Skocz do zawartości

Nasz WARSZTAT - Młotowiertarki, wkrętarki, piły, narzędzia, itd --- pytania // porady // sugestie


bikeman1

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, skwaro napisał:

No na pewno brzeszczotem będzie wolniej, ale czy dokładnie? :)

 

Wszystko zależy od operatora brzeszczota ;)

 

Napisz coś więcej czy to ma być narzędzie do majsterkowania, czy masz już jakieś na akumulator. Być może chcesz coś pod napięcie 230V . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Wszystko zależy od operatora brzeszczota
 
Napisz coś więcej czy to ma być narzędzie do majsterkowania, czy masz już jakieś na akumulator. Być może chcesz coś pod napięcie 230V . 
Raczej amatorski sprzęt pod 230V, żeby sobie pod kątem rury nierdzewne równiutko uciąć do spawania TIGiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, skwaro napisał:
32 minuty temu, llkuba napisał:
 
Wszystko zależy od operatora brzeszczota emoji6.png
 
Napisz coś więcej czy to ma być narzędzie do majsterkowania, czy masz już jakieś na akumulator. Być może chcesz coś pod napięcie 230V . 

Raczej amatorski sprzęt pod 230V, żeby sobie pod kątem rury nierdzewne równiutko uciąć do spawania TIGiem.

 

A masz już jakieś urządzenie wkrętarkę wiertarkę itd ? Bo możesz sobie poszerzyć kolekcję albo kupić coś innego ... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
A masz już jakieś urządzenie wkrętarkę wiertarkę itd ? Bo możesz sobie poszerzyć kolekcję albo kupić coś innego ... .
Nie kojarzę żadnej przecinarki na baterie, a kątówka nie zdaje egzaminu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę się mylić ale przecinarka plazmowa jest wstanie spowodować w bliskich okolicach cięcia wady materiałowe/wtrącenia... większe niż w przypadku tradycyjnego cięcia tarczą. (ale to tylko moja teoria:rolleyes:)

 

Przy cięciu stali nie szlachetnej staram zwracać uwagę aby materiału który tniemy zbytnio nie przegrzewać przed spawaniem... Jeśli są to proste stopy to niema się czego obawiać. Materiał można po cięciu dodatkowo potraktować procesowi szlifowania niskoobrotowego ale czy będzie to mieć jakikolwiek wpływ na spoinę? raczej nie, chyba że mówimy o cienkich blaszkach i spawaniu doczołowym to tutaj różnice mogą wystąpić.

ipsx82 jakie materiały spawasz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to do mnie to miałem na myśli przecinarkę tarczową nie plazmową. Nawet po zwykłej kątówce jest mniej szlifowania przed spawaniem.

Najlepsza do tego jest piła taśmowa, ale trochę nie mój budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, skwaro napisał:
10 minut temu, llkuba napisał:
 
A masz już jakieś urządzenie wkrętarkę wiertarkę itd ? Bo możesz sobie poszerzyć kolekcję albo kupić coś innego ... .

Nie kojarzę żadnej przecinarki na baterie, a kątówka nie zdaje egzaminu.

 

 Poczekaj na @bikeman1 bo z tego co widziałem to jest fachura w tym temacie ;). Mam lisi ogon więc jedną czy dwie rury to bym sobie poradził ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
 Poczekaj na @bikeman1 bo z tego co widziałem to jest fachura w tym temacie . Mam lisi ogon więc jedną czy dwie rury to bym sobie poradził  
Za mała średnica cięcia, zresztą dokładniej ucinam kątówką w uchwycie, ale też trzeba ciąć na dwa razy bo tarcza za mała. A z przecinarkami na dużą tarczę nie miałem do czynienia. Dlatego pytam o opinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, skwaro napisał:
10 minut temu, llkuba napisał:
 
 Poczekaj na @bikeman1 bo z tego co widziałem to jest fachura w tym temacie emoji6.png. Mam lisi ogon więc jedną czy dwie rury to bym sobie poradził emoji6.png 

Za mała średnica cięcia, zresztą dokładniej ucinam kątówką w uchwycie, ale też trzeba ciąć na dwa razy bo tarcza za mała. A z przecinarkami na dużą tarczę nie miałem do czynienia. Dlatego pytam o opinie.

 

Spokojnie majster przyjdzie z zakupów to Ci doradzi... chyba, że TIR-a ładuje to może być później -_-. Ciut później :biglol:.

  • Super! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, SubaruLPG napisał:

ipsx82 jakie materiały spawasz?

Do tej pory zwykła stal  w formie profili zamkniętych o przekroju 2 lub 3 mm

Dziś kupiłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/przecinarka-stolowa-2000w-305mm-gcd-12-jl-bosch-6068159781?snapshot=MjAyMC0wOC0wM1QxNToyNDozMy45MzVaO2J1eWVyOzhiM2ZlNzJmMmQ4NzFjM2E0NjJkNjdkNjM5YWI3NGI2NTQzYTBlOTc1ZDE1MjcyYjdmMTMyMGYyNWM5YTcyYTM%3D

W weekend zdam relacje jak to się sprawuje i czy godne polecenia.

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ipsx82 napisał:

Kurcze pieczone , jakie ubogie wyposażenie mam w garażu :(

Przecież nie będę miał czym pociąć profili do spawania  statywu mobilnego  bo jeszcze nigdy nie udało mi się kątowa ręcznie uciąć cokolwiek prosto :D

 

A teraz do znawców spawania , czy jak materiał jest przegrzany podczas cięcia to ma to wpływ później na spawanie ?  bo są dwa rodzaje pił do cięcia metalu  gdzie różnica cenowa 100%  ale czy adekwatna czy to tylko pic na wodę ?

 

Już jestem, jako że jestem własnie na kupnie przecinarki temat zglębiam

 

Więc jeśli chodzi o cięcie metalu to jest to temat rzeka i bardzo skomplikowany :)

 

Ogólnie mamy piły tarczowe oraz piły ( przecinarki ) taśmowe

Żaden akumulator tylko na kablu: 230V lub 400V

Od czego zacząć hehe

Ok, od początku, na jakość ( proste cięcie, tak aby piła nie kosiła ) cięcia wplywa sztywność całej konstrukcji, użyty brzeszczot, odpowiednie napięcie brzeszczotu ( piły ), oraz...teraz już wiem kraj pochodzenia :)

 

Lecimy dalej, jakie mamy do wyboru marki?

1. Chińczyki, wystepują one w różnych barwach, aczkolwiek cala konstrukcja denego modelu jest identyczna: Stiler, Maktek, Cormak, Holzmann, Most, Bernardo, Termix - jeden wuj

2. Bomar - Czechy i w Czechach składane, konstrukcje są już odmienne do chińczyków

3. Pilous - Czechy, 50/50 Chiny Czechy 

4. Proma - Czechy

5. Thomas - 100% Włochy

6. Femi - 100% Włochy

 

To chyba tyle z liczących się marek 

 

Jakie są moje doświadczenia:

 

1. Chińczyki - mam aktualnie piłę Stiler - zastosowany tam brzeszczot to 1720 x 13mm ( 13mm to wysokość ) to jest najmniejszy dostępny, piła się "rozleciała" po 4 latach średniego użytkowania link. Rozcentrowały się koła i piły pękają chwila moment. Do tego od nowości byłu problemy z zachowaniem prostego cięcia. Piła potrafiła kosić rurę fi 40 z nierdzewki o 1mm. Ceny od 2-11tyś

2. Bomar - te piły są w hurtowni ze stalą gdzie się zaopatruję i co nie widzę to tną, tną i tną, także domniemam że jakość jest godziwa. Ceny od 6tyś w góę. LINK

3. Pilous, jest u Ojca w zakładzie. Podobnie jak z moim chińczykiem, były problemy z zachowaniem prostego cięcia. Na innych forach tego nie zgłaszają więc może nasz model jakiś taki się trafil. Ceny 6k w góre LINK

4. Proma - nie mam doświadczeń. Ceny 2k w gore LINK

5. Thomas - klasa sama w sobie, produkt 100% wykonany we Włoszech, produkt niszowy w PL, na zachodzie znany, zadko się pojawiają używki na sprzedaż. jak ktoś kupi to używa dożywotnio. Ojciec ma piłe tarczową z lat 80tych i bije na głowę obecne produkty. Taśmówki zaczynają się od 8k LINK

6. Femi - produkt również 100% Italy. Mają innowacyjne rozwiązania, np korpusy nie żeliwne a aluminiowe, ABS ( automatyczne cięcie, coś na zasadzie opuszczania hydraulicznego ), NG - silnik pracuje w odwrotną stronę, wywija się brzeszczot na drugą stronę i daje to podobno 60% szybsze cięcie. I powiem że oglądałem na YT i robi wrażenie. Ceny od 4k, ale rozsądnie jest już od 6k LINK

 

 

 

 

 

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do przecinarek, ja się skłaniam ku FEMI NG 160 ABS, kosztuje 6.5k, może i by kupił chińczyka za taką cenę o wiele masywniejszego, większego, cięższego, ale po prostu nie chce już chinola. A ta Femi wygląda bardzo kompaktowo, ale jest podobno mega sprzętem

 

 

 

 

Jesli miałbym natomiast u siebie na tyle miejsca i kasy żeby dołożyć jeszcze do tego 5k to 100% bym kupił THOMAS ZIP22 

https://hgm-maszyny.com/przecinarka-thomas-model-zip-22-hb/

 

 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bikeman1 napisał:

mam aktualnie piłę Stiler - zastosowany tam brzeszczot to 1720 x 13mm ( 13mm to wysokość ) to jest najmniejszy dostępny, piła się "rozleciała" po 4 latach średniego użytkowania link. Rozcentrowały się koła i piły pękają chwila moment. Do tego od nowości byłu problemy z zachowaniem prostego cięcia. Piła potrafiła kosić rurę fi 40 z nierdzewki o 1mm. Ceny od 2-11tyś

 

Dzięki za opinie, rozglądałem się jakiś czas temu za niewielką przecinarką w pół-amatorskim budżecie do ~2k bo mnie zaczął wnerwiać ten wszechobecny korundowy syf przy cięciu i trafiłem na kilka pozytywnych opinii o piłach Stiler'a, że niby lepiej wykonane od Maktek'a/Cormak'a i gwarancja potrafi u nich działać. Byłem już prawie zdecydowany, ale odpuściłem bo nie był to priorytetowy zakup, a czasem w ogłoszeniach można trafić na fają używkę Femi lub Proma. Te małe modele mają zazwyczaj taki plus, że nikt ich nie kupuje na poważną produkcję i rzadziej trafiają się zajeżdżone egzemplarze, które mają drugie albo i trzecie życie po odświeżeniu, jak to z większymi sprzętami często bywa.

W temacie dokładności dodałbym jeszcze konstrukcje urządzenia, występują piły ze skrętnym ramieniem i stałym imadłem oraz stałym ramieniem i skrętnym imadłem. Te drugie są bardziej sztywne i lepiej trzymają wymiary, niestety przy cięciu długich profili trzeba mieć sporo miejsca w warsztacie.

A jak ma być bardzo dokładnie to:

 

Edytowane przez Efti
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ipsx82 napisał:

Do tej pory zwykła stal  w formie profili zamkniętych o przekroju 2 lub 3 mm

Dziś kupiłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/przecinarka-stolowa-2000w-305mm-gcd-12-jl-bosch-6068159781?snapshot=MjAyMC0wOC0wM1QxNToyNDozMy45MzVaO2J1eWVyOzhiM2ZlNzJmMmQ4NzFjM2E0NjJkNjdkNjM5YWI3NGI2NTQzYTBlOTc1ZDE1MjcyYjdmMTMyMGYyNWM5YTcyYTM%3D

W weekend zdam relacje jak to się sprawuje i czy godne polecenia.

 

Ojj, to czekam z niecierpliwością na relacje. Jak byś był na tyle uprzejmy zrób test cięcia rury lub profila nierdzewnego i zmierz kątownikiem czy kosi :)

 

Do tego taki stół by się zdał 

 

https://www.narzedzia.pl/stol-do-ukosnic-bosch-gta-3800,18047.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak w pokoju ustawić. Hmm w sumie dużo pracy nie ma:

Tylko wynająć dźwig,

Tylko zdemontować okno i poł ściany,

Tylko wzmocnić strop od piwnicy do 3 piętra,

Tylko przekonać sąsiadów, że betonowy słup na środku pokoju jest ok bo na nim można powiesić 4 doniczki i gotowe.

 

 

 

 

 

 

:mrgreen:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...