tegoroczny główny punkt wypadu, chcę tam zrobić ok 2kkm. Masz może jakieś atrakcje, które polecasz?:) poza Muminkowem, tam będziemy:)

 

Szkoda, że urlop jest ograniczony czasowo, pojechałbym i do tej Szwecji, a będę juz tak blisko;) ehhh... następnym razem... pewnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Finlandii mieliśmy jedynie dwa noclegi, a ponieważ nadrabialiśmy opóźnienie w Szwecji to spaliśmy na bogato. Raz w placetosleep w Raumie a raz w mieszkaniu w Helsinkach, które wyszłoby naprawdę tanio, gdyby nie mandat za parkowanie - gapy jesteśmy :biglol:

Poza Muminkowem, którego nie polecam (nie no, jest OK, tylko my powaleni) to tak jak pisałem wcześniej Rauma i Heureka w Helsinkach. Gdzie indziej nasza noga w Finlandii nie stanęła. Jakbyś jechał do Szwecji to daj znać, tam dużo więcej fajnych miejsc jest w zanadrzu - pełnie popełnię dokładniejszy post o tym kraju.

 

Szerokości :-) 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejszość rosyjska na Łotwie czy Estonii to około 25% ich populacji, kiedyś było więcej. Co ciekawe bardzo dużo tych ruskich pochodzi z Ukrainy.

Mają wywalone na Rosję bardziej niż my, w Tartu w samym centrum był piaskowy pomnik traktora targającego ruski czołg:D w skali 1:1.

 

 

  • Super! 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie dziwię się, ze nie chcą do mateczki rosji bo zarabiają w ojro i to całkiem nieźle. Ale zdaniem kilku lokalsów rzuca sie w oczy część z nich, która nie przestrzega ogólnie przyjętych zasad. Są przypadki, gdy ruskojęzyczny 40 latek od dekad mieszkający na Łotwie do dziś nie kuma lub udaje że nie kuma angielskiego i łotewskiego jednocześnie w nieprzyjemny sposób dając do zrozumienia, że w poważaniu ma tę całą bałtycką społeczność :huh:

Swoją drogą zauważyłem, że słysząc rozmowę po rosyjsku mimowolnie czuję się tak, jakby ktoś ohydnie przy mnie klął. A kiedyś tak nie było. Vive le Puten! :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie.

 

Za tydzień ruszamy na szybką przebieżkę po południowej Szwecji wg poniższej mapy. Mamy na to ok 6dni.

Z miast zasadniczo Goteborg, Halmstad, Malmo no i Karlskrona z racji promu.

Pozostałe lokalizacje staramy się zaznaczać z dala od miast.

 

Czy są wg Was jakieś mocne punkty w tym obszarze które koniecznie trzeba odwiedzić, coś nieoczywistego, fajnego , pięknego, wartego czasu?

Jakieś fajne jezioro, wioska, fajna droga widoczek itp.

 

Nasz plan jest zgrubny i będzie pewnie modyfikowany na miejscu. Staram sie ubierać dni w różne atrakcje tak by było różnorodnie wiec przyjmę wszelkie porady i podpowiedzi :)

 

image.thumb.png.7f7567ff2c3ca9dae51a92a02857fe95.png

 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra trasa. Liźniemy te okolice za rok, teraz byliśmy w części środkowej.

Tu masz kilka linków dzięki którym konstruowałem trasę:

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1C1DDgA0AdFGT_PAQc2J_GL7YaPosiyvU&ll=60.364905565998555%2C16.285882231025766&z=7

https://www.alltrails.com/pl-pl/explore/sweden

 

Nauczką jaką wynieśliśmy z tej wizyty jest to, by nie brać, nawet dla dziecka ubrań na zapas. Na każdym zorganizowanym kempingu są dostępne pralki i suszarnie a i w miasteczkach znajdziesz takie miejsca. Za ok. 30 zł robisz pełen wsad i po półtorej godziny masz wsio czyste i suche :-)

 

Powodzenia i czekamy na relację!

 

  • Super! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dirkdiggler nie wiem czy masz w planach, bliżej nieokreślone konstrukcje drewniane na brzegu. Byłem tam ponad 20 lat temu niemniej jednak Google pokazuje, że jeszcze to funkcjonuje:

 

https://maps.app.goo.gl/2zQL2WAG6H8iG9MJ9?g_st=ic

 

Według mnie warto.

  • Super! 1
  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Panzerpferd napisał(a):

Nauczką jaką wynieśliśmy z tej wizyty jest to, by nie brać, nawet dla dziecka ubrań na zapas. Na każdym zorganizowanym kempingu są dostępne pralki i suszarnie a i w miasteczkach znajdziesz takie miejsca. Za ok. 30 zł robisz pełen wsad i po półtorej godziny masz wsio czyste i suche :-)

Od paru lat nad tym myślimy i za każdym razem wracamy z 3 workami prania, które później kilka tygodni w domu ogarniamy:faja:

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dirkdiggler I jeszcze jedno :)

Jak chcecie korzystać ze zorganizowanych pól namiotowych z prądem to zdążają się takie, które mają jedynie wyjścia na siłę (chyba, nie jestem Wałęsą) i przyda się taki dynks:

 

20230711_100241.jpg

U nas w internetach znalazłem takie coś:

https://intercamp.pl/adapter-wtyk-cee-gniazdo-schuko-kabel-przejsciowka

Edytowane przez Panzerpferd
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...