Jump to content

Jak założyć firmę na Łotwie?

lojszczyk

Recommended Posts

Jak w temacie.

Czy ktoś już przenosił swoją działalność do innego kraju? Jestem zdruzgotany tym co już jest i co nam szykują w nowych przepisach. Podatki płacę bardzo duże, ale w zamian dostaję tylko utrudnienia. Nie chodzi o wysokość podatków, ale o sposób rozliczeń i permanentną inwigilację.

Już nie wyrabiam zmian w przepisach

Szukasz takiej wiedzy na forum Subaru...?

Polecam raczej kancelarię prawną. Są takie które z takich operacji żyją. Szczególnie w ostatnich dwóch latach...

Bo mają podatek liniowy.

Złożyłem wniosek o zwrot podatku VAT i czekam już ponad dwa miesiące na kontrolę z US. Mają moje kilkanaście tysięcy i robią łaskę, że oddadzą.

Od stycznie wchodzi możliwość kontroli biletów lotniczych prze US. Będą mogli zobaczyć gdzie kto lata i kiedy wraca (ciekawe po co). Podobno dla naszego bezpieczeństwa. Podobno dla naszego dobra, więc ja chcę swoje wywieźć z kraju :P.

Płacę podatek dwa razy tzn. 15% a od dywidendy kolejne 18%. Nawet w Szwecji jest 33%, ale mogę odliczyć więcej pozycji kosztowych.

47 minut temu, lojszczyk napisał:

Bo mają podatek liniowy.

Z tegio co pamiętam Estonia i Łotwa wycofują się z podatku liniowego od 2018 roku. Głównie przez pogłębiające się różnice w dochodach najbiedniejszych i najbogatszych. Sprawdź.

A nadbałtycki region dobrze zna @eddie_gt4. Może coś doradzi :)

Godzinę temu, lojszczyk napisał:

Płacę podatek dwa razy tzn. 15% a od dywidendy kolejne 18%. Nawet w Szwecji jest 33%, ale mogę odliczyć więcej pozycji kosztowych.

A nie dotyczy Cię art. 22 ust. 4a ustawy o CIT (warunek: posiadanie min. 10% udziałów w spółce).

Dużo osób chwali sobie zarejestrowanie firmy w Czechach , ale trzeba pamiętać że przeniesienie firmy poza granice kraju tylko z powodu podatków wobec nowych przepisów wiąże się z ryzykiem oskarżenia o uszczuplanie dochodów Skarbu Państwa i traktowane jest jako przestępstwo skarbowe przez US. 

W myśl obowiązujących przepisów, jeżeli "centrum spraw życiowych" masz w kraju to jesteś na widelcu. Wystarczy, że masz dziecko w przedszkolu, szkole w Polsce i po zawodach. Pozostaje emigracja na stałe, bo pobyt dłuższy niż 180 dni w naszym pięknym kraju i również mogą po Ciebie sięgnąć. Ale ogólnie powodzenia, bo jak wiadomo przez płot mysz się prześlizgnie, tygrys przeskoczy,  ale barany się zatrzymają :)

Edit, 

Powyższe dotyczy pit, z citem jest faktycznie inaczej :)

Edited by msi
  • Haha 1