Skocz do zawartości

Nasz WARSZTAT - Młotowiertarki, wkrętarki, piły, narzędzia, itd --- pytania // porady // sugestie


bikeman1

Rekomendowane odpowiedzi

Padła mi właśnie wyrzynarka, a że szukam też wiertarki to pomyślałem że od razu zacznę kompletować zestaw bezprzewodowy jednej marki z pasującym do wszystkiego akumulatorem. Żadnych hardcorowych zabaw, czasem trzeba w domu powiesić półkę, przyciąć panele podłogowe, albo poskładać jakiś kwietnik w ogrodzie.

 

Na początek przyda się: wiertarka (najlepiej z udarem, ale to nie warunek bo mam coś na kablu), wyrzynarka i szlifierka Z tego co się zorientowałem, najbardziej opłaca się kupić np. wiertarkę w komplecie z łądowarką i aku na jakiejś promocji i dokupić potem same urządzenia.

 

Jakie firmy polecicie z doświadczenia, które nie rozpadną się od samego leżenia w skrzynce? Makita widomo, ale wychodzi najdrożej, jakieś Ryobi w rękach nieco plastikowe, ale może środek mają ok?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryobi to bardzo dobra firma do majsterkowania. Jest jeszcze Erbauer, Dedra, NAC, Yato czy Parkside.  Jeżeli masz fundusze to kup Makitę czy  Boscha (niebieskiego) ale to już są Profesjonalne narzędzia z średniej półki. Parkside (czarne) Performance mają 5 lat gwarancji ale możesz czekać kwartał na dostępność sprzętu w przypadku awarii. 

 

Jak zbierałem domowe elektronarzędzia to najpierw kupiłem wszystko na 230V a później na akumulator. Urządzenia na 230V są bardziej wydajne niż na akumulator. Jeżeli chcesz zbierać park-elektronarzędzi akumulatorowych to pamiętaj, że 3 akumulatory pozwolą Tobie na dłuższe prace przy kilku narzędziach.

 

Możesz zwrócić uwagę czy dany producent w ofercie posiada kompresor do pompowania kół samochodowych i materacy, klucz do kół lub zakrętarkę czy nawet odkurzacz. Warto porównać czas działania urządzenia na akumulatorze i czy będzie działał na najsłabszym np: 2Ah czy potrzebuje 4Ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem w akumulatorowy system od Ryobi i na potrzeby jak piszesz są OK.

Urządzenia biorę z reguły te wyższe modele od Ryobi bo mają też po kilka wariantów.

Mam:

-Wkrętarko wiertarkę z udarem. Do ytonga wystarczy

- szlifierkę oscylacyjną - do renowacji mebli ogrodowych ok - aku 4Ah starcza na obskoczenie jednego krzesła 

- nożyce do żywopłotu

- piłę lisi ogon

- piłę tarczową

- dmuchawkę warsztatową - najczęściej używane urządzenie. 

- 3 aku do tego

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, piwozniak napisał:

DeWalt może ?

 

Pooglądaj trochę testów na YT i wyrobisz sobie własną opinię. No niestety nie ma sprzętów do testów, więc tylko YT. 

 

Przepraszam są marki (high premium) które dają możliwości testów / prezentacji sprzętu. Ale to już inna liga cenowa

 

FEIN - przyjeżdża do Ciebie DemoBus, cały załadowany sprzętem, testujesz co chcesz i możesz nawet dostać sprzęt na parę dni. 

HILTI - przyjeżdżają przedstawiciele z zamówionym do testów sprzętem i testujesz, bez możliwości otrzymania sprzętu do własnych testów 

 

Reszta, tj. Bosche, Makity i inne Dewalty kupujesz na ryzyk fizyk

 

 

Edytowane przez bikeman1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej co innego to kupować sprzęt do pracy, a co innego do okazyjnej zabawy od święta. Nie można popadać w paranoję... No chyba, że ktoś ma worek kasy by kupić sobie profi narzędzia do sporadycznego użytkowania :) Coś jak zakup Fendt 1050 Vario do skoszenia 1 ha łąki ;)

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza

 

Ja to widzę tak, kilka grup docelowych

 

1. Do pracy zawodowej - narzędzia pro, z wiadomych celów

2. Do pracy zawodowej - narzędzia budget, firmy chcące podetrzeć du.. pupę szkłem

3. Do majsterkowania - narzędzia pro, miłośnicy narzędzi

4. Do majsterkowania - narzędzia budget, rozsądny wybór

 

Jeśli chodzi o koszenie, to choć jestem miłośnikiem narzędzi to nie wybieram narazie robota Ambrogio za 15k, choć rajcowało by mnie to niesamowicie 

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2021-05-30 17.23.27.jpg

 

Wybrałem za to Husqvarnę HiCut 64, ekologiczna, zajmująca mało miejsca, bez potrzeby ładowania i wymiany oleju...i też mnie ona rajcuje :Phusqvarna-hicut-64-reczna-kosiarka-bebnowa-964954003.jpg

 

 

 

Edytowane przez bikeman1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bikeman1 napisał:

HILTI - przyjeżdżają przedstawiciele z zamówionym do testów sprzętem i testujesz, bez możliwości otrzymania sprzętu do własnych testów

 

Nie prawda, otrzymujesz sprzęt do testów.

 

55 minut temu, aflinta napisał:

Niemniej co innego to kupować sprzęt do pracy, a co innego do okazyjnej zabawy od święta. Nie można popadać w paranoję... No chyba, że ktoś ma worek kasy by kupić sobie profi narzędzia do sporadycznego użytkowania :)

 

Mam Hilti i dostęp do tych narzędzi oraz dość dużą kolekcję Parkside. Jeżeli chodzi o wkrętarki z Lidla są bardzo dobre, ale wszystko trzeba używać z głową czyli nic na siłę, trzeba dać maszynie odpocząć. Już trzecia osobie pożyczyłem szlifierkę oscylacyjną Parkside (3w1) i nadal działa :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dewaltem to ze co?

 

Mialem troche ich narzedzi w sumie OK. Moze oprocz gwozdziarki, teraz mam ridgid i jest OK.

Z drugiej strony nie wiem czy jest sens sie z tego doktoryzowac. Od czasu do czasu mysle wszystko dziala, jedynie co to mysle ze uzywajac czegos lepiej zrobionego po prostu fajniej sie tym cos robi i tyle. 

 

Wybierz cenowo co Ci odpowada, pomacaj i tyle w temacie mysle.

 

Troche z innej beczki, ostatnio ogladalem packouty milwaukee, fajne, nawet bardzo fajne ale cena kompletnie bez sensu. Zreszta ceny u nas na niektore rzeczy sa jakies popieprzone. Skrzynka plastikowa za 500 zl? BEZ JAJ. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piwozniak napisał:

Z tym dewaltem to ze co?

 

Znajomy posiada wiertarkę udarową z funkcją kucia i jest całkiem spoko ale około tysiąca trzeba zapłacić. Bawiłem się wkrętarką z silnikiem bez szczotek, też fajna ale trzeba zapłacić tyle co za wiertarkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, bikeman1 napisał:

2. Do pracy zawodowej - narzędzia budget, firmy chcące podetrzeć du.. pupę szkłem

 

Majstry które robiły wykończeniówkę i wyburzenia posiadały kilka młotów Maccalistera, jak jeden zepsuł się to brali kolejny, jechali po materiał to wymieniali uszkodzony sprzęt. Tanie narzędzia nie sprawdzą się na produkcji bo po pierwsze mają kiepska ergonomię po drugie nie są przeznaczone do ciągłej pracy.

 

22 minuty temu, bikeman1 napisał:

3. Do majsterkowania - narzędzia pro, miłośnicy narzędzi

 

Nie każdego stać na drogie narzędzia. W cenie jednej wkrętarki Hilti masz kilka tańszych narzędzi (wkrętarka, szlifierka, wiertarka, lisi ogon itd) które w przy majsterkowaniu sprawdzą się. A jeżeli ktoś nie ma doświadczenia i codziennie nie pracuje np: wkrętarką to nawet najlepsza i najdroższa nie przyśpieszy pracy, bo brak doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piwozniak napisał:

 

Troche z innej beczki, ostatnio ogladalem packouty milwaukee, fajne, nawet bardzo fajne ale cena kompletnie bez sensu. Zreszta ceny u nas na niektore rzeczy sa jakies popieprzone. Skrzynka plastikowa za 500 zl? BEZ JAJ.

 

 

Można czasem na necie wyrwać za około tysiaka 3 skrzynki wraz z wózkiem. No kosztuje parę złotych, ale tak jak mówisz są bardzo fajne, ja bym powiedział tak, są mega porządne! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, llkuba napisał:

 

Majstry które robiły wykończeniówkę i wyburzenia posiadały kilka młotów Maccalistera, jak jeden zepsuł się to brali kolejny, jechali po materiał to wymieniali uszkodzony sprzęt. Tanie narzędzia nie sprawdzą się na produkcji bo po pierwsze mają kiepska ergonomię po drugie nie są przeznaczone do ciągłej pracy.

 

 

Ja bym tak nie mógł, po pierwsze jedziesz na robotę i tachasz w samochodzie 3 młoty, 8 szlifierek i 144 lipne baterie...bo nie wiadomo które działają. 

Szczerze, nie spotykam już takich ekip na budowach. 

 

 

Edytowane przez bikeman1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bikeman1 napisał:

Ja bym tak nie mógł, po pierwsze jedziesz na robotę i tachasz w samochodzie 3 młoty, 8 szlifierek i 144 lipne baterie...bo nie wiadomo które działają. 

 

Nie spotkałem takiej ekipy która ma 144 lipne baterie i 8 szlifierek :biglol:. Firma o której piszę zajmuje się wyburzeniami i remontami w kamienicach w składzie ojciec i dwóch synów plus mało kumaty pracownik, pomocnik z problemem AA :biglol:.  Narzędzia mają jakie mają to zależy co było w promocji od wkrętarek Makity czy Stanley FATMAX. Reszta na napięcie 230V różnych producentów (głównie Castorama). Młoty takie jak pisałem wyżej. Jeden młot Hilti kosztuje więcej niż ich wszystkie narzędzia. Jak jakieś elektronarzędzie padnie jeden wsiada w auto przy okazji przywiezie gips i inne materiały, myk sprzęcik pachniutający nowością. Firma prosperuje kilkanaście lat i ma się dobrze, w porównaniu z firemakmi co pracują na budowie to nawet lepiej niż bardzo dobrze. 

 

1 godzinę temu, bikeman1 napisał:

Szczerze, nie spotykam już takich ekip na budowach. 

 

 

Bo takie ekipy nie chcą być podwykonawcą wykonawcy czy developera, bo w portfelu musi zgadzać się ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, -=nikon=- napisał:

Panowie potrzebny lewarek hydrauliczny co polecacie czego unikać? 

 

Mam takie cudo do 2 ton z biedronki za 79.99 zł z kartą Twoja Biedronka :biglol::

 

IMG_20210418_130743.thumb.jpg.de15832d851f34face909ee052fc785e.jpg

 

Ten ma 3 lata, zmieniam koła lato zimą w 3 - 4 autach, plus jakieś naprawy wymiana klocków itd. 

 

Poprzedni (też made in Biedrona) wytrzymał z 10 lat albo i dłużej. Sąsiad zgubił kulke (łożyska) gdy spuszczał powietrze i lewarek przestał podnosić :biglol:

 

Do tego lewarka mam specjalne uchwyty (kolor kość słoniowa czy jakiś inny biały) zrobione na zamówienie żeby nie zniszczyć progów.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, llkuba napisał:

 

 

Do tego lewarka mam specjalne uchwyty (kolor kość słoniowa czy jakiś inny biały) zrobione na zamówienie żeby nie zniszczyć progów.

 

 

 

 

A ja kupiłem  dodatkowo gumę  dedykowaną do żaby.

 

Screenshot_20210530-205252_Allegro.jpg

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, llkuba napisał:

Ryobi to bardzo dobra firma do majsterkowania. Jest jeszcze Erbauer, Dedra, NAC, Yato czy Parkside.  Jeżeli masz fundusze to kup Makitę czy  Boscha (niebieskiego) ale to już są Profesjonalne narzędzia z średniej półki. Parkside (czarne) Performance mają 5 lat gwarancji ale możesz czekać kwartał na dostępność sprzętu w przypadku awarii. 

 

Jak zbierałem domowe elektronarzędzia to najpierw kupiłem wszystko na 230V a później na akumulator. Urządzenia na 230V są bardziej wydajne niż na akumulator. Jeżeli chcesz zbierać park-elektronarzędzi akumulatorowych to pamiętaj, że 3 akumulatory pozwolą Tobie na dłuższe prace przy kilku narzędziach.

 

Możesz zwrócić uwagę czy dany producent w ofercie posiada kompresor do pompowania kół samochodowych i materacy, klucz do kół lub zakrętarkę czy nawet odkurzacz. Warto porównać czas działania urządzenia na akumulatorze i czy będzie działał na najsłabszym np: 2Ah czy potrzebuje 4Ah.

 

Parkside często są w LIDLu, mam jakąś małą wiertarko-wkrętarkę od nich i czasem chrupnie więc coś się wyrobiło, ale w sumie działa. Popatrzę jak z dostępnością przez internet, żeby nie czekać aż rzucą do sklepu co akurat potrzebuję. :)

 

 

Skoro żadnej z wymienionych firm nie odradzacie z całego serca, to złapię co akurat lepiej leży w rękach.

 

 

Jeszcze jedno pytanko - wkręatak elektryczny, najlepiej podłużny żeby dało się łatwo upchnać w kieszeni. Miałem parę dni boscha pushdrive, ale brakowało mi w nim zmiennych obrotów, przycisk był 0/1 więc cięzko coś precyzyjnie dokręcić do końca np. w miękkim drewnie. Wszystkie z tą funkcją jakie trafiłem w okolicy miały kształt pistoletowy, nie upchnę w spodnie zeby wejść na drabinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam bosha go 2

dla mnie rewelacja, ale ja go używam głównie do kręcenia w komputerach

czas rozkręcania/skręcania spadł diametralnie

można go włączyć poprzez przycisk lub poprzez dociśnięcie do śruby co jest mega wygodne bo nie muszę szukać przycisku

ma regulowane sprzęgięłko

jedyny minus to to że mógłby mieć z 2 biegiobraz.thumb.png.4bbe6f7b6f15bb9d44cc5fcf1f362ef8.png

Edytowane przez kubanow
foto
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do mocniejszego sprzętu ja poszedłem w Ryobi i jestem bardzo zadowolony

mam od nich

ładowarka

4 baterie (2 słabsze, 2 mocniejsze)

odkurzacz

kompresor

dmuchawa (działa w 2 strony, więc można np wyciągać nią powietrze z worków próżniowych na ubrania)

wkrętarko/wiertarka

lampa halogenowa- to jest najlepszy zakup

(możliwe że coś tam jeszcze dokupię w przyszłości)

 

obraz.thumb.png.0c9a42718ed7349c684381c46a8186c6.png

 

obraz.thumb.png.0956916adb4170ba95916e0123879747.png

 

obraz.thumb.png.2897f2cdd18242375325fce243307d4b.png

 

  • Super! 3
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, radnor napisał:

Skoro żadnej z wymienionych firm nie odradzacie z całego serca, to złapię co akurat lepiej leży w rękach.

 

Możesz sprawdzić jak z dostępnością części zamiennych bo w Boschu czy Makita przeważnie są i to nawet kilkanaście lat. 

 

8 godzin temu, radnor napisał:

mam jakąś małą wiertarko-wkrętarkę od nich i czasem chrupnie więc coś się wyrobiło, ale w sumie działa

 

W mojej małej wkrętarkce 4V brakowało smaru, więc rozebrałem i uzupełniłem. 

 

1 godzinę temu, kubanow napisał:

a co do mocniejszego sprzętu ja poszedłem w Ryobi

 

Ale mocniejszy od czego ? Ryobi jest fajne ale nie szalejmy z tą mocą ;). Fajny zestaw majsterkowicza :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy szacowne grono moze polecic jakas "scianke"warsztatowa?

Wreszcie nareszcie zblizam sie do skonczenia garazu i bede mogl wszystko jakos poorganizowac, pytanie wlasnie o to na czym.

 

Jest tego troche ale wiekszosc wydaje sie bardzo licha.

 

Macie cos sprawdzonego?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...