Skocz do zawartości

AMD vs Intel?


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie... za jakis czas (blizej nieokreslony) zamierzam zrobic upgrade kompa. Do tej pory bylem w glownej mierze uzytkownikiem AMD i nigdy nie narzekalem.

Teraz przychodzi pytanie - Intel Core Duo czy AMD Athlon 64 X2??? Glowne zastosowania kompa: internet, obrobka zdjec, pakiet Office, czasem jakies gry typu MoHAA albo COD.

W tej chwili mam AMD Bartona 2500+, MB: ASUS A7N8X Deluxe, 1GM RAM, HDD (2) 370GB WD, GeForce 7600GT :mrgreen: 256MB (AGP8x), wiec do obecnych potrzeb w zupelnosci wystarcza, ale wiadomo ze z czasem temat zmian na pewno sie pojawi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

22 lipca to mi sie kojarzy z zakladami 22 lipca - dawniej E.Wedel :mrgreen:

natomiast co ma sie zdarzyc w Jasnie Nam Panujacej IV-tej Rzeczpospolitej Ptasiej? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jestem zwolennikiem AMD... ale wprowadzenie Core 2 * przez Intela to spory krok do przodu pod względem wydajności i mniejszego grzania CPU. Jeżeli miałbym wybierać dzisiaj w desktopie to padło by na Intela - Core 2 Quad - bo cena spadnie mocno za tydzień a mi się rdzenie przydają podczas kompilacji. Reszta przecen desktopowych CPU to głównie kosmetyka. Chyba , że ktoś szuka czegoś do stacji roboczych, to tutaj będą duże zmiany za dwa tygodnie - dual core chyba odejdzie do historii :) Jedna rzecz mnie tylko rozczarowuje w Intelu - badziewny wentylator przychodzący z CPU, ten z AMD kręcił się dwa razy wolniej i był praktycznie niesłyszalny, intelowski nico szumi. Nie słychać tego w dzień, to wychodzi dopiero w nocy kiedy cisza w około. W zasadzie to chyba takie nieco lewe sterowanie na płycie Intela, bo sprawdziłem jeszcze kilka innych wentyli i to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek, jeżeli w okolicach Twoich zainteresowań są maszyny 4-8 procesorowe, to warto. Na jesieni pojawią procesory 4 rdzeniowe do takich zabawek. Na tym polu AMD jest ciągle ciekawszym rozwiązaniem od Intela. W przypadku desktopów i małych serwerów coś zaspali, jakiś rok :) O notebookach to żal nawet pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w temacie... za jakis czas (blizej nieokreslony) zamierzam zrobic upgrade kompa. Do tej pory bylem w glownej mierze uzytkownikiem AMD i nigdy nie narzekalem.

Teraz przychodzi pytanie - Intel Core Duo czy AMD Athlon 64 X2??? Glowne zastosowania kompa: internet, obrobka zdjec, pakiet Office, czasem jakies gry typu MoHAA albo COD.

W tej chwili mam AMD Bartona 2500+, MB: ASUS A7N8X Deluxe, 1GM RAM, HDD (2) 370GB WD, GeForce 7600GT :mrgreen: 256MB (AGP8x), wiec do obecnych potrzeb w zupelnosci wystarcza, ale wiadomo ze z czasem temat zmian na pewno sie pojawi :)

 

Pumex, skoro działa to nie ruszaj ;-) A w blizej nieokreslonej przyszlosci moze sie jeszcze wiele zmienic. Sondowac rynek zaczałbym na powiedzmy 1-2 tygodnie przed zakupem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jesieni pojawią procesory 4 rdzeniowe ...

 

Czy to znaczy, że będę mógł 4 razy szybciej w Wordzie pisać?

 

Tak na cztery ręce.

 

Polecam sobie kupić 2 klawiatury USB albo może od razu 4 bo 8 rdzeniowe będą pukać do drzwi domów pod koniec 2009 :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja preferuję AMD - ale rok temu modyfikując kompa wybrałem Core2. Nie żałuję i czekam cierpliwie, aż AMD się podciągnie. Mam A64 X2 w kompie biurowym (podobna konfiguracja do domowego, nie licząc grafiki) i niestety Intel wydaje się być szybszy. Do tego socket AM2 był skazany na krótki żywot już w dniu premiery...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Do niedawna tylko Intel zmieniał podstawki co miesiąc. Teraz AMD idzie w jego ślady i na tegorocznym Cebicie pojawiły się informacje, że w przyszłym roku wprowadzony zostanie socket AM3 (takie AM2 z obsługą DDR3). Czyli jak dla mnie pojawia się odwieczny dylemat - zmieniać teraz, czy poczekać kilka miesięcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pedro, o AM3 wiadomo już zanim pojawiło się AM2. Warto wiedzieć, że jest zachowana pewna kompatybilność pomiędzy AM2 i AM3. Zresztą jaki sens emocjonować się podstawkami, skoro i tak CPU się praktycznie nigdy w kompie nie wymienia? Co z tego, że socket775 u intela trwa już dobre 3 lata, skoro na płytach wyprodukowanych w zeszłym roku nie chodzą procki produkowane dzisiaj (zmieniła się tylko technologia ich wytwarzania i tym samym nieco napięcia zasilające - reszta procka jest identyczna). To wszystko to tylko złudne mamienie klienta stabilnością platformy, która tak naprawdę nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś tylko czemu krótki. To i odpowiedziałem :D

 

Dla mnie przewagą Core2 jest wydajność. Dodatkowym bonusem jest niska temperatura pracy = cichy komputer. Nie można zapominać też atrakcyjnej cenie (tu mały update: gdy kupowałem Core2 E4300 najtańszy A64X2 był o 40% droższy, teraz cenowo AMD rządzi).

 

Cały upgrade, kosztował mnie grosze, bo zastosowałem płytę ASROCK 775DUAL-VSTA pod Core2 socket 775 do której pasowały moje stare pamięci DDR i karta AGP x8.

 

Oczywiście - cierpi na tym wydajność procesora, ale za grosze mam naprawdę fajny system, który mogę rozbudować, bo płyta ma 2x DDR, 2xDDR2, 1xAGP, 1xPCIe (niestety jakieś wolne...), SATA

 

Tak więc: jeżeli ktoś ma w miarę silną kartę grafiki i dużo starych ramów, których nie chce wyrzucać na śmietnik, polecam Core2 E4300 + ASROCKA = całość za mniej niż 800 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jestem zwolennikiem AMD...

 

A fuuu...

 

ale wprowadzenie Core 2 * przez Intela to spory krok do przodu pod względem wydajności i mniejszego grzania CPU.

 

Czsami trzeba zrobic maly krok wstecz, zeby zrobic duzy krok w przod;)

 

 

A moje pare groszy:

 

3 miesiace temu rozgladalem sie troche w sprzecie (wiec trzeba brac poprawke na to, ze zajmuje sie teraz historia), to zdecydowanie padalo na C2D. W jednym tylko aspekcie AMD dawalo rade - pasztetowej ceny...

 

g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czsami trzeba zrobic maly krok wstecz, zeby zrobic duzy krok w przod;)

Szkoda, ze Intel potrzebował na to całej generacji P4 - najgłupszego rozwiązania podyktowanego nie przez normalnie myślących inżynierów, tylko idiotów z marketingu podniecających się zegarem. Ale każdy uczy się na błędach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze Intel potrzebował na to całej generacji P4 - najgłupszego rozwiązania podyktowanego nie przez normalnie myślących inżynierów, tylko idiotów z marketingu podniecających się zegarem. Ale każdy uczy się na błędach.

 

 

A ja uwazam, ze dobrze! Nauczka dla calej branzy z tego jest.

 

A najbardziej mnie bawi to, ze zrobili krok wstecz i doszli do wniosku, ze lepiej upakowac zylion prockow w procku, niz robic gigaprocka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to my wtrącimy się jeśli można. czerpiąc garściami z posta inicjującego:

 

1. przeglądarki intern. są jednoprocesorowe/jednowątkowe (jak dotąd)

2. większość programów do obróbki bitmap jest jak wyżej

3. Office jest jak wyżej

4. gry - o ile wiemy (a tu się słabo wyznajemy) w większości są jak wyżej.

 

windows w wersji najbardziej popularnej obsługuje max. 2 CPU. w dość radosny sposób zresztą.

linux radzi sobie lepiej ze swoim smp, ale bez odp. aplikacji mnóstwoprocesorowość i tak wiosny nie czyni.

to a propos pomysłów "zaczekaj na 8 procesorowy procesor".

 

jeśli chodzi o dotychczasowy sprzęt, to nasza sugestia jest jak następuje:

- zwiększyć RAM (do ok. 2GB), ustawić go w tryb dual chanel (jeśli się da), ustawić odpowiednio duży stały swap i ... cieszyć się życiem. a do komputeryzacji wrócić za min. 6 m-cy. kiedy pojawi się Ukochana Gra, która na twoim sprzęcie nie pociągnie albo wypuszczą photoshopa dmp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. przeglądarki intern. są jednoprocesorowe/jednowątkowe (jak dotąd)

2. większość programów do obróbki bitmap jest jak wyżej

3. Office jest jak wyżej

4. gry - o ile wiemy (a tu się słabo wyznajemy) w większości są jak wyżej.

Ale jeżeli mam uruchomionych kilka rzeczy, z czego co najmniej dwie lubią mocny procek to dobrze mieć przynajmniej drugi rdzeń.

 

windows w wersji najbardziej popularnej obsługuje max. 2 CPU. w dość radosny sposób zresztą.

Procki owszem i dwa, ale licząc gniazda na płycie, bo na ilość rdzeni limitu (realnego na dzisiaj) nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeśli mam uruchomionych kilka rzeczy, to... i tak problemem robi się pamięć/komunikacja z dyskiem, a nie mipsy czy flopsy.

 

owszem, Windows ma limit do 2 cpu max, z tym, że mogą to być cpu wielokorowe. :wink:

 

edit: bo trochę nie doczytałem :oops:

xp zwykłe - limit 32 jądra

xp x64 - limit 64 jądra

 

a poza tym, my nie mówimy, że wieloprocesorowość jest be. my sugerujemy tylko, że lepiej na razie dokupić RAM, niż wymienić 50% (lub więcej) "komputera" żeby "tu i teraz", przy założonym użytkowaniu przesiąść się na nowszy cpu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeśli mam uruchomionych kilka rzeczy, to... i tak problemem robi się pamięć/komunikacja z dyskiem, a nie mipsy czy flopsy.

Zgadza się, ale by to rozwiązać to trzeba nieco większych kroków. 3GB RAM to nie jest dużo - przynajmniej dla mnie. 4GB nie ma sensu bo i tak 800MB z tego jest zasłonięte przez magistralę PCI-E, większa ilość pamięci to wymóg systemu 64bit (Windows domowy, lub kaleki 32bit enterprise), pod linuxem nie ma takich kwiatków ale zdaje się Pumex i tak nie używa :) Odnośnie systemu dyskowego to można w zasadzie użyć prostego i skutecznego stripa - o ile nie boimy się o dane :mrgreen: ewentualnie wszelakie wariacje na temat RAID10. RAID5 jest powolny, nawet jak nie używamy protezy z płyt głównych tylko dosyć kosztownego kontrolera. Ogólnie komputer sugerowałbym wywalić przez okno i cieszyć się życiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...