Jump to content

LPG-rok po terminie


Marcin Simiński

Recommended Posts

Witajcie,znajomy ma problem. Ponieważ zorientował się że u niego homologacja na butle (w kole) skończyła się pod koniec 2015-stego. Pytanie czy teraz ma się udać do serwisu lpg i tam poprosić o legalizacje czy o montaż nowej? Pytam bo chcę mu pomóc a chłop totalnie nie wie na jakie koszta się przygotować dlatego ma znaczenie czy wystarczy sama legalizacja czy montaż od nowa?


Przykładowo gdyby kupił np zbiornik tak http://allegro.pl/zbiornik-lpg-butla-na-gaz-stako-42l-600-200-nowy-i5924537639.html#thumb/3 i ktoś by zamontował to to by to przeszło? mógłby jeździć? Zbiornik przykładowy.

Link to comment
Share on other sites

legalizacja zbiornika jest mało opłacalna - musisz czekać aż przebadają ją itd i z tego co wiem nie podbijają ponownej legalizacji na 10 lat

najlepszym rozwiązaniem jest wymiana zbiornika na nowy

ja zapłaciłem 470 zł za zbiornik , jakiś przewód miedziany , montaż a gratis dostałem nowy wielozawór bo brc zrobiło jakąś akcje i udało mi się załapać na darmowy wielozawór ;)


legalizacja to nic innego jak świstek który jest dołączony do butli

zamontować może to sobie nawet sam ale patrząc ,że to nie są stosunkowo duże koszta wolałbym oddać to komuś kto po pierwsze ma pojęcie o tym  a dwa masz wtedy gwarancje na montaż


zbiornik zawsze może sobie kupić taniej na aledrogo czy w jakieś hurtowni- i dać komuś do montażu

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli na zbiorniku niema oznaczeń KE   to możesz zrobić legalizację. koszt to 250zł a jak sam wyciągniesz butlę to 200zł . Dostajesz świstek na 10 lat 

Symbol KE oznacza koniec eksploatacji co dokładnie znaczy że zbiornik nie podlega ponownej legalizacji.

Link to comment
Share on other sites

legalizacja ma sens pod warunkiem, że masz blisko do zakładu gdzie takie legalizacje robią. Niestety jest ich niewiele i często trzeba zrobić kilkadziesiąt km w jedną str ( u mnie było 75km, czyli de facto 4x75km). Do tego około tygodnia jazdy na noPb. Jak masz blisko i są orginalne papiery do butli to może mieć sens inaczej rachunek ekonomiczny pokazuje, że taniej jest kupić nową.

Butle mają okres życia określony na 25lat niestety u nas ustawodawca wymyślił sobie dodatkowo legalizację na 10lat. Jak jest kpl papierów i butla mieści się w okresie życia, nie ma oznak korozji ect to spokojnie dostaniesz 10lat.

Niektóre zakłady robią też legalizację na aucie po testach szczelności ale wtedy max 2lata.

 

Szybciej jest wymienić, bo to max 1. dzień. Butlę musisz dobrać parametrami do obecnej żeby cały osprzęt pasował P&P.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...