Skocz do zawartości

Elastyczność Subaru???


Michał Bajorek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Ojciec Założyciel

Musiałem trochę poszukać.

Oto pierwsza "dawka" informacji (pomiary : AMS) Forester 2.0 wolnossący

.................Normalne przełożenia........... Redukcja

IV 60-100 10,86...................................6,85

IV 80-120 11,36...................................8,20

V 60-100 15,12...................................8,98

V 80-120 17,45...................................9,31

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, już traciłem nadzieję :) bo chyba dane są takie, że nie ma się czego wstydzić. Liczę, że jeszcze się uda coś dodać, przynajmniej Legasie 2,0 i 2,5 i Foryś 2,0XT, Outback 2,5 pewnie wychodzi podobnie jag Legaś a w sinikach 2,5T i 3,0 to i tak dane są kosmiczne (co nie znaczy,że nieciekawe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ciekawie to w liczbach wychodzi dla pytających o sens wyprzedzania z użyciem reduktora (sam jestem zdziwiony,że aż tak :o

 

Z tą elastycznością na reduktorze to bardziej marketing. Bo ta czwórka na reduktorze to jak normalna trójka prawie, a wiadomo, że jak zredukujesz to szybciej pojedziesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ciekawie to w liczbach wychodzi dla pytających o sens wyprzedzania z użyciem reduktora (sam jestem zdziwiony,że aż tak :o

 

Z tą elastycznością na reduktorze to bardziej marketing. Bo ta czwórka na reduktorze to jak normalna trójka prawie, a wiadomo, że jak zredukujesz to szybciej pojedziesz...

W dużej części to prawda, sam raczej rzadko to stosuję, często bardziej dla rozrywki, a często nie stosuję po prostu z przyzwyczajenia bo w poprzednich autach nie miałem tego "bajeru", czasem się jednak przydaje jako bieg 3 i pół lub 4 i pół choć można się bez tego obejść. Bardziej się to przydaje przy redukcji z 3 na 2, dwa w Forysiu jest stosunkowo krótkie więc szybko trzeba wrzucać na 3, a przy reduktorze jadę na 3 bez konieczności zmiany biegu podczas wyprzedzania(przydatne zwłaszcza na śliskiej nawierzchni czyli ostatnio permanentnie) i auto bardzo ładnie przyspiesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą elastycznością na reduktorze to bardziej marketing. Bo ta czwórka na reduktorze to jak normalna trójka prawie, a wiadomo, że jak zredukujesz to szybciej pojedziesz...

 

To prawda..., ale do reduktora mam bliżej jak ręka jest oparta na podłokietniku i nite trzeba sięgać do lewarka zmiany biegów :) No i oczywiście reduktor bezsprzecznie przydaje się w manewrach na śniegu, gdy człowiek stara się usadowić auto w miejscu takim, że jednoosiowcy tam nie parkują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obrony reduktora to dodam że przy ciągnieciu przyczepy jest niezastąpiony :wink: poza tym na początku nie rozumiałem tej krótkiej jedynki w foresterze - ale przy pierwszym kontakcie z terenem (ośnieżone, błotniste wzniesienie) rozumiem że jedynka + reduktor to jest to 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obrony reduktora to dodam że przy ciągnieciu przyczepy jest niezastąpiony :wink: poza tym na początku nie rozumiałem tej krótkiej jedynki w foresterze - ale przy pierwszym kontakcie z terenem (ośnieżone, błotniste wzniesienie) rozumiem że jedynka + reduktor to jest to 8)

Taa, wczoraj to przetestowałem, 2 km nieprzetartą polną drogą pod górkę w śniegu 30-40 cm non stop zamiatając podwoziem śnieg. I gdy w końcu aię zakopałem a jechałem na 2 z reduktorem i myślałem, że tam będę zimować, to wtedy na jedynkę z reduktorem i.... się bez problemu się wykopał przy 3,5tys obrotów i tak już dojechałem do końca :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

No cóż, nie tak łatwo znaleźć wyniki :(

Producenci ich nie podają, a Subaru nie jest aż tak często testowane.

Na razie mam dodatkowo wyniki pomiaru dla Outbacka (za Auto Bild):

 

80-120 (na V-tym, bez redukcji) : 8,0 s

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

I jeszcze coś dla orestera 2.0 XT (to samo źródło):

 

Przyspiesznie 0-100 km/godz (jako ciekawostka): 7,4 s

 

60 - 100 (na IV-tym) : 7,9 s

80 - 120 (na V-tym) : 11,6 s

 

STi 02 ( ten z okrągłymi lampami dane: Sport Auto)

 

0-100 : 5,2 s

 

Elastyczność od 80 km /godz do

.........IV....V.....VI

100...2,2...4,1...8,4

120...4,6...7,0..15,0

140...7,2..10,4..20,2

160..10,3..14,3..25,5

180..........18,4..33,1

 

I GT Turbo (218 KM , też za Sport Auto, model 2000)

 

 

Elastyczność od 80 km /godz do

.........IV....V

100...3,3...4,9

120...6,6...9,5

160..14,1..20,3

180..........27,1

 

Do 100 km/godz przyspieszył nota bene w 5,8 s.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, o tym nie pomyślałem, w zasadzie to tylko porównuje dane i zastanawiam się skąd taka duża różnica może wychodzić między Forysiem XT a Outbackiem 2,5l (ponad 11s do 8s), w tym układzie to mnie dziwi stąd pytanie o silnik w Outbacku( zresztą ten automat tak wolno przerzuca biegi, że może Niemce jak mierzyli to założyli, że 80-120 robi na jednym przełożeniu hehe i to przełożenie to V :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
I jeszcze coś dla orestera 2.0 XT (to samo źródło):

 

Przyspiesznie 0-100 km/godz (jako ciekawostka): 7,4 s

 

60 - 100 (na IV-tym) : 7,9 s

80 - 120 (na V-tym) : 11,6 s

 

 

To 7,4 dla do setki dla Forysia XT brzmi tyleż rewelacyjnie, co niezbyt realnie (?)... Fabrycznie jest chyba podawane 8.2 o ile kojarzę, a "w naturze" zdarzało mi się tylko nieznacznie przegrywać lub remisować sprinty (na suchym oczywiście) z dobrym kierowcą w takim foresterze... - przy pomocy Corolli 1.6 (przyspieszającej ponoć ok. 10 sek. do 100 km/h - fakt, że na baaaardzo niskoprofilowych oponach).

 

Z doświadczeń wiem, że dane 0-100 w praktyce mają małe przełożenie na rzeczywisty talent auta do sprintów: więcej daje np. pomiar 0-40 i 0-60 (sytuacja startu spod świateł) lub pomiary elastyczności na niższych biegach i prędkościach (kiedyś dla aut segmentu B robił coś takiego np. Auto Motor i Sport). Innych "publicznych" nie znam, ale może ktoś może mierzył swoją subarynkę na dobrym stoperze?

 

Byłbym wdzięczny - lubię porównywać cyferki :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przy okazji pytanie do kumatych, bo ja technicznie jestem jak blondynka z dowcipu i nie za bardzo się wczuwam w kwestie inzynierskie ;)... czy częste używanie reduktora przy wysokich prędkościach (a więc np. przy wyprzedzaniu na trasie, jako tej "wajchy do zwiększania mocy" - doooobre ;) tak przy okazji...) - ma jakiś ujemny wpływ na trwałość elementów przeniesienia napędu, czy mozna to robić w miarę bezkarnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 7,4 dla do setki dla Forysia XT brzmi tyleż rewelacyjnie, co niezbyt realnie (?)... Fabrycznie jest chyba podawane 8.2 o ile kojarzę, a "w naturze" zdarzało mi się tylko nieznacznie przegrywać lub remisować sprinty (na suchym oczywiście) z dobrym kierowcą w takim foresterze... - przy pomocy Corolli 1.6 (przyspieszającej ponoć ok. 10 sek. do 100 km/h - fakt, że na baaaardzo niskoprofilowych oponach).

 

Te opony musiały być naprawdę baaaaaaaaardzo niskoprofilowane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

W przypadku Forestera, podobnie jak i wprzypadku innych samochodów 4-napędowych z doładowaniem uzyskanie optymalnego przyspieszenia wymaga dość brutalnego podejścia do sprawy (podwyższone obroty silnika przed startem, aby nie wpaść w laga).

Zapewniam, że Corolli 1.6 Foresterem 2.0 XT nie dam na starcie żadnych szans 8)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Forestera, podobnie jak i wprzypadku innych samochodów 4-napędowych z doładowaniem uzyskanie optymalnego przyspieszenia wymaga dość brutalnego podejścia do sprawy (podwyższone obroty silnika przed startem, aby nie wpaść w laga).

Zapewniam, że Corolli 1.6 Foresterem 2.0 XT nie dam na starcie żadnych szans 8)

 

Pozdrowienia

 

Hehe, no toteż ja byłem sam z lekka zdziwiony... :lol: :wink:

Więc - jak sądzę - przyczyna leżała albo w tym, że foryś był niezupełnie sprawny, albo też kierowca był za delikatny (fakt, że on się wtedy uczył świeżo nabytego auta, a przesiadł się z mondeo tdi... więc może stąd nadmiar ostrożności w prawej nodze...)

A opony były baaaardzo niskie, nie pamiętam już dokładnie ile - ale w każdym razie czuć było różnicę jak diabli. Nie tylko w przyspieszaniu, skręcaniu i hamowaniu, ale także w amortyzacji i zuzyciu tego i owego...;):cry:

 

Również pozdrawiam, dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przy okazji pytanie do kumatych, bo ja technicznie jestem jak blondynka z dowcipu i nie za bardzo się wczuwam w kwestie inzynierskie ;)... czy częste używanie reduktora przy wysokich prędkościach (a więc np. przy wyprzedzaniu na trasie, jako tej "wajchy do zwiększania mocy" - doooobre ;) tak przy okazji...) - ma jakiś ujemny wpływ na trwałość elementów przeniesienia napędu, czy mozna to robić w miarę bezkarnie?

 

Traktuj reduktor jako jedną z możliwości wsadzenia biegu. Używam go nader często tocząc się korkach na Krakowskich ulicach jak i czasem na "fantastycznej" trasie Kraków - Warszawa (przez Kielce) gdzie zdecydowanie poprawia komfort wyprzedzania. No i wygodniej zapiąć reduktor, niż sięgać ręką z podłokietnika do lewarka zmiany biegów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aflinta, dzięki - ale czy to oznacza, że można sobie na tę zabawę pozwalać bez konsekwencji pt. szybsze zużycie?

Inna rzecz, że nawet jesli - to przyjemność jest tego warta... :twisted: :wink:

 

To trochę tak, jakbyś rozważał, czy redukcja z iV na III nie będzie skutkować szybszym zużyciem skrzyni biegów, sprzęgła itp... Pewnie, że będzie. Natomiast z wypowiedzi Dyrekcji (sam kiedyś o to pytałem) wynika, że reduktora można używać kiedy się tylko podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...