Jump to content

Wymiana oleju w misie olejowej turbiny.

lukaszskw

Recommended Posts

Witam. Nurtuje mnie pewna kwestia odnośnie wymiany oleju w silniku a mianowicie co z miską olejową turba. Czy jak z niej spuszcze ojej to czy zaciągnie go potem sama z silnika czy trzeba wlewać osobno?

12 godzin temu, lukaszskw napisał(a):

Witam. Nurtuje mnie pewna kwestia odnośnie wymiany oleju w silniku a mianowicie co z miską olejową turba. Czy jak z niej spuszcze ojej to czy zaciągnie go potem sama z silnika czy trzeba wlewać osobno?

hehehe :biglol:. Ten olej jest odsysany do skrzyni korbowej przez pompę oleju, która znajduje się na pokrywie zaworu. Nic się nie zmienia :biglol:

58 minut temu, conradek napisał(a):

Nurtuje mnie ta 'miska turba'

SBD ma turbo poniżej lustra oleju w misce, dlatego ma własną, suchą misę olejową, oraz drugą pompę oleju, która przepompowuje z niej olej do głównej.

• Upvote 2

4 godziny temu, lukaszskw napisał(a):

Nie każdy urodził się mechanikiem. Skad mam wiedzieć czy jak spuszcze z niej ten brudny olej to nie trzeba trochę tam dolać za nim zaciągnie z silnika.

Dokładnie. To może mylić kogoś, kto się tym nie interesuje. Przykładowo kompresory (od doładowania silnika :) mają swoje oleje i trzeba te oleje wymieniać. 

Godzinę temu, conradek napisał(a):

Nurtuje mnie ta 'miska turba' to chodzi Ci o tą pod silnikiem czy o jakąś chłodniczkę oleju czy coś? :P

EE20D (diesel boxer) (i chyba FA/FB turbo) dla turbiny ma poniekąd oddzielną misę olejową, chodzi o poziom lustra miski oleju i różnic wysokości. Z tejże misy olej trafia do miski właściwiej. W normalnym (starszym konstrukcyjnie) silniku turbina jest na tyle wysoko, że spływ jest grawitacyjny. Jeśli się myle proszę mnie poprawić, cytuję to co usłyszałem i "na oko" obejrzałem. Nie interesują mnie diesle.

Edited by 133699
  • Cheers! 1
  • Upvote 1

W dniu 22.11.2022 o 19:03, 133699 napisał(a):

Dokładnie. To może mylić kogoś, kto się tym nie interesuje. Przykładowo kompresory (od doładowania silnika :) mają swoje oleje i trzeba te oleje wymieniać. 

EE20D (diesel boxer) (i chyba FA/FB turbo) dla turbiny ma poniekąd oddzielną misę olejową, chodzi o poziom lustra miski oleju i różnic wysokości. Z tejże misy olej trafia do miski właściwiej. W normalnym (starszym konstrukcyjnie) silniku turbina jest na tyle wysoko, że spływ jest grawitacyjny. Jeśli się myle proszę mnie poprawić, cytuję to co usłyszałem i "na oko" obejrzałem. Nie interesują mnie diesle.

EJ25 w Legacy V również. Tam jest turbo z twin scroll