Skocz do zawartości

Subaru Legacy Kombi problem z klapą


KornelK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Bardzo proszę o pomoc. Mam Subaru Legacy Kombi rocznik 2005. 

W aucie po otwarciu bagażnika zapala się światło w bagżniku ale nie zapala się na desce informacja o otwartej klapie. Po chwili centralny zamek zamyka auto. Jak odpalam auto na wyświetlaczu pojawia sie obrys auta z otwartymi wszytskim drzwiami i otwartą klapą bagażnika.

Drzwi działają normalnie, na desce pojawia się wizualizacja z otwartymi drzwiami.

 

Proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw napisałeś że się nie świeci wizualizacja a później ze się świeci... to jak w końcu?

 

Na pewno po otwarciu klapy nie powinien zamykać zamka, masz uszkodzony czujnik pewnie. Ale nie powinien świecić na desce skoro jest uszkodzony... Zaświeci na chwilę tylko w momencie jak wkładasz kluczyk i przekręcasz zapłon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że na desce wszytsko działa przy otpalaniu auta, jednak gdy otwieram bagażnik nie świeci na desce.

Ten sam czujnik jest odpowiedzialny za światło w bagażniku? Ono zapala się gdy otwieram klapę i zamykam ją, więc chyab nie czujnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że na desce wszytsko działa przy otpalaniu auta, jednak gdy otwieram bagażnik nie świeci na desce.

Ten sam czujnik jest odpowiedzialny za światło w bagażniku? Ono zapala się gdy otwieram klapę i zamykam ją, więc chyab nie czujnik?

To są różne obwody.

Przeanalizuj sobie przebieg prądu w trzech pozycjach wyłącznika lampki bagażnika: http://chomikuj.pl/WOJO-WOJO/auto/switch,4138458069.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U mnie podobnie. Diagnoza - zamek do wymiany. Szykuj pińcet... :-(

 

 

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

Bez jaj. Po 70 zł używka na wiadomym portalu.

 

 

Jak bez jaj? Ja chce kompletny :)

 

Aaa, to szykuj 500... :)

Edytowane przez WOJO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 3 tygodnie później...

Ja zamontowałem zamek od znajomego ten sam model, w 100% sprawny u niego działa wszytsko u mnie podłączam i bez zmian!.

Przeanalizowałeś schemat, który Ci podałem? Ustaw włącznik światła górnego na zapalanie się przy otwarciu drzwi. Zdejmij osłonę pod kierownica (2 plastikowe wkręty, 2 zatrzaski i jeden wkręt metalowy) i odszukaj wtyk OP (B228 - 15 pinowa wtyczka z różową tasiemką). Sprawdź multimetrem (jedna sonda do masy, a druga w pin 12 wtyczki B228) czy przy otwartej klapie masz napięcie. Jak masz napięcie, to znaczy, że włącznik klapy i połaczenia na styku 7 wtyczki D35 i gniazda R39 jest sprawne. Problem może zatem występować na styku 6 gniazda R98 lub samego BIU na styku 17 gniazda A (są 3 - A,B,C) Wyciągnij wtyk A z BIU i sprawdź czy masz napięcie na styku 17. Jeżeli jest napięcie, to prawdopodobnie uszkodzenie jest wewnątrz BIU na ścieżce do pinu A17. Dalej albo szukasz dobrego elektronika, albo nowego/używanego BIU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

A ja dorzucę do konsultacji mój przypadek.

Zamek centralny otwarty, odblokowuję klapę tylną, zapala się światło w kabinie (nad siedzeniem i w bagażniku), unoszę klapę i światło w bagażniku zamiera. Ale to nad siedzeniem działa. Przy zamykaniu klapy światło w bagażniku nie świeci aż do momentu tuż  przed klapnięciem pokrywy - pojawia się na chwilkę, no i zaraz gaśnie, gdy klapa się zatrzaśnie.

Ogólnie rzecz ujmując - światło w bagażniku działa jedynie, gdy klapa jest odblokowana i uniesiona na kilka cm, a później - klapa do góry a światło pyk i nie ma.

Czy ktoś z Kolegów i Koleżanek ma jakiś pomysł o co tu chodzi? Usterka pojawiła się kilka dni temu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość tego typu usterek się dzieje zimą w okolicach przepustu gumowego u góry pomiędzy budą a klapą. Kable sztywnieją, często wcieka tam też woda i zamarza co powoduje uszkodzenie wiązki. Już nie raz naprawiałem w tych autach nie działające światełko cofania, światełko bagażnika czy też brak podgrzewania tylnej szyby :) Trzeba się niestety tam dobrać i przedzwonić kabelki...

Edytowane przez s888
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zamka tylnej klapy idzie przewód żółto/niebieski?, który się rozwidla za przepustem na kostkę D37 i D35. Zacząłbym od obejrzenia wiązki w okolicach przepustu po stronie budy i przedzwonienia miernikiem kabli na kostkach D37 i D35 ;)

Edytowane przez s888
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, załapałem ;) wcześniej KornelK opisywał podobny przypadek, tylko u niego było na odwrót, w bagażniku świeciło a na desce już nie... Niestety nie pamiętam dokładnie jak jest wykonana ta wiązka klapy, całkiem możliwe że te żółto/niebieskie kable rozdzielają się jeszcze przed przepustem, po stronie klapy, przez przepust idą dwa takie same kable i tylko jeden jest uszkodzony. Może wystarczy je zmostkować za przepustem po stronie budy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbadałem sprawę, wygląda na to że miałem rację :) W przepuście już idą dwa kable żółto/niebieskie, jeden do lampki bagażnika drugi do modułu BMI. To standardowa usterka jak widać, zrobiłem zdjęcie wiązki klapy od strony budy. Widać dwa żółto niebieskie, jeden oczywiście urwany, i urwany niebiesko/biały - chyba od wycieraczek :)

 

DSC_3854.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...