Skocz do zawartości

Subaru Forester [SJ] (MY13=>MY19)


kordynator

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Z tą aktualizacją mapy to chyba jakiś żart - i to kiepski. Za 900 złotych to kupuję nawigację z AutoMapą XL na całą Europę

 

Chyba nie jesteś zdziwiony:) Do OBK My10 jak się pokazały pierwsze aktualizacje kosztowały ok. 2.000pln. Ile kosztują teraz nie wiem ale temat był milion razy wałkowany. Mała skala sprzedązy = duże koszty jednostkowe + koszty obsługi + marża SIP + marża diler i się robi kwota.... To najnormalniejsza praktyka w większości niszowych marek.

 

 

 

Nie wiem jak u was ale nie zamierzam płacić za aktualizacji!

 

mamy wolny rynek więc nikt Cię nie zmusza.

 

 

 

Jutro zadzwonią do ASO i się dowiem! Uważam jak dopóki auto jest na gwarancji i.e 5 lat to aktualizacja musy być darmowa! :)

 

nie dzwoń, darmowa nie była i nie jest a gwarancja niestety nie ma z tym nic wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam12, zgadzam się! Tylko że....co kupuję nowy samochód który ma 2 miesiąca ze starymi mapami. I co nagle nowy mapy 2014/2015 i muszę zapłacić 219 euro. Chyba trochę naciąganie, nie! Za dwa lata jak najbardziej mogę zapłacić tyle ale nie teraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u was ale nie zamierzam płacić za aktualizacji! Kupiłem nowy samochód ze starych map Q4 2012 i aktualizacja wyszła po miesiąca.

 

Jutro zadzwonią do ASO i się dowiem! Uważam jak dopóki auto jest na gwarancji i.e 5 lat to aktualizacja musy być darmowa! :)

 

Jak dla mnie Toolbox nie działa dlatego że coś nie tak z kartami SD. Komputer rozpoznaje kartę a software nie! Po prosto nie działa. Próbowałem wersji 3.14 i 3.18 i cały czas to samo czyli nic! Może "nazwy" karty musy być inną...nie wiem. Chłopaki który kupili XT 2013 może mają inną nazwa karty a nie "Untittled" jak moją.

Nie pytaliscie sie jaki jest koszt aktualizacji map? One w Subaru byly zawsze slono platne i wielokrotnie bylo to opisywane na tym Forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie pytałem! A muszę jak samochód jest nowy? Miałem XC90 no i mapy kosztowali tyle jak w Subaru.

 

Klient kupując nowy samochód powinien mieć nowy mapy! Jakaś suma symboliczną za aktualizacji mogę zapłacić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam myślę podobnie - nawigacja nie dość, ze przestarzala (i tu mam na mysli praktycznie wszystkie marki), kosztuje krocie jak na takie urzadzenie (rowniez dotyczy to wszystkich marek) to jeszcze aktualizacje są bardzo rzadko i kosztuja krocie (większość marek) i juz w chwili wypuszczenia są nieaktualne :D. Dlatego ja przypinam telefon do szyby i odpalam wujka gogla albo auto mape i yanosika w tle.

 

Dopoki marki beda sie upieraly przy autorskich (czyt. zacofanych) produkcjach z wykorzystaniem marnych urzadzen z ekranami sd, marnymi prockami plus "zly dotyk" zamiast skorzystac z gotowej i nowoczesnej platformy z perspektywami (światełko w tunelu jest z Androidem Auto) to kij im w...oko :D

 

Niestety na rynku wtornym w Polsce uwaza sie auta z nawi za atrakcyjniejsze - sprawdzone.

Edytowane przez Nowicjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam myślę podobnie - nawigacja nie dość, ze przestarzala (i tu mam na mysli praktycznie wszystkie marki), kosztuje krocie jak na takie urzadzenie (rowniez dotyczy to wszystkich marek) to jeszcze aktualizacje są bardzo rzadko i kosztuja krocie (większość marek) i juz w chwili wypuszczenia są nieaktualne :D. Dlatego ja przypinam telefon do szyby i odpalam wujka gogla albo auto mape i yanosika w tle.

Dopoki marki beda sie upieraly przy autorskich (czyt. zacofanych) produkcjach z wykorzystaniem marnych urzadzen z ekranami sd, marnymi prockami plus "zly dotyk" zamiast skorzystac z gotowej i nowoczesnej platformy z perspektywami (światełko w tunelu jest z Androidem Auto) to kij im w...oko :D

Niestety na rynku wtornym w Polsce uwaza sie auta z nawi za atrakcyjniejsze - sprawdzone.

Nowy passat ma taka usługę jak sie internet wykupi - internet coś koło 400 zł/ rok - fajna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie pytałem! A muszę jak samochód jest nowy? Miałem XC90 no i mapy kosztowali tyle jak w Subaru.

 

Klient kupując nowy samochód powinien mieć nowy mapy! Jakaś suma symboliczną za aktualizacji mogę zapłacić...

Tiho w 100% się z Tobą zgadzam. Pierwsza aktualizacja powinna być za free. Kupując np nawigacje alpine zawsze masz możliwość aktualizacji do jednej najnowszej wersji. Ale niestety "life Is brutal and full of zasadzkas" i póki co "wyżej d**y nie podskoczysz" . Czas płynie i na pewnych usługach w stosunku do inwestycji firmy zarobiły już swoje, dodatkowo usługi się popularyzują, i ceny po mału spadaja. Accorda nie wziąłem z navi bo za mapy krzyczeli 1400 zł. W mondeo z 2004 z fabryczna 7 calowa dotykowa navi za mapy chcieli 2000 tys. Z tym ze na początku za te pieniądze nawet tam polski nie było tylko biała plama i na jej środku strzałeczka :)).

 

Mi osobiście ku mojemu zdziwieniu navigacja fabryczna Subaru przypadła do gustu. Sama navi działa w miarę żwawo ( przynajmniej manewry i obliczanie trasy) bo już poruszanie sie działa powolnie. Porównujac do automapy lub Google map na androidzie to mega powolna. No i brak w niej działajacego traffica przynajmniej w Polsce. Google mapa w telefonie wykorzystuje info od innych użytkowników i dobiera trasę najmniej zakorkowana ale i to czasami może wprowadzić w niezły korek. Miałem tak klka razy kiedy ni z tego ni z owego GoogleMaps wykryły korek na mojej trasie i zaproponowały nowa trasę szybsza o 10 min. Niestety okazała sie dłuższa o 20. Trasa wyświetlała sie na niebiesko czyli niezakorkowanego a tymczasem poruszałem sie z prędkością 2km/H . Wiec ta funkcje trzeba traktować z pewnym dystansem a jej brak w fabrycznej navi aż tak nie boli.

 

Niestety chyba najlepszym i najtańszym przyszłościowo rozwiązaniem byłaby wymiana tej navi na navi z systemem android ( już kiedyś o tym debatowaliśmy i mówiłeś ze widziałeś w akcji i było ok). Wtedy masz otwarty system gdzie jak chcesz instalujesz automape z aktualizacjami za 119 zł na rok. Lub używasz za darmo zawsze aktualnych Google maps.

Co raz bardziej sie nad tym zastanawiam. Jak by nie było do dealera trzeba zadzwonić mamy w końcu już karty Subaru i zniżkę na części 10% i usługę 20%.. Pytanie czy aktualizacja to cześć czy usługa No i jak ja dealer przeprowadzi skoro karty nie widać w programie. Chyba ze będzie to nowa karta z najnowszymi mapami.

 

Z innej beczki można by obejść ta złożona instytucje dystrybucji, kupić jedna kartę z najnowszymi mapami a na pozostałych kartach podmienić tylko w katalogu pliki z mapami. Kiedyś tak jak automapa kosztowała 900 zł obchodziło sie w ten właśnie sposób bez zmiany urządzenia do którego przypisany je serial (czyli w tym wypadku karty sd). Na naszych kartach w pewnym katalogu są dane map z nazwami poszczególnych krajów. Jak poszperałem w necie znalazłem trochę plików z takimi właśnie rozszerzeniami. Niestety nie są to pliki strikte do Subaru na urządzenie hk.

 

Pozdrawiam, promil_one

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie, ze w kwocie aktualizacji jest ukryta oplata dla tworcy map i stad tez te wszystkie zabezpieczenia na kartach.

 

P.S. We wszystkich autach roznych marek, ktorymi jezdzilem, a mialy fabryczna nawigacje, dzialaly gorzej niz np. TomTom. Dlatego wole urzadzenia tzw. zewnetrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się dziwić że macie problem z własnoręczną aktualizacją bo w końcu jakby było bezproblemowo to serwisy by nie zarabiały :) więc jakieś zabezpieczenia muszą być. Mimo wszystko powinno tak być że przynajmniej pierwszy update jest darmowy albo za jakąś symboliczną kwotę.

Edytowane przez Kukson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kosztuje krocie jak na takie urzadzenie

 

 

porównywanie stacji multimedialnej z GPS i ekranem 7" do zewnętrznego urządzenia  jest trochę bezsensu. To kompletnie inna konstrukcja gdzie nawigacja to tylko dodatek.

Jak komuś nie pasuje to po prostu wybiera wersję bez i przypina sobie "Navi coś tam" na szybie i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio to koszt? Cd to koszt? Wzmacniacz tej klasy to koszt? Panowie, nie zartujcie prosze. O ile w FXT NAWI byla w pakiecie z wersją Platinum to ciezko ocenic ile sama nawi, o tyle juz w takiej Octavii nawigacja to koszt ponad 6000 zl...oceniacie, ze tyle jest warte oprogramowanie wraz z tym urzadzeniem? Bo ma CD czy radio?? (koszt napedu to moze 50 zl, radio to koszt jeszcze niższy)...

Edytowane przez Nowicjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie kupiłem skody ;)

 

A poważnie miałem co innego na myśli. Nie dałbym 6000 za samą nawigację, ale mając do wyboru zakup dobrego smartphona do celów nawigacyjnych, lub stację multimedialną w podobnej cenie, to wybrałbym to drugie.

 

Na szczęście jak kupowałem Forka to za 6000 różnicy dostałem jeszcze (poza nawigacją) kilka innych fajnych drobiazgów. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zamiast calego systemu audio+navi wystarczy dobry ekran dotykowy z radiem i mozliwosc bezprzewodowego podlaczenia smartfona i wykorzystanie radiowego wyswietlacza jako drugiego ekranu np. dla nawigacji ze smartfona? Wtedy laczysz sie przez wifi z radiem, telefon chowasz do schowka i wio. Moze wtedy nawet sprzedawac smartfony z samochodem?! Oczywiscie jako opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy porządny, czterordzeniowy, ladnie wbudowany tablet 8,9 cali z ekranem 1080p i dobrym dotykiem na otwartym andku auto. Z opcja kart sd i sim (naturalnie LTE, WiFi, bluetooth, GPS, Glonass). Z wyjsciem na naped, anteny, kamery, komp auta i wzmak. Koszt łącznie w produkcji wraz z przygotowaniem do montazu, integracja i nakladka softowa danej marki i gotowym do wysylki w Honk Kongu - maksymalnie 350 - 400 USD/szt. Koszt rozsadny dla klienta końcowego w salonie - 3500 brutto.

 

W zamian dostajemy nowoczesne urzadzenie, porzadny ekran i zywy system zarowno dla producenta auta (np. SUBARU i nowych ciekawych aplikacji), developerow do tworzenia oprogramowania jak i użytkownika, ktory ma dostep do netu, aplikacji, nawigacji i aktualizacji. I tak to bedzie wyglądać - zobaczycie.

 

Dziękuję za uwagę ;)

Edytowane przez Nowicjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ladnie wbudowany tablet

 

 

proszę Cię. Daj już spokój....... Jeżeli masz tablet wystaw go za okno na godzinę i spróbuj go potem uruchomić.

 

Obecnie produkowane tablety mają matryce LCD oraz elektronikę przygotowaną na użytkowanie 2-3 lata. Potem po prostu się "kończą" a Ty idziesz do sklepu po nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ladnie wbudowany tablet

proszę Cię. Daj już spokój....... Jeżeli masz tablet wystaw go za okno na godzinę i spróbuj go potem uruchomić.

 

Obecnie produkowane tablety mają matryce LCD oraz elektronikę przygotowaną na użytkowanie 2-3 lata. Potem po prostu się "kończą" a Ty idziesz do sklepu po nowego.

No tak...w Subaru jest stosowany inny ekran niz lcd...zapewne oled? Edytowane przez Nowicjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy porządny, czterordzeniowy, ladnie wbudowany tablet 8,9 cali z ekranem 1080p i dobrym dotykiem na otwartym andku auto. Z opcja kart sd i sim (naturalnie LTE, WiFi, bluetooth, GPS, Glonass). Z wyjsciem na naped, anteny, kamery, komp auta i wzmak. Koszt łącznie w produkcji wraz z przygotowaniem do montazu, integracja i nakladka softowa danej marki i gotowym do wysylki w Honk Kongu - maksymalnie 350 - 400 USD/szt. Koszt rozsadny dla klienta końcowego w salonie - 3500 brutto.

W zamian dostajemy nowoczesne urzadzenie, porzadny ekran i zywy system zarowno dla producenta auta (np. SUBARU i nowych ciekawych aplikacji), developerow do tworzenia oprogramowania jak i użytkownika, ktory ma dostep do netu, aplikacji, nawigacji i aktualizacji. I tak to bedzie wyglądać - zobaczycie.

Dziękuję za uwagę ;)

Pomysl dobry ale ceny niedoszacowales. Zycze Tobie abys otworzyl biznesem z takimi akcesoriami i za taka kwote je sprzedawal. Jestem Twoim pierwszym klientem. Ale nawet za 6000 PLN skusilbym sie na taki system pod warunkiem, ze moge do niego wgrac co chce, jak w normalnym laptopie i nie bede musial placic za aktualizacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nawet przeszacowalem przy wolumenie dajmy na to 100 000 sztuk rocznie (a przecież jest wiecej). Po drodze jeszcze musi zarobic Google jako dawca systemu wiec liczylem z nawiazka.

 

Co do otwartości systemu - zapewne będzie ograniczona co biorac pod uwage przeznaczenie - jest dobre. Nikt nie powinen w aucie zbytnio w systemie grzebac. Google jako autor Android Auto będzie naturalnie przesiewal apki a takie Subaru tez przy swojej nakladce powinien miec prawa administracyjne. Niemniej mimo wszystko użytkownik dostaje w swoje rece swietne narzedzie do pracy, rozrywki (w tym dla dzieci) czy rozwinietej diagnostyki samochodu i przede wszystkim zywe, rozwojowe i zawsze aktualne. Taki system to fantastyczne mozliwosci dla developerow i ich najnowszych aplikacji, rowniez na zlecenie np Subaru.

 

Import z Chin to nie jest dla mnie nic nowego

Edytowane przez Nowicjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ladnie wbudowany tablet

proszę Cię. Daj już spokój....... Jeżeli masz tablet wystaw go za okno na godzinę i spróbuj go potem uruchomić.

 

Obecnie produkowane tablety mają matryce LCD oraz elektronikę przygotowaną na użytkowanie 2-3 lata. Potem po prostu się "kończą" a Ty idziesz do sklepu po nowego.

No tak...w Subaru jest stosowany inny ekran niz lcd...zapewne oled?

 

 

O czym ty piszesz? Reasumując - ekranow LCD jest wiele rodzajów. Ten w Z2 Sony (tablet) jest wielokrotnie lepszej klasy niz ten użyty obecnie w Subaru. Ilosc roboczogodzin tez ma z racji technologii znacznie więcej.

 

 

Z całym szacunkiem ale nie orientujesz się w temacie. Proponuję poczytać trochę o rozwiązaniach stosowanych w tabletach za 100 czy 200 usd. Tylko nie bierz pod uwagę jako kompendium wiedzy Wikipedii. 

 

PS. Rozbierz swojego Z2 a zobaczysz co jest w środku. Gwarantuję Ci, że nie znajdziesz tam japońskich napisów na komponentach.

 

 

który ma 2 miesiąca ze starymi mapami.

 

to zależy :)

Jaka wersja jest obecnie dawana ?

 

 

Q4 2012!!!

 

 

 

to faktycznie leka lipa. Jak odbierałem OBK w lipcu 2010 dostałem Q3 2009. W sumie to różnica niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

PS. Rozbierz swojego Z2 a zobaczysz co jest w środku. Gwarantuję Ci, że nie znajdziesz tam japońskich napisów na komponentach
 
Nie wiem jakie musiał byś kupić urządzenie aby można było znaleźć Japońskie napisy... 
technologia idzie z Japoni ale produkuje china ... 
Ipady,Iphony,Samsungi,Sony - wszystko tłucze China, jakość zależy od wymagań zlecającego budowę urządzenia i jej weryfikację. 

Dodatkowo dochodzi oprogramowanie - o ile w galaxy i iphonie sprzęt jest prawie identycznej klasy to oprogramowanie robi największą robotę,,,

Właściciele Volvo min xc60 zamiast dopłacać do navi wsadzają MIO -które pasuje idealnie w miejsce oryginalnego wyświetlacza, i mam znajomego który tak jeździ od ponad dwóch lat.
Najlepszym rozwiązaniem był by zakup porządnej stacji multimedialnej Alpine,Kenwood,Clarion itp .. Nie dość że dostaniemy o niebo lepszą jakość dźwięku to i z nawigacją nie będzie problemów :P
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

ladnie wbudowany tablet

proszę Cię. Daj już spokój....... Jeżeli masz tablet wystaw go za okno na godzinę i spróbuj go potem uruchomić.

 

Obecnie produkowane tablety mają matryce LCD oraz elektronikę przygotowaną na użytkowanie 2-3 lata. Potem po prostu się "kończą" a Ty idziesz do sklepu po nowego.

No tak...w Subaru jest stosowany inny ekran niz lcd...zapewne oled?

 

 

O czym ty piszesz? Reasumując - ekranow LCD jest wiele rodzajów. Ten w Z2 Sony (tablet) jest wielokrotnie lepszej klasy niz ten użyty obecnie w Subaru. Ilosc roboczogodzin tez ma z racji technologii znacznie więcej.

 

 

Z całym szacunkiem ale nie orientujesz się w temacie. Proponuję poczytać trochę o rozwiązaniach stosowanych w tabletach za 100 czy 200 usd. Tylko nie bierz pod uwagę jako kompendium wiedzy Wikipedii. 

 

PS. Rozbierz swojego Z2 a zobaczysz co jest w środku. Gwarantuję Ci, że nie znajdziesz tam japońskich napisów na komponentach.

 

 

który ma 2 miesiąca ze starymi mapami.

 

to zależy :)

Jaka wersja jest obecnie dawana ?

 

 

Q4 2012!!!

 

 

 

to faktycznie leka lipa. Jak odbierałem OBK w lipcu 2010 dostałem Q3 2009. W sumie to różnica niewielka.

 

Hmm nie wiem jak z tym oznaczenie Q4 2012 ale moje mapy datowane są na 20 mar 2014. Nigdzie tan nie jest opisane czy to Q4 2012. Jakby nie było obwodnica warszawy jest, węzeł salomea też pełny, skrzyżowanie jerozolimskich z łopuszańską w pełni aktualne. Auto odebrałem ostatniego dnia października 2014

 

Pozdrawiam, promil_one

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...