Skocz do zawartości

Czy jest możliwość przeskalowania prędkościomierza


Gal

Rekomendowane odpowiedzi

Przetestowałem ostatnio wskazania predkościomierza w OBK H6 posiadanym przeze mnie i wnioski z testów są dość frustrujące (dla mnie). Wskazania dla prędkości +/- 100 są zawyżane o ok. 10km/h, dla prędkości +/- 200 o ok. 18 km/h. W czasie testu prędkość ustalona (A4), koła standardowe, ciśnienie wyższe od zalecanego (F2.7/R2.5). Testowane za pomocą GPSa wielokrotnie sprawdzonego przez policyjne radary (zazwyczaj wskazywał więcej niż suszarki, niekiedy to samo).

Ponieważ generalnie lubię żeby przyrządy pomiarowe pokazywały wyniki zgodne z rzeczywistością, chciałbym zmniejszyć różnicę między wskazaniami zegara w samochodzie a prawdziwą prędkością. Nie oczekuję, żeby pokazywał idealnie, ale bliżej rzeczywistości (powiedzmy -0/+5 km/h) - nie powinno naruszyć to warunków homologacji.

 

Czy można przeprogramować w ASO prędkościomierz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem ostatnio wskazania predkościomierza w OBK H6 posiadanym przeze mnie i wnioski z testów są dość frustrujące (dla mnie). Wskazania dla prędkości +/- 100 są zawyżane o ok. 10km/h, dla prędkości +/- 200 o ok. 18 km/h.

[...]

Czy można przeprogramować w ASO prędkościomierz?

 

I po co Ci to? Auto z miejsca zacznie "więcej " palić. Specjalnie zawyża się wskazanie prędkościomierza i tachometrów by ludzie jeździli wolniej a auta paliły "mniej" :) Oczywiście nie trzeba wspominać, ze dziwnym trafem prędkościomierze zawyżają w maksymalnych granicach błędu, podobnie jak dystrybutory paliwowe leją mniej paliwa niż wskazują (ale oczywiście w graicach tolerncji - choć dziwnym trafem PIH nie udało się znaleźć dystrybutora, który by nalał choć mililitr więcej niż wskazuje). A wracjąc do głównego pytania, być może się da to przeprogramować, pytanie tylko czy licznik jest liniowy w pełnym zakresie, by się nie okazało, ża przy 100km/h będzie faktycznie 100kmh pokazywał, natomiast jak będziesz jechał 50km/h to on pokaże 40km/h - to już mogło by być mniej przyjemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie kolega Aflinta napisal u gory wszystko co nalezaloby wiedziec w tym temacie. Ja od siebie dodam, ze nie widze problemu - masz GPS to mozesz sobie sprawdzic o ile zawyza i w jakim zakresie predkosci i sobie po prostu dodac 8)

 

Jezeli chodzi o przeskalowanie licznika to szczerze watpie, zeby ktokolwiek Ci to zrobil w ASO - jest jakis przepis mowiacy, ze liczniki maja prawo zawyzac, ale nie maja prawa zanizac... W przypadku przeskalowania licznika, zblizamy sie dosc niebezpiecznie do tej drugiej opcji...

 

Aczkolwieczek z checia poslucham co ma Dyrekcja w tym temacie do powiedzienia :?:

 

ps. A w ogole to z tym Twoim licznikiem nie jest chyba tak zle - zawyza circa 10 % w calym zakresie predkosci, wiec nie trzeba jakichs skomplikowanych rachunkow, zeby wyliczyc V rzeczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jest standardowa usługa...

Przynajmniej w Volvo (mój porpzedni samochód) było napisane w instrukcji obsługi, że po wymianie opon (zwłaszcza na inny rozmiar niż std) należy się udać do ASO celem przeskalowania wkaźnika ciśnienia. Tzn prędkości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jest standardowa usługa...

Przynajmniej w Volvo (mój porpzedni samochód) było napisane w instrukcji obsługi, że po wymianie opon (zwłaszcza na inny rozmiar niż std) należy się udać do ASO celem przeskalowania wkaźnika ciśnienia. Tzn prędkości ;)

 

Ale po przeskalowaniu licznik dalej zawyza te 10%... Z reszta prawdopodobnie Volvo to robi, zeby licznik nie pokazywal rzeczywistej predkosci... W koncu nikt w Volvo nie bedzie wsadzal mniejszych kolek od standardowych - a tylko w takim wypadku licznik przeklamuje jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wsadz sobie uni, to nie tylko obwod kol/wskazania licznika zmienisz :wink:

szkoda, ze to nie amerykanska wersja legacy (2,5t) bo efekt moglby byc ciekawy :P

 

za pomoca ecuteka ma sie mozliwosc zmiany (chyba) wszystkich danych w kompie,

wiec pewnie i to mozna poprawic. na pewno mozna znosic ograniczniki predkosci.

 

pozdr,

abt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) nie (...)

 

 

Odpowiedź prosta i jasna jak słowo czekisty.

Przynajmniej tyle dobrego. :?

 

Pewnie nawet takie przewyższanie pomiaru prędkości mieści się w warunkach homologacji, ale jakoś głupio, że prędkościomierz pokazuje prędkość do 20 km wyższą niż rzeczywista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nawet takie przewyższanie pomiaru prędkości mieści się w warunkach homologacji, ale jakoś głupio, że prędkościomierz pokazuje prędkość do 20 km wyższą niż rzeczywista.

 

Trzeba się na to popatrzeć z innej strony :) nie o 20km/h a o 10% :) a +10% jest jak najbardziej dopuszczalne przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...