Skocz do zawartości

dlaczego ON się pieni (i co z tego wynika)


Knurek1111

Rekomendowane odpowiedzi

Zwróciłem ostatnio uwagę na fakt, że olej napędowy podczas tankowania wykazuje zmienną skłonność do spieniania. Tankuję tylko na statoilu, standardowego diesla. I czasami pod koniec tankowania mam w rurze od baku samą pianę a czasami "czyste" paliwo.

No i tu robi się ciekawie ponieważ taki niepieniący ON zapewnia dużo lepszą pracę silnika (brak szarpania na zimno, mniejszy hałas itp.). To oczywiście tylko obserwacja niepoparta pomiarami ale korelacja na pewno jest. I jak dla mnie byłoby to zrozumiałe ponieważ piana stanowi problem podczas pompowania / tłoczenia.

 

Czy zagadnienie spieniania jest w ogóle brane pod uwagę przy produkcji paliw? Dodaje się jakieś inhibitory? Czy może to wszystko moje urojenia?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uroki diesla... myślę że każdy kto go tankuje, zna ten przypadek. Dla mnie wrażenia z jazdy na pianie czy na czystym są jakoś nie zmienne, lecz jedyne co mnie w tym irytuje, to fakt, że czasami diesel się pieni, do tego stopnia że pistolet odbija mi w momencie, kiedy do faktycznego pełnego stanu zbiornika brakuje 7-8 litrów... . I teraz albo bawisz się w czekanie i powolne dolewanie, albo olewasz system i kończysz proces tankowania.

 

Przez ostatnie 2 miesiące bardzo dużo jeździłem i tankowałem tylko i wyłącznie na Orlenie. Efekt piany był zawsze, przy każdym tankowaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ON ma tendencje do pienienia podczas tankowania,przelewania.Gdy pieni się zbyt bardzo,stosuje się dodatki przeciw pienieniu.

Natomiast pienienie się ON nie ma wpływu na jego jakość i pracę silnika.

Podczas pompowania,tłoczenia w układzie paliwowym auta,bez dostępu powietrza ON się nie pieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast pienienie się ON nie ma wpływu na jego jakość i pracę silnika.

Tu moje obserwacje wskazują na coś innego... Chyba że skłonność do spieniania jest powiązana z brakiem np. dodatków uszlechetniających, działających także przeciwpiennie.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na Statoilu powiadasz? Ja też tam tankuję. Zwróć uwagę czy wkładasz pełen pistolet od dystrybutora do baku. Możliwe, że tankujesz z lekko wysuniętym przez co dopuszczasz do układu dodatkowe powietrze, które to z kolei może powodować pienienie. Również często można spotkać lekko wygięte końcówki pistoletów, które przez to, że niektórzy się o nie opierają, zmieniają swój kąt - a więc kąt przepływu. To także może powodować pianę.

 

Inna sprawa to taka, ze diesel ma naturalną tendencję do tworzenia piany podczas tankowania. Powstawanie piany powoduje zajęcie części objętości zbiornika co spowalnia proces tankowania oraz powoduje zmniejszoną przestrzeń zbiornika do zatankowania. I to moim zdaniem jedyny minus pienienia się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czytałem, że ON pieni się gdy szczególnie zimą jest ostro zakrapiany pochodnymi nafty. Widać wtedy ,że bardziej kopci.

Podobnio w zimie naftopodobne specyfiki dodawane są do paliwa by zapobiec wytracaniu sie parafiny w niskiej temp.

Powiem, że nie spotkałem się z tym, ale fakt diesla tankuję rzadko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) ON bardziej się pieni od kiedy zaczeli dolewać 7% tego bio-syfu.

 

2) Pienienie się ON występuje zawsze kiedy przepływ nie jest laminarny (w rurze) , można to łatwo zaobserwować.Potrzeba kilkunastu sekund aby ta piana znów zamieniła się w ciecz.

 

3) Pienić się aktualnie będzie mniej tylko ON bez dodatku bio-syfu. Inaczej gdziekolwiek podjedziecie czy to Orlen,Bp,Statoil,Lukoil czy co tam jeszcze sytuacja będzie taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) ON bardziej się pieni od kiedy zaczeli dolewać 7% tego bio-syfu.

Tutaj się bardzo mylisz. ;)

ON pienił się nawet wtedy,gdy jeszcze biododatki nawet się nikomu nie śniły.

Pienił się nawet sporo więcej,bo dodatki przeciw pienieniu były oszczędniej używane. ;)

Nie zauważyłem zwiększonego pienienia się ON od,hmmm,powiedzmy końca lat 70-tych. :rolleyes:

A tankowanie kilka razy w tygodniu. ;)

Edytowane przez cybel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) Pienienie się ON występuje zawsze kiedy przepływ nie jest laminarny (w rurze) , można to łatwo zaobserwować.Potrzeba kilkunastu sekund aby ta piana znów zamieniła się w ciecz.

Żeby przepływ turbulentny powodował spienianie, musiałaby chyba występować zarąbista kawitacja. Mam nadzieję, że spienianie występuje tylko na wylocie z pistoletu.

Tak czy owak, raz piany mam jak kuflu, innym razem wcale... :P

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spienianie występuje tylko na wylocie z pistoletu.
Tak czy owak, raz piany mam jak kuflu, innym razem wcale.

Bo właśnie od tego zależy stopień pienienia się ON,między innymi. ;)

Te końcówki "pistoletów" zużywają się i są czasem w różnym stanie,pozaginane itp.

Spójrzcie czasem w "oczko" dystrybutora ON,zero piany czy innych zjawisk. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno dawno temu napisałem w jednym wątku o pienieniu się oleju napędowego.. i przeczytałem że to bzdura (drukowanymi :P )a tu proszę.. jednak się pieni B):)

a wątek był rozwinięty w taki sposób, że skoro się pieni to nie da rady zatankować go zawsze tak samo do pełna - czyli liczenie ręczne spalania jest niewiarygodne.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcemy zatankować pod korek to w końcówce trzeba wykazać trochę cierpliwości i powoli, z przerwami, lać. Najlepiej "po ściance" ;-)

Tak, chcę widzieć jak tankujesz 50l "po ściance" ;)

Zabawne, pisząc o tankowaniu myślę o browarze :wacko::facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcemy zatankować pod korek to w końcówce trzeba wykazać trochę cierpliwości i powoli, z przerwami, lać. Najlepiej "po ściance" ;-)

Tak, chcę widzieć jak tankujesz 50l "po ściance" ;)

Zabawne, pisząc o tankowaniu myślę o browarze :wacko::facepalm:

50 to nie, ale jak miałem LR Discovery to ostatnie 10-15 litrow tak lalem jak chciałem pod korek.

 

Wysłane z mojego ST27i przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd gaz / powietrze w rurze z płynem?

Kawitacja to nie jest mieszanie z innym gazem tylko zmiana stanu skupienia z ciekłego w gazowy w obszarach niskiego ciśnienia, a następnie implozja w obszarze wysokiego ciśnienia :idea:

Nie do osiągnięcia w "pistolecie" dystrybutora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawitacja to nie jest mieszanie z innym gazem tylko zmiana stanu skupienia z ciekłego w gazowy w obszarach niskiego ciśnienia, a następnie implozja w obszarze wysokiego ciśnienia :idea:

Nie do osiągnięcia w "pistolecie" dystrybutora...

Ale w pompie dystrybutora potencjalnie / teoretycznie tak B)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w pompie dystrybutora potencjalnie / teoretycznie tak B)

 

Szczerze wątpię w wystąpienie tego zjawiska w pompie dystrybutora ;) Naprawdę...

 

Tzn wystąpienie tejże może być spowodowane jakąś poważną usterką, ale na pewno nie złym doborem parametrów pracy do parametrów nominalnych pompy..

 

OK EOT

 

Kawitacjia niet, turbulencje/napowietrzenie tak

 

Generalnie piana w baku jak i w kuflu - sama powinna szybko zniknąć, chyba że SBD pije szybciej niż ona znika :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wątpię w wystąpienie tego zjawiska w pompie dystrybutora ;) Naprawdę...

Tzn wystąpienie tejże może być spowodowane jakąś poważną usterką, ale na pewno nie złym doborem parametrów pracy do parametrów nominalnych pompy..

Oczywiście, że sobie hipotetyzujemy... :D Ale to niegroźne chyba, tak długo jak aero-dendrologia jest pozostawiona w spokoju :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...