Skocz do zawartości

Świerszczenie, gwizd pod maską zwłaszcza rano (video) - klima?


RadziejS

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu borykam się z przypadłością, którą dość ciężko pokazać w zakładzie mechanicznym. Rano, lub po postoju dłuższym niż 8h (czasem po pracy), zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz jest niższa dość niepokojąco świerszczy pod maską. Nie po samym odpaleniu, ale po ok. 10 sekundach zaczyna i ustaje po ok. 2 kilometrach. Ustaje nie do końca, bo gdy auto jest rozgrzane hałas ten jest bardzo mały, czasem wręcz niesłyszalny. Zawsze, gdy podjeżdżałem do warsztatu pokazać o co chodzi, nie było słychać nic na tyle, żeby coś wyrokować.

 

Hałas jest trudny do zlokalizowania. Wydaje mi się, że słyszę go w każdym zakątku silnika :)

 

Dziś ściągnąłem pasek alternatora, hałas nadal jest (video nr 1). Stąd wykluczam alternator i pompę wspomagania. Po ściągnięciu drugiego paska (klimy) hałasu nie ma. Wydaje mi się, że rolka napinająca jest w porządku. Po zakręceniu kołem sprężarki, słychać "coś" (video nr 2, ciężko zaobserwować, ale ostatnie sekundy to jest o co mi chodzi, przy szybszych obrotach może to dawać ten świergot - tak sądzę). Hałas jest/był niezależnie od tego czy klima włączona czy nie, więc chodzić może o jakieś łożysko koła pasowego, które pracuje niezależnie od załączenia klimy.

 

Video 1: http://youtu.be/K6gknZAVI-A - tak, tak, ten ohydny hałas potem zanika i da się normalnie jechać

Video 2: http://youtu.be/bTtEjneaLOY - tu raczej za dużo nie słychać, może w ostatnich sekundach...

 

Co jest do wymiany i ile to będzie kosztować :) ?

 

EDIT: tak sobie oglądam filmik, i mnie olśniło - osłona tego koła pasowego od klimy była od środka czerwona, samo to koło również jak pokryte czerwonawym nalotem. Ewidentnie się tam coś stało/dzieje, tylko jeszcze nie wiem co :). Na pewno smarowania za bardzo nie ma.

Edytowane przez RadziejS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwona od zardzewiałych drobinek metalu ,które są wynikiem pracy elektromagnetycznego sprzęgła sprężarki klimy i jest to norma. Być może łożysko sprężarki się kończy.Zacząłbym od tego skoro po zdjęciu paska jest cisza.

Edytowane przez tedimy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czerwony pył na sprzęgle kompresora nie jest normalnym objawem, ewidentnie przegrzewa się sprzęgło teraz tylko pytanie czy od zużytego łożyska  czy od nisprawnego układu klimatyzacji przegrzewa się tarcza dociskowa i pyli a jednocześnie wytwarza temperaturę która uszkodziła łożysko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszystkie sugestie. Klima działa normalnie, jej włączenie/wyłączenie nie powoduje żadnej zmiany hałasu. Jeśli mnie pamięć nie myli, bo teraz jeżdżę bez paska więc ciężko mi sprawdzić po tym jak znalazłem podejrzanie miejsce. Wcześniej podejrzewałem raczej alternator i pompę wspomagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne czy nie, tak patrzę za możliwościami rozwiązania mojego problemu i wydaje mi się, że jedyne sensowne (ekonomicznie) wyjście to kupno używanej sprężarki (od 100 do 200 zł). Nie wiem czy w tej kwocie ktoś podejmie się naprawy. Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Video 1: http://youtu.be/K6gknZAVI-A - tak, tak, ten ohydny hałas potem zanika i da się normalnie jechać

 

Co jest do wymiany i ile to będzie kosztować :) ?

 

Jakbym słyszał własne łożysko (u mnie było to łożysko rolki napinającej paska napędowego klimatyzacji w poprzednim wozie). Wymontowałem rolkę i wycisnąłem łożysko. Koszt nowego to jakieś 20-30 zł. Kupiłem i wcisnąłem nowe. Założyłem rolkę i naciągnąłem pasek. Satysfakcja z własnoręcznie wykonanej naprawy - bezcenna. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wymień lub naciągnij pasek. Zimą w mrozy, po odpaleniu przez kilka/naście sekund również potrafiło mocno piszczeć. To o czym piszę w pierwszym poście to zupełnie inne świerszczenie (łożyskowe). A Ty masz chyba na myśli tylko pisk (dość przenikliwy) paska. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie pasek to taki własnie świergot... byłem u mechanika i było własnie słychać coś koło klimy...lima działa... najgorsze jest to że nie domyslił się co to... jutro ruszę po mechanikach bo by wyciagnąć łozysko trza mieć chyba jakiśściągacz któego ja nie mam i na dodtaek zima za oknem.. zastanwiam siętylko czy to łożysko może aż tak mocno trzymać napęd by wstrzymywać pracę zimnego silnika?

. dzięki wielkie pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...