Skocz do zawartości

podatek za sprzedaż auta ?


Gość ariel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pytanie zadaje tutaj bo chyba nie ma takiego działu :) Czy sprzedając samochód który kupiłem we wrześniu (zarejestrowałem dopiero w tym roku) będę płacił jakiś specjalny podatek (jak handlarz np.) Sprzedaje ponieważ chce od razu kupić STI nie bawiąc się w tuning GTeka który jak wiecie się nie opłaca :) Z góry dzięki za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli w ciagu pol roku sprzedales za wiecej niz kupiles to masz normlany podatek dochodowy.

Oczywiście liczony jedynie od różnicy w cenie zakupu i sprzedaży. Możesz tego uniknąć, jeśli będziesz miał rachunki za serwis/naprawy itp, uzasadniające różnicę w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

genrlanie zawsze przy sprzedazy samochodu masz podatek od czynnosci cywilno prawnej w wyskosci 2% (zazwyczaj oplaca kupujacy).

W tej chwili ten podatek już jest obowiązkiem tylko kupującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qba25, nie wiem od kiedy tak jest, już tak było jesienią ub.r.

 

Kupowałam wtedy GTka i specjalnie się w US pytałam - zostało to przeniesione na kupującego, bo i tak byl taki zwyczaj, ale czasem był problem bo nikt nie chciał zaplacić - tak mi powiedziano w US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam :wink:

Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 222 poz. 1629

USTAWA, z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

Zmieniono art 5, który otrzymał brzmienie:

"Art. 5. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.";

 

Podstawa prawna:

Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399, Nr 143, poz. 1199 i Nr 169, poz. 1418) oraz nowelizacja tej ustawy uchwalona przez Sejm 16 listopada 2006 r. ( Dz.U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) Rozporządzenie Ministra Finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. Nr 243, poz. 1764)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :) Reasumując, nawet jak sprzedam samochód tydzień od jego zarejestrowania (3 miesiące od kupna) nie będę traktowany jak handlarz samochodami i nie narzucą mi z tego powodu podatku ? Podatek od różnicy ile wynosi.

Mam jeszcze jedno pytanie.... Jaką akcyzę lub cło zapłacę kupując samochód z Anglii o pojemności do 2000ccm3 (Impreze Type Ra/ STI VER.5) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :) Reasumując, nawet jak sprzedam samochód tydzień od jego zarejestrowania (3 miesiące od kupna) nie będę traktowany jak handlarz samochodami i nie narzucą mi z tego powodu podatku ? Podatek od różnicy ile wynosi.

Mam jeszcze jedno pytanie.... Jaką akcyzę lub cło zapłacę kupując samochód z Anglii o pojemności do 2000ccm3 (Impreze Type Ra/ STI VER.5) ?

 

Co do podatku: http://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_dochodowy_od_osób_fizycznych

 

Akcyza 3,1% od wartości auta przy pojemności do 2000ccm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akcyza 3,1% od wartości auta przy pojemności do 2000ccm
Wartości rynkowej pojazdu czy ceny z umowy ? Jeśli to pierwsze to będzie problem bo płacąc podatek od zakupu 2% w urzędzie był problem ze znalezieniem ceny rynkowej GT (który w dowodzie ma wpisane WRX :) Jakie jeszcze opłaty (i o jakich wartościach) czekają mnie po zakupie samochodu z Anglii oprócz akcyzy i transportu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akcyza 3,1% od wartości auta przy pojemności do 2000ccm
Wartości rynkowej pojazdu czy ceny z umowy ? Jeśli to pierwsze to będzie problem bo płacąc podatek od zakupu 2% w urzędzie był problem ze znalezieniem ceny rynkowej GT (który w dowodzie ma wpisane WRX :) Jakie jeszcze opłaty (i o jakich wartościach) czekają mnie po zakupie samochodu z Anglii oprócz akcyzy i transportu ?

Wg wartości rynkowej. Będą pewnie jakieś jaja.

VAT24, przegląd zerowy, tłumaczenia papierów, nie wiem co z opłatą recyklingową - (czy już znieśli, czy też nie spieszno odejść świni od koryta), akcyza, koszty rejestracji w Wydziale Komunikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli w ciagu pol roku sprzedales za wiecej niz kupiles to masz normlany podatek dochodowy.

Oczywiście liczony jedynie od różnicy w cenie zakupu i sprzedaży. Możesz tego uniknąć, jeśli będziesz miał rachunki za serwis/naprawy itp, uzasadniające różnicę w cenie.

 

no wiadomo ze liczony od dochodu... przeciez to nie podatek obrotowy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeśli nie mam zamiaru robić przekładki ?

 

to moze i ja siedoszkole. Co jesli samochod jest kolekcjonerska perelka, i taka przekldka zrobi z niego "druta" Czy mozna zarejestrowac w Polsce auto z kierownica po prawej stronie. Auto Np Subaru Impreza 22B :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeśli nie mam zamiaru robić przekładki ? mogę wtedy jeździć na Angielskich dokumentach ?

Jeśli dobrze pamiętam masz określony czas, jak długo możesz jeździć na "obcych" blachach, bodaj 3, czy 6 miesięcy. W praktyce tak długo, jak masz ważne badanie i ubezpieczenie za granicą, bo ciężko Ci udowodnić kiedy przyjechałeś.

Co jesli samochod jest kolekcjonerska perelka, i taka przekldka zrobi z niego "druta" Czy mozna zarejestrowac w Polsce auto z kierownica po prawej stronie. Auto Np Subaru Impreza 22B

Teoretycznie można się starać w takim przypadku o kolekcjonerskie "żółte" tablice, ale na to musisz mieć opinię rzeczoznawcy.

 

Co ciekawe, w Ustroniu jeździ angielska taksówka, z kierownicą po prawej, na cieszyńskich numerach, więc pewnie można to jakoś obejść. Wszak Polak potrafi :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak auto zarejestrujesz na sibie w UK (na adres kolegi, znajomego kogokolwiek) ubezpieczysz je tam to w pl jezdzisz zupełnie legalnie bo przecież na stałe mieszkasz w UK i teraz jesteś tylko na wakacjach.

 

W UK procedura rejestracji wygląda tak: nie chodzi sie po urzędach, nie wystaje w kolejkach tylko jedzie sie do własciciela ten ma dowód rejestracyjny TZW V5, 2kartki A4, tam wpisuje się nowego właściciela i część tego świstka odsyła się do DVLA (naszego urzędu komunikacji) po paru dniach-tygodniach odsyłąją nam V5 z naszym nazwiskiem i mamy full legal auto.

 

Problemy:

Mało kto bedzie chciał żeby korespondencja przychodziłą na jego adres (w tym ponaglenia za nie płacenie taxu - za te auta jest dość wysoki)

Ubezpieczenie tych aut w UK jest też wsyokie, za RA płace 500zł OC, w UK bedzie pewnie 2X tyle ale funtów.

 

nie wiem czy coś to pomogło ale temat długi i szeroki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to czekałem Premo aż się odezwiesz w tym temacie :) Masz racje...temat jest długi i szeroki ale nie widzę podobnego tematu na forum :) Jeździsz już swoim Ra dobrych parę miesięcy (jak nie więcej). Nie muszę wam mówić że kupno GTeka i przegrabienie go żeby zaczął jeździć jest kosztowne i nieopłacalne, dlatego postanowiłem go sprzedać i od razu kupić STI RA. Mam paru znajomych w Anglii w tym ciotkę która ma tam stały meldunek. Czy można w Polsce wykupić ubezpieczenie na pojazd RHD Podobno ma wejść w Polsce ustawa która będzie pozwalała na rejestracje samochodów RHD, czy ktoś wie coś więcej na ten temat ? Samochód głównie będzie służył do jazdy na terenach zamkniętych (Kielce, Toruń, Ułęż, Tychy, Poznań) ale czasem też po drogach publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna zarejestrowac w Polsce auto z kierownica po prawej stronie.

mozna ale raczej 22B nie przejdzie poniewaz mozna tylko takie ktore nigdy fabrycznie nie byly produkowane z kiera po lewej stronie, a 22B to chyba raczej tylko "opcja" a nie model jak impreza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Mam :wink:

Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 222 poz. 1629

USTAWA, z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

Zmieniono art 5, który otrzymał brzmienie:

"Art. 5. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.";

 

Podstawa prawna:

Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399, Nr 143, poz. 1199 i Nr 169, poz. 1418) oraz nowelizacja tej ustawy uchwalona przez Sejm 16 listopada 2006 r. ( Dz.U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) Rozporządzenie Ministra Finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. Nr 243, poz. 1764)

 

 

wyjątek stanowi zakup przez osobę fizyczna na podstawie faktury. wtedy kupujący jest zwolniony z opłaty 2%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...