Skocz do zawartości

Rajd Finlandii 2013


mover

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zgłaszam się tutaj bo tylko tu zauważyłem oznaki zainteresowania tym rajdem ;).

 

Razem z ojcem chcemy wybrać się w tym roku do Finlandii na rajd (po raz pierwszy). W związku z tym mam kilka pytań:

 

1. Czy możecie wskazać/polecić jakiś nocleg (najtańszy byleby było gdzie spać i gdzie się umyć) w miarę blisko od Jyvaskalii (do 50km)? Znalazłem kemping w Ruuhimaki (domki kempingowe + toaleta/prysznice + kuchnia) ale może znacie coś lepszego?

2. Ktoś wie coś na temat promów Gdynia - Helsinki (w obie strony)? Na stronie Finnlines (firmy od promów do Finlandii) jest napisane że kursy zaczną się od maja i nie ma żadnych informacji a na innych tylko z grubsza ale i tak nie ma informacji o cenach i rezerwacjach itp. (cudem znalazłem dni kursowania promów).

 

Jeszcze o coś chciałem się zapytać ale wyleciało mi z głowy... jak sobie przypomnę dopiszę :)

Edytowane przez mover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Czy możecie wskazać/polecić jakiś nocleg (najtańszy byleby było gdzie spać i gdzie się umyć) w miarę blisko od Jyvaskalii (do 50km)? Znalazłem kemping w Ruuhimaki (domki kempingowe + toaleta/prysznice + kuchnia) ale może znacie coś lepszego?

 

Najtańszy to namiot. Przy odcinkach (niektórych) są tworzone miejsca biwakowe. Jeśli najtaniej, to tam - bezkosztowo, wesoło.

Miejsca biwakowe z możliwością rozbicia namiotu są rozsiane po całym kraju i nawet podczas przejazdu z odcinka na odcinek mozna znaleźć coś fajnego. Odległości między odcinkami w kolejnych dniach są niemałe.

 

 

2. Ktoś wie coś na temat promów Gdynia - Helsinki (w obie strony)? Na stronie Finnlines (firmy od promów do Finlandii) jest napisane że kursy zaczną się od maja i nie ma żadnych informacji a na innych tylko z grubsza ale i tak nie ma informacji o cenach i rezerwacjach itp. (cudem znalazłem dni kursowania promów).

 

Jedźcie autem do Tallinna. Stamtąd 2h promem do Helsinek. Najtańsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktycznie w całej Skandynawii obowiązuje zasada , ze możesz sie rozbić namiotem wszędzie , byle min. 100m od posesji , chyba ze masz zgodę właściciela :)

 

P.S. Rajd Finlandi fajny , ale znam lepsze :)

Edytowane przez carfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamte tematy przejrzałem ale nie zagłębiałem sie w szczegóły. :D

 

Najtańszy to namiot. Przy odcinkach (niektórych) są tworzone miejsca biwakowe. Jeśli najtaniej, to tam - bezkosztowo, wesoło.

Miejsca biwakowe z możliwością rozbicia namiotu są rozsiane po całym kraju i nawet podczas przejazdu z odcinka na odcinek mozna znaleźć coś fajnego. Odległości między odcinkami w kolejnych dniach są niemałe.

 

Może być i namiot. Ale łazienka (z prysznicem) + jakaś kuchenka/prąd by się bardzo przydały. Bo fajnie jest się umyć (tymbardziej że jedziemy na znacznie więcej niż 3 dni rajdu - chcemy zostać na kilka dni poza rajdem, w samej Finlandii).

 

Jedźcie autem do Tallinna. Stamtąd 2h promem do Helsinek. Najtańsze rozwiązanie.

Prom z Gdyni dużo wygodniejszy ale rzadkie terminy. A z Tallina strasznie długa, męcząca podróż samochodem ale za to promów do wyboru do koloru a to zmienia cały wyjazd (bo ja wybieram kiedy jadę i wracam a nie promy) - muszę dokładnie przeanalizować obydwie trasy.

 

praktycznie w całej Skandynawii obowiązuje zasada , ze możesz sie rozbić namiotem wszędzie , byle min. 100m od posesji , chyba ze masz zgodę właściciela :)

 

P.S. Rajd Finlandi fajny , ale znam lepsze :)

Myślałem nad Francją ale termin nie pasuje. Może się podzielisz jakie lepsze? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się podzielisz jakie lepsze?

 

Np, Rajd Catalunya , Portugal , Sardynia , Monte , czy nawet Szwecji .

Finlandia jest fajna ( odcinki ) ale brakuje tego czegoś ...... atmosfery , ludzi , i kraju . Finlandia tak jak kraj , ludzie , jest poprostu smutna , w porównaniu do południowych krajów. Jedynym wyjątkiem jest Szwecja , gdzie atmosfera jest wyjątkowa :)

 

Z resztą sam zobacz z wczoraj Portgalie i mini rally sprint FAFE , tego w Finlandii nie ma :

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=22KWsmDKi1A

 

Dlatego kocham rajdy w południowych krajach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finlandia tak jak kraj , ludzie , jest poprostu smutna , w porównaniu do południowych krajów.

Nie zrażaj kolegi. Raz w życiu należy to zobaczyć. A smutno to może dlatego, że większość tambylców jeździ lepiej niż połowa startującej stawki. Jeżeli nie jesteś takim rajdowym obieżyświatem jak Carfit (ale kto jest) to warto. Naprawdę ostro tam popylają.

W kwestii transportu - samolot z Okęcia do Helsinek a później wynajem auta (ceny samolotu przystępne, ale LOT - więc nie wiadomo czy dożyją do sierpnia, a samochód przy 4 luda nie wychodzi tak źle) albo samochodem do Tallina a później co chwilę promy do Helsinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie zraża :). Tak czy siak chcemy pojechać do Finlandii. Te szybkie, szutrowe odcinki mnie tam strasznie ciągną, coś niesamowitego (no i zobaczyć Finlandię też jedziemy). A info się przyda... może za rok pojedziemy gdzieś indziej. ;)

Jedziemy we 2.

 

Oczywiście chcemy żeby było tanio bo jak na polskie zarobki ceny są kosmiczne ale też fajnie by było spędzić tam czas w miarę cywilizowany sposób (móc się umyć po każdym dniu, w miarę wyspać, coś sobie ugotować). Dlatego pytałem czy wy znacie jakieś noclegi. Sam na Rajdzie Polski znalazłem mały pensjonacik niedalko Mikołajek - ceny znacznie niższe niż hotele itp. a warunki jak najbardziej wystarczające (mały pokój, łóżka, własna łazienka, jakaś wspólna kuchenka a nawet TV z jednym kanałem :D). Miałem nadzieję że znajdę coś podobnego w Finlandii i będzie tańsze niż hotele (gdzie cena zaczyna się od 40 ojro/os).

Na razie mamy na oku pole namiotowe (gdzie jest dostęp do prądu/łazienem itp.) lub "domek kempingowy" (w tym samym miejscu).

 

 

Jak daleko są położone od siebie odcinki (tak około)?

Edytowane przez mover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tez bardzo tania opcja Wizzairem z Gdanska do Turku i pozniej wynajecie samochodu.

Prom z Gdyni w obie strony dla dwoch osob + samochod, to wydatek okolo 400€, a moze i wiecej w tym roku (ceny paliw).

Proponuje spanie na odcinkach, w namiocie (w samochodzie jakos tak mi sie nie widzi, nieee) - najfajniejsza opcja i na upartego tez najtaniej, bo bilet odpada, ale to juz indywidualne podejscie. Czesto na popularnych fragmentach odcinkow jest parking, naturalnie platny (okolo 5€), ktory czasem jest daleko od samego OSu i wtedy pieszo/autobus podstawiany, tez platny - a jakze! :o

Dobra opcja jest lodowka samochodowa + grile jednorazowe - na spokojnie sobie mozna cos na cieplo zjesc. Z toaleta w takich warunkach, to wiadomo - czesto trzeba postawic, jak to moj szwagier okresla - papierzaka :biglol: , zeby, buzie - woda z butli, ale nie ma dramatu - po przejezdzie pyk do jeziora, ktorych akurat nie brakuje - mozna sie porzadnei wymyc i odpoczac.

Wiadomo, ze nie kazdy lubi takie klimaty, totez mozna zerknac np. tutaj: http://www.kp-rantap...dex.php?lang=en - wyglada na calkiem dobre miejsce i cenowo tez w porzadku, a do bazy rajdu okolo 50 km.

 

Czesciowo zgodze sie z Carfitem - na codzien to raczej malomowni ludzie, ale ze oni kochaja rajdy i trunki to atmosfera jest niezgorsza i osobiscie nie widze duzej roznicy miedzy rajdem Finlandii, a Szwecji, poza warunkami pogodowymi oczywiscie. Wiadomo, ze zimowy rajd jest specyficzny, natomiast klimat kibicowania zdecydowanie na plus w Finlandii. Uwazam, ze naprawde warto choc raz byc na tym rajdzie, chocby ze wzgledu na megahopki, a przy dobrej pogodzie - tumany kurzu cudownie zatykajace nos. :)

Wlasnie w piatek sobie zarezerwowalem dwa dni wolnego i juz jestem podjarany wyjazdem. :D

 

Edytka - wlasnie wyczytalem, ze ten kemping ma swoj wlasny odcinek szutrowy! :drool:

Edytowane przez H4lik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej pojedziemy własnym samochodem - chyba nawet przez Tallin (tymbardziej że mieszkamy na poldasiu).

No jako że jadę z ojcem preferowałbym jakiś cywilizowany klimat. ;)

 

Właśnie. Jak to jest z karnetami? Co dają poza możliwością wejścia na OS? Może chociaż parking?

 

Bardzo interesujący nocleg znalazłeś. Pokoje raczej drogie (choć i tak nie jest źle) ale ciekawe jak wyglądają te "kabiny" (m.in. czy mają bierzącą wodę w środku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytka - wlasnie wyczytalem, ze ten kemping ma swoj wlasny odcinek szutrowy! :drool:

Tam większość dróg to szutrowe autostrady.

Ja kilka lat temu byłem właśnie w opcji spanie przy odcinkach i generalnie sanitarna partyzantka, ale jak ktoś nie jest wrażliwy to da radę.

A że warto to widać na fotce mojego profilu zrobionej osobiście na Ouninpohja.

 

A czy ktoś się orientuje czy w Jyvaskyla wynajmują w trakcie rajdu akademiki? Sezon martwy a w końcu miasteczko uniwersyteckie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarezerwowałem nocleg w Rantapirtti. Jak coś mam zdjęcie tej "kabiny" - a raczej małej szopki :).

W Tallinie szukam noclegu to znalazłem jakiś akademik który wygląda całkiem ładnie a cena jest niezła.

Pytanie jak wygląda przeprawa przez Litwę, Łotwę i Estonię? Są jakieś autostrady/przejazdy za które trzeba płacić itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli bedziesz jechal ta Via Baltica, czy jak ona sie zwie, to nie przypominam sobie, zeby jakis fragment byl platny. Uwazaj na predkosc na Lotwie - bardzo czesto stopuja obce rejestracje. Zapytam kumpla jutro, gdzie mial strzal z policja - czy na Litwie, czy moze Lotwie - ze najpierw go zatrzymali, oczekujac lapowki, a pozniej na awaryjnych mial jechac, bo to byl znak dla drugiego patrolu, "ze juz ogolony" i moze jechac. Estonia bardzo cywilizowana - nawet widzialem znaki informujace o dostepnosci internetu. :blink:

Przygotowalbym sobie na Waszym miejscu ze 3x5€ na jakies dziwne akcje, dla swietego spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze... nigdy w łapę nikomu nie dawaliśmy :D. No to będziemy jeździć przepisowo (tylko licznik trzeba będzie zrobić bo nie do końca działa) :biglol:.

 

Jak z płaceniem w Finlandii? Da się płacić polską kartą z PKO PB (ze znaczkiem Visa)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej problemu nie bedziesz mial zadnego.

Wypytalem kumpla - akcja miala miejsce na Lotwie - nie mial podswietlenia tablicy rejestracyjnej i do wyboru - mandat 30€, albo 10€ do reki. Radzil tez uwazac przy granicy Litewsko - Lotewskiej - tam sie przewaznie czaja z obu stron oraz ostrzegal przed tym samym, co napisalem - przekraczanie dozwolonej predkosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się płacić polską kartą z PKO PB (ze znaczkiem Visa)?

Można płacić bez problemu, można wybrać kasę z bankomatu(tylko pobierają prowizję, lepiej płacić kartą). Jak napisał kolega wyżej, Litwa, Łotwa i Estonia - uwaga na prędkość(a w zalesionych rejonach między Łotwą a Estonią- na zwierzynę, lubi coś wyskoczyć znienacka) i dobrze mieć parę euro pod ręką. W Finlandii radzę przepisowo. tam się mandat nie opłaca, a w "łapę" nie biorą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze tylko, ze mandaty w Finlandii potrafia skutecznie ostudzic zapedy do rajdowania, bowiem sa naliczane procentowo od zarobkow. Nie wiem, jak to dziala w przypadku obcokrajowcow, ale mozesz sobie przeczytac ciekawostke:

Jusi Salanoia, spadkobierca wartego fortunę rodzimego biznesu, przekroczył prędkość jedynie o 30 km/h. Mimo tego, za jazdę 80 km/h w centrum Helsinek kierowca otrzymał mandat w wysokości 170 tys. euro (ok 600 tys. zł). W Finlandii wysokość kary zależy od zarobków. Salanoia pobił rekord członka zarządu Nokii Anssi Vanjoki, na którego policja nałożyła karę 116 tys. euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozumiem że Rally Passy będą do kupienia na miejscu? W tej samej cenie (przez internet można już kupić za 65 ojro)?

Czy w tych trzech państwach (Litwa, Łotwa, Estonia) można płacić Euro czy trzeba mieć ich walutę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...