Skocz do zawartości

Foto- i videoradary


Patryk55XL

Rekomendowane odpowiedzi

Hogi, a dziekuje, dziekuje. Kumplowi chyba w ten sposob pomoglem, bo po prosbie 'chocby o stowke' dostali kolejna odmowe i juz sie nie odezwali, a minely dwa miesiace. Do mnie nadal pisza. Sukces jest taki, ze wymoglem na nich normalne trasci w korespondencji, wreszcie zadaja pytania "czy, kto, gdzie" zamiast "zgodnie z przepisem tamta-ramta" Teraz po pol roku wymiany korespondencji, pierwszy raz uslyszawszy "czy to ja czy nie ja" wreszcie moglem zgodnie z prawdo odpowiedziec... "nie pamietam".

Aktualizacja: jeszcze pismo czy dwa i... napisali ze sa w tak beznadziejnej sytuacji, ze wstrzymuja dalsze postepowanie :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 561
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kilka porad jak negocjować z policją:

http://motoryzacja.interia.pl/hity_dnia ... ic,1576958

Moim zdaniem to tym sobie mozna zrobic same problemy a na pewno nie obnizyć mandat, juz widze jak mówisz policjantowi

-" ale wie Pan, że tutaj Panu nie wolno stac i zatrzymywac innych do kontroli? "

-Czemu nie miał Pan zapietych pasów?

- No jak to , przecież miałem

- + 100zł za zapięte pasy

- ej koleś to juz oszustwo

- 100zł za brak swiateł

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem, czy już słyszeliście o aferze z iskrą i zuradem.

Jak nie to tu do obejrzenia:

 

Nie potrafię wklejać filmów: Tu macie do pobrania

Źródło: Superwizjer TVN z 12.04.2011r. + filmik z góry

 

a tu do poczytania:

 

Moto ONET z 13.04.2011r.

 

Ogólny wniosek: Urządzenia sprowadzone przez dostawcę aut mają wadę prawną. Więc grzywny nakładane na podstawie pomiarów tych urządzeń mogą być nieważne :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na filmie pojawiaja sie pewne niescislosci.

Przedstawiciel producenta mówi o przejsciu drogi certyfikacji radarów razem w firma Videoradar. Ale nie powiedział o tym, że radary są inne i mają inne parametry. To twierdzi importer. Producent broni sieci sprzedaży, co nie dziwi. Konkurencja pomiędzy dystrybutorami nie jest mile widziana.

Przykro patrzeć na kręcenie afery bo importer nie wykręcił swojej marży. Ale fakt pozostaje faktem - wada prawna może być jeżeli jakikolwiek szczegół radarów nie będzie się zgadzał. Bo z tego co rozumiem postępowanie Urzędu Miar jeszcze się nie zakończyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
a to są bramki do prędkości czy jakieś pomiarowe . oplatowe? Ostatnio na S8 przy Powązkach to postawili i ciekaw jestem co to jest?

 

raczej na 90 % opłatowe

choc coś tam na woc-ie krzyczeli że policja ma testowac- słowo testować mnie uspokoiło

ale jak wracałem z Gda to leciałem za szybko i stąd me pytanie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj strażnicy miejscy będą ustawiali fotoradary

 

BIAŁOŁĘKA

 

∑ ul. Marywilska 38 przed Płochocińską ∑ Daniszewska (w stronę Modlińskiej) ∑ Modlińska przy Kowalczyka – w stronę Legionowa ∑ Modlińska 291 za Mehoffera – w stronę centrum

 

BIELANY

 

∑ Wisłostrada przy piaskarni – w obie strony

 

BEMOWO

 

∑ Połczyńska 98 (przy autokomisie) – w stronę wyjazdu z miasta ∑ Powstańców Śląskich 44 i 119

 

MOKOTÓW

 

∑ al. Niepodległości 88 do centrum ∑ Powsińska 66 i 67 (w obie strony) ∑ Sobieskiego 91 w stronę Wilanowa ∑ al. Wilanowska 43 w kierunku Wilanowa

 

PRAGA-POŁUDNIE

 

∑ ul. Grochowska 73, 163 i 295 w stronę Wawra ∑ Ostrobramska 75 do Rembertowa ∑ Wał Miedzeszyński przy Trasie Łaz. ∑ al. Zieleniecka przy rondzie Waszyngtona – w kierunku centrum ∑ al. Zieleniecka przy Zamoyskiego w stronę Targowej

 

PRAGA-PÓŁNOC

 

∑ al. Solidarności 115 do Marek ∑ al. Solidarności w stronę centrum

 

ŚRÓDMIEŚCIE

 

∑ Czerniakowska 130/132 w stronę Wilanowa ∑ Czerniakowska przed Trasą Łaz. w stronę tunelu Wisłostrady ∑ Al. Jerozolimskie przy Muzeum Narodo- wym w kierunku Pragi ∑ Solec przy pomniku Sapera

 

TARGÓWEK

 

∑ Radzymińska przy Piotra Skargi w stronę Marek ∑ Radzymińska 129, 195 i 213 w kierunku centrum

 

URSUS

 

∑ Al. Jerozolimskie 236 w stronę Pruszkowa

 

URSYNÓW

 

∑ Anody przy stacji paliw w stronę Kabat ∑ Anody przy Strzeleckiej w kierunku centrum ∑ Dolina Służewiecka w stronę Marynarskiej – przed Puławską ∑ Puławska 278, 300, 310 i 312 w kierunku Piaseczna ∑ Puławska 488 w stronę centrum

 

WAWER

 

∑ Patriotów 31, 51, 77 i 93 w stronę centrum ∑ Patriotów przy Odeskiej w kierunku Józefowa ∑ Trakt Brzeski 80 w stronę Sulejówka ∑ Trakt Brzeski 76 w kierunku centrum ∑ Trakt Lubelski 207, 255 i 271 w kierunku Wału Miedzeszyńskiego ∑ Wał Miedzeszyński 141 (przy szkole) – w obu kierunkach

 

WILANÓW

 

∑ Przyczółkowa 274 do centrum ∑ Rosochata 80 w obie strony

 

WŁOCHY

 

∑ Hynka przy Astronautów w stronę Łopuszańskiej ∑ al. Krakowska w rejonie wiaduktu – do centrum

 

WOLA

 

∑ al. Prymasa przy parkingu na Powązkach – w stronę Żoliborza ∑ al. Prymasa przy Lasku na Kole w kierunku Ochoty

 

ŻOLIBORZ

 

∑ Wisłostrada przy UKSW w stronę Łomianek ∑ Wisłostrada przy Gwiaździstej w kierunku centrum.

 

Na razie w Warszawie działają cztery fotoradary Inspekcji Transportu Drogowego: na Trasie Łazienkowskiej oraz przy ul. Czecha, Pułkowej i Pileckiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
sytuacja na Polskich drogach przypomina mi to co sie dzialo w bajce o Rumcajsie - jedyna roznica, ze zamiast pistoletu na zoledzie sa radary, zamiast Jasnie Pana w karocy jestesmy my i zamiast Rumcajsa sa straznicy lub policja... cel jednak ten sam zlupic tych co maja kase...

bandytka w mundurze :) moze by tak zaczac sie zbroic i bronic przed napadajacymi bandytami? :mrgreen:

PZDR!

 

Zgadzam się z Tobą nie jestem kierowcą ale pasażerem i wysłuchuje uwagi na temat dróg bezpośrednio z ust kierowcy i nie są to przyjemnie dla ucha brzmiące słowa .A oznakowania dróg to porażka jedziesz jedziesz i nie wiesz gdzie jesteś czy już w Sosnowcu czy może już Katowice ...ludzie....http://[SPAM]/site/349news

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sytuacja na Polskich drogach przypomina mi to co sie dzialo w bajce o Rumcajsie - jedyna roznica, ze zamiast pistoletu na zoledzie sa radary, zamiast Jasnie Pana w karocy jestesmy my i zamiast Rumcajsa sa straznicy lub policja... cel jednak ten sam zlupic tych co maja kase...

bandytka w mundurze :) moze by tak zaczac sie zbroic i bronic przed napadajacymi bandytami? :mrgreen:

PZDR!

 

Zgadzam się z Tobą nie jestem kierowcą ale pasażerem i wysłuchuje uwagi na temat dróg bezpośrednio z ust kierowcy i nie są to przyjemnie dla ucha brzmiące słowa .A oznakowania dróg to porażka jedziesz jedziesz i nie wiesz gdzie jesteś czy już w Sosnowcu czy może już Katowice ...ludzie....http://[SPAM]/site/349news

 

o, robot :mrgreen: i to kobieta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzywaczewski,

 

Trafiłeś na jakąś ciemną straż wiejską/miejską. Normalnie sprawa wygląda tak że skoro nie wykazujesz kto prowadził, a i koledzy się wypierają, sprawa trafia do sądu. Bo to sąd jest właściwym miejscem do rozstrzygania sporów , nie SW/SM. Strażnik ma to gdzieś, przekazuje dowody sędziemu i ma luz, potem zostanie powołany na świadka, też dobrze, zyskuje wolną służbe.

 

Mówisz że nie prowadziłeś ty tylko wymieniasz innych kolegów, są powoływani na świadków i przesłuchiwani.

1.rozprawa - zaoczna Przegrywasz ją na pewno. Sędzia ocenia dowody i wyrok.

2.rozprawa w przypadku twojego odwołania jest już normalną rozprawą, gdzie jeśli chcesz coś poopowiadać sędziemu musisz się stawić w sądzie właściwym miejsca wykroczenia, jak nad morzem to nad morzem. I wymienieni koledzy również.

 

Jeśli wygrasz zwracane ci sa koszty dojazdu, jeśli przegrasz (koledzy otrzymują grzywne za składanie fałszywych wyjaśnień) ponosisz strate z tytułu kosztów dojazdu, koszty postępowania sądowego, a także grzywnę przyznaną Ci przez sędziego.

 

Sędziego nie obowiązuje taryfikator, jedynie ustawodawca przewidział max kare za wykroczenie do 5tyś zł. W najgorszym wypadku- sędzia będzie zły że zawraca się mu gitare, nie uwierzy twoim racjom, przywali ci kare 5tyś. Dziękuje dobranoc.

 

Myślę że rachunek jest prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić jak przyszedł mandat, zdjęcie tyłu samochodu. Samochód na firmę. Ja twierdzę że w tym czasie jechałem, a kolega że On. Obydwoje nie chcemy ustąpić ! Dwóch nie mogą ukarać ! Niech sami wykryją sprawcę. Ciekawe co wtedy !?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dostaniecie wezwanie na przesłuchania jak żaden nie odpuści to sprawa do sądu - celem wykrycia sprawcy. Sąd 1 instancji na posiedzeniu wykaże sprawce na 99%, sprawca zostanie wezwany do opłacenia grzywny, kosztów sądowych itp jeśli się odwołacie sprawa trafi do 2inst i tam może uchylą wyrok 1inst, a jeśli nie to jeden dostanie grzywne za foto a drugi za poświadczanie nie prawdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podpowie mi ktoś w jakim trybie można obniżyć wysokość mandatu z fotoradaru SM? Złapali mnie przy 71 km/h na dozwolonej 50km/h. Dla przedziału 21-30 km/h przekroczenie obowiązuje mandat 100-200 zł. SM oczywiście przywaliła mi 200 zł no bo gmina musi budżet wyrobić.

 

Moim zdaniem ciut przydużo, bo prędkością otworzyłem przedział i chyba po to są widełki żeby dostosować wysokość mandatu do ważkości wykroczenia.

 

I co teraz, do sądu mam iść i liczyć na zrozumienie i jak to zrobić? Od kary nie będę się migał ale chciałbym żeby była dopasowana do przewinienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu masz co to za fotoradar, a najlepiej jakbyś go tu wrzucił może da się coś zawalczyć.

Jeśli nie ma argumentów zawsze możesz się powołać na dokładność urządzenia czyli +/- 3km/h więc niech od wyniku odejmą 3km/h.

 

Ale tak jak napisałem dawaj fotę :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zdjęcia nie powalczymy...

 

1. Zwróć najpierw uwagę na poziomą białą kreskę na dole ona wskazuje wiązkę fali radarowej, jak Twoje auto się w niej mieści (tzn. jest idealnie nad kreską) to zdjęcie jest ok

 

cyt. z instrukcji Fotorapida

[...]sposobem na skuteczne przypisanie zmierzonej prędkości właściwemu pojazdowi jest umieszczenie na wykonanym zdjęciu graficznego przedstawienia wiązki radarowej. Przeglądając zdjęcia z widoczną symulacją pola obserwowanego przez radar widzimy natychmiast, który pojazd został zmierzony przez przyrząd. Tylko pojazd, który mieści się w tym polu mógł zostać zmierzony

 

2. Sprawdź czy na zdjęciu nie ma żadnych tablic informacyjnych, reklamowych skierowanych pod kątem do jezdni albo drzew czy słupów.

Każdy taki śmieć w kadrze może znacznie zmienić ruch wiązki i np. podana prędkość nie będzie Twoja a innego pojazdu.

cyt. z instrukcji Fotorapida

W wiązce antenowej (ok. ± 8° od osi anteny) nie mogą się znajdować Żadne przeszkody, które mogłyby spowodować zakłócanie sygnału radarowego takie jak np. tablice informacyjne, reklamy, znaki drogowe, metalowe płoty.

 

Możesz jeszcze ugrać coś z tą dokładnością. Jak poprosisz szanownych o instrukcję fotoradaru tam znajdziesz info o zbliżonym błędzie pomiaru, np. te +/- 3km/h - jak odejmą od Twojego wyniku to będzie 68km/h a nie 71kmk/h czyli łapiesz się już na ten niższy przedział.

 

I co teraz, do sądu mam iść i liczyć na zrozumienie i jak to zrobić? Od kary nie będę się migał ale chciałbym żeby była dopasowana do przewinienia.

 

Najpierw do jednostki która go wystawiła, a później do Sądu pod który podlega.

 

I jeszcze mały poradnik :)

 

Co warto wiedzieć o fotoradarach?

 

Czy fotoradar musi być żółty? Jaki jest czas na ukaranie kierowcy? Odpowiadamy na najczęstsze pytania. Przepisy dotyczące korzystania z fotoradarów przez mundurowych i karania na podstawie zdjęć mocno się zmieniły w tym roku. Prawo do używania urządzeń rejestrujących uzyskała Inspekcja Transportu Drogowego (ITD). Od 1 lipca inspektorzy mogą karać kierowców (wcześniej przez kilka miesięcy tylko przejmowali urządzenia od policji). Na przełomie lat 2010/2011 strażnicy miejscy stracili z kolei prawo do korzystania z urządzeń przenośnych. Formacja musiała czekać na podpis ministra pod rozporządzeniem, które określa wzór znaku informującego o kontroli fotoradarem. Wbrew zapowiedziom, strażnicy nie stracili jednak przywileju użytkowania fotoradarów umieszczonych na słupach. Żeby tego było mało, z końcem czerwca 2011 r. pojawiły się nowe przepisy dotyczące oznakowania urządzeń. Wprowadziły obowiązek oklejenia fotoradarów żółtą folią odblaskową. Przy okazji uporządkowano kwestię tablic ostrzegawczych stawianych przed urządzeniami i ostrzegających o pomiarze. Kierowców przestraszył także pomysł ITD, który zakłada pomiar odcinkowy prędkości. Efekt? Wielu zmotoryzowanych zaczęło nerwowo spoglądać na kamery nad drogami. Tymczasem te nadal służą do podglądu sytuacji na trasie lub są elementem elektronicznego poboru opłat drogowych (w ramach viaToll). Kierowcy zapominają, że aby kamera mogła pełnić rolę radaru odcinkowego, musi być oznakowana. Takie znaki mają się pojawić dopiero na przełomie roku.

 

Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem fotoradarów.

 

1. Odblaskowe fotoradary

 

Obecnie tylko nowo instalowane urządzenia (od 1 lipca 2011 r.) muszą mieć żółtą odblaskową barwę. Natomiast fotoradary (pomalowane na szaro) zainstalowane przed tą datą, mogą być zgodnie z prawem używane prawie przez 3 lata bez specjalnej folii. W pierwszej kolejności oznakowane będą urządzenia w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Oklejenie wszystkich fotoradarów na żółto będzie obowiązkowe dopiero od lipca 2014 r.

 

2. Obowiązkowa tablica ostrzegawcza

 

Przed każdym fotoradarem musi się znaleźć ostrzeżenie, czyli niebieska tablica "Kontrola prędkości - Fotoradar". Zgodnie z przepisami umieszcza się ją od 100 do 700 m przed fotoradarem (w zależności od kategorii drogi lub prędkości dozwolonej na danym odcinku). W przypadku urządzeń przenośnych, na początku odcinka objętego pomiarem musi pojawić się znak "Fotoradar" i tabliczka "na odcinku... "

 

Ostrzeżenie o przenośnym fotoradarze musi pojawić się jedynie w przypadku urządzeń straży miejskiej. Natomiast przed stacjonarnym urządzeniem znak jest obowiązkowy w każdym przypadku.

 

3. Czas na ukaranie mandatem

 

Na podstawie zdjęcia z fotoradaru ITD, straż miejska oraz policja, mają na wystawienie mandatu 180 dni od wykonania zdjęcia. Po tym terminie sprawa trafia do sądu i to tam zapada decyzja o wysokości kary. Do końca 2010 r. czas na ukaranie wynosił 30 dni.

 

4. Wezwanie od ITD bez fotografii

 

Wykonywane przez strażników miejskich zdjęcia były wysyłane wraz z wezwaniem. Jednak ITD, która przejęła fotoradary od policji, nie wysyła zdjęć. Inspektorzy twierdzą, że nie ma takiego obowiązku. Nawet w przypadku prośby o okazanie fotografii, nie można jej zobaczyć. Kierowca może zapoznać się z fotografią ze swoim udziałem dopiero, kiedy sprawa trafi do sądu, np. w związku z nieprzyjęciem mandatu.

 

5. Niewskazanie sprawcy wykroczenia

 

Jeśli właściciel pojazdu nie wskaże, kto prowadził samochód w chwili popełnienia wykroczenia, grozi mu mandat do 500 zł, ale nie dostanie punktów karnych. ITD ma także prawo skierować sprawę do sądu, gdzie za niewskazanie kierowcy grozi nawet 5000 zł grzywny.

 

6. Odcinkowy pomiar prędkości

 

ITD na przełomie roku zamierza wprowadzić odcinkowy pomiar prędkości z wykorzystaniem kamer umieszczonych nad drogami. Prędkość będzie mierzona na dystansie maksymalnie 20 km. Przed pomiarem odcinkowym musi się pojawić znak "Kontrola prędkości - Fotoradar", a pod nim tablica "kontrola średniej prędkości na odcinku...". Jednak na razie to tylko plany. Natomiast widoczne nad niektórymi drogami kamery są póki co wykorzystywane do monitoringu sytuacji na trasach.

 

7. Przekroczenie prędkości bez kary

 

W przypadku kontroli fotoradarem, karani mogą być tylko ci kierowcy, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 10 km/h. Trzeba pamiętać, że taka "ulga" nie dotyczy kontroli np. popularną suszarką. Przekroczenie dozwolonej prędkości do 10 km/h włącznie jest traktowane jako dozwolony błąd kierowcy.

 

8. Atrapy i skrzynki na fororadary

 

Atrapy fotoradarów, a dokładnie atrapy masztów do fotoradarów, które nie są przystosowane do umieszczania w nich urządzeń rejestrujących, sukcesywnie znikają i nie ma możliwości montowania nowych. Z kolei w każdym maszcie ma być aktywny fotoradar, a te puste muszą być zasłanianie folią. Niestety, na razie brakuje przepisów wykonawczych.

 

tygodnik motor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...