Skocz do zawartości

Kącik audiofila


Luk77

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, chojny napisał:

Mam Denona DNP-800NE i jest to genialne rozwiązanie.

 

A Ja tylko chciałem mieć możliwość słuchania muzyki z telefonu do wzmacniacza i kombinowałem z adaptera Bluetooth YBA-11 firmy Yamaha ale w końcu kupiłem mały odtwarzacz sieciowy WXAD-10. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, chojny napisał:

Nie wiem co to znaczy z epoki ale jak wstawiłem mające już kilka lat na karku od premiery JBL studio 580 to usiadłem z wrażenia. Niekończąca się moc... 

Mam małe B&W i w bloku oraz tych nie dużych pomieszczeniach sprawują się bardzo dobrze. Małeo tego są dostępne części zamienne :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, llkuba napisał:

Tranzystorów może być więcej jeden dwa lub trzy itd.

 

Jeden nie, przynajmniej nie w typowym wzmacniaczu audio. Mówimy o tranzystorach mocy. Do tego dochodzi parę innych o innych funkcjach. Tak więc co najmniej dwa. Mogą być cztery, sześć itd. Służy to zwiększaniu mocy.

 

2 godziny temu, llkuba napisał:

Mylisz pojęcia końcówki mocy a kanał

 

 

Nie mylę. Tyle że ja cały czas piszę o typowym wzmacniaczu audio stereo. Wyjątkowo dobrze wiem o czym piszę.

 

2 godziny temu, llkuba napisał:

Wzmacniacz stereo posiada dwa kanały tzw. 2.0 lub 2.1 gdzie 1 to suboowefer.

 

 

Wyjście na subwoofer nie jest żadnym kanałem. To zwarte dwa wyjścia z sekcji przedwzmacniacza. Sub sam sobie to musi wzmocnić.

 

2 godziny temu, llkuba napisał:

Mylisz się jak masz kiepskie źródło to nadal będzie kiepsko grało

 

Oczywiście. I tonami tego nie podkręcisz. Jeszcze bardziej zamulisz.

 

2 godziny temu, llkuba napisał:

Ale po co jak zwrotnie są w kolumnach ?.

 

Ale pytasz? Do podziału częstotliwości pomiędzy głośniki. Nie zmienia to faktu że ze wzmacniacza wszystko leci jednym wyjściem. Możesz sobie podłączyć 5 par przewodów i tak w każdym będzie to samo.Wiem, wiem przewody też grają. Dla mnie to audio voo-doo.

2 godziny temu, llkuba napisał:

W podłączeniu A + B możesz sobie ustawić czy mają grać głośniki wysoko tonowe czy nisko tonowe.

 

Przekręcając ten przełącznik? Poszukaj sobie schemat tego wzmacniacza i zobacz jak to jest połączone. Myślę że się ostro zdziwisz. Ja tego nie zrobię, bo nie podałeś modelu

2 godziny temu, llkuba napisał:

Sprzęty z epoki przeważnie wymagają wymiany elementów i są konstruowane na inne napięcie.

 

Porządny serwis zawsze się przyda. A z napięciem nie przesadzaj. Poniżej 5% różnicy. Zresztą niektóre moża przełączyć na 240V.

 

2 godziny temu, llkuba napisał:

Teraz w sieci jest więcej urządzeń i więcej zakłóceń.

 

No i? Mój wzmacniacz z epoki waży 30kg, z czego 90% to trafo i kondensatory filtrujące. We współczesnych sprzętach masz zasilacz impulsowy wart ułamek tego co tradycyjny i ważący parę deko. Sorry, do mnie to nie przemawia. Świat poszedł ogromnie do przodu niemal każdej dziedzinie. Odtwarzanie audio jest tu jednak wyjątkiem. Nie mylić z przesyłaniem. Do głosu doszli księgowi i mamy co mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chudy_b napisał:

Jeden nie, przynajmniej nie w typowym wzmacniaczu audio. Mówimy o tranzystorach mocy. Do tego dochodzi parę innych o innych funkcjach. Tak więc co najmniej dwa. Mogą być cztery, sześć itd. Służy to zwiększaniu mocy.

 

Jeden wystarczy żeby wzmocnić sygnał ;) ale przez tranzystor można wzmocnić napięcie a później zwiększyć wydajność prądową. 

 

2 godziny temu, chudy_b napisał:

Nie mylę. Tyle że ja cały czas piszę o typowym wzmacniaczu audio stereo. Wyjątkowo dobrze wiem o czym piszę.

 

TDA 2005 :P  2w1 :P czyli jedna końcówka mocy w układnie stereo :P 

TDA2005-Amplifier-Pinout.png.c5c7a1ec49a96d5d4264023601e227dc.png

Na takiej końcówce składałem mój pierwszy wzmacniacz :D

 

TDA2005_03.gif.f80c0394a6ffa9ea4d721fb81929e516.gif

 

2 godziny temu, chudy_b napisał:

Wyjście na subwoofer nie jest żadnym kanałem. To zwarte dwa wyjścia z sekcji przedwzmacniacza. Sub sam sobie to musi wzmocnić.

 

Czytamy z uwagą nigdzie nie napisałem, że wyjście na subwoofer jest kanałem :P "Wzmacniacz stereo posiada dwa kanały tzw. 2.0 lub 2.1 gdzie 1 to suboowefer."

 

Subwoofer musi być aktywny :P 

 

2 godziny temu, chudy_b napisał:

Ale pytasz? Do podziału częstotliwości pomiędzy głośniki. Nie zmienia to faktu że ze wzmacniacza wszystko leci jednym wyjściem. Możesz sobie podłączyć 5 par przewodów i tak w każdym będzie to samo.Wiem, wiem przewody też grają. Dla mnie to audio voo-doo.

 

Nie wiem po co chcesz dzielić częstotliwość przez wzmacniacz skoro każda porządna kolumna posiada odpowiednie filtry.

 

3 godziny temu, chudy_b napisał:

Przekręcając ten przełącznik? Poszukaj sobie schemat tego wzmacniacza i zobacz jak to jest połączone. Myślę że się ostro zdziwisz. Ja tego nie zrobię, bo nie podałeś modelu

 

Widzę, że nie ogarniasz tego podłączenia.

 

Przełącznik ustawiony w pozycji A muzyka gra z Tweeterów, 

Przełącznik ustawiony w pozycji B muzyka można posłuchać z głośników Niskotonowy,

Przełącznik ustawiony w pozycji A+B działają dwa głośniki w kolumnie.

 

3 godziny temu, chudy_b napisał:

Porządny serwis zawsze się przyda. A z napięciem nie przesadzaj. Poniżej 5% różnicy. Zresztą niektóre moża przełączyć na 240V.

 

Tak tylko te 5% - 10% to są skoki napięcia (wartość szczytowa) a nie ciągła praca. Nie spotkałem się z takimi urządzeniaqmi co można przełączyć z 220V na 240V na Twoje szczęście w gniazdku jest napięcie 230V o częstotliwości 50 Herców. 

 

3 godziny temu, chudy_b napisał:

No i? Mój wzmacniacz z epoki waży 30kg, z czego 90% to trafo i kondensatory filtrujące. We współczesnych sprzętach masz zasilacz impulsowy wart ułamek tego co tradycyjny i ważący parę deko. Sorry, do mnie to nie przemawia. Świat poszedł ogromnie do przodu niemal każdej dziedzinie. Odtwarzanie audio jest tu jednak wyjątkiem. Nie mylić z przesyłaniem. Do głosu doszli księgowi i mamy co mamy.

 

Moje wzmacniacze i amplitunery ważą po wyżej 10 kg i każdy z nich ma duży transformator nawet aktualne wzmacniacze stereo Yamahy z serii AS XX1 gdzie maksymalny pobór mocy jest po wyżej 500W to nie ma tam zasilacza impulsowego to nie ładowarka do telefonu ;). O ile dobrze pamiętam to OPTONICA SM 16-16 ma maksymalny pobór mocy 380W. Posiadam też amplituner Yamahy RX 495RDS z lat 90 siątych gdzie jego maksymalny pobór mocy to 120W, gdy przekręcę potencjometr po wyżej połowy to słychać zniekształcenia (jak jest mocny bass) a końcówki mocy mają 100W, wniosek brak rezerwy prądowej a amplituner też waży po wyżej 10kg ;).

 

Nie równa nowej technologii do starej bo nowsze przeważnie czyściej grają i mają mniej strat na elementach przez co nie muszą ważyć 30 kg.

Lubię sprzęt retro ale jak mam kupić dziadka za 2 tys zł bez gwarancji do remontu to wolę kupić nowy z gwarancją tym bardziej, że wzmacniacz używam raz w miesiącu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, llkuba napisał:

 

A Ja tylko chciałem mieć możliwość słuchania muzyki z telefonu do wzmacniacza i kombinowałem z adaptera Bluetooth YBA-11 firmy Yamaha ale w końcu kupiłem mały odtwarzacz sieciowy WXAD-10. 

zadowolony jesteś z tego WXAD ? bo zastanawiałem się nad zakupem niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ipsx82 napisał:

zadowolony jesteś z tego WXAD ? bo zastanawiałem się nad zakupem niego.

 

Tak, możesz słuchać radia internetowego, muzyki z komputera (serwer) czy smartfona po bluetooth w formacie Mp3. Wszystkim sterujesz przez aplikację w smartfonie ważne jest żeby mieć w domu dobrą sieć LAN. Masz dwa wyjścia LINE OUT i AUX OUT gdzie korzystać możesz tylko z jednego.LINE OUT podłączasz sobie kabel typu cinch (RCA) do wzmacniacza natomiast AUX OUT to gniazdo jack ponoć jest do małych zestawów głośnikowych ale można też podłączyć do wzmacniacz i tym wyjściem (tylko tym)  możesz sterować głośnością w aplikacji . Mam smartfona Huawei i aplikacja działa bardzo dobrze :). Jak będziesz miał kilka urządzeń miusiccast to możesz sobie mieszkanie (dom) podzielić na strefy i wszędzie może grać coś innego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na gwiazdkę będzie jak znalazł pod choinkę  :)

Wspomniałeś ze sam robiłeś wzmacniacz to może znasz się na elektronice i wiesz jak zrobić zwrotnice bo myślę na budową własnych kolumn bo sprzęt stolarski typu frezarka, wyrzynarka, zagłebiarka , wkrętarka itp. leży w garażu tylko nie wiem jak dobrać części do zwrotnicy w zależności od głośnika. Wiem tylko ze pojemność skrzynki sie wylicza od parametrów głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ipsx82 napisał:

Może na gwiazdkę będzie jak znalazł pod choinkę  :)

Wspomniałeś ze sam robiłeś wzmacniacz to może znasz się na elektronice i wiesz jak zrobić zwrotnice bo myślę na budową własnych kolumn bo sprzęt stolarski typu frezarka, wyrzynarka, zagłebiarka , wkrętarka itp. leży w garażu tylko nie wiem jak dobrać części do zwrotnicy w zależności od głośnika. Wiem tylko ze pojemność skrzynki sie wylicza od parametrów głośnika.

 

W zwrotnicy masz dwa podstawowe elementy kondensator i cewkę. Szczerze to kupiłbym gotową zwrotnicę bo nie chciałoby się mi nawijać drut ;).

 

Kiedyś w głośnikach komputerowych w przedwzmacniaczu wymieniłem kondensatory i mogłem regulować niższe częstotliwości :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, llkuba napisał:

Jeden wystarczy żeby wzmocnić sygnał

 

Oczywiście. Dlatego napisałem, że w typowym wzmacniaczy audio. Tu przeważnie jest para, czasem wielokrotność pary. Oczywiście znajdziesz konstrukcje zaprojektowane inaczej, ale to margines.

 

1 godzinę temu, llkuba napisał:

TDA 2005 :P  2w1 :P czyli jedna końcówka mocy w układnie stereo

 

To hybryda. Można nazywac jak się chce. Ja uważam, że to dwie końcówki w jednej obudowie.

 

1 godzinę temu, llkuba napisał:

Widzę, że nie ogarniasz tego podłączenia.

 

Przełącznik ustawiony w pozycji A muzyka gra z Tweeterów, 

Przełącznik ustawiony w pozycji B muzyka można posłuchać z głośników Niskotonowy,

Przełącznik ustawiony w pozycji A+B działają dwa głośniki w kolumnie.

 

Ok. W takiej konfiguracji to zadziała. Ja mam awersję do audio voo-doo. Stąd alergicznie reaguję na takie kombinacje. Ale każdy robi co chce, jego kasa.

 

1 godzinę temu, llkuba napisał:

Nie spotkałem się z takimi urządzeniaqmi co można przełączyć z 220V na 240V

 

Większość z epoki, jeśli ma selektor napięcia, to ma 110-120-220-240. Ale to naprawdę mało ważna sprawa.

 

1 godzinę temu, llkuba napisał:

Lubię sprzęt retro ale jak mam kupić dziadka za 2 tys zł bez gwarancji do remontu to wolę kupić nowy z gwarancją tym bardziej, że wzmacniacz używam raz w miesiącu.

 

No a ja odwrotnie, ale serwis robię sobie sam. Za 2 tyś w epokowych sprzętach, to juz naprawde wypasiony sprzęt można mieć. A z nowych? Bida z nędzą. Podstawowe modele lepszych firm. Plastik fantastik. W gramofonach widać to jeszcze wyraźniej, gdzie w tych pieniądzach na rynku nowych nie ma kompletnie niczego nadającego się do użytku.

 

Kończmy OFFTOP, każdy lubi i robi co innego i bardzo dobrze.

 

 

Edytowane przez chudy_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ipsx82 napisał:

To ze gotowe są cewki to wiem , ale które dobrać do głośnika upatrzonego by to prawidłowo odcinało.

Wszystko zależy od parametrów głośnika(impedancja, moc szczytowa, moc nominalna itd) , wielkości (litrów)skrzyni, wielkość otworów i długość basreflexów.

 

Najlepiej znaleźć literaturę ze wzorami.  

 

11 minut temu, chudy_b napisał:

Ok. W takiej konfiguracji to zadziała. Ja mam awersję do audio voo-doo. Stąd alergicznie reaguję na takie kombinacje. Ale każdy robi co chce, jego kasa.

 

To działa bo tak też miałem podłączone w OPTONICE. Koszt żaden kilka metrów kabla więcej ;) 

 

13 minut temu, chudy_b napisał:

No a ja odwrotnie, ale serwis robię sobie sam. Za 2 tyś w epokowych sprzętach, to juz naprawde wypasiony sprzęt można mieć. A z nowych? Bida z nędzą. Podstawowe modele lepszych firm. Plastik fantastik. W gramofonach widać to jeszcze wyraźniej, gdzie w tych pieniądzach na rynku nowych nie ma kompletnie niczego nadającego się do użytku.

 

Z Yamahy to środkowy model nie podstawowy ;). Jestem fanem kaset :) ale ostatnio byłem w pewnym sklepie i polecono mi coś takiego https://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/at-lp120usbhc-czarny.html. Szkoda, że nowe płyty winylowe to już nie to co kiedyś ... . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AT 120 to najtańszy z akceptowalnych. Słaba podróba legendarnego Technicsa SL1200 mk2. Technics zrobił niedawno współczesną i bardzo porządną wersję, ale to już zupełnie inne pieniądze.

 

27 minut temu, llkuba napisał:

Szkoda, że nowe płyty winylowe to już nie to co kiedyś

 

Nie jest tak źle. Bywają niezłe tłoczenia, bywają kiepskie. Tak jak kiedyś.

 

Sprzety z epoki mają jeszcze jedną zaletę. Nie tracą wartości. Nówka ze sklepu traci ze 20% po otwarciu pudełka. Po paru latach są często bezwartościowe. Dobrze wybrany wzmacniacz, czy gramofon z epoki to jak lokata kapitału. Nigdy już nie będzie tańszy. Winyle też, ale trzeba z głową kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, chudy_b napisał:

Sprzety z epoki mają jeszcze jedną zaletę. Nie tracą wartości. Nówka ze sklepu traci ze 20% po otwarciu pudełka. Po paru latach są często bezwartościowe. Dobrze wybrany wzmacniacz, czy gramofon z epoki to jak lokata kapitału. Nigdy już nie będzie tańszy. Winyle też, ale trzeba z głową kupować.n

 

Mam trochę sprzętu z epoki, komputery, konsole gry... kilka segmentów z Yamahy z lat 90 siątych i wspomnianą OPTONICE którą zamieniłem na nowy wzmacniacz Yamahy. Optonica teraz jest schowana na nowy lepszy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
3 godziny temu, Dzyndzel napisał:

 

Tak jak myślałem jest ta sama płytka obwodów drukowanych dla tych trzech wzmacniaczy :). Mam dwa wzmacniacze z tej serii A-S 301 i A-S 501 więc może by zbudować na bazie A-S 301 mocniejszą wersję 701 ... kwestia transformatora i kilku elementów (to jest do zweryfikowania) oraz większy radiator.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno tego nie robiłem, ale zawsze czytając HighFidelity Pan Pacuła powoduje, że śmieję się sam do siebie :

 

Fragmencik recenzji kabla zasilającego:

 

"To przede wszystkim gładkość. Muzyka płynie z Clarusem łagodnie, delikatnie , przyjemnie Jakby na drodze elektronów nie było żadnych przeszkód, jakby były one w swojej wędrówce przenoszone w lektykach, bez konieczności zawadzania stopą o kamyki na drodze"

 

Chyba sobie kupie :biglol:

Edytowane przez Sebastian32
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebastian32 napisał:

Kable to generalnie gruby temat.

 

Z mojego skromnego doświadczenia najlepsze w stosunku cena jakość są wykonane z miedzi o odpowiedniej średnicy. Za czasów szkoły średniej podłączyłem kolumny kablem telefonicznym o przekroju żyły 0,5 mm2 i było ogromna różnica dzwięku pomiędzy kablem  1,5 mm2 przy głośnym odsłuchu. 

 

Ostatnio jak byłem w moim ulubionym sklepie oglądałem kabel światłowodowy (toslink) 3 albo 5 metrów bardzo ładnie wykonany za 700 zł. Ludzie się na to nabierają i kupują a nie ma róźnicy w transmisji cyfrowej czy to będzie kabel za 15 zł czy 60 zł a nawet 700 złotych. Oczywiście każdy kable światłowodowy ma swoją przepustowość ale w sprzęcie audio nie ma różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, llkuba napisał:

 

Z mojego skromnego doświadczenia najlepsze w stosunku cena jakość są wykonane z miedzi o odpowiedniej średnicy. Za czasów szkoły średniej podłączyłem kolumny kablem telefonicznym o przekroju żyły 0,5 mm2 i było ogromna różnica dzwięku pomiędzy kablem  1,5 mm2 przy głośnym odsłuchu. 

 

Ostatnio jak byłem w moim ulubionym sklepie oglądałem kabel światłowodowy (toslink) 3 albo 5 metrów bardzo ładnie wykonany za 700 zł. Ludzie się na to nabierają i kupują a nie ma róźnicy w transmisji cyfrowej czy to będzie kabel za 15 zł czy 60 zł a nawet 700 złotych. Oczywiście każdy kable światłowodowy ma swoją przepustowość ale w sprzęcie audio nie ma różnicy.

 

Bralem kiedys ze sklepu rozne glosnikowe do testow. Nie slyszalem roznicy. Kupilem BrownSugar , oplot, portki, wtyki i wyszlo super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...