Skocz do zawartości

Zegarki-temat dla miłośników kwarców, automatów i analogów


hercooles

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, koziolek napisał:

 

Wskazówka godzinowa nie stanie w połowie drogi pomiędzy godzinami jeżeli minutowa wskazuje 24.

 

26 minut temu, gourmet napisał:

Nie, jest 3 w nocy. Mam Steinharta który pokazuje godzinę w wersji 12 jak i 24 godzinnej (dwoma różnymi wskazówkami ofc). Nie ma kłopotu z odczytem, kwestia wskazówek, w Stenku 24 godzinna jest delikatna.

Rozumiem czyli połówki są wtedy gdy minutowa jest na godzinie (tradycyjnej 6?) czy to tak nie działa? ,Chopy a możecie wrzucić przykładowe zdjęcie tarczy i napisać która na niej godzina? W necie trochę tego jest ale wolę ze specami pogadać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pan Dziedzic napisał:

Nie rozumiem.

To bywają ludzie którzy nie wiedzą jaka jest pora dnia i trzeba spojrzeć na zegarek ?? ;) 

No tak w skrócie to tak :Ddzisiaj takie zegarki nie mają takiego znaczenia bo komputery np na łodziach podwodnych to załatwiają ale kiedyś ....choć czytałem że współcześni naukowcy pracujący na stacjach polarnych bez dostępu do jakiś mega komputerów dalej jeszcze mają takie zegarki ,podczas kiedy pół roku jest noc może się faktycznie pochrzanić :P

Edytowane przez Cherusek1
Uzupelnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gourmet napisał:

Że przeskakuje z pełnej godziny na nast. pełną godzinę? Kwestia mechanizmu, u mnie wszystkie wskazówki są płynne.

Wskazówka minutowa robi pełny obrót w 60 minut, więc jeżeli wskazuje 12/24 godzinę, wskazówka godzinowa musi wskazywać pełną godzinę.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 tak to działa, i działa płynnie. Na poniższym zdjęciu pomarańczowa (24 godzinna) wskazówka pokazuje czas w innej strefie czasowej (GMT +6 chyba), bo do tego głównie przydaje się 12/24 godzinny czasomierz. Czyli 'u siebie' dochodzi 2 rano, a gdzie indziej dochodzi 8 rano.

 

stenek.jpg

Edytowane przez gourmet
rozw
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gourmet napisał:

 

 tak to działa, i działa płynnie. Na poniższym zdjęciu pomarańczowa (24 godzinna) wskazówka pokazuje czas w innej strefie czasowej (GMT +6 chyba), bo do tego głównie przydaje się 12/24 godzinny czasomierz. Czyli 'u siebie' dochodzi 2 rano, a gdzie indziej dochodzi 8 rano.

 

stenek.jpg

A od czego jest ta niebieska wskazówka? Gourmet wytłumacz mi jeszcze proszę jeśli masz cierpliwość ,czemu "gdzie indziej " dochodzi 8 rano ? Ta pomarańczowa wskazówka jest na  godzinie 4 :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieska to sekundnik. Załóżmy, że jesteś na wakacjach w Nowym Jorku. Po przylocie przestawiasz zegarek na czas lokalny, a wskazówkę 24 godzinną przestawiasz o 6 godzin do przodu, bo tyle jest różnicy pomiędzy NY a PL. Obudziłeś się w środku nowojorskiej nocy, patrzysz na zegarek, jest 1:50, 25 dzień miesiąca. Wiesz bez zastanawiania (patrząc na pomarańczową wskazówkę), że u Ciebie w robocie w PL dochodzi 8 rano. Czyli do kumpla z pracy za wcześnie na telefon.  24 godziny dla ułatwienia oznaczono w tym zegarku na bezelu, liczby nieparzyste 1 - 23 i kreski w miejscu parzystych.

 

Bardzo przydatne, jeżeli ktoś często podróżuje po różnych strefach czasowych. Wskazówka 24 godzinna pokazuje mu czas w domu, a 12 godzinna lokalny. Lub na odwrót, jak kto pod siebie ustawi.

Edytowane przez gourmet
wytl
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dyskutujemy o dwoch roznych sprawach. 

 

Tzw. "kosmonauta" - cyferblat 24h, czyli komplikacja umozliwiajaca odczyt aktualnej godziny w systemie 24h. Stosowana tam, gdzie nie ma sie jak odniesc do wschodu lub zachodu slonca, np. w stacji kosmicznej, w czasie nocy polarnej itp. 

 

Ta komplikacja rozni sie tym, ze cyferblat ma naniesione 24 indeksy godzinowe w postaci cyfr lub kresek, a wskazowka godzinowa wykonuje tylko jeden pelny obrot na dobe, zas wskazowka minutowa porusza sie bez zmian. Indeksy godzinowe na tarczy sa wiec "zageszczone". Odczyt wymaga przyzwyczajenia, gdyz pozycja wskazowki godzinowej jest inna niz w systemie 2x12h, ale ulatwia to jednoznaczne rozroznienie miedzy AM/PM. Zazwyczaj na 12 mamy godzine 24/0, czyli polnoc, zas na 6 mamy godzine 12 czyli poludnie.

Jako przyklad Breitling Navitimer Cosmonaute:

547142313_Bildschirmfoto2020-01-24um20_31_52.thumb.png.dd234c01f004499db9c3a3890452f58b.png

 

Komplikacja GMT - umozliwiaja jednoczesne ustawienie i odczytanie czasu z dwoch lub wiecej stref czasowych, realizowana jest zazwyczaj przez dodatkowa wskazowke 24h i obrotowy bezel/lunete 24h. Nazwa pochodzi od GMT - Greenwich Mean Time. 

 

Wskazowka GMT, tak jak w przypadku "kosmonauty" wykonuje tylko jeden pelny obrot na dobe wskazujac czas w systemie 24h, zas obrotowy bezel sluzy do ustawienia czasu dla danej strefy czasowej, np. GMT +2. Wskazowki godzinowe i minutowe sluza do wskazywania lokalnego czasu, z tym ze w razie potrzeby mozemy jeszcze zmienic nastawienie samej wskazowki godzinowej.

 

Wskazowke GMT mozna ustawic na czas GMT/UTC/ lub Home Time - jako punkt odniesienia, a wskazowki na tarczy mozemy ustawic do lokalnego czasu. np. po wyladowaniu samolotu w innej strefie czasowej. Obracajac bezel mamy mozliwosc ustawienia trzeciej strefy czasowej. Dwa kolory na bezelu to rozroznienie dzien/noc.

 

Np. Tudor Black Bay GMT

7154902_Bildschirmfoto2020-01-24um20_41_37.thumb.png.c2e97f2248ec7000b111b93e76010bba.png

 

Edytowane przez Christoph
  • Super! 4
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zycze aby sie marzenia spelnily :)

 

Z ciekawosci poszperalem w sieci, czy inne firmy maja takie zegarki w systemie 24h. Jest ich stosunkowo niewiele, glownie zegarki o nawiazaniu militarnym, przoduja „ruski”: Szturmanskie, Komandirskie, Vostok oraz Raketa. I co ciekawe niektore modele nosza nazwe lub przydomek  Antarktika, co wpisuje sie w logike takiej funkcjonalnosci zegarka. 

 

Nie, nie marze uciekac przed bialymi niedzwiedziami z takim zegarkiem na reku ;)

 

 

 

 

  • Super! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, z bardziej przyziemnych marzeń to taki garniturowiec mi się bardzo podoba :)

Tylko zastanawiam się jak sprawdzić czy nie podróba, bo tych mnóstwo, a ja podrób nie trawię. Jest jakiś sprawdzony sposób żeby je rozpoznać czy trzeba oddać do zegarmistrza? 944b0b1a9cd02e456eaac8ed60109791.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz rynek podrob sie stale rozwija, nie ma co sie zdawac na pobiezne ogledziny. Przy luksusowych zegarkach za kilkanascie lub kilkadziesiat tysiecy pokusa kupienia czegos okazyjnie jest bardzo wielka. Ale i ryzyko wzrasta, gdyz zlodzieje sa coraz bardziej wyrachowani, a ich produkty sa trudne do rozpoznania, nawet jak mamy dwa zegarki obok siebie: oryginal i „replike”.  

 

Podrabia sie wszystko: od mechanizmow, po papiery i box. Jesli w gre wchodzi cos za kilkadziesiat tysiecy to dla zlodziei nie jest problemem zainwestowania w oryginalne opakowanie, pasek, a juz najlatwiej podrobic papiery. Jesli zysk ma byc duzy, to na wykonanie podrobionego zegarka przeznacza sie o wiele wiekszy budzet i jakosc podroby wzrasta. Dlatego to nie jest juz Rolex kupiony u hindusow na moscie w Rzymie za €10,00.

 

Bez doswiadczonego zegarmistrza sie nie obejdzie. Doswiadczony, mam na mysli takiego, ktory na codzien ma do czynienia z danym modelem. Pobiezne ogledziny, zdanie sie na Youtube, czy Google to za malo. 

 

Lepiej przepuscic okazje i wydac wiecej pieniedzy, jak je stracic kupujac podrobe. 

 

Jako pierwszy z brzegu przyklad: 

 

 

 

Edytowane przez Christoph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zakup przez internet pewnie odpada? Czy są jakieś sprawdzone firmy, które handlują np. na eBayu?

Jest taka opcja. Są na FB strony jak na przykład HollyWatch, które znajdują markowe ciekawe zegarki, serwisują i sprzedają.

Jakkolwiek HollyWatch to tylko vintage... Ale za to jakie

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest chrono24 (platforma 'trusted sellers', ale trafiłem tam na nieuczciwego:angry:), jomashop. W jomashop problemem może być gwarancja, bo wydają międzynarodową, która jest lub nie jest uznawana w innych krajach. Mój zakup z joma ma 8 lat, noszony sporadycznie, ale nic się z nim nie dzieje

 

th_05.jpg

th_16.jpg

Edytowane przez gourmet
edt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skwaro napisał:

Dzięki, z bardziej przyziemnych marzeń to taki garniturowiec mi się bardzo podoba :)

Tylko zastanawiam się jak sprawdzić czy nie podróba, bo tych mnóstwo, a ja podrób nie trawię. Jest jakiś sprawdzony sposób żeby je rozpoznać czy trzeba oddać do zegarmistrza? 944b0b1a9cd02e456eaac8ed60109791.jpg

W Warszawie jest taki dosyć dobry butik sprzedający używane zegarki z wyższej półki LeSabre ,na necie też handlują ale zawsze zalecają aby do nich wpaść na kawę , powiem ze okazji jakiś tam nie widziałem ,ale uczciwy opis i ceny adekwatne do stanu to już tak ,raczej większość zegarków po za moim zasięgiem ,wiec cen nie pamietam , raczej do pooglądania dla mnie ,ale kiedyś mieli Doxe suba -roczną z papierami odkupioną od pierwszego właściciela w stanie idealnym chyba za 2800-3000 ,w sklepach bez rabatu chyba 4100 jeśli dobrze pamietam ,wiec jeśli ktoś szuka jakiejś mega przebitki to chyba trzeba gdzie indziej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, skwaro napisał:

Oj jak ja bym chciał kiedyś mieć okazję używać tego Breitlinga zgodnie z jego przeznaczeniem i patrzeć na tarczę tego zegarka z kulą ziemską w tle...

@skwaro, nie chce byś leciał w kosmos, tam nie ma wifi także wątek o Forku nie był by aktualizowany ;) 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba wersja z mechanizmem 24h - czyli godz 20.10. 

przy okazji wrzucam nowości o Vratislavii

bauhausowe chrono Form&Function - dwie wersje kolorystyczne + moja grafika na dekielku inspirowana wrocławską WUWĄ

ff1.thumb.jpg.0e15f26d784f382685ddb9a961a7219e.jpg

ff2.thumb.jpg.0a1da7fc0af047bba16146f47ae986cb.jpg

ff3.thumb.jpg.24907befa345b3ba9d2c6839b4e55407.jpgff4.thumb.jpg.86f986f3613cee18c5172624691921a1.jpg

 

i finalne wersje kolorystyczne divera Klingert 1797 ( planowana dostępność marzec 2020 )

zdjęcie prototypu zegarka pojawiło się w II wydaniu książki Mateusza Piechnika - Czas na głębokości Historia zegarków do nurkowania ( polecam książkę zainteresowanym tematyką)

 

82543604_2502181256705685_4374665924620320768_o.thumb.jpg.dd498762bfc52da8b774fe2a0e6223c0.jpg

20191202_154335.thumb.jpg.f580ffebd64f497113eafb25b17ed590.jpg

 

oraz na koniec prototyp wersji 2 modelu Architekt

83454448_2512326672357810_8445922689297678336_o.thumb.jpg.92eea01a6bb85e3846c1a96addac2cd1.jpg

 

Edytowane przez piotrr
  • Super! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...