Skocz do zawartości

Potrzebny dobry pomysł


huzar105

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem dokładnie, jaka to opisać (znowu) :P

Mianowicie chce zrobić elektryczną roletę coś w stylu jak w bmw, że sama się podnosi do góry.

I jedyne nie mam pomysłu jak zrobić by się podnosiła mam silniczek roletę :) wszystko silniczek ma być ukryty w bagażniku. Próbowałem zrobić na żyłce, ale najgrubsza, jaką miałem się zrywała :) zrobiłem kołnierz, w którym się chowa żyłka z słomek jak linka w rowerze. A właśnie zasada działa ma być dokładnie taka sama jak w rowerze z hamulcami silnik zacznie się kręcić żyłka zacznie się naciągać, aż zacznie podnosić roletę. Ostatnio wpadłem na pomysł, żeby nasmarować żyłkę, ale jeszcze tego nie testowałem. MA ktoś jakiś inny pomysł, żeby coś takiego zrobić? Oczywiście wszystko ma być schludnie, nie widocznie dla oka.

 

Proszę o podpowiedzi, sugestie jak coś jest nie jasnę to chętnie jeszcze raz opiszę...

Głupie odpowiedzi od razu kieruje do moderatora! :) Trzeba być stanowczym!!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z stalówką może być problem ze zwijaniem, Tylna szyba ma około 30 cm a to dużo nie wiem czy silniczek uciągnie i czy wogóle będzie zwijał.

Nie mam plecionki w domu ale miałem naprawdę grubą i się zerwała jak włos :/ spróbuje to przesmarować to może być kluczem :)

dzięki yo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roleta ma sprężynę sama się zwija, więc na kole gdzie powinna się zwijać0 linka jest zapadka. Z zapadką to jeszcze nie wiem do końca czy będzie elektryczna, czy mechaniczna, ale to inna sprawa. Problem jest w tym, że nie mam materiału lub w ogóle jakiegoś podnośnika ( w sensie systemu podnoszącego), żeby się podnosiła (roleta jest przykręcona do półki, więc będzie się podnosić na zasadzie dźwigni) mój pomysł jak pisałem jest, aby się roleta podnosiła na zasadzie zwijającej się linki na kołeczku przy silniku, przechodziła pancerzem (ze słomek) i podnosiła roletę. I problem jest taki, że wszystkie dostępne u mnie w domu linki żyłki (po za stalową) momentalnie się zrywały...

 

Dodam jeszcze, że na przykład w bmw jest to rozwiązane na zasadzie 2 podnośników, które po bokach unoszą roletę.

 

Czy dostatecznie wyjaśniłem? Zdjęcia zrobię dziś. I przepraszam jak coś powtórzyłem nie potrzebnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pancerzyk ze słomek mnie nie przekonuje, wprawdzie dalej nie wiem o co Ci chodzi - fotki będą pomocne (jakoś cienko u mnie z wyobraźnią, a jedyne rolety jakie mogę pooglądać to moja z Legacy i ewentualnie u ojca w szpachelwagenie), ale użyłbym pancerzyków rowerowych + linka stalowa + ewentualnie kółka jakie są używane czasem przy przerzutkach gdy linka musi zakręcić o 140-160 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linkę stalową też nawiniesz, na podobnej średnicy kółko - popatrz jak są zrobione mechanizmy w automatyce, gdzie często stosuje się linki stalowe do napędu. Musisz znaleźć odpowiednio cienką :) Taka jak jest hamulcach rowerowych jest deko za gruba i sztywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plecionka wedkarska spokojnie wystarczy jezeli kupisz z tych grubszych. Stalowe linki maja "pamiec" i moze si epo pewnym czasie zaczac zaczepiac.

 

 

A czy żyłka nie wydłuży się po dłuższym czasie użytkowania? Bo też nad tym myślałem...?

huzar chyba mylisz pojecia, ponieważ żyłka a plecionka to trochę inna bajka, mimo że do tego samego służą.

 

Ale czy będzie to najlepsze rozwiązaie do Twojej konstrukcji tego nie wiem, najmocniejsza jaką widziałemna jakieś sumy ma wytrzymalość do kilkudziesięciu kg. (ciekawe jakich materiałów używa się do połowu rekinów i innych marlinów na wędke)

Podejdź do wędkarskiego i niech Ci pokażą.

 

A tak sobie jeszcze myśle czy np struna fortepianowa/gitarowa była by si albo jakiś wypaśny naciąg do rakiet tenisowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można kupić cienką stalową linkę, która będzie odpowiednio wytrzymała i elastyczna, żeby ją nawinąć na małym kółku ... np. w sklepie modelarskim .....

a wyłacznik krańcowy - to dobry pomysł, bo w różnych warunkach ta roletka może stawiać różny opór przy manipulacji (przy mocnym silniku przydałby się wyłącznik przeciążeniowy...)

a do napędu użyć można silniczek od podnoszenia szyb (od dowolnego auta...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak sobie jeszcze myśle czy np struna fortepianowa/gitarowa była by si albo jakiś wypaśny naciąg do rakiet tenisowych.

 

 

 

Struna fortepianowa wiolinowa jest raczej za sztywna o basowych nie wspomnę ;), gitarowe to 7-8kg na sztukę, chociaż wytrzyma trochę więcej, też jest bardzo sztywna poza wysokim E. Naciąg tenisowy się kruszy z wiekiem i jest bardzo rozciągliwy. Plecionka wędkarska brzmi najrozsądniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektryka to nie problem silnik będzie na przekaźniku czasowym...

Nie najlepsze to rozwiązanie, bo może skutkować niedomykaniem lub zbyt dużym naprężeniem linki.

 

Dokładnie to wylicze metodą prób i błedów. :)

 

[ Dodano: Wto Sie 08, 2006 7:36 pm ]

A ta liinka będzie dobra? NIe mam żadnego doświadczenia z stalowymi linkami :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...