Skocz do zawartości

OBK BT D4S – wątek eksploatacyjno-użytkowy


dirkdiggler

Rekomendowane odpowiedzi

Dynamiczna w cvt w roli głównej zapewne. Ja jeszcze 30 tys do takiej przyjemności. 
z drugiej strony aż szkoda sprzedawać tak fajnie zadbanego serwisowo samochodu, patrząc na te wszystkie skody polizingowe z wymianami oleju na 30 tys….

A tu olej co 7.5, konserwacja podwozia, ceramika, folia, filtr powietrza co 15 tys… naprawdę wysoki poziom serwisowy i z punktu technicznego prawidłowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne 10 tys za mną, spalanie 7,0. Zimową porą średnia z 10 tys to 7,3 jak widać pora roku ma znaczenie.

Dzisiaj przegląd na 30 tys km i przy fakturze karta KlubSubaru robi widoczną robotę.

Usterek brak, jedyną niegodnością jest rozłączający się Carplay i od czasu do czasu resetujący się head unit subarowy.

 

0BF1D8FB-E4BB-4B36-9A02-9DC9252F1F41_1_102_a.jpeg

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Borowik napisał(a):

Kolejne 10 tys za mną, spalanie 7,0. Zimową porą średnia z 10 tys to 7,3 jak widać pora roku ma znaczenie.

Dzisiaj przegląd na 30 tys km i przy fakturze karta KlubSubaru robi widoczną robotę.

Usterek brak, jedyną niegodnością jest rozłączający się Carplay i od czasu do czasu resetujący się head unit subarowy.

 

0BF1D8FB-E4BB-4B36-9A02-9DC9252F1F41_1_102_a.jpeg

 

Też zauważyłem że zimą spalanie jest ciut większe co zresztą widać na moim wykresie. Tłumaczę to włączonym ogrzewaniem fajerki i foteli.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, dirkdiggler napisał(a):

 

Też zauważyłem że zimą spalanie jest ciut większe co zresztą widać na moim wykresie. Tłumaczę to włączonym ogrzewaniem fajerki i foteli.

 

przede wszystkim letnie vs zimowe opony, imho

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka macie srednia predkosc i czy jezdzicie glownie trasy? Ja na razie niby tylko 800km przejechane ale spalanie przy jezdzie glownie po Krakowie bez szarzowania bo jeszcze docieram mam około 11.5L/100km. Az nie moge ogarnac ze moge zejsc do 7L. Moze mi cos zle zlicza bo mam rozne spalania na glownym ekranie i na malym ekranie hm. Niby to Trip A gdzie nie bylo kasowane od wyjazdu z salonu. Przede mna niedlugo trasa na polnoc Polski i do Chorwacji to mam nadzieje ze sie milo zaskocze :D

Edytowane przez invi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, invi napisał(a):

Jaka macie srednia predkosc i czy jezdzicie glownie trasy? Ja na razie niby tylko 800km przejechane ale spalanie przy jezdzie glownie po Krakowie bez szarzowania bo jeszcze docieram mam około 11.5L/100km. Az nie moge ogarnac ze moge zejsc do 7L. Moze mi cos zle zlicza bo mam rozne spalania na glownym ekranie i na malym ekranie hm. Niby to Trip A gdzie nie bylo kasowane od wyjazdu z salonu. Przede mna niedlugo trasa na polnoc Polski i do Chorwacji to mam nadzieje ze sie milo zaskocze :D

 

Spokojnie.

W trasie zejdziesz niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2023 o 11:06, dirkdiggler napisał(a):

 

Spokojnie.

W trasie zejdziesz niżej.

Po warunkiem, że nie będziesz przekraczał 120km/h. Powyżej tej prędkości spalanie drastycznie rośnie - fizyki nie oszukasz.

Ja swoim XT w trasie na Florydę osiągnąłem właśnie ~8l/100km. Kulając się 70-100km/h, można zejść jeszcze niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, dirkdiggler napisał(a):

Życie bez tuningu to nie życie. YEAH:mrgreen:

 

Wymiana żarówek cofania znacznie poprawiła doświetlanie podczas cofania i pomaga słabej kamerze cofania o zmroku.

Żarówki IILUMO z Australii. 

Typ T15

 

20230512_195447.jpg

20230508_201732.jpg

20230425_133942.jpg

20230512_195353.jpg

20230519_210836.jpg

Pokaż foto z kamery w nocy przed i po :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sweeps_on_aliss napisał(a):

Zupełnie znienacka przypłynął mój Outback, miał być MY22, jest 23 :D

2 miesiące przed terminem. Nie byłem mentalnie przygotowany!

IMG_2412.jpeg

 

Ale to dobrze że my23 bo będzie miał nową wersję oprogramowania z m.in. Android Auto na cały ekran. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgromadziłem kilka informacji na temat stanu oleju.

 

Zalewajac olej 0W20 Eneos X-Prime i robiąc na nim jeden cykl olejowy prześledziłem stan oleju na bagnecie kontrolując go co ok 2-2,5tys km.

 

Podczas łącznego przebiegu 7540km zanotowałem spadek poziomu na bagnecie o ok 0,8cm. Przy czym największy spadek nastąpił pomiędzy 5-7,5tys km - tu miałem w rzeczy samej przebieg tylko autostradowy z prędkościami autostradowymi. Potem olej został wymieniony.

 

Nie robiłem takich zapisków dla wcześniejszego oleju w specyfikacji 5W30 także trudno o jakiekolwiek wnioski, ale jak bedę miał jeszcze okazję to też zrobię taką obserwację dla choćby porównania.

Z drugiej strony wiemy z badań labo że silnik dolewa paliwa do oleju co może podnosić jego poziom na bagnecie wiec faktyczny ubytek oleju możę być trudny do oszacowania bo z jednej strony ubywa a z drugiej przybywa stanu.

 

Tak czy owak te obserwacje pomagają zrozumieć preferencje silnika pod kątem środków smarnych i lepiej dopasować w tym zakresie obsługę techniczną.  

 

Co do obserwowanych zmian po przejściu z 5W30 na 0W20 to w zasadzie nie wyłapałem żadnych różnic z punktu widzenia kierowcy. Zmiana miała miejsce na wiosnę gdzie temp zewnętrzna rosła z dnia na dzień wiec to że auto się teraz szybciej nagrzewa jest wynikiem pogody a nie specyfikacji oleju. 

Jedyne ciekawe spostrzeżenie jest takie że olej X-prime 0W20 nie ciemnieje tak mocno jak 5W30 Sustina. 0W20 po 7,5 kkm miał większą przejrzystość i był wyraźnie jaśniejszy.

 

 

Teraz wróciłem do oleju 5W30 bo mam jeszcze dwie butle kupione wcześniej. Potem na zimę przejdę na 0W20 i po dwóch cyklach zrobię analizę labo tego oleju.

Analiza będzie z tej samej pory roku co poprzedniego 5W30 tak więc warunki zbliżone.

 

 

 

poziomolejuwprzebieguobk.thumb.jpg.302a9fd85a788cdb253df842f19b4031.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice są na pewno w spalaniu. Chłopaki na 0W20 chwalą się wynikiem średnio 8,5L-9L/100km w mieście, ja na 5W30 Eneos Sustina nie mogę zejść poniżej 10L/100km :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kriskristoffers napisał(a):

Różnice są na pewno w spalaniu. Chłopaki na 0W20 chwalą się wynikiem średnio 8,5L-9L/100km w mieście, ja na 5W30 Eneos Sustina nie mogę zejść poniżej 10L/100km :D

Nie kusi Cię spróbować 0W20? I porównać spalanie? Taki też wyjeżdża z fabryki i u mnie  również zjadł pół bagnetu i to przy 3tys. Potem zmieniłem na 5w30 i oleju już nie ubywa od tamtej pory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kriskristoffers napisał(a):

Kolega @K0 MAR polecił Sustinę 5w30, a ja go w tej kwestii słucham uważnie, bo się chłop zna :thumbup:

 

Na amerykańskim forum OBK gdzie próbka aut z naszymi silnikami jest sporo większa niż u nas ludzie leją do fb25 praktycznie tylko 0W20 i wymieniają wg swojego schematu. 

Moja informcja o przejściu na olej 5W30 spotkała się na ich forum może nie tyle z krytyką co z niezrozumieniem i wątpliwościami dlaczego świadomie odstąpiłem od parametrów wyspecyfikowanych dla tego motoru przez producenta.

Oczywiście opinia "tłumu" niewiele znaczy, choć w tym przypadku idzie za tym porządna oparta na praktyce duża próbka statystyczna. 

 

Moja niczym nie poparta :biglol: teoria natomiast jest taka, że w Polsce z uwagi na dłuższe niż w US przebiegi na oleju dealerzy rekomendują oleje 5W30 aby dłużej utrzymać zapas lepkości, który spada w czasie w skutek jego rozrzedzania paliwem. 

 

 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2023 o 22:21, dirkdiggler napisał(a):

Średnie spalanie z dystansu 60kkm to 7,91 l/100km

 

Ucz mnie mistrzu, ja mam 10,5 z 35kkm, masakra :D wiadomo inny rejon a auto do użytkowania na codzień, klocki z tarczą już widziały lepsze dni to na pewno, ostatnio ASO mi mrugneło, że sciągali jakiś soft pod nową aktualizacje ale więcej nic nie wiem na ten temat

20230502_144658.jpg

  • Zdrówko! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2023 o 20:33, Borowik napisał(a):

To spokojnie możesz zejść o połowę he he. 
Wynik bez żadnych przygotowań, po prostu zatankowanie, zerowanie trip1, wyjazd z miasta i snucie się za tirem. 
Kto przebije? 

IMG_2539.jpeg

No to już jest wyczyn konkretny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rafcio84 napisał(a):

Słuchaj zamówiłem te siłowniki przedniej klapy redline z USA w cenie 90$ jak długo czekałeś i kto był dostawcą.

Wysłane z mojego Armor X5 przy użyciu Tapatalka
 

 

Kupowałem przez ebay w ich firmowym koncie.

 

Szło sprawnie, ok dwóch tygodni. Odbiór na poczcie. Z tego co pamiętam doliczyli cło.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...