Skocz do zawartości

Cos teges


555

Rekomendowane odpowiedzi

oraz łaciny i greki, pewnie że tak! A co! ;-)

 

To ja proponuje algebre, analize matematyczna, rachunek prawdopodobienstwa, cala matematyke lepsza:) + dodatkowo fizyke! A co! :) ciekaw jestem kto by na tym lepiej wyszedl:) Nie jest to skierowane bezsposrednio do konkretnej osoby. Mowie jak by tak zrobic greke i lacine obowiazkowo w szkole + wyzsza matematyke...na czym wiekszy odsiew by byl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam, teorię mnogości, semantykę dla języków formalnych 1. rzędu :-) To jest taka ogólnorozwojówka - analiza, rachunek tojuż matematyczna specjalizacja a ja tutaj ogólne podstawy :-) Cała matematyka poza badaniami nad mocniejszymi wersjami teori mnogości rekonstruje się w ZFC, albo A^2 bo wniej cała matematyka stosowana.

 

I jeszcze teorię dowodu do tego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam, teorię mnogości, semantykę dla języków formalnych 1. rzędu :-) To jest taka ogólnorozwojówka - analiza, rachunek tojuż matematyczna specjalizacja a ja tutaj ogólne podstawy :-) Cała matematyka poza badaniami nad mocniejszymi wersjami teori mnogości rekonstruje się w ZFC, albo A^2 bo wniej cała matematyka stosowana.

 

I jeszcze teorię dowodu do tego :-)

 

semantykę dla języków formalnych - to spoko, w informatyce szeroko stosowane (gramatyki, rozbior jezyka, itd). I wlasnie nauka scisla dokonala i opisala rozbior jezyka, nie jakis humanista.

 

Co to jest ZFC albo A^2? - bo pierwszy raz widze takie stwierdzenie o zbiorze dzialow matematyki. Jakas teoria zbiorow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam, teorię mnogości, semantykę dla języków formalnych 1. rzędu :-) To jest taka ogólnorozwojówka - analiza, rachunek tojuż matematyczna specjalizacja a ja tutaj ogólne podstawy :-) Cała matematyka poza badaniami nad mocniejszymi wersjami teori mnogości rekonstruje się w ZFC, albo A^2 bo wniej cała matematyka stosowana.

 

I jeszcze teorię dowodu do tego :-)

 

semantykę dla języków formalnych - to spoko, w informatyce szeroko stosowane (gramatyki, rozbior jezyka, itd). I wlasnie nauka scisla dokonala i opisala rozbior jezyka, nie jakis humanista.

 

Możemy się pospierać na ten temat, myslę że bez starożytnych gramatyków i ich średniowiecnzych kontynuatorów i wszystkiego co się zadziało w nauce o języku i logice przez parę tysiecy lat to by nie było ani jezyków formalnych ani informatyki. poza tym nauki humanistyczne mają bardzo fałszywy obraz wśród nformatyków a informatyka wśród tzw. "humanistów". Wiesz ze napolonistyce jest katedra zajmujaąca się badaniami nad zautomatyzowaną analizą tekstów itp?

 

Co to jest ZFC albo A^2? - bo pierwszy raz widze takie stwierdzenie o zbiorze dzialow matematyki. Jakas teoria zbiorow?

 

ZFC -> (dokł. ZF + AC) teoria zbiorów Zaermelo-Fraenkla + aksjomat wyboru (Axiom of Choice), skrót standardowy

 

A^2 (2 to indeks górny) -> arytmetyka drugiego rzędu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ze napolonistyce jest katedra zajmujaąca się badaniami nad zautomatyzowaną analizą tekstów itp?

 

Podejrzewam, bazuja na wiedzy hmm matematycznej gramatyki regularne i nieregularne, parsery (bazujace znowu na...itd itd). Oczywiscie nie bylo by tego bez wczesniejszych prac nad jezykiem, jego semantyka, wymyslenia pewnych regol itd. Rzeczywiscie temat ogromy i sliski :)

 

ZFC -> (dokł. ZF + AC) teoria zbiorów Zaermelo-Fraenkla + aksjomat wyboru (Axiom of Choice), skrót standardowy

- tak myslalem.

 

Cos mi pachnie tematem Ograniczenia Godla :) ale to juz nie moja dzialka.

 

Ps. Nie wiedzialem, ze tak matematyka jest wykorzystywana w filozofii, zwracam honor o humanistach nie majacych pojecia o matmie, choc chyba wiemy, ze filozofia i pewnie cos jeszcze to nie caly dzial humanistyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choc chyba wiemy, ze filozofia i pewnie cos jeszcze to nie caly dzial humanistyki.

Kognitywizm, którym się zajmuję, jest jedną z głównych baz w rozwoju badań nad sztuczną inteligencją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...