Skocz do zawartości

ZAPROSZENIE: Szwecja, Finlandia, Łotwa (od 2 do 18 lipca 2023) - AKTUALIZACJA


Panzerpferd

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołgiem, ostatnio jadaczkę na wodzy trzymałem i na forum nie pisałem, ale znalazł się powód :biglol:

Drodzy subarowicze, szukamy kompanów na wspólną podróż...

[i tu pora na edycję poprzedniego wpisu]

...

przez Szwecję, Finlandię, i Łotwę.

W zeszłym roku zachwyciliśmy się Estonią i jej prawie białymi nocami - teraz czas pojechać bardziej na północ.

 

Plan jest następujący:

  • W niedzielę, 2 lipca, o godz. 18 odpływamy promem relacji Gdańsk-Nynäshamn (koszt ok.  2500 zł za 3 osoby + Subar). Rejs trwa 18 godzin, czyli w południe w poniedziałek witamy się ze Szwecją.
  • Szwędaczkę po Szwecji machniemy odwiedzając region Dalarma: kopalnię Falun, "Wróżkiciowo" Tomteland, dalej wzdłuż zatoki Botnickiej na północ odwiedzimy stary port w Hudiksvall, machniemy nocleg na dziko nad morzem, zwiedzimy Sundsvall, Fiord Hoga Kusten oraz zaatakujemy Trollowe drzwi niedaleko Skuleberget. Do Finlandii przepłyniemy w połowie zatoki promem Ulmea - Vasa (ok. 300 euro).
  • Finlandię machamy szybko, jadąc na południe (po zatrzymaniu się na przepierkę na campingu koło Vasa). Na dwie noce zatrzymamy się w archipelagu koło Turku i odwiedzimy Wioskę Muminków (będzie to 10-11 lipca). Następnego dnia z rana na prom Helsinki - Tallin (ok. 120 euro) i jeśli północnicy nie wydrenują nas do tego czasu to zatrzymamy się w Tallinie na odrobinę luksusu.
  • Dalej szybki skok na Łotwę. Dwie noce w Parku Narodowym Gaujas i dwie noce w Rydze - granicę Polski przekroczymy 16 lub 17 lipca.
  • Trasa samochodem ok. 2100 km od granicy Polski do granicy Polski + ok. 650 km. promami

 

Spać planujemy głównie pod namiotem na kempingach lub na dziko, ale gdzieniegdzie przyda się odrobina luksusu :upside-down-face_1f643-small:
Trasę planuję tak, by w zasadzie codzienie było gdzie pochodzić i co pozwiedzać. Szlaki krótkie. Najdłuższy będzie atak na Trollowe Drzwi (9 km), ale w połowie jest opcja skrócenia.

 

Jeśli jesteś wstanie wytrzymać nasze żenua i suchary to auto też raczej wytrzyma. Nie mamy zamiaru robić głupot

Na wycieczkę zapraszają: świrnięty Pancer, niezrównoważona @niezrównowaŻona i 7-letnia Kalinka :D

 

Poniżej mapka. Pracuję jeszcze nad punktami w Łotwie

 

 

 

 

LATO 2023.jpg

Edytowane przez Panzerpferd
  • Super! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Panzerpferd zmienił(a) tytuł na ZAPROSZENIE: Dookoła Zatoki Botnickiej (od 2 do 16 lub 23 lipca 2023)

Zacny plan.

Za bardzo nie pomogę w temacie wyjazdu letniego, za to zimowych atrakcji mam w bród:thumbup:

Snow Castle of Kemi możecie odwiedzić bo figury chyba są schowane w chłodni, ale zamku raczej nie będzieB)

https://experience365.fi/lumilinna/

Rovaniemi chyba działa cały rok, czego się nie robi bombelkom:thumbup:

Z dobrych informacji dla podróżnika w Finlandii, na każdej dużej stacji paliw (SHELL) gdzie parkują ciężarówki jest darmowa sauna z prysznicami itd.

Mam jeszcze kilka atrakcji na wschodzie EST i LV :faja:

Mamy chrapkę na letni wyjazd na północ, ale to raczej Finlandia, Norwegia. 

 

 

IMG_0285.JPG

IMG_0394.JPG

IMG_0413.JPG

  • Super! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Panzerpferd napisał(a):

Dzięki za tipy, te prysznice i sauny - wypas!

Dla zobrazowania wyglądało to następująco: 

Pytam panią za kasą, czy jest dostępny prysznic?

Pani odpowiada że tak, sauna jest dostępna :faja:

Myślę, ok może coś nie zrozumiałem czy coś, wchodzimy, jest poczekalnia, dwie kanapy stolik, krzesełka, TV, gazetki do poczytania.

Dalej kabiny/toalety z umywalkami, przechodzisz dalej są prysznice, jest ok, przechodzisz dalej i są sauny, ok już rozumiem:thumbup:

 

ps. Kawa na stacjach stoi w termosach i jest ohydna:coffee:

  • Haha 2
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam się spodobała Estonia na tyle, że w tym roku ponownie raczej tam uderzymy, z tym że z rowerami i chcielibyśmy Helsinki i wioskę Muminków odwiedzić jako taką nowości stosunku do zeszłego roku. CAŁOŚĆ na większym luzie niż poprzednio;):)

Planujemy wyjazd na przełomie lipca/sierpnia, na 2 tygodnie.

  • Super! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, koziolek napisał(a):

Oczywiście że można.

A jest tam coś takiego jak estońskie RMK?

 

 

 

Dobra już znalazłem info w tym temacie:

https://paragonzpodrozy.pl/15481/darmowe-miejsca-biwakowe-i-chatki-finlandii/

Edytowane przez KPR
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Panzerpferd zmienił(a) tytuł na ZAPROSZENIE: Szwecja, Finlandia, Łotwa (od 2 do 18 lipca 2023) - AKTUALIZACJA

Uwaga leci aktualizacja. Wyedytowałem pierwszy post o wyprawie a punkty trasy prawie na ukończeniu.

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1mQY1QpZeMFhYlfEN_pzFtLbxYMsy2lg&usp=sharing

Widać po mapie, że kombinowałem grubo i z różnymi trasami :D

Termin wyprawy 2 do 18 lipca. Zapraszamy :thumbup:

Edytowane przez Panzerpferd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Panzerpferd napisał(a):

Uwaga leci aktualizacja. Wyedytowałem pierwszy post o wyprawie a punkty trasy prawie na ukończeniu.

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1mQY1QpZeMFhYlfEN_pzFtLbxYMsy2lg&usp=sharing

Widać po mapie, że kombinowałem grubo i z różnymi trasami :D

Termin wyprawy 2 do 18 lipca. Zapraszamy :thumbup:

 

Nie myślałeś, żeby wrócic przez Danię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, ale to zostawiam na wyprawę do Norwegii. Młodej obiecałem Mikołaja i Mumunki, więc chociaż jedno z tych chcę zachować, a po wkroczeniu na teren Finlandii Dania staje się nonsensem :)

W dodatku ciągnie mnie na Łotwę. W zeszłym roku ledwie ją liznąłem, a wizyta tam powinna też dać odpocząć portfelowi po ucieczce od północników :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Panzerpferd napisał(a):

Myślałem, ale to zostawiam na wyprawę do Norwegii. Młodej obiecałem Mikołaja i Mumunki, więc chociaż jedno z tych chcę zachować, a po wkroczeniu na teren Finlandii Dania staje się nonsensem :)

W dodatku ciągnie mnie na Łotwę. W zeszłym roku ledwie ją liznąłem, a wizyta tam powinna też dać odpocząć portfelowi po ucieczce od północników :D

 

Nie przeczytałem chronologii tej trasy. Myślałem, że zaczynasz od Inflantów i kończysz Szwecją, więc fajnie byłoby zamiast promem ze Szwecji skoczyć przez Danię.

Ale w sumie i tam mogłeś zacząć przez Danię ;) ...mnie się marzy odwiedzić Lego House. Chyba, ze względów widokowych, wybrałbym potem Norwegię i Finlandię...ale to tylko takie wishful thinking.

Szerokiej drogi! Dobrej zabawy!

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku płynęliśmy na tej trasie promem do Szwecji i mieliśmy kajutę bez okien. Mieliśmy to szczęście trafić na sztorm :wacko: ciekawe przeżycie. Czuliśmy się jak na rollercoaster. Za to Młody spał wyśmienicie :D

  • Super! 1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Panzerpferd napisał(a):

Noc w kajucie na statku jest dla nas nie do przebicia :ph34r:

 

Mnie bardziej fascynują inzynierskie osiągnięcia lądowe dlatego uwielbiam wszelkiego rodzaju mosty i tunele, przeprawy przez rzeki, wąwozy, cieśniny.

"Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma..."

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
9 godzin temu, instancja_wyższa napisał(a):

Plan na wyjazd był taki: słonko, 20 stopni i pusto. Z tego udało się zrealizować tylko pusto :D

Miałeś rację zimne noce na nas tu czekały :biglol:

 

988EB9FD-580B-45EF-847B-045EE04D026B.jpeg

Hmm, jako że my pojechaliśmy w przeciwnym kierunku to mamy wodę w morzu cieplejszą niż u was w dzień i na słońcu ;)

  • Super! 2
  • Haha 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, instancja_wyższa napisał(a):

Plan na wyjazd był taki: słonko, 20 stopni i pusto. Z tego udało się zrealizować tylko pusto :D

Miałeś rację zimne noce na nas tu czekały :biglol:

 

988EB9FD-580B-45EF-847B-045EE04D026B.jpeg

Gdzie byliście, dalekona północ czy w okolicach Helsinek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...