Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Temperatura na podłogówkę zawsze jest niska, nawet jak opalasz węglem ;) Po to jest rozdzielacz , żeby ograniczać temperature cieczy na podłogówce. Max temperatura to ok .40 stopni.

Mam w całym domu podłogówkę i drewnianą podłogę o grubości prawie 2 cm . Nic się nie rozsycha , ciepło oddaję idealnie ;)  Nie bój się drewna i podłogówki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Serio? 2000zl za odkurzacz? Ile to jest workow? Jakies 860 sztuk (przyjmuje 1500zl na worki, 500zl na odkurzacz). Na ile to starczy lat odkurzania? Na jakies 18-20 lat w wiekszym domu z dziecmi (worek na tydzien) i pewnie z 50 lat w mieszkaniu w bloku.

No widzę że analiza pewnie słuszna ale ja nie zastanawiałem się nad tym wogóle bo miałem go w cenie hmmm pewnie 2 x niższej niż sklepowa czy tam allegrowa, a 2 klocki w porównaniu z centralką to już jest róznica - wybrałem mobilne tachanie jak już ktoś wcześniej wspomniał tyle że ja go nie tacham :)

 

Olleo a miałeś stycznośc z produktami BASF ? Cena rynkowa jest zbliżona do produktów izohan niestety na sike nie dostałem przemawiającej do mnie ceny :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w całym domu podłogówkę i drewnianą podłogę o grubości prawie 2 cm . Nic się nie rozsycha , ciepło oddaję idealnie ;)  Nie bój się drewna i podłogówki ;)

Bo cieplo oddawac bedzie, ale dynamika zmian pozostawia wiele do zyczenia, a i straty do gruntu beda wieksze.

No widzę że analiza pewnie słuszna ale ja nie zastanawiałem się nad tym wogóle bo miałem go w cenie hmmm pewnie 2 x niższej niż sklepowa czy tam allegrowa, a 2 klocki w porównaniu z centralką to już jest róznica - wybrałem mobilne tachanie jak już ktoś wcześniej wspomniał tyle że ja go nie tacham :)

A jak tak, to spoko. 1000zl, to powiedzmy granica, jaka bylbym zdolny osiagnac, jesli bylbym przekonany o super niezawodnosci, solidnosci wykonania i niewielkiej wadze. Nie znam produktow Dysona, a bazujac na wlasnym doswiadczeniu - wszystkie popularne marki psuja sie obecnie tak samo i po prostu warto kupic taka, do ktorej czesci sa w cenie miski ryzu (naprawic odkurzacz, o ile plastikowa obudowa sie nie polamala, to krotka pilka - nawet jesli trzeba wymienic turbine). Dlatego z reguly szukam cos w cenie 200-300zl.

 

Olleo a miałeś stycznośc z produktami BASF ? Cena rynkowa jest zbliżona do produktów izohan niestety na sike nie dostałem przemawiającej do mnie ceny :(

Niestety nie - mam doswiadczenie tylko ze swoja budowa, wiec sila rzeczy opisuje tylko to, z czym sie spotkalem, ale generalnie wiele z produktow budowlanych to to samo, tylko w innym opakowaniu i innej cenie. Roznice sa dopiero przy jakichs topowych rozwiazaniach. Edytowane przez Olleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich znajomych miał podobny problem i zainwestował w gaz z butli oraz kominek z płaszczem.

Instalacja stosunkowo tania a uniwersalność bardzo duża. Mimo, że drewno mocno podrożało to i tak wychodzi w miarę normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam w całym domu podłogówkę i drewnianą podłogę o grubości prawie 2 cm . Nic się nie rozsycha , ciepło oddaję idealnie ;)  Nie bój się drewna i podłogówki ;)

Bo cieplo oddawac bedzie, ale dynamika zmian pozostawia wiele do zyczenia, a i straty do gruntu beda wieksze.

 

Jakie straty do gruntu??

Pod rurami masz folię , styropian, chudy beton ..... Nie popadajmy w skrajność !! ;)

Podłogówka nie lubi dużych różnic temperatur - nie warto ustawiać dużych różnic miedzy dniem, a nocą bo podłogówka ma dużą bezwładność- max 2 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W te upalne dni, u mnie w domu na poddaszu temperatura dochodzi do 29 stopni. Tyle nigdy w zimę nie ma moja "podgrzewana" podłoga. Czy zatem należy stąd wysnuć wniosek, że w upalne lato trzeba jakoś specjalnie schładzać drewniany parkiet, żeby się nie rozsychał? ;). Odrobina logicznego myślenia doprowadzi do wniosku, że dobrze zrobiona podłogówka (czyli niskotemperaturowa) i drewniana podłoga to nic nadzwyczajnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a nocą bo podłogówka ma dużą bezwładność- max 2 stopnie

 

i to jest jej największa wada. Trzeba "trzymać" stosunkowo wysoką temperaturę cały czas. 

Oczywiście dla niektórych może to być to zaleta ale ja nie wyobrażam sobie funkcjonowania tylko i wyłącznie na podłogówce. Jej bezwładność zabija funkcjonalność.

Dyskusja na ten temat była kilka lub kilkanaście stron wcześniej. 


W te upalne dni, u mnie w domu na poddaszu temperatura dochodzi do 29 stopni. Tyle nigdy w zimę nie ma moja "podgrzewana" podłoga. Czy zatem należy stąd wysnuć wniosek, że w upalne lato trzeba jakoś specjalnie schładzać drewniany parkiet, żeby się nie rozsychał? ;). Odrobina logicznego myślenia doprowadzi do wniosku, że dobrze zrobiona podłogówka (czyli niskotemperaturowa) i drewniana podłoga to nic nadzwyczajnego.

 

to nie temperatura powoduje rozsychanie drewna ( podłogi, meble itd ) ale niska wilgotność w zimie kiedy grzejniki pracują a na zewnątrz jest ok. 50%. Jak spada w domu poniżej 30% powinno się używać nawilżaczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Adam12, niezależnie od tego jakie masz ogrzewanie, latem przecież też nie możesz "sterować" temperaturą nocną i dzienną (no chyba, że masz klimatyzator).

 

Ja polecam podłogówkę w całości głównie dlatego, że o jej zaletach przekonują się dopiero ludzie, którzy z nią mieszkają. Nawet najwięksi sceptycy (moja Żona), uznają ją za jedno z najlepszych rozwiązań naszego domu. Na forach można spotkać natomiast b. dużo ludzi, którzy żałują nie zrobili jej po całości. Nie ma takich, którzy żałują, że ją mają (lub są to pojedyncze przypadki, gdzie coś skocono).


 

 

to nie temperatura powoduje rozsychanie drewna ( podłogi, meble itd ) ale niska wilgotność w zimie kiedy grzejniki pracują a na zewnątrz jest ok. 50%. Jak spada w domu poniżej 30% powinno się używać nawilżaczy.

 

masz rację. Warto zatem dodać, że grzejniki wysuszają powietrze w dużo większym stopniu niż podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam12 dzielisz ogrzewanie na sekcję, wrzucasz sterowanie i w każdym pomieszczeniu możesz mieć inną temperaturę. ;)

Grzejniki są najmniej zdrowe dla człowieka. Ciepło leci do góry czyli najmniej przyjaźnie dla człowieka. Przy podłogówce najcieplej masz na dole i im wyżej - bliżej głowy ;) - tym chłodniej.

Poza tym chodzisz po ciepłej podłodze. Dla mnie to też jedno z najlepszych rozwiązań w moim domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Adam12 dzielisz ogrzewanie na sekcję, wrzucasz sterowanie i w każdym pomieszczeniu możesz mieć inną temperaturę. ;)

 

 

w większości domów jest część główna czyli salon + kuchnia + jadalnia jako przestrzeń otwarta o dużej powierzchni i uzyskanie tam odpowiedniej temperatury np. 23st. do "wieczornego relaksu" wymaga "grzania" podłogówką od południa. Jak ktoś ma małe pokoje po kilkanaście m.kw to zgoda można tak zrobić. Sam widzę duże różnice u siebie. Na górze mam łazienkę kok.15m.kw. i podłoga grzeje się bardzo szybko i jest całkiem przyjemnie. Uzyskanie podobnego efektu "na dole" wymagałoby konkretnego "grzania".

 

 

 

Poza tym chodzisz po ciepłej podłodze.

 

drewno też jest "ciepłe" bez ogrzewania.

 

Ja nie jestem przeciwnikiem podłogówek. Sam mam chyba z 50-60m.kw. ale pokazuje jej dobre i słabe strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie straty do gruntu??

Pod rurami masz folię , styropian, chudy beton ..... Nie popadajmy w skrajność !! ;)

Normalne. Styropian nie jest idealnym izolatorem, jak i drewno nie jest idealnym przewodnikiem ciepla. Im mniejsza roznica miedzy tymi, tym wieksze straty w dol, a mniejszy zysk w gore. Nie sa to duze straty, natomiast znacznie wieksze, niz w przypadku plytek. Ta cecha plytek, ktora powoduje szybkie wyziebianie stop, jesli nie ma podlogowki, jest jednoczesnie zaleta, gdy podlogowka jest. I podobnie z drewnem - bez podlogowki masz uczucie przyjemnego ciepla, bo drewno nie zabiera go z Twoich stop, jak i kiepsko cieplo z podlogowki oddaje.

 

Podłogówka nie lubi dużych różnic temperatur - nie warto ustawiać dużych różnic miedzy dniem, a nocą bo podłogówka ma dużą bezwładność- max 2 stopnie

Nie chodzi mi o roznice miedzy dniem, a noca, a o gwaltowne zmiany temperatury na zewnatrz. Przykladowo jeszcze wczoraj temperatury we Wroclawiu przekraczaly 30 stopni - jutro ma byc ponizej 20 stopni. Podobnie bywalo w maju, a nawet czerwcu - temperatura na zewnatrz w ciagu 1-2 dni z bliskich 30 spadala do zaledwie kilkunastu. Wlacz teraz podlogowke i czekaj na efekty. Zreszta... sama bezwladnosc podlogowki spowoduje, ze bezwladnosc deski bedzie pewnie niezauwazalna ;)

 

Dlatego ja mam po prostu przewymiarowane grzejniki i wszedzie drewno - takze w kuchni i lazienkach.

to nie temperatura powoduje rozsychanie drewna ( podłogi, meble itd ) ale niska wilgotność w zimie kiedy grzejniki pracują a na zewnątrz jest ok. 50%. Jak spada w domu poniżej 30% powinno się używać nawilżaczy.

Juz ponizej 40%. Tylko wez skombinuj tyle nawilzaczy, zeby to mialo sens w domu jednorodzinnym.

masz rację. Warto zatem dodać, że grzejniki wysuszają powietrze w dużo większym stopniu niż podłogówka.

Wysuszaja w dokladnie mniejszym stopniu, bo wilgotnosc wewnatrz zalezy od wilgotnosci na zewnatrz (wietrzenie) i temperatury wewnatrz. Przy grzejnikach podloga ma temperature otoczenia, czyli dajmy na to te 21 stopni - przy podlogowce ile? 30?

 

To teraz sprawdz sobie, jak wplywa temperatura na zmiane wilgotnosci wzglednej powietrza (podobnie bedzie wplywac na wilgotnosc drewna):

http://www.rotronic.com/humidity_measurement-feuchtemessung-mesure_de_l_humidite/humidity-calculator-feuchterechner-mr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ylko wez skombinuj tyle nawilzaczy, zeby to mialo sens w domu jednorodzinnym.

 

ja ustawiam dwa zwykłe chińskie po 150pln każdy. Jak chodzą dają radę podnieść do ok. 40% a przy ostrym mrozie bez nawilżaczy spadało do lekko ponad 20%.


 

 

lacz teraz podlogowke i czekaj na efekty. Zreszta... sama bezwladnosc podlogowki spowoduje, ze bezwladnosc deski bedzie pewnie niezauwazalna ;)

 

drewno jeszcze zwiększy bezwładność z tytułu swoich cech izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłogówce podłoga u mnie ma max 22-23 stopnie - jeśli masz 30 to masz źle ustawione sterowanie ;)

Mówicie tutaj o wychładzaniu pomieszczeń ..... jeśli masz dobrze ocieplony dom to straty nie sa takie duże nawet przy skokach temperatur. Poza tym przy podłogówce należy stosować małe różnice temperatur więc podwyższenie temp. o 2 stopnie nie trwa pół dnia ;)

Czy Wy jak wychodzicie z domu to ustawiacie temperaturę na 17 stopni a jak przychodzicie to na 23 ?? Bo nie kumam....

Ja mam ustawione cały czas na 21 , a w nocy na 20 i mam spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ylko wez skombinuj tyle nawilzaczy, zeby to mialo sens w domu jednorodzinnym.

 

ja ustawiam dwa zwykłe chińskie po 150pln każdy. Jak chodzą dają radę podnieść do ok. 40% a przy ostrym mrozie bez nawilżaczy spadało do lekko ponad 20%.

 

No ale musialbym ich kupic tak minimum z 8. Jesli ostry mroz jest krotkotrwaly, to pol biedy - wietrz krotko, a intensywnie i nie za czesto. Gorzej, jesli ktos ma nawietrzniki zamontowane, ktorych nie da sie zamknac. Wilgoc zawarta w murach (o ile ktos nie zrobil bledu i nie uzyl gruntu i farby akrylowej badz silikonowej) powinna wyrownac straty na wentylacji przez jakis czas. Gorzej, jesli to trwa tygodniami.

 

 

lacz teraz podlogowke i czekaj na efekty. Zreszta... sama bezwladnosc podlogowki spowoduje, ze bezwladnosc deski bedzie pewnie niezauwazalna ;)

 

drewno jeszcze zwiększy bezwładność z tytułu swoich cech izolacji.

 

No tez wlasnie o tym pisze.

Przy podłogówce podłoga u mnie ma max 22-23 stopnie - jeśli masz 30 to masz źle ustawione sterowanie ;)

Mówicie tutaj o wychładzaniu pomieszczeń ..... jeśli masz dobrze ocieplony dom to straty nie sa takie duże nawet przy skokach temperatur. Poza tym przy podłogówce należy stosować małe różnice temperatur więc podwyższenie temp. o 2 stopnie nie trwa pół dnia ;)

Czy Wy jak wychodzicie z domu to ustawiacie temperaturę na 17 stopni a jak przychodzicie to na 23 ?? Bo nie kumam....

Ja mam ustawione cały czas na 21 , a w nocy na 20 i mam spokój

Ja w ogole mam ustawione z grubsza na 21 +/-1 stopien w zaleznosci od pokoju (regulowane termostatami na grzejnikach - kociol zalacza sie, jak temperatura powrotu jest iles tam stopni nizsza od temp. zasilania).

Edytowane przez Olleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy podłogówce podłoga u mnie ma max 22-23 stopnie - jeśli masz 30 to masz źle ustawione sterowanie ;)

 

Kolega miał na myśli temperaturę wody na wejściu w układ. Prawdopodobnie.

Jeżeli podłoga ma 22-23st. to na 100% nie poczujesz jej ciepła. Kafle po prostu nie będą lodowate jak bez podłogówki :)


 

 

Czy Wy jak wychodzicie z domu to ustawiacie temperaturę na 17 stopni a jak przychodzicie to na 23 ?? Bo nie kumam.... Ja mam ustawione cały czas na 21 , a w nocy na 20 i mam spokój

 

problem w tym jak tu zrobić żeby podnieść temperaturę w pomieszczeniu powiedzmy na wys. 1m o 2-3st. w relatywnie krótkim czasie ( ok. dwóch godzin ). Tego podłogówka nie załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o to chodzi , żeby podłoga nie była gorąca tylko lekko ciepła.

Jeśli chcesz się bawić w podnoszenie temperatur to trzeba mieć dobre sterowanie, które odpowiednio wcześnie się włączy i w danej godzinie uzyska odpowiednią temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jako że zdecydowałem sie na podłogówkę to mam pytanie.

Jedna z firm od wylewek zaproponowała mi "specjalną wylewkę na ogrzewanie podłogowe", inny plastyfikator, nie na piasku tylko na jakims kruszywie i na razie nie znam wiecej szczegółów. Firmy proponujące normalne wylewki na piasku liczą ok 30 - 32 zł/m2, ta specjalna miała by kosztować ok. 50 zł/m2. Warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Arq, może chodzi o wylewkę anhydrytową? Ma ona zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjną cementową.

 

Ja dałbym cementową, włókna PP jako zbrojenie rozproszone i oczywiście plastyfikator. Taką mam u siebie od 5 lat, grubość u mnie od 4.5cm do 9 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o to chodzi , żeby podłoga nie była gorąca tylko lekko ciepła.

 

a kto mówi, że ma być gorąca ? Zresztą wszystkie piece mają domyślne ograniczniki na 38st.

 

 

 

to trzeba mieć dobre sterowanie, które odpowiednio wcześnie się włączy i w danej godzinie uzyska odpowiednią temperaturę.

 

czy możesz podać przykład sterownika do pieca, w którym można zaprogramować dokładną godzinę od której piec podniesie temperaturę zasilania układu do zadanej przez Ciebie temperatury ? I nie mam tu na myśli trybu dzień/noc bo ten jest zbyt prosty. Większość sterowników/programatorów działa na zasadzie "krzywych grzania" zależnych od kilku czynników i takie "ręczne" sterowanie w nich nie występuje.

Przynajmniej nie wystepowało kilka lat temu jak montowałem u siebie dość zaawansowanego Viessmana serii 300.

Edytowane przez Adam12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie sterujesz piecem tylko rozdzielaczem !!

Sterowniki np firmy OJ mają funkcję tygodniowe i dniowe. Ja mam podział na pon-piątek ( 3 strefy- noc, jak jestem w pracy i jak jestem d domu ) i weekendowe ( dzień , noc )

Na piecu nic nie zmieniam, mam ustawioną jedną krzywą grzania i tyle. Całą regulację temperatury robi rozdzielacz ze sterowaniem OJ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to samo robi lepszy sterownik od pieca więc po co dodatkowy przy rozdzielaczach ?

Po za tym jak krzywa w piecu nie załączy grzania to co dadzą dodatkowe sterowniki przy podłogówce.

Chyba, że te ostanie są nadrzędne i po podłączeniu do pieca wymuszają na nim odpowiednią temperaturę wody na wejściu w obieg. 

 

Wszystkie te nasze fajne dywagacje to i tak akademicka dyskusja bo bezwładność podłogówki przy powierzchni rzędu 40-50m.kw jest tak duża, że różnice w temperaturze pomieszczenia poczujemy po kilku godzinach. Pewnie dlatego stosuje się w sterownikach głównie dwa tryby dzień / noc......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...