Skocz do zawartości

Piszczący wentylator w Forku SG 2003


marekmok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio coś zaczął mi piszczeć wentylator nawiewu...

Miał ktoś podobny problem?

Ktoś może podpowiedzieć gdzie w tym forku znajduje się ten wentylator? Jak trudno się do niego dostać? Ciepły weekend nadchodzi więc mogę trochę pogrzebać ;)

Pozdro

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie mylę wentylator jest nad nogami pasażera/pod schowkiem. Osłona na kilka śrubek i powinien wyleźć na wierzch. Może wystarczy przesmarować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie syfy powinny zatrzymywać się na filtrze przeciwpyłkowym powyżej wiatraka. Przedwczoraj zmieniałem go w swoim SG i był b. zasyfiony robalami..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie syfu, to nie brzmi jak "liście" etc... no chyba że robakom się to nie podoba i piszczą :P

To jest ewidentnie metaliczny pisk, coś jakby łożysko (o ile tam w ogóle są łożyska ;) ) a częstotliwość wzrasta wraz ze wzrostem obrotów czyt. zwiększaniem biegu wentylatora ;)

Dzięki za podpowiedzi :) trochę mnie uspokoiliście... weekend z Forkiem się zapowiada ;)

 

Swoją drogą ciągnie się za mną jakaś klątwa, w poprzednim aucie (Astra) 2 razy wymieniałem wentylator :P

Pozdro!

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie syfu, to nie brzmi jak "liście" etc... no chyba że robakom się to nie podoba i piszczą :P

To jest ewidentnie metaliczny pisk, coś jakby łożysko (o ile tam w ogóle są łożyska ;) ) a częstotliwość wzrasta wraz ze wzrostem obrotów czyt. zwiększaniem biegu wentylatora ;)

Dzięki za podpowiedzi :) trochę mnie uspokoiliście... weekend z Forkiem się zapowiada ;)

 

Swoją drogą ciągnie się za mną jakaś klątwa, w poprzednim aucie (Astra) 2 razy wymieniałem wentylator :P

Pozdro!

M

 

Może często parkujesz w środowisko niekorzystnym dla 'wentylatorów' :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest godzina roboty z piwem w ręku, nie marnuj pięknego weekendu :-) A o te śmieci to chodziło mi, że gałązka potrafi czasem obcierać jak kiedyś w szprychy rowerów wkładano plastiki po kubkach po napojach :-) @Yanas, masz rację, ale w starym Forku (98') chyba jednak tego filtra nie miałem, i potrafiło się tam gromadzić kilogram syfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zacząłem rozkręcać schowek doznałem olśnienia, że pisk może mieć związek z klimą...

Generalnie jeżdżę z włączonym AC cały rok, dlatego nie od razu po zimie zorientowałem się że coś jest nie tak - przestała chłodzić.

Po wyłączeniu jej pisku nie było, a wentylator dalej "wiał"... nie ucieszyło mnie to zanadto...

Martwię się że przez brak czynnika, bo tylko to podejrzewam, mogłem uszkodzić kompresor :(

W najbliższych dniach udam się na sprawdzenie.

...aha, do czau naprawy klimy nie włączam ;)

Pozdrawiam niedzielnie! :)

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zacząłem rozkręcać schowek doznałem olśnienia, że pisk może mieć związek z klimą...

Generalnie jeżdżę z włączonym AC cały rok, dlatego nie od razu po zimie zorientowałem się że coś jest nie tak - przestała chłodzić.

Po wyłączeniu jej pisku nie było, a wentylator dalej "wiał"... nie ucieszyło mnie to zanadto...

Martwię się że przez brak czynnika, bo tylko to podejrzewam, mogłem uszkodzić kompresor :(

W najbliższych dniach udam się na sprawdzenie.

...aha, do czau naprawy klimy nie włączam ;)

Pozdrawiam niedzielnie! :)

Marek

Bądź dobrej myśli, piszczenie prawdopodobnie pochodzi z łożyska sprężarki lub napinacza - prosta i bezstresowa naprawa. Kompresora klimatyzacji nie mogłeś za bardzo uszkodzić, bo w układzie występuje czujnik ciśnienia czynnika, mający za zadanie zabezpieczenie sprężarki przed zatarciem w wypadku braku czynnika chłodzącego z olejem smarującym. Jedź do fachowców od AC i sprawdź którędy straciłeś czynnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś się pojawiło się dokładnie to samo.

Na wyłączonej klimatyzacji wszystko ładnie chodzi, wieje bardzo cicho.

Jak włączę klimatyzację to słychać denerwujące i dosyć głoście piszczenie w środku samochodu, Klima nie chłodzi.

Dodatkowo zauważyłem, że parę kropli jakiegoś oleju spadło na wycieraczkę pasażera. Co to może być?

Jutro z rana wybiorę się do serwisu w którym w zeszłym roku wymieniałem chłodnice klimatyzacji i zobaczymy co powiedzą.

 

Po dzisiejszej wizycie okazało się, że:

- piszczenie wywołane jest brakiem czynnika chłodzącego (po nabiciu wszystko wróciło do normy, klimatyzacja chłodzi),

- olej który mi skapuje po stronie pasażera, wykazuje że tam gdzieś jest nieszczelność. Czeka mnie chyba rozbieranie całego środka w celu wykrycia usterki.

 

Niemniej jednak instalacja w dwóch miejscach została uszczelniona (przy klimatyzacji i w miejscu w którym wchodzi do kabiny). Przez pół dnia ciśnienie 15 Bar nie zmalało, więc może na tym się skończy.

 

 

Marekmok a co z twoim forkiem?

Edytowane przez Szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Hej załoga,

 

Mam prawie identyczny problem jak kolega marekmok, tylko że u mnie wentylator piszczy nawet jak klima jest wyłączona, słychać go również jak wyłączę zapłon przez kilka obrotów nim wyhamuje.

Problem pojawił się po 8 godzinach stania przodem centralnie w kierunku słońca (w te największe upały), a pacjent jest w czarnym macie :-) 

 

Powielam więc pytanie czy po odkręceniu tego dekielka, który widać od spodu, dostanę się do wentylatora, a jeśli tak to czego użyć, żeby go przesmarować po oczyszczeniu ?

 

Z góry thx za info & pzdr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...