Skocz do zawartości

VIN i akcyza


draleks

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, ze o tym to juz bylo, ale ja dalej nie bardzo rozumiem - wytlumaczcie mi prosze.

Chce kupic Outbacka z Niemiec. Auto tzw. demo zarejstrowane po raz pierwszy w styczniu 2005 r. W nr VIN widnieje na 10 tej pozycji cyferka "5" która oznacza tzw. rok modelowy. Z tego, ze auto bylo zarejestrowane na poczatku stycznia wnosze, ze bylo jednak wyprodukowane w 2004 r.

 

1. NIe wiem w koncu jak z tym VINem jest? czy jezeli rok modelowy to 2005 to znaczy ze auto traktuje sie jako wyprodukowane w 2005 r.?

2. Poprosilem o sprawdzenie serwis subaru i wyczytano mi z komputera w pozycji rok produkcji: 04/06 (??) I juz wogole nic nie wiem.

 

Problem nie jest akademicki, bo jaką ja zaplace akcyzje za to auto?? 13 czy 25 %??

Pytalem juz w wydziale akcyzzy urzedu celnego i kreca cos ze to wynikac ma z dokumentow (ale jakich nie wiem, w niemczech nie ma zanczenia rok produkcji i nie moge go nigdzie znalezc, np. w dowodzie rejestracyjnym), raz ze beda sie opierac o badanie techniczne w stacji diagnostycznej i co tam podadza (diagnosci) to z tego bedzie wynikal rok produkcji, a raz znowu, ze akcyze urzad bedzie wymiarowal na podstawie samego jedynie VIN.

 

Podpowiedzi poprosze, moze ktos ma jakies doswiadcenia - przepraszam moder. za to ze moze nie w tym dziale, ale ten jest najabrdziej poczytny :), a czas mam malo bo jutro mam zaplacic za to auto ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem (kiedyś sprawdzałem), tylko w SIP(ewentualnie ASO) możesz sprawdzić dokładnie rok produkcji. Urząd celny może tylko zlecić rzeczoznawcy określenie wieku pojazdu, a ten może zwrócić się do SIP o okreslenie rocznika i wtedy.... :( Jeden ze znajomych sprawadził Forysia za oceanu (był przekonany e jest z roku 2004). Niestety nie zwrócił uwagi na tabliczkę, na której była informacja 03/09 (coś w tym stylu). Niestety celnik akurat ją zauważył i zlecil właśnie rzeczoznawcy ekspertyzę, która wykazała, że auto jest z września 2003. Prawdopodobnie gdyby nie przypadek auto byłoby "liczone" jak z rocznika 2004

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nikt nie bedzie drążyl?

Na to bym tylko liczył!!!jak powiedział mi ktoś z Subaru rocznik jest do okreslenia jedynie przy ich pomocy, a właściwie przy pomocy bazy, którą dysponują tylko SIP i chyba ASO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko na jakim etapie urzad celny korzysta z tego rzeczoznawcy?? kto go wybiera? tego wlasnie nie wiem.

Przywoze auto z zagranicy na polski obszar celny, na granicy celnik sprawdza i okresla akcyzje, czy dopiero potem poprzez rzeczonzwce sie to robi ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data produkcji w tym przypadku dla celów podatkowych,będzie data jaką

uzna rzeczoznawca a nie SIP.

dajesz mu 100 zł gratis i masz 2004.

RZECZOZNAWCA Z LISTY WOJEWODY

))))))))))))04

Ty wybierasz rzeczoznawcę z listy Wojewody,

przed zapłaceniem akcyzy w UC.

Skad Ty bierzesz takie informacje?? Sugerowalbym ostroznosc w stwierdzeniach - majac na uwadze, ze kogos moze to kosztowac kilkanascie tysiecy PLN.

niestety, jeżeli podano ci datę produkcji 04/06 to znaczy że auto zostało wyprodukowane w czerwcu 2004... czyli akcyza wieksza... będzie to prawdopodobnie na umowie kupna lub w Brief-ie. U nas niestety nadal obowiazuje data produkcji.

mam takie samo zdanie

 

Oczywiscie nie zmienia to faktu, ze UC i US moze nie zwrocic na to uwagi i problemu nie bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń data produkcji brana jest z brief-u niemieckiego jest podana na czwartej stronie są tam dwie daty. Jedna to data uzyskania przez dany model odpowiedniej normy EURO a druga to tzw baujahr i tą datę biorą do akcyzy(jest to data tak jakby sprowadzenia auta, dopuszczenia do sprzedaży na terenie Niemiec/UE). Sprawdzone kilkanaście razy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...