Skocz do zawartości

Legacy II 1999 2.2 + LPG - prośba o poradę


overpl

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze,

 

Przepraszam, że bez przywiatania - ale jako nieposiadający (jeszcze) Subaru, chciałbym poznać Waszą opinię na temat egzemplarza, który jest mi oferowany :-)

 

Mogę kupić Legacy z 1999 z silnikiem 2.2 z instalacją gazową BRC. Legaś jest od 1 właściciela z przebiegiem poniżej 150tys w automacie, skóra, klima itd. Podobno jest w stanie idealnym. Nie wiem czy to wersja Limited - bo L po prawej stronie tak by mi sugerowało.

 

Kolejne pytanie to czy łatwo taki samochód potem sprzedać - nie ukrywam, że zamierzam wygrać w Lotka i kupić nowy;P a poważnie po prostu martwie się, że w pewnym momencie będę musiał sprzedać samochód i zamienić go na jakiegoś szrota - chciałbym wiedzieć (o ile to możliwe) czy te samochody w takiej konfiguracji są zbywalne i jeżeli tak to jakie są średnio ceny (wiem, że mam otomoto, ale tam stoją ogłoszenia od miesięcy niektóre i ciężko powiedzieć czy ktoś nie zejdzie z ceny, czy schodził już 4x - bo takie za 3999 też można kupić ;)).

 

Przepraszam, jeżeli popełniłem jakieś fałks pałks pisząc tutaj w tym dziale - ale będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i sugestie :)

Przepraszam też za brak zdjęć - lakier moim zdaniem na zdjęciach wygląda ok ale zobaczę go z bliska to ewentualnie dopiszę ;) - nie chciałbym, żeby właściciel gniewał się za wrzucanie gdziekolwiek fotek - wrzucam tylko kawałek tyłu z umiejscowieniem znaczka L i spoilerem.

 

Pozdrawiam!

 

EDIT: jeszcze chętnie bym poznał od wyjadaczy info na temat tego co w takim samochodzie pada najczęściej - ile kosztuje eksploatacja, czy są jakieś nieuniknione stałe awarie, z którymi trzeba się mierzyć? O co zapytać właściciela? Wiem, że rozrząd był robiony niedawno.

 

No i czy to jest silnik SOHC czy DOHC - jak to znosi gaz oraz czy rzeczywiście trzeba robić luzy zaworowe co chwila i wyjmować do tego silnik ?

post-16575-0-16432500-1397947235_thumb.png

Edytowane przez overpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legacy z 1999 z silnikiem 2.2

Jesteś pewien, że nie 2,5?

 

 

od 1 właściciela z przebiegiem poniżej 150tys w automacie, skóra, klima

Pierwszy właściciel + przebieg = nie powinno być problemów.

 

 

Czy jeżeli samochód jest bez rdzy i rzeczywiście na chwilę obecną nic mu nie dolega, to cena jest

Adekwatna do stanu. Na pewno znajdziesz na allegro tańsze, pytanie o ich stan.

 

 

czy łatwo taki samochód potem sprzedać

Generalnie niełatwo  ;)  Pojemność+automat nie budzą zaufania. Auta te kupują najczęściej świadomi użytkownicy, a takich też nie brakuje.

 

 

No i czy to jest silnik SOHC czy DOHC - jak to znosi gaz oraz czy rzeczywiście trzeba robić luzy zaworowe co chwila i wyjmować do tego silnik ?

Tu przyznam, że nie wiem, bo z 2,5 mam tyle wspólnego, co z mercedesami, czyli nic. Wydaje mi się jednak, że to SOHC, niech mnie mądrzejsi poprawią, ale ja obstawiam, że to 2,5 a nie 2,2.  

Edytowane przez Qba25
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik to zapewne EJ22 i cytując za internetami jest to SOHC

 

Usage:

 

Impreza 95-01

Legacy 90-99, Outback 95-96

Specifications

Displacement: 2212 cc

Bore: 96.9 mm

Stroke: 75.0 mm

Compression Ratio: 9.5:1 - 9.7:1

Valvetrain: SOHC

Fuel Delivery multi-point fuel injection

EJ221 Naturally Aspirated

 

Horsepower: 135 bhp (101 kW; 135 bhp) @ 5800 rpm

Torque: 137 lb·ft (186 N·m) @ 4800 rpm

EJ222 Naturally Aspirated (1999)

 

Horsepower: 142 bhp (106 kW; 144 PS) @ 5600 rpm

Torque: 149 lb·ft (202 N·m) @ 3600 rpm

 

 

 

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) część rzeczy już wiem w takim razie - pozostaje jeszcze kilka niepewności ;-)

 

 

 

Silnik to zapewne EJ22 i cytując za internetami jest to SOHC

 

No właśnie cytując za internetami, to jest SOHC ale Phase II czyli kolizyjny - ale ja się na tym znam jak małpa na komputerze, więc pewien nie jestem.

 

 

 

Jesteś pewien, że nie 2,5?

 

Absolutnie pewien - to 2.2 z '99 - końcówka serii wyprodukowana jako Limited (chyba) - bo z tego co zdążyłem zauważyć na zdjęciach ma symbol "L" i spoiler, którego jakoś w innych modelach nie widziałem ale soiler to może po prostu dodatek, którego na allegro nie ma zbyt często - nie wiem ;-).

 

 

 

Generalnie niełatwo ;) Pojemność+automat nie budzą zaufania. Auta te kupują najczęściej świadomi użytkownicy, a takich też nie brakuje.

 

Czyli nie łatwo :/ Szukam samochodu, który albo posłuży mi lata, albo posłuży lata komuś, komu go sprzedam (wiem, że trzeba dbać, ale jeżeli mi tu ktoś powie, że mam co 30-50tys robić luzy zaworowe za 3000-5000 - to po prostu nie mam kasy i nie jestem pasjonatem, żeby wrzucać 50% wartości samochodu + inne naprawy :/

 

Może ktoś ma doświadczenie z gazem w takich silnikach i się wypowie?

Edytowane przez overpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli to EJ22 to regulacja zaworów jest na śrubki. Koszt niewielki.

Ha. Tylko jak to sprawdzić?

 

 

 

Przy takim wieku, to blacha. I rzeczy eksploatacyjne: łożysko, zderzak. No i z fotki, to na Legacy III wygląda.

A jak z kosztem tych cześci? Tak relatywnie - to jest jakoś drogo czy dorównuje normalnym częścią - zamienników dużo?

Co do II/III - to mi się wydaje, że to jest na 30lecie model z 1999 roku, więc jeszcze Legacy II - ale podobno tu już były zmiany jakieś też w bebechach niewielkie - no i kogo tu zapytać czy luzy będą kosztowały majątek czy nie ? :/

 

Dodatkowe pytanie do użytkowników modeli z podobnego rocznika - ile rocznie wydajecie na eksploatacje?

 

Dzięki chłopaki - strasznie mnie zżerają wątpliwości - samochód bardzo fajny się wydaje, bezpieczny i wygodny.. dynamiczny - ale boję się wsiąść na minę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To jest identyczny - tylko ladniejszy i przebieg mniejszy, w skórze i z tym "L" na dupie, no i automat (nie wiem czy to w przypadku tego samochodu dobrze czy nie(??)), więc myślę, że to to: http://autos.msn.com/research/vip/Spec_Glance.aspx?year=1999&make=Subaru&model=Legacy&trimid=3621#trimsel

 

Kogo tu spytać o ten gaz i zawory:/ w to boję się najbardziej wpaść :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ha. Tylko jak to sprawdzić?

Jak odkręcisz wlew oleju od pokrywy zaworów, to zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlew, to element plastikowy w który wkręca się korek.

Przykręcony jest do pokrywy zaworów na dwie śruby (chyba 10).

Należy je odkręcić (odwrotnie do wskazówek zegara) i wyciągnąć wlew.

Przez otwór w pokrywie zobaczysz dźwignie zaworowe i na ich końcu rodzaj regulacji. Możesz cyknąć fotę jakby co, to Ci tu ktoś doprecyzuje.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A lubisz stare automaty ? W sensie ich tempa zmiany biegów ? Bo to może zniechęcać.

Nie jestem ani fanem ani przeciwnikiem... ogólnie wole manual - ale nie szukałem Legacy jako takiego - po prostu znajomy ma, a ja szukam samochodu. Bardziej mnie martwi, że to zapewne 4 biegowy, a to mało ekonomiczne ;-)

 

Czy po VINie można jakoś dojść jaki to silnik? Bo szczerze mówiąc raczej sobie nie poradzę z tą operacją odkręcania śrubek na szybkich oględzinach - ew. poproszę o wizytę w warsztacie i tam powiem, żeby zwrócili uwagę na to jaki to silnik.

 

Update z wersji jest taki, że jest to wersja amerykańska, wersja L nie anniversary - czyli ta: http://autos.msn.com/research/vip/Spec_Glance.aspx?year=1999&make=Subaru&model=Legacy&trimid=3619#trimsel

2.2 142 KM z 99 roku. Nie da się nigdzie sprawdzić jaki to miało montowany silnik i czy czeka mnie droga przeprawa i skarbonka, czy w miarę tani w utrzymaniu samochód?:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy czeka mnie droga przeprawa i skarbonka, czy w miarę tani w utrzymaniu samochód? :(

 

To w największym stopniu zależy od tego, jak był traktowany, bo to są dość solidne samochody, o ile nie były zaniedbane. A swojego kolegę chyba Ty znasz najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To w największym stopniu zależy od tego, jak był traktowany, bo to są dość solidne samochody, o ile nie były zaniedbane. A swojego kolegę chyba Ty znasz najlepiej.

 

No podobno był traktowany dobrze - tylko ta instalacja LPG - mimo, że to BRC - to czytałem tu i uwdzie, że do robienia będą często luzy zaworowe - no i że w takim legasiu trzeba wyciągać silnik żeby je zrobić :/ jak to zdementuje to bede miał spokojniejsze sumienie.. Podobno miał w zeszłym roku taki full serwis z naprawą wszystkiego co wymagało naprawy.

 

Weź tu bądź mądry i kup coś ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% nie trzeba silnika wyjmować?

 

Widzę, że kolega mocno wystraszony ;) daj namiar do znajomego to zaraz zwinę Ci go i będziesz miał problem z głowy :)

 

A na poważnie, jeśli stan takie jak piszesz i jesteś pewny sprzedającego to będziesz zadowolony. Jeśli przerażają Cię wydatki (mniejsze lub większe), będą nieuniknione z czasem, to daj spokój. Jednak, gdy jesteś na kupnie jakiegoś samochodu to się nie wahaj.

 

Ja kupiłem z pewnego źródła 2.2 MT z 92r, za nie małe złotówki, dwa lata temu z przebiegiem 235kkm i nie żałuje- koszty jak do tej pory porównywalne ze Skodą (i tu sie brać forumowa ucieszy :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem z pewnego źródła 2.2 MT z 92r, za nie małe złotówki, dwa lata temu z przebiegiem 235kkm i nie żałuje- koszty jak do tej pory porównywalne ze Skodą (i tu sie brać forumowa ucieszy :P )

 

w gazie? Bo to istotny element - o to najbardziej się boję :/ podobnoż w gazie szybciej się luzy zaworowe zużywają i gdzieś się naczytałem, że trzeba do regulacji wyjmować silnik w tych modelach - a może tyczyło się to innego tylko jakiś mądrala pisał - dlatego to takie istotne bo regulacja z wyjmowaniem silnika to 3000 minimum.

 

No i to automat - a w historii samochodów mojej rodziny automaty lubiły się psuć :P może ktoś zdementuje to pod kątem subaru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja kupiłem z pewnego źródła 2.2 MT z 92r, za nie małe złotówki, dwa lata temu z przebiegiem 235kkm i nie żałuje- koszty jak do tej pory porównywalne ze Skodą (i tu sie brać forumowa ucieszy :P )

 

w gazie? Bo to istotny element - o to najbardziej się boję :/ podobnoż w gazie szybciej się luzy zaworowe zużywają i gdzieś się naczytałem, że trzeba do regulacji wyjmować silnik w tych modelach - a może tyczyło się to innego tylko jakiś mądrala pisał - dlatego to takie istotne bo regulacja z wyjmowaniem silnika to 3000 minimum.

 

No i to automat - a w historii samochodów mojej rodziny automaty lubiły się psuć :P może ktoś zdementuje to pod kątem subaru ;)

 

 

Tak w gazie. Już przejechane 130kkm. U mnie nie trzeba regulować, bo hydraulika. W tych nowszych to niestety nie wiem jak jest, ale duża szansa, że również. Co do AT to samochód ma już swoje lata, może być różnie, ale w końcu nie kupujesz samochodu za 80k PLN, można podjąć ryzyko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dlatego to takie istotne bo regulacja z wyjmowaniem silnika to 3000 minimum

 

Człowieku, przestań panikować i zmień źródło wiedzy.

 

Regulacja zaworów w EJ22 powinna zamknąć się kosztem 150-300 pln + uszczelki. Zależnie od tego kto to robi i ile się ceni.

 

 

 

 

No i to automat - a w historii samochodów mojej rodziny automaty lubiły się psuć może ktoś zdementuje to pod kątem subaru

 

Ważne aby regularnie serwisować/wymieniać olej w skrzyni. Wszelkie zaniedbania mogą zemścić się okrutnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...