Skocz do zawartości

CEPiK normy?


Cypis0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

szukajka i net nie pomógł, jestem posiadaczem obk 2004 h6  ( taki weekendowy wóz) i po wizycie w cepic mam normę euro3 . Internetu podają normę euro 4 ( w dowodzie nic nie mam wpisane) jak mogę zweryfikować która jest poprawna i ewentualnie uzyskać jak jest4 papiery do zmiany? 

Edytowane przez aflinta
Poprawiony skrót CEPiK bo raziło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • aflinta zmienił(a) tytuł na CEPiK normy?
W dniu 13.11.2023 o 13:00, Cypis0 napisał(a):

Witam.

szukajka i net nie pomógł, jestem posiadaczem obk 2004 h6  ( taki weekendowy wóz) i po wizycie w cepic mam normę euro3 . Internetu podają normę euro 4 ( w dowodzie nic nie mam wpisane) jak mogę zweryfikować która jest poprawna i ewentualnie uzyskać jak jest4 papiery do zmiany? 

 

Norma Euro 4 została wprowadzona w 2005 roku, więc ciężko, żeby auto z 2004 ją miało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, furiousmajkel napisał(a):

 

Norma Euro 4 została wprowadzona w 2005 roku, więc ciężko, żeby auto z 2004 ją miało...

Ale co ciekawe, spełniał normę niemiecką D4, która poziomy emisji ma takie same jak Euro4, choć cykl pomiarowy przebiegał nieco inaczej. Nie wiem czy były dodatkowe modyfikacje by dostał wsparcie Euro4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, furiousmajkel napisał(a):

 

Norma Euro 4 została wprowadzona w 2005 roku, więc ciężko, żeby auto z 2004 ją miało...


Odnosnie obowiazywalnosci normy Euro 4:

Od 1.01.2005 - Euro4 obowiazuje producentow dla homologacji nowych pojazdow. Od tego momentu kazdy nowoprojektowany pojazd/model musial spelniac te norme, aby otrzymac homologacje i dopuszczenie do ruchu. 


Od 1.01.2006 - Euro4 obowiazuje kazdy (homologowany i dopuszczony do ruchu) noworejestrowany pojazd. Od tego momentu kazdy nowy pojazd, aby zostal poraz pierwszy zarejestrowany (pierwsza rejestracja), musial spelniac norme Euro 4.
 

Producenci wiedza o wprowadzanych Euro-normach duzo wczesniej: nowe wymagania i data ich obowiazywalnosci sa przeciez oficjalnie publikowane z uprzedzeniem, aby producenci mieli czas na dostosowanie sie do tych zmian.

 

Projektowanie i wprowadzenie nowego modelu samochodu/silnika wymaga czasu, dlatego koncerny samochodowe nie czekaly do Sylwestra 2004 z opracowaniem nowego silnika, lecz dzialaly duzo wczesniej tak, aby nowy pojazd spelnial wymagana homologacyjne juz przed ostateczna data i potem mogl byc sprzedawany i dopuszczony do ruchu zgodnie z nowa obowiazujaca norma. 
 

Jesli wiec jakis model samochodu byl projektowany, np. w 2002/03 - producent staral sie o homologacje z norma Euro4 jeszcze przed uplywem 1.01.2005, tak aby jego auto moglo byc sprzedawane i zarejestrowane rowniez po 1.01.2006. Niedostosowanie sie do norm skutkowalo wycofaniem modelu/silnika z oferty. 
 

Stad logiczne jest, ze czesc pojazdow spelniala/byla przygotowana na norme Euro 4 na dlugo przed tym, zanim ta zaczela obowiazywac. 


 

 

Edytowane przez Christoph
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu prawda h6 szedł do 2009, centrala Subaru PL to kto bo, chyba oficjalnego przedstawiciela dalej nie ma.  Domniemam że urząd zasugerował się datą produkcji 2004 a nie faktyczną homologacją. Notabene nie znalazłem nigdzie w żadnych danych by spełniał e3 wszędzie e4. 
Odnośnie świadectwa homologacji , mogę dostać kontak ( to chyba dział pyt do dyrekcji…) potrzeba rozumiem tylko nr vin i jaki koszt? 

Edytowane przez Cypis0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2023 o 15:41, Cypis0 napisał(a):

Wysłane zapytanie czekamy na odpowiedź centrali zobaczymy hehe 

Czy ktoś jest w stanie ruszyć temat ?? Mail poszedł, dodzwonić się nie da… to że pisze w sprawie starego auta …. W skodzie odpisywali w 2 dni na moje pytania hehehe ( dobra gwarancja była ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Juan Rapru napisał(a):

Tak. Z podaniem VIN. Spróbuję jeszcze w Niemczech, gdzie był pierwotnie kupiony.

 

Do lat 1996 obowiązywało Euro 1  nawet jeśli spełnia Euro 2 to i tak do Krakowa i Warszawy  nie wjedziesz  po 2024

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy nie obowiązują ale tez z ograniczeniami w zależności od gmin

 

Wprowadzony zostanie również dodatkowy wyjątek dla seniorów (osób, które do końca 2023 r. ukończą 70 lat), o ile przed 1 stycznia 2024 r. byli właścicielami swoich pojazdów.

Od wymogów przewidziane są dodatkowe wyjątki wjazdu dla pojazdów spełniających jedną z poniższych kategorii.

Wyłączenia ustawowe:

  • Służby (np. pogotowie, policja, straż pożarna, straż graniczna)
  • Pojazdy, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością;
  • Inne (np. autobus szkolny z wycieczką)

Wyłączenia gminne:

  • Pojazdy zabytkowe i historyczne – wyłączone spod zakazu są pojazdy spełniające definicję stosowaną przez ubezpieczycieli
  • Specjalne (np. pomoc drogowa, karawan pogrzebowy)

Wyłączenia gminne okazjonalne:

  • Przypadki losowe, np. dojazd do szpitala, lekarza, miejsca zdawania matury (przepustka do wykorzystania przez 4 dni w roku)

 

Mazowiecki Konserwator zabytków w lipcu tego roku podniósł wymogi dla aut zabytkowych z 30 na 35 lat oraz zaprzestanie produkcji z 15 na 20 lat ze względu na duże zainteresowanie żółtymi tablicami w celu ominiecie restrykcji  SCT ;)

 

Edytowane przez Henryk82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Henryk82 napisał(a):

Do lat 1996 obowiązywało Euro 1  nawet jeśli spełnia Euro 2 to i tak do Krakowa i Warszawy  nie wjedziesz  po 2024

W papierach mam Euro 1 i katalizator ale CEPIK podaje, że nie mam ani Euro ani katalizatora. Dodatkowo na ostatnim przeglądzie, jak pomierzyli spaliny, to wyszło że ma 30% lepiej, niż dla Euro 1 (kłania się dobra regulacja gaźnika).

A do stref wjadę na luzie z powodu wieku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...