Skocz do zawartości

Przelany olej? - Subaru outback 2021 2.5 Benzyna


CezaryCezary

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Oddalem auto na wymiane oleju. Na drugi dzien sprawdzilem stan oleju (na zimnym silniku i plaskiej powierzchni), pozniej po przejechaniu i ostygnieciu silnika (po 4h - rowniez na plaskiej powierchni)  stan jak na zdjeciu.
Czy trzeba spuscic troche oleju ?
Zielona kreska maximum, czerwona aktualny stan oleju.

WhatsApp Image 2024-08-01 at 13.33.11.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, CezaryCezary napisał(a):

Witam.
Oddalem auto na wymiane oleju. Na drugi dzien sprawdzilem stan oleju (na zimnym silniku i plaskiej powierzchni), pozniej po przejechaniu i ostygnieciu silnika (po 4h - rowniez na plaskiej powierchni)  stan jak na zdjeciu.
Czy trzeba spuscic troche oleju ?
Zielona kreska maximum, czerwona aktualny stan oleju.

WhatsApp Image 2024-08-01 at 13.33.11.jpeg

 

Wypadałoby odessać nadmiar. Nic się nie stanie z silnikiem, ale dla komfortu psychicznego dobrze byłoby ustalić prawidłowy stan. Przelane jest 300-400ml. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, CezaryCezary napisał(a):


Rurka i strzykawka przez otwor na bagnet?


Tak. Na ciepłym silniku będzie łatwiej. 

Niestety w Subaru długo ścieka olej i po zalaniu na bagnecie będzie stan prawidłowy, a po dłuższym postoju robi się jak na zdjęciu. Ktoś kto robi Subaru powinien na to zwrócić uwagę, bo to cecha boksera.

Edytowane przez ir3n3usz
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ASO ZAWSZE przelewało olej. 

Stan po wymianie zawsze był 1-1,5cm powyżej górnej kropki na miarce. Nawet miałem przypuszczenia, że leją wg złej receptury wg innego silnika lub w ten sposób po cichu zabezpieczali klienta przed ewentualnym zużyciem oleju by przez cały przebieg 15 000km był stan.

 

Nic z tym nie robiłem, nie odsysałem.

Od kiedy sam się zabrałem za wymianę to olej mam zawsze na maksie w punkt ale nigdy ponad miarkę.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, dirkdiggler napisał(a):

...zabezpieczali klienta przed ewentualnym zużyciem oleju by przez cały przebieg 15 000km był stan.

 

 

 

 

 

15000? Kurde... Nie za grubo z interwałem? Co książka serwisowa w tym temacie, w przypadku Twojego modelu pisze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Qubu666-Baja napisał(a):

15000? Kurde... Nie za grubo z interwałem? Co książka serwisowa w tym temacie, w przypadku Twojego modelu pisze? 

Właśnie to pisze.

 

Co nie zmienia faktu że ja wymieniam olej co 7500 ale to inna historia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eneos X-Prime 5W30

Wymiana z uwagi na znaczny stopień rozcieńczenia oleju paliwem (robiłem dwukrotną analizę zużytego oleju z mojego auta po ok 8 i 9tys km i każdorazowo olej kwalifikował się do wymiany z uwagi na zawartość paliwa) i znaczny spadek lepkości.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, dirkdiggler said:

Eneos X-Prime 5W30

Wymiana z uwagi na znaczny stopień rozcieńczenia oleju paliwem (robiłem dwukrotną analizę zużytego oleju z mojego auta po ok 8 i 9tys km i każdorazowo olej kwalifikował się do wymiany z uwagi na zawartość paliwa) i znaczny spadek lepkości.

 

 

Czy produducent nie zaleca przypadkiem 0w20 ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, CezaryCezary napisał(a):

Czy produducent nie zaleca przypadkiem 0w20 ?

 

Zaleca, tak samo jak wymianę co 15 tys km.

 

Ale to moje auto i robię po swojemu.

Ponadto praktycznie wszystkie ASO w Polsce leją do tego modelu olej 5w30 jako ten lepiej odpowiadający lokalnym warunkom.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Qubu666-Baja napisał(a):

15000? Kurde... Nie za grubo z interwałem? Co książka serwisowa w tym temacie, w przypadku Twojego modelu pisze? 

Każde Subaru ma obsługi co 15tyś wg książki i większość klientów stosuje się tego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ir3n3usz napisał(a):

Każde Subaru ma obsługi co 15tyś wg książki i większość klientów stosuje się tego. 

Należy dodać w Europie. 

 

Bo w USA te same auta na tych samych olejach rekomendowanych i specyfikowanych przez producenta mają interwały 6000mil czyli 9600km.

Edytowane przez dirkdiggler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dirkdiggler napisał(a):

Właśnie to pisze.

 

Co nie zmienia faktu że ja wymieniam olej co 7500 ale to inna historia.

 

 

Ok. Dzięki za info. Ps te 7500 najwazniejsze - to mnie interesowało, stąd pytanie ;). (Ja do 15000 bym się nie odważył czekać)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dirkdiggler napisał(a):

Należy dodać w Europie. 

 

Bo w USA te same auta na tych samych olejach rekomendowanych i specyfikowanych przez producenta mają interwały 6000mil czyli 9600km.

USA to Subaru of America ustala interwał 6000mil. Moje ASO od początku sugerowało 5000 mil i tak też robię ja. Również pierwszą wymianę oleju zrobiłem po 1500mil, później przy 5000 mil (czyli po kolejnych 3500) i od tamtej pory robię co 5000 mil. Dodatkowo ASO zaleca wymianę PCV co 15.000 mil, co też czynię.

Olej to subarowy 0W20.

Edytowane przez Kowalesik
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, dirkdiggler said:

Zaleca, tak samo jak wymianę co 15 tys km.

 

Ale to moje auto i robię po swojemu.

Ponadto praktycznie wszystkie ASO w Polsce leją do tego modelu olej 5w30 jako ten lepiej odpowiadający lokalnym warunkom.

 

 

 

 

 

Sugerujesz sie tym co robi ASO czy robisz to z innych powodow ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, CezaryCezary napisał(a):

Sugerujesz sie tym co robi ASO czy robisz to z innych powodow ?

 

 

Założyłem że do moich zastosowań czyli długie trasy krajowe, prawie wogóle miast i relatywnie niewiele uruchomień lepiej będzie pracował olej o nieco wyższej lepkości początkowej.

Da on większy zapas lepkości w trakcie eksploatacji gdzie benzyna dostaje się do oleju i zmniejsza jego lepkość. 

Robiłem analizę obu przepracowanych olejów 5w30 i 0w20 z mojego auta. I np 0w20 po 8tys km miał już parametry lepkościowe bliżej 0w10, podczas gdy 5w30 po podobnym przebiegu zbliżał się do specyfikacji 0w20.

 

Poza tym ja z racji przebiegów i tak zmieniam olej bardzo często i praktycznie większość czasu auto lata na świeżym oleju. W lipcu np olej zmieniałem dwa razy;) w pierwszym tygodniu i trzy tyg później po przejechaniu 8tys km, ale to wakacyjny miesiąc. "Normalnie" zmieniam co ok 6tyg.

 

 

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mozna porownywac do diesla, ale sprawdz w ksiazce jak powinno sie sprawdzac olej.

 

Ja mialem tak samo w ASO. Zaczalem drazyc i mnie uswiadomili jak wg instrukcji sprawdza sie poziom w nowszym subaru: rozgrzany silnik, odstawiamy na kilka minut i wtedy sprawdzamy. Jak sprawdza sie na zimno to zawsze jest za duzo bo olej splywa z kazdego zakamarka i wtedy pomiar jest nieprawidlowy.

  • Super! 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam Posiadam XV 2.0i 2020 mam pytanie a pro po 5w30 nie chce zalewać go 0w20 wolałbym już 0w40 ale ten silnik ma centralne wtryski i 0w40 się nie nadaję. Czytam już od 5 dni praktycznie wszystko. I coraz bardziej nastawiam się na 5w30. Moje pytanie brzmi jak pompa oleju radzi sobie z 5w30? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Mam pytanie do samego Subaru. Legenda przez duże L! Tworzycie cudne samochody, czuć w nich starego ducha motoryzacji. 🩵 Moje pytanie, czy pompy po rocznikach 2020 dają radę z olejem 5w30 ? Jak z silnikiem i oprowadzaniem oleju 5w30? Technologia technologią ale Lepkości i korzyści jakiej daje silnikowi nie przeskoczymy.Pozdrawiam wszystkich! 🫂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...