Skocz do zawartości

Badanie techniczne sprawdzanie hamulców


Bootsy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów :)

Mam pytanie które nurtuje mnie i kolegę. Na badaniu technicznym które sprawdza stan hamulców to korzystamy w płyt czy rolek. Tzn. Wjeżdżamy przednią osią na rolki --> sprawdzamy, potem wjeżdżamy drugą osią --> sprawdzamy. Czy po prostu wjeżdżamy na płyty i na nich ostro hamujemy. 

Słyszałem, że metoda na rolkach może doprowadzić do uszkodzenia wiskozy. 

Ja osobiście jak jadę na badanie to zawsze na płytach mi sprawdza mechanik. A mój kolega twierdzi, że nie rolki też są okej :)

Więc jak to jest?

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sprawna wiskoza powinna dać radę bez uszczerbku na tak krótkiej próbie. Chyba że diagnosta jest noga :P

Rolki mogą być OK, jeśli kręcą każdym kołem z osi w przeciwną stronę. Ale jeśli masz wisko w dyfrze tylnym to pojawia się problem wtórny. Nie widziałem nigdy rolek na obie osie, musiałyby mieć regulację rozstawu. Ale może są?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Bootsy napisał(a):

Słyszałem, że metoda na rolkach może doprowadzić do uszkodzenia wiskozy. 

To miejska legenda. Jedziesz na badanie, ewentualnie informujesz diagnostę o stałym napędzie 4x4 i tyle. Niezależnie czy miałem badanie Legacy z ręczną skrzynią, potem z dodatkową wiskozą z tyłu czy teraz XV z CVT - wszystkie badania były na rolkach i auta normalnie je przechodziły. W przypadku Legacy to nawet nikt się nie bawił w odwrotne kręcenie kołami. Przy tak krótkim badaniu nie uszkodzisz napędu - nie zdąży się zagrzać. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2023 o 18:17, Bootsy napisał(a):

Witam szanownych forumowiczów :)

Mam pytanie które nurtuje mnie i kolegę. Na badaniu technicznym które sprawdza stan hamulców to korzystamy w płyt czy rolek. Tzn. Wjeżdżamy przednią osią na rolki --> sprawdzamy, potem wjeżdżamy drugą osią --> sprawdzamy. Czy po prostu wjeżdżamy na płyty i na nich ostro hamujemy. 

Słyszałem, że metoda na rolkach może doprowadzić do uszkodzenia wiskozy. 

Ja osobiście jak jadę na badanie to zawsze na płytach mi sprawdza mechanik. A mój kolega twierdzi, że nie rolki też są okej :)

Więc jak to jest?

 

Pozdrawiam

 


Normalnie robisz badanie bez żadnych kombinacji. Jeden/dwa pomiary i koniec.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...