Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

Co do aparatu to jestem raczej w zakresach pasztetowych...:)

Mialem na mysli obiektyw! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

EDIT:

Ken Rockwell napisal:

"The D40 is a great camera; don't let its fun weight fool you. It's my top recommendation to everyone who wants a camera for general use and the camera I use most often today. My D40 has replaced my D80"

Jestem "wasted" :wink: .

Ktos mi to jakos wytlumaczy? Przeciez D40 zostal zjechany pod kazdym chyba wzgledem, natomiast D80 jest wynoszony pod niebiosa! :???:

AMI 66, wroc....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie zasiadłem do mojego Nikosia D80 i chciałbym zauważyć, że funkcja D-Lighting jest dostępna tylko w menu retuszu dla już zrobionych zdjęć. Natomiast funkcja active D-Lighting jest dostępna niestety w wyższym modelu np. D300 :(

Tak więc dla mnie słabo, niewygodnie jest przecież gapić się w wyświetlacz i obrabiać fotki w aparacie korzystając z menu retusz. Zostaje rzeźbienie przy komputerze.

Oczywiście brak tej opcji aktywnej nie powoduje tego że przestanę lubić D80 :)

 

[EDIT] właśnie się wczytałem w Nikony i D60 też ma active D-Lighting

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierz mnie swoja miara - to ma byc pierwszy sprzet DSLR.

Jaka tam miara. Też myślałem na początku, że nie ma jakiejś dramatycznej różnicy pomiędzy lepszymi obiektywami, a tymi kitowymi. W sumie nawet miałem ku temu podstawy. Dostałem dwa wyróżnienia w konkursach międzynarodowych za foty zrobione Minoltą Z2...

 

Ja dalej używam swojego pierwszego lustra - K10D. I pewnie go będę używał przez następne kilka lat. Zmienię jeszcze tylko tele na lepsze i zapodam jakiś dobry szeroki kąt i zacznę zbierać na nowe body. Może już FF będzie dostępny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tyle lepsze efekty ile więcej opcji i możliwości bezstratnej edycji i poprawy jakości/wyglądu zdjęcia. Np. w Lightroom przy obróbce jpeg jest sporo opcji wyszarzonych (niedostępnych). Zresztą RAW to przecież nic innego jak cyfrowy negatyw (surowiec).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale facjata jest bez zmian...A o jej jasnosc glownie chodzilo...

Z tak przepalonego zdjęcia wiele nie wyciągniesz... szczególnie z JPEG, jedyne co Cię może poratować z tymi jasnymi włosami to mozolne podkolorowanie w PS/GIMP czy innym programie do grafiki. Sama wywoływarka RAW wiele nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tak przepalonego zdjęcia wiele nie wyciągniesz... szczególnie z JPEG, jedyne co Cię może poratować z tymi jasnymi włosami to mozolne podkolorowanie w PS/GIMP czy innym programie do grafiki. Sama wywoływarka RAW wiele nie pomoże.

Nie, no luz...To byl tylko przyklad.

Oczywiście brak tej opcji aktywnej nie powoduje tego że przestanę lubić D80

A powiedz mi, jak to z tym slynnym przeswietlaniem zdjec przez D80*?

Jakis firmware upgrade to zmienil?

Bo ja juz chyba nie chce D80, a zaczynam myslec o D200...

Tylko ta roznica w cenie...

 

*Ken Rockwell: " The bad news is the meter on my D80 is the worst of any Nikon I've used in 20 years, at least for my taste. (...) My D80 overexposes a lot. (...) What makes it the worst meter I've used is that it isn't consistent. (...) I set the compensation and forget on my Canon and other Nikons, but on my D80 I have to keep checking the LCD and change the compensation accordingly. For shots under a reasonable range of lighting conditions, I need to set my compensation anywhere from 0.0 to -1.3 stops with my D80."

Przyklady:

 

DSC_3050.jpgKEN_4407.jpg

 

DSC_5968-passat.jpgDSC_5966-passat.jpg

 

Wiec wyglada to troche podobnie do mojego kompaktu - a to chyba nie o to chodzi, zeby sie bawic w -X EV w co ktoryms zdjeciu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi, jak to z tym slynnym przeswietlaniem zdjec przez D80*?

Jakis firmware upgrade to zmienil?

Bo ja juz chyba nie chce D80, a zaczynam myslec o D200...

Tylko ta roznica w cenie...

 

ja kupiłem D80 dlatego że na D200 nie chciałem tyle kasy wydawać - z czystego rozsądku. Fotografem nie jestem więc luz.

 

A co do wypalania to wydaje mi się że Ken jest za bardzo zmanierowany :) Za dużo sprzętu już miał w rękach a w dodatku lansuje się na opiniotwórczego :) Ja często korzystam z jego rad ale w tle zawsze z innymi opiniami.

Tutaj masz fotkę zrobioną D80 z kitowym obiektywem: http://picasaweb.google.com/karol.kosma ... 1281601218

 

Fakt że sklejana techniką HDR (bodajże +/- 2EV) ale liczy się wynik końcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JED, ale te fotki co zapodałeś to nie wiadomo w jakim trybie był pomiar światła, może być po prostu inny algorytm z ustawionymi innymi wagami niż w innych aparatach. Jak to na innym forum już ładnie napisali, ludzie (fotografujących lustrzankami) dzielą się na tych co robią ciągle testy i tych co robią zdjęcia. Ja się zaliczam do tych drugich :) Jakoś tak rok temu kupiłem swoją kasetkę z kitowym szkłem, potem jeszcze zakupiłem trzy inne (takie budżetowe) i w zasadzie wystarcza to do pełnej satysfakcji z hobby - a sprzęt jest półkę niżej od D80 :) W mojej stopce jest link do fotek (jakbyś chciał jakieś efekty). Na początku tego wątku jest też kilka cennych uwag Devlina - szkoda, że już tu nie zagląda :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Lighting jest dostępna tylko w menu retuszu dla już zrobionych zdjęć

 

Jak dla mnie - jest to bardzo ok 8). Nie chciałbym, by aparat coś "przekłamywał" na wejściu tj. by "edytował" zdjęcie. Edycja - dopiero po zrobieniu foty.

 

A co do D80 - ja właśnie mam coś takiego. Co do prześwietlania - jakoś się z tym nie spotkałem. Może Ken ma wadliwą sztukę? :twisted:

 

Inna sprawa, że gdy mi zależy na fotach, nie robię ich w trybie "auto", a pracuję czasem otwarcia migawki/przesłoną i dostosowuję je do warunków...

 

A - dodam (po raz kolejny), że jestem TOTALNYM amatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybkie pytanie:

400D, czy 450D :?:

 

prosze o szybkie odpowiedzi :!:

 

czy lepiej wziąć 400D i przyinwestować w akcesoria, czy moze odrazu 450D :?: :roll:

 

czy 450D jest rzeczywiście tyle lepszy, o czym tak bębnią :?: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybkie pytanie:

400D, czy 450D :?:

 

prosze o szybkie odpowiedzi :!:

 

czy lepiej wziąć 400D i przyinwestować w akcesoria, czy moze odrazu 450D :?: :roll:

 

czy 450D jest rzeczywiście tyle lepszy, o czym tak bębnią :?: :roll:

Guma, tak czy inaczej bedziesz musial zainwestowac w akcesoria ;)

Ja bym wziela nowszy model :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt że sklejana techniką HDR (bodajże +/- 2EV) ale liczy się wynik końcowy.

No, ladna. Ale jak piszesz, "sklejana".

te fotki co zapodałeś to nie wiadomo w jakim trybie był pomiar światła

Tego nie podal...

W mojej stopce jest link do fotek (jakbyś chciał jakieś efekty).

Znam te strone bardzo dobrze. :cool:

ja kupiłem D80 dlatego że na D200 nie chciałem tyle kasy wydawać - z czystego rozsądku. Fotografem nie jestem więc luz.

Mam podobnie...Tyle, ze miewam takie podejscie, ze jak mam dac np. 2100 za D80, to moze lepiej dolozyc 1300 i miec cos naprawde dobrego?

A co do D80 - ja właśnie mam coś takiego. Co do prześwietlania - jakoś się z tym nie spotkałem. Może Ken ma wadliwą sztukę?

Czytalem o tym w paru miejscach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy lepiej wziąć 400D i przyinwestować w akcesoria, czy moze odrazu 450D :?: :roll:

A w przednią łapkę już któregoś brałeś? Jak się chwilke nad tym zastanawiałem i niby było w miarę OK. Szczęśliwie kumpel dał mi do potrzymania z zamontowanym, przyinwestowanym akcesorium... paluchy mi nie wlazły pomiędzy gripa a szkiełko.

W końcu wziąłem kadyszkę, bo ta mi w ręku leży rewelacyjnie.

A co mi tam. Polansuje i swoje troszeczkę. Click Me.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmarski, brałem co prawda 400D i powiem szczerze, ze lezy mi ten aparat i do niego sie przymierzałem, aż tu nagle przed samym zakupem gość mi mówi, a weź pan od razu 450D, bo to, bo tamto, bo matryca większa, teraz ponad 12 mln pikseli, bo inne pierdoły itp.

Tylko, czy dla zwyklego uzytkownika amatora te wszystkie pierdoły są potrzebne :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guma, weź do ręki z jakimś teleobiektywem Canona, Nikona, Pentaxa, Olympusa albo Sony - zobacz co Ci leży w dłoni najlepiej, zorientuj się czy dany system oferuje szkła jakie Ci pasują itp. Piksele itp. nie mają znaczenia, wszystko co powyżej 6mln jeżeli nie drukujesz nic większego niż A4 nie sprawi Tobie różnicy. Canon może być dla Ciebie wygodny.. bo nie miałeś innego body jeszcze w ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze aflinta, zobacz czy Ci aparat pasuje do reki. czy pod palcami ma obsluge AF (wybierak), zmiane pomiaru swiatla, zmiane trybu (a,s,p), zmiana nastawow (czas, przyslona). fajnie, jak przelacznik af/mf jest pod reka (fajny trik byl w minolcie - po wyostrzeniu af rozlaczalo sie sprzeglo i mozna bylo dokrecic mf. z obiektywami ssm/usm bez sensi). Wszystkie podstawowe operacje powinienes moc wykonywac bez odrywania aparatu od oka.

sprawdz, czy jest mozliwosc dokupienia gripu i jakie funkcje sa obslugiwane z gripa.

sprawdz jak sie obsluguje przycisk glebi ostrosci - to byl chyba jedyny znany mi mankament dynax 7/9 :twisted:. ogolnie jakos wykonania obudowy, klejenia plastikow i wszelkich gumiastych rzeczy. i takie tam.

generalnie jak wezmiesz w reke i to bedzie "wlasnie ten", to to poczujesz :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie podstawowe operacje powinienes moc wykonywac bez odrywania aparatu od oka.

Przy okazji porównaj sobie wizjery :cool:

sprawdz jak sie obsluguje przycisk glebi ostrosci

Sprawdź czy w ogóle jest taka funkcja :roll:

weź do ręki z jakimś teleobiektywem

Najlepiej jasnym, bo podstawowe to jakieś takie małe i wąskie są :neutral:

 

Dodatkowo dorzucę, że warto by miał więcej niż jedno kółko do szybkich zmian parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...