Skocz do zawartości

Głośniki forek


Wiatrak

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 434
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam Car audio zajmuje się na codzień. Słusznie koledzy podpowiatają aby zacząć od przednich drzwi wygłuszenie+wymiana głośników. Fakt że auto wymaga sporego wkładu ale robiłem gorsze. Osobiście posiadam forka I generacji. Są dwa wyjścia koszt około 500-600zł wymiana głośników, dystanse i wygłuszenie(ale polecam wymienić radio).A jak chcemy robić coś więcej to trzeba się liczyć z większym kosztem i niestety skorzystaniem z usług specjalisty. Bo Letkas który miał problem z subem nie wzioł pod uwage że każde auto ma inną akustyke i nie każda skrzynia zagra w danym aucie, a najlepiej zrobić skrzynie od zera(a to niestety trzeba posiadac jakąś wiedze). Można zrobić bardzo fajne audio ale tzeba mieć około (radio 300-600 gł. przód 300-400 gł tył 200-300 sub 400-XXXzł wzmacniacz 400-1000 akcesoria(kable maty itp.) 250-600) rozpiętość cenowa zależy od tego jak głośno ma to zagrać natomiast i w taniej jak i w drogiej wersji bedzie to pięknie grało. Natomiast należy pamiętać żeby to zagrało należy to prawidłowo zainstalować. Z drugą generacja sprawa wyglada podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zrobione :)

 

Wygłuszone wszystkie drzwi, przód założony Hertz DSK165 systemówka.

Na tył jeszcze nie wiem co, biorąc pod uwagę brak miejsca na gwizdki to pewnie pójdą Hertz DCX130.

 

Byłem przekonany, że sub zostanie w bagażniku, ale efekt końcowy przerósł moje oczekiwania.

Wydawało mi się, że basu nie będzie z drzwi przednich.... no i się myliłem.

 

Wiadomo, jak ktoś chce żeby trzęsło lusterkami i nogawkami ludzi na chodniku to aż tak pięknie nie jest, ale na moje potrzeby wystarcza.

 

Można by dać jakiegoś małego suba (max 25cm) w zamkniętej obudowie + mały wzmak do pomocy.

Póki co mój 400W Clarion ląduje w garażu :]

 

Kilka fotek z prac :)

 

 

 

img20110715173206.th.jpg

img20110716110135.th.jpg

img20110723174134.th.jpg

img20110723174143.th.jpg

img20110723192456.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem to trochę na raty bo ilość mat która wyszła mnie zaskoczyła i musiałem czekać na dostawę.

Ale na 4 szt drzwi to tak dwa pełne dni od rana do wieczora :]

 

Jakby ktoś pytał to zużyłem na wszytko 30 mat o wymiarach 25x50 cm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim aucie zakleiłem matą tylko te większe dziury w przednich drzwiach. do tego głośniki HiFonics ZSi6.2C plus tweetery w narożnikach drzwi.

Przy czym gościu z Targówka wyciąga oryginalny narożnik i w to miejsce instaluje własny wykonany z laminatu (150 zł para) już z miejscem na tweeter. Głośniczki są ustawione pod katem słuchaczy siedzących na przednich fotelach a nie gdzies w bok, albo w przednia szybę.

Dźwięk załatwia multimedialna stacja Pioneer Avic 710 pasuje idealnie bez dodatkowych ramek do dziury po 2-dinowym radyjku subaru.

 

Za 1700 zł uzyskałem: dobrze brzmiące audio, nawigację, zestaw głośnomówiący sparowany z telefonem, iPhone jako zródło mp3 oraz możliwość podłączenia kamery na wstecznym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
wrzuć zdjęcie, jeśli możesz

 

Powiem szczerze, kiedy Seweryn z Bariery Dzwieku montowal u mnie tweetery w fabrycznych miejscach, jakos je w srodku przerobil, przez co glosniki sa odpowiednio ustawione wzgledem sluchacza/czy, a jednoczesnie kompletnie nie rzucaja sie w oczy. Jakby co - polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po wstawieniu takiej stacji jak np. Pioneer jest nadal sterowanie z kierownicy ?

 

Z tego, co sie orientowalem, w Forku sterowanie z kiery dorabia sie bo malo jest rozwiazan fabrycznych.

Wiekszosc firm car-audio ma swoich dostawcow takich rozwiazan.

Koszt ok. 300zl (w przypadku podlaczenia sterowania do 1DIN radia Alpine) . Nie mam pojecia, czy do Pioneer'a tez to sie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Ja tam się nie znam, ale wiem jak wyglądają OEM głośniki od forka XT i uznałem, że tak mały magnes nie moze dobrze funkcjonować razem z plastikową membraną (na tyle np są 4ohm 15w)

 

więc kupiłem na allegro okazyjnie

JBL CS 2165 165mm przód

JBL CS 2105 130mm tył

 

uznałem że jbl to dobry producent i tyle :twisted:

 

teraz potrzebuje tylko ramek ze sklejki czy czegoś takiego.

 

ktoś wie gdzie kupić przód i tył do forka xt?

 

No i muszę przeanalizować jakie sygnały idą na ten głośnik który podobno gra w bagażniku. Być może da się go zaciągnąć do "mocniejszej" pracy.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te ramki, o których piszesz to pierścienie dystansujące (dystanse) na przód potrzeba Ci 165mm, a na tył 130mm

na tył są to zwykłe kółka z mdf'u, na przód muszę mieć takie uszy do przekręcenia śruby.

ja załatwiałem to na allegro.

 

tak to u mnie wyglądało, głośnik z tyłu to badziewie nie ma co zawracać sobie głowy, jedyny sensowny pomysł to odlew z żywicy w jego miejsce i głośnik o rozmiarze 20-25cm, ale to już grubsza zabawa.

 

37613878.th.jpg

92632734.th.jpg

72714612.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten odlew do tyłu był wykonany na zamówienie czy można taki gdzieś kupić ?

 

ja nie mam odlewu, ale na zagranicznym forum widziałem takie rozwiązanie.

 

na swoim zdjęciu pokazuję jak wygląda fabryczny "SUBWOOFER" w forku xt, próbowałem go podłaczyć do wzmacniacza ale efekt był tragiczny, poszedłem na łatwiznę i rzuciłem paczkę do bagażnika i mam bass :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalix, thx za foty

 

btw ten woofer jest napędzany bezpośrednio z radia? czy ma jeszcze jakieś filtry po drodze?

 

Pozdrawiam

 

p.s.

te moje jbl to coś całkiem całkiem czy coś nieco lepsze niż OEM?

 

-- 18 mar 2012, 22:25 --

 

no dobrze, skoro już mam głosnik, czas zabrać się za podkręcenie audio w wolnej chwili

 

już wiadomo, dlaczego SW tak słabo hałasuje - prościzna :lol::lol::lol:

 

radioforek.png

 

pozdrawiam

 

-- 18 mar 2012, 22:32 --

 

buhaha szyderczo się śmieje

 

radioschemat.png

 

8) 8) 8) 8)

czas rozruszać nieco bagażnik

Pozdrawiam

 

-- 18 mar 2012, 22:39 --

 

toż to kopanie leżącego

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 54BHQ.html

 

do dobra, seryjne audio ma niezły potencjał, a wywalenie "mocy" na sw w bagażniku to pikuś.

 

Więcej, z łatwością można radio "podrasować"

 

no dobrze, koniec tego wyśmiewania :mrgreen:

 

Pozdrawiam

 

-- 18 mar 2012, 22:44 --

 

no to jeszcze to, aby "każdy" wiedział dlaczego w bagażniku "cisza"

 

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... A7406.html

 

p.s.

wychodzi na to, ze to bardzo dobre radio z bardzo dużym potencjałem :twisted: 8)

 

Pozdrawiam

 

-- 18 mar 2012, 22:53 --

 

no ah, zapomniałem o najważniejszym

- pełna dokumentacja do radyjek 2 din

http://elektrotanya.com/kenwood_gx806ef2.pdf/download.html

 

ktoś kto ogarnia to co załączyłem już wie, jak zapędzić SW do "napitalania"

ale to nie o to chodzi, bo trzeba to zmusić do liniowego działania - głośniej - bardzie napitala bagażnik, ale to też nie problem.

 

teraz tylko znaleźć trochę czasu (wiosna) i i zmodyfikować radyjko tak, żeby przy "łup" wycieraczka na tylnej szybie ma się odrywała :twisted: 8) oczywiście z czymś lepszym niż seryjny głośniczek ale jak widać, druga połówka końcówki mocy od SW ma plażę, więc łatwo to wykorzystać

 

There is one separate subwoofer output. A low-pass filter stage at this output allows the

selection of three different frequencies: 80/120/160Hz. A high Pass Filter stage is present in

the main path with selectable 90/135/180/215Hz frequencies. Both filters, the low-pass as

well as the high-pass filter can be disabled and have butterworth characteristics so that their

cutoff frequencies are not equal but shifted by the factor 1.125 to get a flat frequency

response

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subary,

nie na tym etapie :oops:

 

generalnie: fabrycznie, jest wycięty SW na max, ale jak to przerobię napiszę co i jak. Pewnie z elektroniką jest trochę forumowiczów zaznajomionych więc wystarczy przestudiować załączoną dokumentacje, podmienić conieco i "łup"

 

Ja zrobię jak znajdę na to czas. Przypadkiem nadziałem się dzisiaj na tanie jbl i je kupiłem no i poświęciłem 30 min aby się przygotować do rozbujania audio autka. Teraz muszę poszukać czegoś P&P do bagażnika

 

p.s.

może jest menu serwisowe, to się da zrobić z poziomu radia, jeżeli nie, to trzeba będzie kombinować z i2c

 

Pozdrawiam

 

-- 19 mar 2012, 00:13 --

 

o nasza końcówka mocy

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 4A_07.html

20W to plaża.

 

max potencjał to 4x42W - tylko z zasilaniem jest prombel bo potrzeba 18v

 

Pozdrawiam

 

-- 19 mar 2012, 01:03 --

 

aha, bo nie napisałem

ktoś pisał, że założył hertze 4 ohm w bagażniku i lepiej nie grały. Założenie 4 ohm głośnika uwaliło połowę mocy z końcówki

 

teraz zamiast 45w ma 21W. Jeżeli już podmianka SW tylko na 2 ohm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AdaSch,

 

nie jestem elektotechnikiem tylko architektem i dla mnie to co piszesz to backmagic, ale auta mamy praktycznie takie same wiec jak bedziesz juz cos dzialal to wrzucaj foty, wrzucaj kochanienki to moze sie zaraze jak i wiekszym kurnikiem od buga STi mnie zaraziles...

 

tomasz p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, jak zrobię to powiem co i jak.

 

w chwili wolnej ominę procesor audio i podłączę jeden z kanałów do wzmacniacza SW aby zobaczyć jaki jest potencjał tego głośnika.

 

Analogowym rozwiązaniem jest coś ala zwrotnica na wyjściu audio i podłączenie do wzmacniacza SW.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na tych schematach, to najlepszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest wyciągnięcie liniowego sygnału przed końcówką mocy napędzającą subwoofer (IC145) na zewnątrz i napędzenie z tego dodatkowego, zewnętrznego wzmacniacza. 40W do subwoofera to sobie delikatnie mówiąc można wsadzić :P Do tego jeszcze trzeba wziąć pod uwagę zniekształcenia liniowe i nieliniowe oradz dziwne harmoniczne które pojawią się przy wykorzystaniu 40W z tego :P Nie mówiąc już o ilości ciepła :] To tak w skrócie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...