Skocz do zawartości

Z Kraju i ze Świata....


stach1111

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś przeszukano budynek parlamentu tatarskiego na Krymie i mieszkania tatarskich parlamentarzystów. Od razu przypomniał się suchar sprzed kilku lat. Ktoś już wtedy przewidział.....

 

https://www.youtube.com/watch?v=nHRxwlAboWs


Stawiają na zatoce tzw FPSO (lub tańszy wariant FSO) i nie muszą budować zbiorników. A na niego już można w morzu rCathelco-Renews-ICCP-Equipment-on-FPSO-Xozładowywać tankowce

 

Wydaje mi się, że to dobry pomysł z tym FPSO. Lepszy niż zbiorniki. Zbiorniki w porcie przydałyby się tylko w przypadku większych zakupów i reeksportu ropy rurociągami do Czech, Słowacji i innych krajów, ale wydaje się, że to jest mało prawdopodobne, chociaż chyba jakąś rafinerię gdzieś tam kupiliśmy. Nie jestem jednak pewien czy to my czy Węgrzy.

 

Moglibyśmy też mając zbiorniki próbować spekulować ropą na giełdach, ale obawiam się, że zamiast na tym zarobić, byśmy wtopili kasę..... Obecnie też chyba mamy jakieś zbiorniki na zapasy strategiczne, więc innych korzyści z budowy nowych wielkich zbiorników nie widzę.

Edytowane przez ten_Typ_tak_ma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze fpso to nie jednostka na baltyckie warunki (a juz na pewno nie ta ze zdjecia powyzej), a po drugie jej rola jest zupelnie inna niz zastepowanie zbiornikow na ladzie.

FPSO (ang Floating Production, Storage and Offloading Unit, Pływający Punkt Produkcji, Przechowywania i Załadunku[1]) – jednostka pływająca, której zadaniem jest wydobywanie, wstępne oczyszczenie, przechowywanie i przeładunek ropy naftowej i gazu ze złóż podmorskich.


fpso to taka plywajaca przetwornia z funkcja przechowywania produktu, podlacza sie pod wywiercona studnie i zaczyna wydobycie, produkt w zaleznosci od potrzeb przetwarza i magazynuje. Wyladunek nastepuje w zaleznosci od samego fpso albo bezposrednio na odpowiedni tankowiec tak jak na zdjeciu powyzej, albo za posrednictwem bojki

dodam tylko, ze sa to bardzo precyzyjne operacje offshorowe najczesciej z wykorzystaniem pozycjonowania dynamicznego, zupelnie nie na baltyckie warunki.

w naszych warunkach maly tankowiec cumuje do bojki i nastepuje zaladunek tankowca, pozniej wyladunek w porcie polnocnym.

Edytowane przez Ayo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro podobno duże tankowce nie mogą wpływać do polskich portów, to dlaczego nie przystosować starego dużego tankowca do odbioru ropy i nie postawić go na głębszej wodzie u wejścia do portu? Później wystarczy połączyć tankowiec rurą z portem. Tak przynajmniej to sobie wyobrażam.


PS

https://translate.google.pl/#auto/pl/Offloading

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ayo cumowałem do. FPSO, FSO, boi SBM i CBM tankowcami po 150tys DWT i więcej bez DP czy nawet sterów strumieniowych. Także nie robiłbym z tego wielce trudnej operacji. Inna sprawa to pogoda na Bałtyku.

Co do FPSO to masz rację, że to mógłby być przerost formy nad treścią. Jednak już samo FSO jako magazyn czemu nie.

 

Inna sprawa ze trzeba wiedzieć też do czego te zbiorniki rafineria sobie stawia. Całe szczęście że w takim Lotosie lepsze mózgi siedzą bo ja bym ich z torbami puścił po pierwszym kwartale ;)

Edytowane przez matros1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do FPSO to masz rację, że to mógłby być przerost formy nad treścią

no tak mniej wiecej o to mi chodzi.

gdzie chcialbys to FSO postawic ? zatoka, morze ? czemu nie po prostu bojka rozladunkowa ? chociaz po mojemu to troszke za duzy kalliber jak na nasze potrzeby i mozliwosci.

port polnocny moglby wielkosciowo przyjac najwieksze tankowce, problem jest z glebokoscia.

z tego co pamietam shuttle maja zanurzenia po 25 metrow, a polnocny max 15. nie chce mi sie juz googlac jak jest z glebokoscia toru podejsciowego i ogolnie sensownoscia sciagania tych najwiekszych do nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ayo z tym FSO to wyszło w związku z budową tych zbiorników. Moja początkowa idea to było postawienie właśnie na zatoce boi i połączenie jej rurociągiem z rafinerią.

Do północnego 100tys wchodziłem ale nie pamiętam czy byliśmy załadowani na max. Po samym Bałtyku pływałem max 150tys z zanurzeniem około 17mtr.

Nie pamiętam ile ma głębokości tor podejściowy do Gdańska ale jak dobrze kojarzę to ograniczeniem dla nas były cieśniny duńskie. Musiałbym popatrzeć na mapach.

 

Bio paliwo nam z rzepaku trzeba robić a nie ropę importować ;) Ewentualnie metan zbierać który krowy produkują :D

http://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/krowi-metan-napedzi-nasze-samochody,18786.html

Edytowane przez matros1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem

 

Dlaczego wiekszosc uchodzcow z terenow walk uciekala na wschod a nie na zachod?

 

Ukraina naprawde jest podzielonym krajem o czym jakby zapominacie, jasne Rosja dostala co chciala, ale tez mysle ze roznie z tym moze byc. Bo oprocz tego co dostala swiat sie troche obudzil (oby) i zdal sobie sprawe ze czy to lenin, czy stalin, czy putin, rosja zawsze bedzie rosja.

 

Uwazam ze Ukraina nie miala szans na zbudowanie zjednoczonego kraju i przystapienia do UE., wschod ciagnal na wschod :)

 

Bez Donbasu, UE zdecydowanie bardziej jest sklonna przyjac w ludzkim terminie Ukraine do siebie. Niemcy tez maja co chcieli, rynek zbytu bez przemyslu.

 

Ukraincy nie mogli wygrac tej wojny. Ale ale moze wygraja ja w perspektywie 30 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krym oraz "specjalny status" Donbasu co znaczy Donbas wkrotce

 

Wiadomo już,że celem była cała wschodnia Ukraina a na to sie nie zanosi.

Sam krym bez lądowego dostępu to dla putina porażka.

 

Trwały chaos na wschodzie Ukrainy to póki co rzeczywisty sukces Moskwy i zapewne o to również chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozostaje jeden punkt do zrealizowania- droga lądowa na Krym

i jak widać nikt ani nic ruskich nie zatrzyma

ps:

 z tego co widać i słychać szykuje się - Majdan 3.0 to dopiero będa jaja ale nie dziwie się bo jak stare komuchy co były u władzy

pisza ustawę zabraniajaca zgromadzeń to ktoś tu ludzi z ulicy zrobił w jajo a jeszcze ktoś inny na tym burdelu

ładną kase robi

Edytowane przez gumas_72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...