Skocz do zawartości

Czy mamy tu elektryków? Problem z instalacją w mieszkaniu


aprzemek

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Wszystkim!

 

Piszę z problemem i nadzieją, że być może ktoś mnie pokieruje w znalezieniu rozwiązania.

Nowe mieszkanie - problem mam z kilkoma gniazdkami elektyrczymi w jednym z pokoi.

 

Problem polega na tym, że jak się podłączy odkurzacz do tych gniazdek, to od razu wybija ich bezpiecznik. Gniazda inne urządzenia zasilają bez kłopotu - od ładowarek, przez laptopa, po żelazko (spora moc).

Co ciekawe sam odkurzacz w innych pokojach działa bez najmniejszego problemu, co jeszcze ciekawsze - przez pewien czas ten sam odkurzacz w tych gniazdkach działał bez problemu. Dopiero niedawno takie cuda się porobiły.

 

Ma ktoś pomysł, gdzie szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy gniazdka wszystkich pokoi są pod tym jednym bezpiecznikiem , który wybija , być może każdy pokój ma oddzielny bezpiecznik a ten w którym wybija odkurzacz ma najsłabszy bezpiecznik i dla tego wybija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywala bezpiecznik czy różnicówke dla jasności, możesz sprawdzić na dzień dobry poprawność połaczenia w gniazdkach (jak bolec jest u góry to faza ma być po lewej, neutralny po prawej - mówię o gniazdkach pojedynczych w podwójnych jedno będzie "źle"), jeżeli jest to wyłącznik nadprądowy może uległ uszkodzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak:

 

1. wybija zwykły bezpiecznik, różnicówka jest nietknięta.

2. inne gniazdka mają inny bezpiecznik (instalacja ogólnie ma 3 fazy, jeśli to ma znaczenie)

3. inne urządzenia (nawet mające większą moc), działają na tych felernych gniazdkach poprawnie, tylko ten jeden odkurzacz nie działa

 

Poszukam jeszcze czy na tym samym bezpieczniku mam inne gniazdko, żeby sprawdzić czy to kwestia bezpiecznika czy tylko jakiegoś odcinka instalacji.

Edytowane przez aprzemek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelazko nie ma większego prądu rozruchowego jak silnik odkurzacza ( bezpiecznik wywala od razu).

 

Może w czasie między poprawną pracą odkurzacza a problemami wpiąłeś w ten sam obwód nowy, duży "pobieracz" prądu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobny problem. Źle podłączyłem zero w jednym gniazdku. Żeby było śmieszniej działo się tak tylko wtedy, jak włączałem lampkę nocną, kiedy w innym gniazdku na piętrze wetknięta była (tylko) wtyczka odkurzacza.

Aprzemek, sprawdź czy podłączenie przewodów za bezpiecznikiem jest pewne, czy nie ma tam jakiegoś luzu. To samo dotyczy styku w inkryminowanym gnieździe. Czasem wystarczy po takim wybiciu bezpiecznika powąchać w tablicy bezpieczników, żeby wyczuć specyficzny zapach, świadczący o przegrzewaniu się połączenia. Taki słaby styk ciągnie niezły prąd, więc bezpiecznik wywala. Żelazko startuje nico inaczej, więc nie koniecznie musi się dziać tak samo, mimo jego sporej mocy.

Edytowane przez suberet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy piszecie o kondensatorach rozruchowych. On chyba ma za zadanie zmniejszać obciążenie startowe silnika i nie jest zabezpieczeniem.

 

Kondensator nie jest bezpiecznikiem, pisałem o uszkodzonej "S"ce i podwyższonym prądzie rozruchowym silnika. Jeśli gniazda są zabezpieczone B10A należy wymienić bezpiecznik na C10A( zwłoczny) lub B16A/C16A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziwne rzeczy piszecie o kondensatorach rozruchowych. On chyba ma za zadanie zmniejszać obciążenie startowe silnika i nie jest zabezpieczeniem.

 

Kondensator nie jest bezpiecznikiem, pisałem o uszkodzonej "S"ce i podwyższonym prądzie rozruchowym silnika. Jeśli gniazda są zabezpieczone B10A należy wymienić bezpiecznik na C10A( zwłoczny) lub B16A/C16A.

 

A najlepiej od razu 25 tke ;)

 

 

 

Poszukaj innego gniazda w tym obwodzie i sprawdź tam. Jeśli jest ok to zmień gniazdo. Ja miałem podobnie kiedyś z ładowarka do laptopa. Okazało się że winne było gniazdko które się "wyrobiło" i chyba źle "trzymało" bolce ładowarki (co ciekawe tylko laptopa. Po zmianie wszystko wróciło do normy. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...