Jump to content

VIN i akcyza

draleks
 Share

Recommended Posts

Wiem, ze o tym to juz bylo, ale ja dalej nie bardzo rozumiem - wytlumaczcie mi prosze.

Chce kupic Outbacka z Niemiec. Auto tzw. demo zarejstrowane po raz pierwszy w styczniu 2005 r. W nr VIN widnieje na 10 tej pozycji cyferka "5" która oznacza tzw. rok modelowy. Z tego, ze auto bylo zarejestrowane na poczatku stycznia wnosze, ze bylo jednak wyprodukowane w 2004 r.

1. NIe wiem w koncu jak z tym VINem jest? czy jezeli rok modelowy to 2005 to znaczy ze auto traktuje sie jako wyprodukowane w 2005 r.?

2. Poprosilem o sprawdzenie serwis subaru i wyczytano mi z komputera w pozycji rok produkcji: 04/06 (??) I juz wogole nic nie wiem.

Problem nie jest akademicki, bo jaką ja zaplace akcyzje za to auto?? 13 czy 25 %??

Pytalem juz w wydziale akcyzzy urzedu celnego i kreca cos ze to wynikac ma z dokumentow (ale jakich nie wiem, w niemczech nie ma zanczenia rok produkcji i nie moge go nigdzie znalezc, np. w dowodzie rejestracyjnym), raz ze beda sie opierac o badanie techniczne w stacji diagnostycznej i co tam podadza (diagnosci) to z tego bedzie wynikal rok produkcji, a raz znowu, ze akcyze urzad bedzie wymiarowal na podstawie samego jedynie VIN.

Podpowiedzi poprosze, moze ktos ma jakies doswiadcenia - przepraszam moder. za to ze moze nie w tym dziale, ale ten jest najabrdziej poczytny :), a czas mam malo bo jutro mam zaplacic za to auto ... ;)

Z tego co wiem (kiedyś sprawdzałem), tylko w SIP(ewentualnie ASO) możesz sprawdzić dokładnie rok produkcji. Urząd celny może tylko zlecić rzeczoznawcy określenie wieku pojazdu, a ten może zwrócić się do SIP o okreslenie rocznika i wtedy.... :( Jeden ze znajomych sprawadził Forysia za oceanu (był przekonany e jest z roku 2004). Niestety nie zwrócił uwagi na tabliczkę, na której była informacja 03/09 (coś w tym stylu). Niestety celnik akurat ją zauważył i zlecil właśnie rzeczoznawcy ekspertyzę, która wykazała, że auto jest z września 2003. Prawdopodobnie gdyby nie przypadek auto byłoby "liczone" jak z rocznika 2004

Moze nikt nie bedzie drążyl?

Na to bym tylko liczył!!!jak powiedział mi ktoś z Subaru rocznik jest do okreslenia jedynie przy ich pomocy, a właściwie przy pomocy bazy, którą dysponują tylko SIP i chyba ASO

tylko na jakim etapie urzad celny korzysta z tego rzeczoznawcy?? kto go wybiera? tego wlasnie nie wiem.

Przywoze auto z zagranicy na polski obszar celny, na granicy celnik sprawdza i okresla akcyzje, czy dopiero potem poprzez rzeczonzwce sie to robi ??

Data produkcji w tym przypadku dla celów podatkowych,będzie data jaką

uzna rzeczoznawca a nie SIP.

dajesz mu 100 zł gratis i masz 2004.

RZECZOZNAWCA Z LISTY WOJEWODY

))))))))))))04

Ty wybierasz rzeczoznawcę z listy Wojewody,

przed zapłaceniem akcyzy w UC.

Skad Ty bierzesz takie informacje?? Sugerowalbym ostroznosc w stwierdzeniach - majac na uwadze, ze kogos moze to kosztowac kilkanascie tysiecy PLN.

niestety, jeżeli podano ci datę produkcji 04/06 to znaczy że auto zostało wyprodukowane w czerwcu 2004... czyli akcyza wieksza... będzie to prawdopodobnie na umowie kupna lub w Brief-ie. U nas niestety nadal obowiazuje data produkcji.

mam takie samo zdanie

Oczywiscie nie zmienia to faktu, ze UC i US moze nie zwrocic na to uwagi i problemu nie bedzie.

Z moich doświadczeń data produkcji brana jest z brief-u niemieckiego jest podana na czwartej stronie są tam dwie daty. Jedna to data uzyskania przez dany model odpowiedniej normy EURO a druga to tzw baujahr i tą datę biorą do akcyzy(jest to data tak jakby sprowadzenia auta, dopuszczenia do sprzedaży na terenie Niemiec/UE). Sprawdzone kilkanaście razy. Pozdrawiam