Skocz do zawartości

Nasz WARSZTAT - Młotowiertarki, wkrętarki, piły, narzędzia, itd --- pytania // porady // sugestie


bikeman1

Rekomendowane odpowiedzi

Budowa korpusu niekoniecznie świadczy o lipnej konstrukcji.

Sprzęt ma być en ergonomiczny, ma być przyjazny w obsłudze i do tego się nie psuć.

Miałem okazję pracować kilkoma narzędziami tej firmy i nie czuje wyższości tej firmy nad innymi. Według mnie jeśli chodzi o elektronarzędzia to każda firma robi rzeczy lepsze i gorsze.

Poruszając temat szlifierek kątowych to ważna a w zasadzie kluczowa jest tarcza jej jakość,dobór parametrów. samo narzędzie niejest według mnie tak istotne, sytuacja analogiczna jest przy wiertarkach i wiertłach.

Jeśli chodzi o procesy produkcyjne kontrolę jakości, to mogę się mylić ale na Tajwanie trudno zlecić produkcje chłamu za to w Chinach niema z tym najmniejszego problemu. Jakość narzędzi mocno się zrównała, małe rączki kopiują lepiej bądź gorzej zachodnią myśl technologiczną a następnie ją udoskonalają.

Hitachi, Hikoki - chyba przez wiele osób niedoceniany sprzęt. mam kilka narzędzi z tej firmy i są dobre.

Moim zdaniem awarie elektronarzędzi w wielu przypadkach są spowodowane nie właściwym użytkowaniem narzędzi i ich doborem.

Każdy z nas marzy o sprzęcie jak najbardziej uniwersalnym ale im urządzenie o szerszym zastosowaniu tym częściej takie urządzenia w trudnych warunkach odmawiają posłuszeństwa.

Ostatnio byłem zmuszony wiercić otwory w stali nierdzewnej o średnicy fi 12 wkrętarką z parkside.

Otwory wykonywałem z odstępem czasowym używając dodatkowo smaru/chłodziwa. (niestety sporo osób wykonywało by tą pracę chama bez kultury technicznej)

 

 

Sprzętu używam hobbystycznie a nie zarobkowo.

 

 

Co do podnośnika przy wymianie poduszek to możesz kupić sobie profil,trawers na szerokość kanału(plus 20-30cm). na to kładziesz podnośnik hydrauliczny niski i podpierasz nim skrzynie/silnik. minusem tego rozwiązania jest bardzo mały zakres regulacji. takim rozwiązaniem nie będzie dało się wyjąć/zamontować skrzyni biegów oraz w przypadku niskich samochodów nic nie zrobisz chyba że użyjesz podnośnika trapezowego 

 

Myślę jednak że będzie to stabilniejsze pewniejsze rozwiązanie niż stawianie wieszaka na ubrania w luźnym podłożu

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez SubaruLPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, SubaruLPG napisał:

Poruszając temat szlifierek kątowych to ważna a w zasadzie kluczowa jest tarcza jej jakość,dobór parametrów. samo narzędzie niejest według mnie tak istotne, sytuacja analogiczna jest przy wiertarkach i wiertłach.

 

I tak i nie... 

 

Znajomy ma szlifierkę granatowego Bosha z regulacją obrotów za 300zl, zaleciłem mu zakup dysków fibrowych z 3M z ziarnem Cubitron II, bo miał kawałek płaskownika 20mm i była na nim tzw zendra, skóra i chciał to zeszlifowac do żywego. Dzwoni do mnie ze lipne papiery nic nie biorą itd. Jadę, bo nie uwierzę. Dałem mu moją szlifierkę Fein'a i zrobił robotę raz dwa trzy. Powiedział że Bosh jest jak zabawka dla dzieci przy Fein. Nie ma mocy, siadają obroty, pali papier 

To samo tyczy się wiertarek / wkrętarek...wszystko jest ok z takim sprzętem puki nie musisz wywiercic dość precyzyjnego otworu z ręki. Ok, do taniej wkrętarki kupisz hiper wiertło i wywiercisz szybko otwór, ale co z tego jak tania wkrętarką / wiertarka z wiertełka fi 2.5mm (pod gwint M3) rozbije otwór na 2.7mm i tyle się zrobi gwintu

 

9 minut temu, SubaruLPG napisał:

Sprzętu używam hobbystycznie a nie zarobkowo

 

Ja używam zawodowo i tak to wygląda z mojego punktu widzenia :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z tym tylko że można do tego zaliczyć dobór narzędzia:biglol:. Nie wiem jakiej mocy jest ten bosch a ile ma fein. jednak mniejsza moc w szlifierkach jest czasem  wskazana. brzmi to może śmiesznie ale już tłumaczę o co mi chodzi. W pracach z szlifierką  na drabinie, wolę używać mniejszych słabszych szlifierek.

Jeśli chodzi o szlifierki kątowe

Mam 2 Bosche granatowe.

jeden jest z regulacją obrotów drugi bez.

pierwszy jest bardzo słabą szlifierką jeśli chodzi o moc, nadaje się do przecinania profili z stali cienkościennych i innych drobnych pracach.

Ma za to 3 zalety cicha praca,minimalne wibracje urządzenia,mały korpus. najczęściej jej używam.

Drugi Granatowy z regulacją obrotów jest znacznie mocniejszy od mniejszego brata jednak urządzeniem przy drobnych pracach na wysokich obrotach robi mi się po prostu gorzej. jest cięższy mniej en ergonomiczny wpada w większe wibracje.

Twoje urządzenie łączy Pewnie większość zalet a wad praktycznie nie posiada poza ceną.

 

Wierciłem i gwintowałem pod M3 co prawda w dość miękkim metalu nie drogim sprzętem(raczej do użytku amatorskiego), było ok choć połączenie nie było wymagające;)

Wiem jednak do czego zmierzasz do pracy odpowiedzialnej zarobkowej sprzęt jest jakąś niewielką wartością i nie stać nas na zepsutą robotę przez sprzęt.

Jeśli chodzi o osiowość otworów to częściej winiłbym za to wiertła czy operatora a wiertarka wkrętarka jest według mnie na końcu tego łańcucha.

 

Jestem małym pasjonatem narzędzi ale mam większą słabość do narzędzi ręcznych:biglol:

 

Z Feina posiadam w garażu jedynie odkurzacz przemysłowy (cena części serwisowych pozostawię bez komentarza)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SubaruLPG napisał:

Co do podnośnika przy wymianie poduszek to możesz kupić sobie profil,trawers na szerokość kanału(plus 20-30cm). na to kładziesz podnośnik hydrauliczny niski i podpierasz nim skrzynie/silnik. minusem tego rozwiązania jest bardzo mały zakres regulacji. takim rozwiązaniem nie będzie dało się wyjąć/zamontować skrzyni biegów oraz w przypadku niskich samochodów nic nie zrobisz chyba że użyjesz podnośnika trapezowego 

 

Myślę jednak że będzie to stabilniejsze pewniejsze rozwiązanie niż stawianie wieszaka na ubrania w luźnym podłożu

 

Mam w garażu kilka profili 50x50x5 mm które chciałem pociąć i zespawać ze sobą aby tworzyły platformę pod żabkę ale zrezygnowałem z tego bo ta platforma  mocno ograniczać będzie pracę podczas wymiany poduszek, a obok takiego wieszaka będzie można swobodniej pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.07.2020 o 22:44, Dymian napisał:

bez 2x 4ah baterii nawet bym nie startował lub 3x 2ah przynajmniej- baterie "znikają" w oczach jak się tak "męczy"

 

Masz rację szlifierka kątowa Parkside strasznie zjada prąd w baterii 4Ah. Szybciej wyczerpuje baterie niż odkurzacz Parkside. Coś musieli dopracować bo nie grzeje się tak jak stary model. W korpusie przekładni zębatej jest bardzo dużo smaru ;). Oryginalna tarcza to tragedia bardzo mocno "bije" a po założeniu innej jest OK.

 

Zauważyłem, że oryginalne bity np: w Parkside PABS-LI D4 20V bardzo "mocno biją". Natomiast po założeniu osprzętu innych producentów jest rewelacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie rewelacja wystarcza na około 20 minut pracy, więc na szybko posprzątasz dwa auta. Wciąga wode i może też wydmuchiwać powietrze. Mocowanie rury do odkurzacza mogłoby być lepsze ale daje radę. Na Youtube są testy kanał pawelaco itd. Worki wkładam od zelmera plus trytytka i śmiga elegancko. Na stronie grizzly są oryginale worki.

 

Mam ten z szybką ładowarką B3 i aku 4Ah:

 

https://www.lidl-sklep.pl/PARKSIDE-Akumulatorowy-odkurzacz-do-pracy-na-mokro-sucho-PNTSA-20-Li-B1/p100286639

 

 

Bez aku i ładowarki.

 

https://www.lidl-sklep.pl/PARKSIDE-Akumulatorowy-odkurzacz-do-pracy-na-mokro-sucho-PNTSA-20-Li-B1-bez-ladowarki-i-akumulatora/p100286424

 

Jeżeli to ma być jedyny odkurzacz to lepiej kupić pod 230V np: Karcher WD3. Zawsze wkładam worek do odkurzacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego WD 3 i polecam , mi się udało kupić go kiedyś w obi za 180 zł bo  miały wszystkie zniszczone opakowania od wody i były przecenione na 189 zł (utargowałem jeszcze 9 zł pod warunkiem wzięcia  w najgorszym stanie opakowaniu :biglol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ipsx82 napisał:

Mam tego WD 3 i polecam , mi się udało kupić go kiedyś w obi za 180 zł bo  miały wszystkie zniszczone opakowania od wody i były przecenione na 189 zł (utargowałem jeszcze 9 zł pod warunkiem wzięcia  w najgorszym stanie opakowaniu :biglol: )

 

To elegancko mam swojego kilka lat i dałem za niego 249 zł plus worki i filtr wyszło ponad 400zł.

 

42 minuty temu, bikeman1 napisał:

Ja mam odkurzacz Starmix i ostatnio zacząłem go używać bez worka, powiem Wam że to całkiem inna bajka, ssie tak, że mało fug nie powyciąga z płytek. Worek jednak mocno ogranicza sprawność. 

 

Tak ale Twój odkurzacz ma porządny filtr a mój mały filterek którego mocowanie jest mizerne. 

 

@bikeman1 pytanko o słynnego Parkside PBH 1050 ten typ tak ma czy nie  (Futerko SDS takie pęknięcia). 

 

 

IMG_20200722_160144.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, llkuba napisał:

 

To elegancko mam swojego kilka lat i dałem za niego 249 zł plus worki i filtr wyszło ponad 400zł.

 

 

Tak ale Twój odkurzacz ma porządny filtr a mój mały filterek którego mocowanie jest mizerne. 

 

@bikeman1 pytanko o słynnego Parkside PBH 1050 ten typ tak ma czy nie  (Futerko SDS takie pęknięcia). 

 

 

IMG_20200722_160144.jpg

 

Kurcze zdjęcie nieostre...o jakie pęknięcia pytasz. Jutro będę w warsztacie, to bym zobaczył jak to u mnie wygląda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, llkuba napisał:

Jak dla mnie rewelacja wystarcza na około 20 minut pracy...

 

Jeżeli to ma być jedyny odkurzacz to lepiej kupić pod 230V np: Karcher WD3. Zawsze wkładam worek do odkurzacza .

wow nawet nie wiedziałem, że są takie na aku- ubzdurało mi się, że piszesz o tym przenośnym małym. A tu takie zaskoczenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, bikeman1 napisał:

 

Kurcze zdjęcie nieostre...o jakie pęknięcia pytasz. Jutro będę w warsztacie, to bym zobaczył jak to u mnie wygląda 

 

Tam gdzie udar uderza o wiertło. Nie wiem czy to jest tak odlane czy tak ma być.

 

IMG_20200722_160035.thumb.jpg.f4775701d49093f7966345351e588664.jpg

 

 

Bo ta mała 12V tego nie ma:

 

IMG_20200722_175245.thumb.jpg.ccf3c1c53b1f20207fffac69ed717888.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby ten odkurzacz z parkisda przy odkurzaniu pyłów nie tracił odrazu mocy kupić sobie można worek wielokrotnego użytku. ja sobie taki kupiłem moc ciągnięcia spada jednak odkurzając i zużywając 3 aku 4ah dalej jesteśmy wstanie zbierać brud, gdzie w trudnych warunkach filtr zapycha się przy połowie pierwszego akumulatora.

co do tej spawarki to spawa mocno w zależności od drutu, drut z parksida jest "lekki" kupując drut w osnowie z Lincolna 0,8 spawarka się męczy za to spoiwo ma lepszy przetop wygląda na twardsze i do grubszych materiałów.

Polecam kupić do tej spawarki najcieńszy drut 0,6 bodajże jest to najcieńszy drut w osnowie na rynku. spawając na niskich nastawach można nim spawać cienkie materiały. sprzęt do domowego użytku u mnie przerobił już z 2 kilo drutu i narazie działa bez zarzutów.

Ty masz z tego co widzę nowszy model z płynną regulacją, ja mam starszy model na 2 przełączniki, ponoć znacznie gorsza spawarka. Ogólnie to jest wyrób spawarkopodobny bo tam nawet niema wyprostowania prądu... ale do niewymagających spawów nadaje się. uwaga używać to w przewiewnym pomieszczeniu bo gazy z osnowy są niebezpieczne dla naszego zdrowia 

Edytowane przez SubaruLPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SubaruLPG napisał:

aby ten odkurzacz z parkisda przy odkurzaniu pyłów nie tracił odrazu mocy kupić sobie można worek wielokrotnego użytku. ja sobie taki kupiłem moc ciągnięcia spada jednak odkurzając i zużywając 3 aku 4ah dalej jesteśmy wstanie zbierać brud, gdzie w trudnych warunkach filtr zapycha się przy połowie pierwszego akumulatora.

 

Do Parkside mam taki patent z trytytką (worek Boscha do Zelmera).

Będę korzystał z worków Parkside plus tyrtytka. Tym odkurzaczem sprzątam tylko w aucie: 

 

IMG_20200723_091522.thumb.jpg.c78c2dab6a3c6bfb33ce5806acc947cc.jpg

 

Tutaj jest mocowanie rury o którym pisałem wyżej:

 

IMG_20200723_091649.thumb.jpg.2bbcbc839aecd400d84d67d86da284be.jpg

 

Plusem jest to, że może "dmuchać":

 

IMG_20200723_091802.thumb.jpg.0b834d721c612de2732eae0be9eecc05.jpg

 

I jak na odkurzacz przystało nawet i wciągać :mrgreen::

 

IMG_20200723_091829.thumb.jpg.730fff058a87af05015817ef1bae8498.jpg

 

A do Karchera mam taki zestaw:

 

IMG_20200723_092647.thumb.jpg.874666cb59f3dd035aa00398a2e4a2e9.jpg

 

Z worków korzystam dlatego bo chce mieć czysto w odkurzaczu.

 

8 godzin temu, SubaruLPG napisał:

co do tej spawarki to spawa mocno w zależności od drutu, drut z parksida jest "lekki" kupując drut w osnowie z Lincolna 0,8 spawarka się męczy za to spoiwo ma lepszy przetop wygląda na twardsze i do grubszych materiałów.

Polecam kupić do tej spawarki najcieńszy drut 0,6 bodajże jest to najcieńszy drut w osnowie na rynku. spawając na niskich nastawach można nim spawać cienkie materiały. sprzęt do domowego użytku u mnie przerobił już z 2 kilo drutu i narazie działa bez zarzutów.

 

Mam drut Lincolna ale najpierw wykorzystam ten oryginalny. Posiadam nawet specjalny spray którym psikam końcówke spawarki żeby ułatwić sobie czyszczenie. 

 

8 godzin temu, SubaruLPG napisał:

Ty masz z tego co widzę nowszy model z płynną regulacją, ja mam starszy model na 2 przełączniki, ponoć znacznie gorsza spawarka. Ogólnie to jest wyrób spawarkopodobny bo tam nawet niema wyprostowania prądu... ale do niewymagających spawów nadaje się. uwaga używać to w przewiewnym pomieszczeniu bo gazy z osnowy są niebezpieczne dla naszego zdrowia 

 

Kupiłem w zeszłymr roku. Byłem na naukach u spawacza i drut mógłby wysuwać się wolniejwolniej. Co do zdrowia masz rację. Spawarka jest OK do moich prac wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zanabyłem sobie do domu ten chiński xiaomi v10 akumulatorowy wynalazek/kopię dysona i stosuje też do odkurzania aut. Za dużo jeszcze nie testowałem, ale się nieźle wyrabia. Fakt że prawie 1K PLN kosztuje ale ok godzinę zasysu i to z niezłą mocą zapewnia no i nie trzeba z wężami i kablami po domu czy wokół auta skakać co przeważyło za zakupem, worków też nie potrzeba. Czy polecam? Hmm trochę drogo, nie wiem czy tańsze sztuki innych producentów nie oferują przypadkiem podobnych parametrów ale to należałoby osobiście wypróbować pewnie kilka sztuk żeby stwierdzić. Ale przy bobasie w domu/aucie który lubi ciastka i wafelki - naprawdę oszczędza sporo zachodu i czasu.

odkurzacz-pionowy-dreame-v10.jpg.4c8bd06831488465d2e5a9882f3bf4ce.jpg

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ipsx82 napisał:

@bikeman1 a jak sprawuje się  magnesówka feina ? Czy do nich jest opcja dokupienia  statywu bo mam drewniane stoły?

Co jest w zestawie  w komplecie?

I Jaki to konkretnie model ?

 

Model wiertarki to Fein KBU 35 MQW

W zestawie niewiele jest akcesoriów, klin do wybijania stożka MK2, hak do odbierania wiórów, osłona na głowice

Opcji statywu raczej nie ma, trzeba samemu kombinować. Jak widziałeś ja sam wykombinowałem statyw pod swoje potrzeby na zasadzie dwóch imadeł. Jedno obrotowo - uchylne, drugie obrotowe. Zestaw mi się sprawdza w 100%, jak sama wiertarka działa lux! Dokupiłem do tego oprawkę frezerską MK2. 

Jeżeli bys potrzebował wsparcia, służę pomocą. Coś pociąć, pospawać, ale sądzę że bez problemu dasz sobie radę. 

Poniżej parę zdjęć mojego zestawu oraz prac jakie wykonuje

 

 

20200725_080514.jpg

 

 

20200623_115651.jpg

 

 

20200525_130132.jpg

 

 

20200626_171822.jpg

Edytowane przez bikeman1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, bikeman1 napisał:

 

Tutaj akurat zaskoczę ale mam takiego lepszego chińczyka, mianowicie Magnum Thf 205 pulse, działa zawodowo już u mnie z 8 lat

 

Widzę, że można nią spawać kilkoma metodami. Bardzo fajna, nawet wydech z nierdzewki można "zbudować" ;).

Edytowane przez llkuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, llkuba napisał:

 

Widzę, że można nią spawać kilkoma metodami. Bardzo fajna, nawet wydech z nierdzewki można "zbudować" ;).

 

Ona jest jako TIG i ma uchwyt do elektrody. 

Spawareczka bardzo poręczna, lekka i ładnie spawa. Bo u ojca jest np Lincoln i notorycznie upala czubek elektrody po zaostrzeniu, poprzez co nie można wykonać precyzyjnego spawu. Moja magnumka nie upala, puki gdzieś się nie dotknie. 

 

Wydech spokojnie, kiedyś się do tego przymierzałem, ale stwierdziłem że mi się nie chce i kupiłem nierdzewny z polmostrowa (był wątek na forum) 

 

PS. Co do futerka Parkside nie miałem jeszcze chwili aby to sprawdzić 

Edytowane przez bikeman1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem pochwalić i polecić pilarkę łańcuchową na kabelku Makita. W związku z tym, że właśnie mi wyzionęła ducha (podejrzewam upalony stojan) pomyślałem że podzielę się opinią. Sprzęt chodził u mnie równo 10 lat przecinając z grubsza 20m3 drewna rocznie. W tym czasie zużył 3 szt. łańcucha, połowę szczotek jedną zębatkę napędzającą i jeden komplet szybkozamykacza. Koszt zakupu nie pamiętam ale chyba ok 500 pln obecnie widziałem w sklepie za 350. Made in nie wiadomo dokładnie, producent dumnie chwali sie na tabliczce ze Makita corporation Japan co z doswiadczenia mi mowi ze sprzet w Japanie wyprodukowany nie byl. Zalety: moc, wytrzymalosc, praktycznie zerowa awaryjnosc, niskie koszty eksploatacji. Wady: boczny silnik troche przeszkadza i jesli trzeba 1 reka cos zrobic to brak wyważenia utrudnia robotę, gumowana rączka rozkleja się z czasem od oleju do smarowania łańcucha, zęby blokujące materiał są z miękkiego metalu i łatwo je zgiąć. Generalnie sprzęt zarobił na siebie wielokrotnie i jestem b. zadowolony.

Czas na kupno kolejnego, więc jeśli ktoś ma własne doświadczenia na temat tego typu sprzętu to proszę o podzielenie się opinią. Szczególnie interesowałoby mnie czy w wersjach z silnikiem wzdłużnie niema problemu z uszkadzającym się zębnikiem wirnika lub zębami na kole napędowym. Czy jest sens kupowania marketówki za drobne czy takie sprzęty też robią robotę?

20200725_112057.jpg

Edytowane przez eurojanek
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...