Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Zalezy od posiadanych juz mediow.Bo,majac gaz w drodze,obliczajac podlaczenie do domu,trzeba skalkulowac ,czy sie oplaca ciagnac rure,czy nie lepiej kupic od zera pc.Ten klimatyzator z pc,nie lapie ,co to jest...Sama pc,to temat rzeka,jakie zrodlo ,dom.....Wiem,ze ceny pc spadly,kalkulujac same ceny ogrzania m2 domu,wychodzi podobnie.Potem,serwis ww.urzadzen,czas eksploatacji juz sie robi istotny,mnogosc i skomplikowanie elektroniki...Kotly srednio 10-12 lat obecnie pracuja bezawaryjnie,srednio serwis coroczny ok.350 pln,z uszczelka,czyszczeniem,jak nic nie nawali.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

BiP a masz jakiś rysunek tego. Ja planuję to z płaszczem powietrznym żeby  mieć alternatywne grzanie do gazu przy braku prądu.

Nie mam. U mnie kominek wodny bo to jedyne źródło ciepła i CWU. W razie braku prądu odcina powietzre a po osiągnięciu 85 stopni na płaszczu uruchamia się schładzanie wężownicą.

 

 

A dlaczego nie zastosowałeś zbiornika, zasobnika 1000 - 1500 l wody (akumulatora ciepła). Można to tak zaplanować, aby palić w komiku tylko przez kilka godzin na dobę, zagrzać zasobnik, a automatyka będzie pobierać ciepłą wodę do zasilania grzejników, lub lepiej podłogówki przez resztę doby. Przy podłogówce taki zasobnik można wyssać do 25*C.

 

Do niedawna rozważałem powyższe rozwiązanie w projekcie mojego domu na jesień życia, gdyż mieszkam na wsi i zanik napięcia pociąga za sobą brak wody do zasilania

awaryjnej wężownicy kominka.

 

Ostatecznie zdecydowałem do ogrzewania domu zastosować pompę ciepła powietrze-woda (podłogówka) i awaryjnie kominkowe z rozprowadzeniem powietrza do trzech newralgicznych pomieszczeń. 

 

Pozdrawiam

cewie

 

U mnie na wsi zasilanie hydroforni "na innym prądzie", poza tym brak zasilania odcina dopływ powietrza do spalania - przepustnica.

Mam bufor 500l, zbiornik cwu 120l chyba. Niewiele mniej wchodzi w płaszcz kominka. Bezwładność systemu jest dość duża, bufor cały czas naładowany na 45 C stoi w pralni. Połogówka praktycznie zamknięta bo podłoga ciepła. Tzn pompa podłogówki wyłączona, minimalny przepływ daje pompa kominek-bufor.

Do temp 0 C  przepala się popołudniami, teraz trochę dłużej, bo wieje. Podłogówkę puszczam gdzieś przy -10, albo doraźnie jak podłoga się zimna zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam do Was, budujących pytanko, a mianowicie będę robił podjazd i alejki, wymyśliłem podświetlenie wpuszczane w podłoże. Oferta lamp najazdowych jest duża, więc pytam czy ktoś coś takiego montował, ma jakieś doświadczenie i może coś sprawdzonego polecić.

sebxyz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zalezy od posiadanych juz mediow.Bo,majac gaz w drodze,obliczajac podlaczenie do domu,trzeba skalkulowac ,czy sie oplaca ciagnac rure,czy nie lepiej kupic od zera pc.Ten klimatyzator z pc,nie lapie ,co to jest...Sama pc,to temat rzeka,jakie zrodlo ,dom.....Wiem,ze ceny pc spadly,kalkulujac same ceny ogrzania m2 domu,wychodzi podobnie.Potem,serwis ww.urzadzen,czas eksploatacji juz sie robi istotny,mnogosc i skomplikowanie elektroniki...Kotly srednio 10-12 lat obecnie pracuja bezawaryjnie,srednio serwis coroczny ok.350 pln,z uszczelka,czyszczeniem,jak nic nie nawali.....

dzięki

mam kocioł gazowy i klimatyzator z pompą ciepła,

dziś w Krakowie jest od 4 do 9 stopni,

jedno pomieszczenie typu "studio" 60 m.kw

czym będzie taniej to dogrzać?

Edytowane przez wojo02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy według Was takie odprowadzanie wody jest w porządku sąsiad sobie rynny poprzedłużał  i ze wzgledu na ukształtowanie terenu woda idzie na moja działkę Dodam że sam mam studnie na deszczówkę, która.mnie kosztowała parę złotych a teraz musze przyjmować jego wodę czy to ok według a może się czepiam ?

post-6854-0-26129500-1421939243_thumb.jpg

post-6854-0-50471000-1421939321_thumb.jpg

Edytowane przez jaszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy według Was takie odprowadzanie wody jest w porządku sąsiad sobie rynny poprzedłużał  i ze wzgledu na ukształtowanie terenu woda idzie na moja działkę Dodam że sam mam studnie na deszczówkę, która.mnie kosztowała parę złotych a teraz musze przyjmować jego wodę czy to ok według a może się czepiam ?

Możesz wywalczyć sądowy zakaz stosowania takich procedur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wywalczyć sądowy zakaz stosowania takich procedur

 

też mi się tak wydaje ale czy uważacie że się czepiam, na razie nie było deszczu więc poczekam, ale nawet jak woda nie będize stała   -na oko , to pewnie gdzieś tam będzie pod ziemią mi działka podmakać, tak mi się wydaje nie jestem hydrologiem.  \pomijam fakt że namoknięta skarpa sąsiada może mu się zaczać zsuwać  - tak mi się wydaje na chłopski rozum. 

Edytowane przez jaszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj w planie zagosp. przestrzennego / warunkach zabudowy jest zapis "woda opadowa do zagospodarowana w obrębie działki", albo "odprowadzana do sieci burzowej". Zacznij od rozmowy, bo dobry sąsiad lepszy jak pies :D . Jak nie będzie skutku wezwanie poleconym, do wiadomości straż wiejska/miejska. Potem policja czy sąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Możesz wywalczyć sądowy zakaz stosowania takich procedur

 

po raz kolejny - nie mieszaj jak nie wiesz.

 

jaszyn, odprowadzanie wód opadowych poza granicę posesji jest niezgodne z prawem. Wystarczy wizyta w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego - powinno załatwić sprawę. Ew. na początek możesz sie poradzić w gminie. Tu nie ma co walczyć w sądach bo takie kwestie rozwiązuje sie na niższym ale szybszym szczeblu. A że sprawa jest ewidentna to nadzór powinien sie szybko pojawic bo i karę jaką mogą nałożyć na sąsiada chętnie zainkasują - dodam, że niemałą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A że sprawa jest ewidentna to nadzór powinien sie szybko pojawic bo i karę jaką mogą nałożyć na sąsiada chętnie zainkasują - dodam, że niemałą.

 

no to dzięki czyli sądzicie że słusznie się czepiam, spróbuje jeszcze porozmawiać ale wcześniej już ten temat poruszalem i niestety gorchem o ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

po raz kolejny - nie mieszaj jak nie wiesz. jaszyn, odprowadzanie wód opadowych poza granicę posesji jest niezgodne z prawem.

Obejżyj jeszcze raz zdjęcia zanim sie do mnie przyczepisz ponownie- proszę!

Rynny nie wychodze poza własna posesję. Tu jest pies pogrzebany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

po raz kolejny - nie mieszaj jak nie wiesz. jaszyn, odprowadzanie wód opadowych poza granicę posesji jest niezgodne z prawem.

Obejżyj jeszcze raz zdjęcia zanim sie do mnie przyczepisz ponownie- proszę!

Rynny nie wychodze poza własna posesję. Tu jest pies pogrzebany ;)

 

 

to nie ma znaczenia. Każdy ma obowiązek zagospodarować wody opadowe.

Żeby było ciekawiej. Ze zdjęć wynika dość spora różnica "poziomów". Tak jest faktycznie to to zła perspektywa ujęcia ? Na drugim zdjęciu wygląda jakby różnica było prawie 1m. Połowa wysokości ogrodzenia.

Są odrębne przepisy regulujące tzw. "podnoszenie" domów. Sąsiad nie może usypać sobie górki i wybudować zamku na skale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rynny nie wychodze poza własna posesję.

 

ale to nie ma żadnego znaczenia. Nie wolno Ci w żaden sposób odprowadzac wody poza granice działki. To również dotyczy sposobu kształtowania terenu - nie masz prawa usypać góry tak by wszystko spływało za płot. Kwestia, która poruszył Adam12 jest równie istotna. Wątpię żeby ten nasyp był uwzględniony w projekcie budowlanym bo facet nie dostałby pozwolenia na budowę. Pytanie czy PINB odebrał dom po zakończeniu budowy czy jeszcze nie? Jeśli odebrał to zapewne jak w 99% przypadków nikt z Nadzoru nie był na miejscu więc taka skarpa przeszła ale to nie zamyka drogi do walki o swoje prawa.

Generalnie cała woda opadowa musi zostać na działce chyba, że właściciel ma odpowiednie zgody i wnosi opłaty - np. jeśli spuszcza wode do kanalizacji ogólnospłąwnej / deszczowej. W Twoim przypadku spróbowałbym najpierw jeszcze jednej rozmowy z sąsiadem na zasadzie, że jednak bardzo ci to przeszkadza i zrobiłeś rozeznanie i generalnie to PINB chętnie w takich sytuacjach wpieprza solidne mandaty ale nie chcesz sąsiadowi bruździć więc najpierw jeszcze raz ładnie prosisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za takie "usadowienie" domu bez zezwolenia może grozić "samowola budowlana" ze wszystkimi tego konsekwencjami. Z tego co pamiętam w przepisach jest max. 40 cm ponad poziom gruntu ale to trzeba sprawdzić.


 

 

ten nasyp był uwzględniony w projekcie budowlanym

 

pewnie nie ma jeszcze odbioru.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlatego będzie problem, bo on nie odprowadza wody opadowej poza swoja działkę

 

ja się nie znam ale wodę odprowadza bo splywa po skarpie na mojądzialke i tyle. Zacznę od rozmowy, dzięki jeszcze raz za porady.


 

 

ale to nie ma żadnego znaczenia. Nie wolno Ci w żaden sposób odprowadzac wody poza granice działki. To również dotyczy sposobu kształtowania terenu - nie masz prawa usypać góry tak by wszystko spływało za płot. Kwestia, która poruszył Adam12 jest równie istotna.

 

 

za takie "usadowienie" domu bez zezwolenia może grozić "samowola budowlana" ze wszystkimi tego konsekwencjami. Z tego co pamiętam w przepisach jest max. 40 cm ponad poziom gruntu ale to trzeba sprawdzić.

 

dzięki , dom odebrany, ja nie chcę knkomu robić problemów ale sąsiad niestety jest wiejski filozof i żadne argumenty do niego nie przemówiły. Drzewko też mi przy tym białym murku posadził, więc tylko czekać jak się zakorzeni i korzenie zniszczą murek . Mimo wszystko spróbuje pogadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie jestem pewien czy czasem juz nie ma zalegalizanej budowy.

 

jeżeli ma odbiór to tym lepiej. Jak do jedzie do rozmowy i okaże się że w projekcie nie było skarpy to Pan osiwieje po usłyszeniu o konsekwencjach. Do tego "oberwie" również urzędnik zatwierdzający odbiór ale w tym przypadku trzeba poszukać aktualnych podstaw prawnych. Praktycznie co rok są zmiany.

 

 

 

Dlatego będzie problem, bo on nie odprowadza wody opadowej poza swoja działkę. Mozna to różnie iterpretować.

 

przepisy są jednoznaczne i w tym przypadku nie ma wątpliwości. Abo masz zbiornik, albo podłączenie do burzówki ale system rozprowadzenia po działce. Wypuszczenie rynien pod sąsiednie ogrodzenie to sprawa ewidentna.

 

 

 

Drzewko też mi przy tym białym murku posadził

 

Zależy jakie to drzewo ( jeżeli będzie miało korzeń palowy to nie będzie problemu ) i jak blisko murka. Tak czy inaczej w tej kwestii też są odpowiednie przepisy i regulacje.

 

Niemniej spróbuj się dogadać. Nie ma nic gorszego jak "wojna z sąsiadem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i jak blisko murka. Tak czy inaczej w tej kwestii też są odpowiednie przepisy i regulacje.

no tutaj właśnie nie ma jasnych przepisów - można sadzić jak się chce - dopiero jak będą jakieś zniszczenia (np murka) lub drzewo rozrośnie się na sąsiednią działkę to można "wojować"

 

 

 

Pytanie czy PINB odebrał dom po zakończeniu budowy czy jeszcze nie? Jeśli odebrał to zapewne jak w 99% przypadków nikt z Nadzoru nie był na miejscu

bo takie są przepisy, nie ma obowiązkowej kontroli przy zgłoszeniu o pozwolenie na użytkowanie w domkach jednorodzinnych.

 

 

 

jeżeli ma odbiór to tym lepiej. Jak do jedzie do rozmowy i okaże się że w projekcie nie było skarpy to Pan osiwieje po usłyszeniu o konsekwencjach

przede wszystkim trzeba by było sprawdzić projekt sąsiada (czy miał taką skarpę) i inwentaryzację powykonawczą jaką zrobił mu geodeta na koniec (przy takiej skarpie musi być ona naniesiona na mapę - a czy jest ????), no i na koniec, ale chyba najważniejsze oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu budowy zgodnie z projektem (musiało takie być przy składaniu papierów do PINB )!!!

 

Jeżeli by była inaczej zrobiona inwentaryzacja niż w rzeczywistości, kierownik poświadczył nieprawdę - to tu jest pole do popisu .... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie podjąłem trudne rozmowy z sąsiadem, wyraził wolę porozumienia -zobaczymy. Co do skarpy to jest to niwelacja naturalnego ukształtowania terenu -wykonał ją deweloper który budował dom bo tak mu było wygodniej. Z tego co wiem takie niwelacje , przynajmniej w moim projekcie nie sa dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanie nie do konca zwiazane z budową domu ale bardziej z elektryka.

Mam ochote poprawic sobie oswietlenie w mieszkaniu, glownie chodzi o dodanie wiekszej ilosci zrodel jak i poprawe jakosci.

Mysle o zarowkach LED z przyciemnianiem jak i o listwach LED, ktore moga byc sterowane bezprzewodowo ze smartphone. Z tego co widze, to na rynku pojawilo sie kilka zestawow startowych i jeszcze wiecej żarówek. Jest np Phillips HUE, Belkin WeMe, jakis Wink, TCP itd. Podejrzewam ze nie wszystkie systemy sa ze soba kompatybilne. Niektóre moga dzialac niezależnie tylko w domowej sieci, inne wymagaja podlaczenia do jakiegos zewnętrznego serwera (trzeba miec abonament na jakis serwis?). Orientuje sie ktos w tych sprawach? Gdzie mozna wiecej poczytac na ten temat, moze jakies porównania systemow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...