Jump to content
Bartek32

Kontrolki check engine+cruise+kontrola trakcji+break

Recommended Posts

Witam, mam problem pacjent to Outback 2010 Usa 2,5 Cvt zaświeciły się kontrolki check engine + kontrola trakcji + break i mruga cruise przed zapaleniem kontrolek samochód cieżko odpalił teraz odpala normalnie.

Z twojego opisu wynika, że to jakaś procedura samo naprawy. Aby dowiedzieć się co się dzieje, trzeba porozmawiać z samochodem używając do tego specjalnego interfejsu ( tłumacza z samochodowego na ludzkie).;)

Teraz po nocy odpaliłem i kontrolki zniknęły. 

Teraz po nocy odpaliłem i kontrolki zniknęły. 
Na Twoim miejscu i tak bym pojechał zobaczyć co to było. Błędy są dalej w pamięci.
  • Like 1

Posted (edited)

Cześć, jak się pojawi jakiś błąd to często zapala się cała "dyskoteka" - nie lekceważ i odczytaj go/je, czasem głupie lpg zrobi psikus a czasem coś poważniejszego możne być początkiem wielkich wydatków.

Edited by xt6

Jakiś pechowy weekend na Outbacki, u mnie (2.5, CVT, 2013 r., bez LPG) żona po powrocie z niedzielnej jazdy z dzieckiem na dystansie +/- 40 km zgłosiła że "taki zegarek mruga". Pewny swego spieszę do auta, myśląc że włączyła przypadkiem tempomat. Niestety - była cała trójca: check engine + tempomat + kontrola trakcji. I po kolei:

1) sprawdzenie dokręcenia korka paliwa;

2) wizualna wizyta pod maską i pod autem, czy jakiś zwierzak nie narobił bałaganu w kablach albo czy coś się nie wypięło albo rozszczelniło czy urwało;

3) odpaliłem kilka razy (5-6) - nie zgasło;

4) jazda testowa (+/- 30 km) co by zobaczyć w praniu - żadnych zaburzeń w zachowaniu auta;

5) znów zabawa w "zapal-zgaś";

6) odłączenie akumulatora na 20 minut - nic nie dało, zaraz po włożeniu kluczyka wywaliło ww. ikonki znowu (no ki czort!)

6) znów jazda testowa (+/- 30 km)  żadnych zmian w zachowaniu auta, żadnych dźwięków niepożądanych, zamulania, grzania się itd.

Się zeźliłem i we wtorek rano pojechałem do ASO na komputer, a co - niech przetrzepią. Po drodze (po +/- 40 km) wywaliło niski poziom oleju. Dolałem, zamknąłem maskę, odpaliłem - wszystko zniknęło, brak jakichkolwiek elementów dyskotekowych, null. 

Do ASO zostało jeszcze 9 km, więc już dojechałem z uczuciami ambiwalentymi (radość że zgasło i wk..rw, że zgasło i uznają mnie za mitomana), acz wiedziony ciekawością. Jaka była przyczyna? Błąd bodajże P0170, ale... serwis stwierdził, że wszystko jest OK, bo to tak czasem jest i Subaru tak mają (cyt.) "to częsta przypadłość, że pojawia się znikąd". Hmmm... :huh:

W ocenie ASO fakt zniknięcia choinki z deski po dolaniu oleju to zwykła koincydencja, podobnie jak fakt, że stało się to po +/- 100 km od wywalenia błędu na desce. Uczciwie oddam, że męczyli auto z 2 godziny, jeździli z komputerem na kolanach, wyjeździli 1/4 baku i wyczyścili przepustnicę (co miałem sam zrobić już z 6 m-cy temu, ale jakoś nie było koniunkcji czas + warunki ;) ).

Sam błąd wyskoczył, kiedy już powoli kończył się bak paliwa 95 zatankowany 15.04.2020 r. na Łukoilu, od tego czasu brak dolewek, ale i brak błędów. Może paliwo było denne i zestarzało się w niecały miesiąc, może jakieś syfy załapał z dna baku na dziurach, może... Właśnie sam już nie wiem co. 

Po opuszczeniu ASO podjechałem na Shell, zalałem pod korek V-Power Racing i wróciłem (bez żadnych przygód) 50 km do domu. Paliwo "premium" rzecz jasna nie w celu polepszenia osiągów, ale dla ew. przeczyszczenia układu. Nic, będę obserwował z (nie)spokojem co dalej, bo jakoś tłumaczenie TTTM mnie nie przekonuje  :o

Przy tym silniku dopuszczanie do spadku ciśnienia oleju w układzie to kiepski pomysł. Radzę pilnować. 

2 minuty temu, Szmiglo napisał:

Przy tym silniku dopuszczanie do spadku ciśnienia oleju w układzie to kiepski pomysł. Radzę pilnować. 

Thx, staram się. Aczkolwiek - z racji bardzo krótkich dystansów na niedogrzanym silniku - ostatnio zeszło szybciej niż zwykle. Nauczony doświadczeniem zawsze mam w bagażniku ten literek i dolewam. Tutaj dolewka nastąpiła dokładnie w ciągu minuty od wyświetlenia kontrolki.  

Niemniej jednak, jest to dla mnie pewne novum :(  Impreza z silnikiem Ej20F od samego początku skrzywdzona "dilerskim" gazem, mająca obecnie niemal 330 tys. km od wymiany do wymiany nie pobiera oleju w ilości, które dałoby się zauważyć na bagnecie :o

W moim przypadku za błędy odpowiedzialny jest czujnik położenia walka rozrządu.

1 godzinę temu, Bartek32 napisał:

W moim przypadku za błędy odpowiedzialny jest czujnik położenia walka rozrządu.

O proszę, ileż to opcji skrywa CEL i towarzysze. Wyszło na komputerze? 

Tak, dziś też ciężko odpalił pojechałem na komputer i wyszedł czujnik. 

Posted (edited)

To wymień bo w końcu nie odpalisz. Nie napisałeś jaki kod błędu.

Edited by ewemarkam

W dniu 13.05.2020 o 01:26, blackphoenix1212 napisał:

serwis stwierdził, że wszystko jest OK, bo to tak czasem jest i Subaru tak mają (cyt.) "to częsta przypadłość, że pojawia się znikąd". Hmmm... :huh:

To jak w filmie "Miś" było i wujkiem-"Dobra rada" ,który sprawował dyskretną opiekę nad gromadką urwisów.

Wujek dostał nowy "orzech" - Subarakową "Motylą nogę Tomka MAzura" i rzekł: "to częsta przypadłość, że pojawia się znikąd"

Urwisy "Hurra! To jest wspaniała rada! Pycha! (...) To jest świetna rada,bardzo dobra rada wujku."

Ps. W jakim mieście taki wujek dobra rada urzęduje?

• Haha 1

44 minuty temu, Qubu666-Baja napisał:

To jak w filmie "Miś" było i wujkiem-"Dobra rada" ,który sprawował dyskretną opiekę nad gromadką urwisów.

Wujek dostał nowy "orzech" - Subarakową "Motylą nogę Tomka MAzura" i rzekł: "to częsta przypadłość, że pojawia się znikąd"

Urwisy "Hurra! To jest wspaniała rada! Pycha! (...) To jest świetna rada,bardzo dobra rada wujku."

Ps. W jakim mieście taki wujek dobra rada urzęduje?

"Widzicie, serwis jest raczej zwykle przeciwko nam, ale to jeszcze nie powód, żeby mówić brzydkie wyrazy, prawda?" :biglol:  Wujek Dobra Rada urzęduje obecnie w mieście rogali marcińskich i 2 koziołków ;)

• Haha 1

Posted (edited)

następnym razem będziemy udawać,że nic nie słyszymy... ;) 

2x miałem kontakt z ASO . Dzierżoniów - pasja,szczerość,brak ściemniania, po męsku, bez naginania rzeczywistości. Jak to wyglądało? Po ludzku przede wszystkim. "Kiedy mógłbym zadzwonić? " . "Proszę za dwa dni , to na spokojnie porozmawiamy dłużej o pańskiej sprawie". Dzwonię i spokojnie rozmawiamy . Cena za usługę wyceniona uczciwie,bez czarowania ,a przede wszystkim adekwatna do rozwiązania mojego problemu itd. Natomiast na drugim biegunie "wujek dobra rada" i rada była taka,że  "nie wymienia się filtra wewnętrznego,bo... nie ma pan filtra wew. w skrzyni biegów"    ;P  . Od razu mówię,że VIN na starcie podałem i wszystko ,jak na patelni...  (no i dodałem,że nahuśtane jest 200000km ,pewnie mazut jest w skrzyni)  zapytałem więc "wuja" . "to po co sprzedają osobno,nowy filtr wewnętrzny  OEM, do tej skrzyni? "

Tu już dobrej rady nie uzyskałem niestety...  nastała kojąca dusze cisza.  Reasumując  wybór był w moim przypadku zero-jedynkowy. 2x ASO zaczepiałem w dwóch różnych sprawach. Dzierżoniów miał większego "grubasa" mechanicznego do ogarnięcia, a "Wuj"  fraszkę...

Edited by Qubu666-Baja