Skocz do zawartości

Ojczyzna - polszczyzna


gruby

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 9 lat później...

Język się rozwija.. Wchodzą nowe słowa, które są żywcem przenoszone np. z angielszczyzny. Przykładowo: "computer" - zaadoptowany 1:1 na rodzimy komputer, a nie jak niektórzy próbowali: elektroniczna maszyna licząca ;)

Powstają też różne dziwne koszmarki (jak dla mnie): jutuberzy, influenserzy, strimerzy. 

 

Natomiast to słowo zaskoczyło i moją lepszą połówkę - do której się zwróciłem o tłumaczenie, co autor miał na myśli... 

 

image.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys na forum byla dyskusja o "tak" ktore zastapilo "no nie" lub "nie" i ciekawe jest dla mnie ze na poczatku ten slang wydawal sie byc dziwny ichyba regionalny, to teraz wsyscy "tak-uja"... takze plynnosc jezyka jest.

 

Dla mnie najgorszym przejawem pogardy dla jezyka polskiego jest stosowanie slow angielskich w miejsce polskich, ktore sa dokladnymi odpowiednikami... w przypadkach wyzej wspomnianych "jutuberow" - jaki bylby polski odpowiednik?  "Ty rurowcy"? "Ty rury?" albo "Ty ekrany, kineskopy etc?  W sumie to nie jest zjawisko nowe, bo przeciez rower to nic innego jak firma produkujaca bicykle.

 

PS - przyznaje sie bez bicia ze nie stosuje polskich znakow - ale rowniez sie przyznam ze robie to zupelnie bez pogardy dla jezyka... tylko poprostu uczylem sie pisac na klawiatrurze tylko po angielsku te 25 lat temu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak polskich znaków ma znaczenie... Sławna już rozmowa z informatykiem, gdzie pracownik narzekał, że mu polskie znaki nie działają. 

Po 20 wymijających SOA (Standardowa Odpowiedź Administratora) na zasadzie "dziwne, u mnie działa", koleś wysłał maila z kopią na całe biuro: 

"Zrobisz mi laske i wreszcie pojawisz się u mnie zajac sie tym?"

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, radekk napisał:

W jednym się wstawiłeś Polska literę:P

Wybieram się do Poznania. Chciałem jakieś spotkanie zrobić. Miała być wóda... ale będzie tylko woda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...