Skocz do zawartości

Drukarki 3D


radnor

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym ta część do sklejenia ułożył na stole bo to zazwyczaj jest idealnie płaskie i skleił np Kropelka. Możesz 1 wydrukować w skali albo sam test i zobaczyć czy ci leży

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nie mam jak sprawdzić czy mi leży bez kupowania drukarki. A bez tej możliwości kluczowy problem nie będzie zaadresowany i kupno drukarki będzie tylko drogą fanaberią... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nie mam jak sprawdzić czy mi leży bez kupowania drukarki. A bez tej możliwości kluczowy problem nie będzie zaadresowany i kupno drukarki będzie tylko drogą fanaberią... 
Dla nas wszystkich to raczej średnio droga fanaberia :)

Możesz też zlecić komuś wydruk

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ayo napisał:

mam taki problem natury projektowej,

chce sobie druknac uchwyty mocnowane na magnes,

pomysl pierwszy to takie kieszenie z boku w ktore wsadzalbym neodynki, ale tak troche amatorka mi to traci.

image.png.878e7a7af17f96961eedb067065665c0.png

 

drugi pomysl mam taki, zeby zrobic wewnetrzne komory na magnesy i w trakcie druku, wstrzymywac druk, wkladac do srodka magnes i wzawiac, zeby sie magnesy zadrukowaly.

mam pewne obawy czy megnesy nie beda za mocne i nie wplyna na prace glowicy.

 

Sam tego nie robiłem, ale widziałem podobne projekty. Ja bym tam zrobił otwór nieco większy niż magnes i przykleił, dał czas na wyschnięcie i dopiero wtedy kontynuował druk, inaczej może po prostu wyskoczyć i przyczepić się do głowicy albo osłony, chyba że masz wszystko aluminowe. :) Słabsze magnesy raczej nie przyciągną jej na tyle mocno, żeby to miało wpływ na druk, spróbuj ręką ruszyć głowicę na załączonych silnikach krokowych, nie ma szans. 

Inna sprawa że mam też w domu magnesy neodymowe 20x20x20mm które trzeba się namęczyć żeby rozłączyć, zależy jaki tam wpakujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skwaro napisał:

A da się to zrobić tak, żeby miejsce klejenia było niewidoczne? 

 

Jakiś ślad zawsze będzie, no i sam druk 3D nie jest idealnie gładki, na powierzchni będziesz mieć linie kolejnych warstw, czasem jakaś drobna kropka się trafi itp itd. Mowa oczywiście o domowych drukarkach FDM, można drukować w żywicy polimerowej gdzie ten problem znika, ale za to wolumen druku jest zazwyczaj mniejszy, do tego musisz się babrać w oparach żywicy i utrwalać wydruk w świetle UV itp itd.

Jeśli chcesz mieć idealnie gładki obiekt złożony z kilku części, to niestety trzeba się pobawić trochę papierem ściernym i farbami w sprayu. Samo pocięcie modelu na kawałki do sklejenia jest w miarę proste, ludzie tak robią różne części ubrań do cosplaya itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witanko

 

Chciałem się "pochwalić", że dołączyłem do grona drukarzy 3d :D

Zakupiłem Creality Ender3 i nie mogę się od tego oderwać od dwóch tygodni. Super zabawa i super możliwości.

 

Szukałem "realnego" zastosowania na swoim własnym podwórku i w końcu sobie przypomniałem i znalazłem. Ułamana "spinka" do dywanika kierowcy w Foresterze.

 

Ofiara:

image.png.d5c337fd0cafdb79ec99841a7c615303.png

 

i projekt protezy:

image.png.01761f6ca569d79c4ecb10ae437e998f.png

 

 

Wydrukowałem na próbę w najgorszej jakości i na dodatek przesunął mi się wydruk lekko ale już nawet taka koślawa wersja zadziałała :D - zobaczymy na jak długo.

 

Musimy zrobić jakąś bazkę elementów do Subaraków, które można sobie samemu wydrukować ;)

 

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukaswoj napisał:

Witanko

 

Chciałem się "pochwalić", że dołączyłem do grona drukarzy 3d :D

Zakupiłem Creality Ender3 i nie mogę się od tego oderwać od dwóch tygodni. Super zabawa i super możliwości.

 

Szukałem "realnego" zastosowania na swoim własnym podwórku i w końcu sobie przypomniałem i znalazłem. Ułamana "spinka" do dywanika kierowcy w Foresterze.

 

Ofiara:

image.png.d5c337fd0cafdb79ec99841a7c615303.png

 

i projekt protezy:

image.png.01761f6ca569d79c4ecb10ae437e998f.png

 

 

Wydrukowałem na próbę w najgorszej jakości i na dodatek przesunął mi się wydruk lekko ale już nawet taka koślawa wersja zadziałała :D - zobaczymy na jak długo.

 

Musimy zrobić jakąś bazkę elementów do Subaraków, które można sobie samemu wydrukować ;)

 

Pozdrawiam!

 

 

Nieźle jak na pierwszy projekt. :-) Wydrukuj ja na boku, bedzie mocniejsza wzdłuż płaszczyzny w której kładzione są warstwy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, radnor napisał:

Nieźle jak na pierwszy projekt. :-) Wydrukuj ja na boku, bedzie mocniejsza wzdłuż płaszczyzny w której kładzione są warstwy. 

dzięki, tak też zrobiłem, zrzut ekranu wrzuciłem jeszcze przed końcowym ułożeniem

 

ale to wciąga :D

 

Edytowane przez lukaswoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób drukujecie te części do aut, skanujecie oryginały czy w jakimś programie graficznym tworzycie na nowo ?
Ja próbowałem skanować za pomocą i fotometrii i Kinecta z xboxa ale poległem.

Raczej rysowałem w SketchUp bo to są raczej proste projekty.

Może ktoś ma doświadczenie w skanowaniu. Z chęcią posłucham :)

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ipsx82 napisał:

A w jaki sposób drukujecie te części do aut, skanujecie oryginały czy w jakimś programie graficznym tworzycie na nowo ?

 

 

Polecam Fusion360, pierwsza godzina to katorga, ale na YT są tysiące tutoriali i warto się przemęczyć.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, coocer napisał:

Ja próbowałem skanować za pomocą i fotometrii i Kinecta z xboxa ale poległem.

Raczej rysowałem w SketchUp bo to są raczej proste projekty.

Może ktoś ma doświadczenie w skanowaniu. Z chęcią posłucham :)

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka
 

 

Moje doświadczenia są takie same, model nigdy nie był prosty, dłużej bym czyścił z przypadkiem zeskanowanych kawałków tła i innych śmieci, niż rysował od nowa.

 

Suwmiarka i jedziemy, przyda się czasem też zwykły płaski skaner do odwzorowania kształtu, można sobie takiego jpga podłożyć jako tło i odrysować krawędzie.

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skanowanie w warunkach domowych nadaje się tylko do kontroli czy obiekt ma sensowny kształt. 

Odrysowanie, suwmiarka itp to niezbędne pomoce. 

Nawet profesjonalnie skanery laserowe i punktowe których się używa generują taką chmurę punktów, że trzeba później niesamowitej mocy obliczeniowej żeby coś z tym zrobić. 

Czasem bierze się średnią z sąsiednich punktów by trochę to pomniejszyć, ale i dokładność spada.

 

Ergo, by było prawidłowo, sam model musi być stworzony jako model idealny,  bez błędów poprzedniego wykonania i zbierania kształtu. 

 

Jak kolega Radnor, polecam Fusion360. Modelowanie, Złożenie i Rysunek tam jest realizowane w sposób zgodny z konwencją w innych programach inż. wiec jak się raz nauczymy to mamy wiedzę na lata. Przeciwnie niż SketchUp, który jest lekko dziwny, ale może komuś bardziej pasować. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

macie jakies sprawdzone ustawienia do druku w PET-G ?

rzezbie w tym, ale tak nitkuje, ze przerywam wydruki max po 10 min.

uzywam prusa slicer, zwiekszylem retrakcje, zmniejszylem predkosc i kilka innych parametrow podejrzanych gdzies na forach czy YT i dalej dramat.

 

w miedzyczasie druknalem sobie stojak na przyprawy, z racji wymiarow musialem go zlozyc z 2 elementow, kleilem cyjanopanem i trzyma sie super.

image.thumb.png.9ce70513e76f9665645038ad798f9795.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z PET G jest zawsze sporo walki, też na Prusie i też miałem te same metody. 

Poprawiło się tak na 80% po wymianie dyszy. Niestety mam kupione kiepskie dysze i po jakimś czasie temat wraca. 

Ale jak dysza była nowa, to domyślne ustawienia były najlepsze, drukowałem jakieś tam testowe modele i manewrując jednym parametrem sprawdzałem które wygląda najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2021 o 18:40, Ayo napisał:

macie jakies sprawdzone ustawienia do druku w PET-G ?

rzezbie w tym, ale tak nitkuje, ze przerywam wydruki max po 10 min.

uzywam prusa slicer, zwiekszylem retrakcje, zmniejszylem predkosc i kilka innych parametrow podejrzanych gdzies na forach czy YT i dalej dramat.

 

w miedzyczasie druknalem sobie stojak na przyprawy, z racji wymiarow musialem go zlozyc z 2 elementow, kleilem cyjanopanem i trzyma sie super.

image.thumb.png.9ce70513e76f9665645038ad798f9795.png

 

Szczerze się zdziwiłem jak łatwo się go drukuje, pierwszy raz spróbowałem PETG, wystartowałem ten sam gcode co do PLA, podniosłem temperatury na 235 dyszę i 65 stół w octoprincie i to wszystko, retrakcja z 6mm z tego co pamiętam, 60mm/s. Zdjęte prosto ze stołu:

 

 

Filament Eryone, wydrukowałem już 3 albo 4 rolki PLA od nich i jest naprawdę świetny.

 

 

 

 

 

image.thumb.png.2208be7dcc539501278f0bc8300d87b3.png

 

image.thumb.png.f376b33f036d6ad4fa956889c7d171e0.png

 

image.thumb.png.e0272955d9c29e82acf857f0a2027712.png

 

 

Edytowane przez radnor
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z-hop`a jakiegos ustawiasz czy sama retrakcja tylko ?

przed chwila sciagnalem taki testowy model, druknalem chyba w 6 roznych konfigach i efekt mniej wiecej taki:

image.thumb.png.c881a24107c6aa8a2a07df6716cf7854.png

image.thumb.png.570f14d30a65ef687cde7ca57b6897e9.png

 

 

probowalem na ustawieniach standardowych: generic PET-G, i rozne inne znalezione w necie. filament F3D rekomendowany przez kolege.

pozniej ten sam model zrobilem w PLA w standardowych ustawienia Prusa PLA z filamentem prusy i wyszlo normalnie:

image.thumb.png.c0859dbdbdfb2706d554dc882fad6555.png

jakos .3 draft takze byle szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ayo napisał:

a z-hop`a jakiegos ustawiasz czy sama retrakcja tylko ?

przed chwila sciagnalem taki testowy model, druknalem chyba w 6 roznych konfigach i efekt mniej wiecej taki:

image.thumb.png.c881a24107c6aa8a2a07df6716cf7854.png

image.thumb.png.570f14d30a65ef687cde7ca57b6897e9.png

 

 

probowalem na ustawieniach standardowych: generic PET-G, i rozne inne znalezione w necie. filament F3D rekomendowany przez kolege.

pozniej ten sam model zrobilem w PLA w standardowych ustawienia Prusa PLA z filamentem prusy i wyszlo normalnie:

image.thumb.png.c0859dbdbdfb2706d554dc882fad6555.png

jakos .3 draft takze byle szybko.

 

Bez z-hop, tniesz modele w Prusa slicer czy Cura? Ja tylko z Cury korzystam, poszukaj może opcji "minimum layer time" czy czegoś podobnego i podbij, przy takich szpilkach głowica odsuwa się wtedy na chwilę i daje warstwie ostygnąć przez X sekund. Możliwe że filament wylewa się na jeszcze ciepłą warstwę i przez to się rozjeżdża?

Jakie wrażenia z użytkowania Prusy? Mam już drugą chińską drukarkę, kiedy działa to wszystko jest OK, ale chyba w końcu szarpnę się na Prusę jak ta już nieco popracuje, bo zawsze coś. Jak nie lewe wyłączniki do wymiany bo lubią zaiskrzyć to firmware kulawy i trzeba kombinować z Marlinem pisanym przez ludzi dla zabawy itp itd. Prusę podobno włączasz i działa, prawda to?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prusa slicer, czytalem jakies testy i opinie z ktorych wychodzilo, ze jest najlepszy, ale moze sprobuje tego samego stl`a zrobic tu i tu dla porownania.

dokladnie jak napisales, wlaczam i dziala.

 

jutro dla sportu te same stozki klikne w ustawienia PLA i podbije tylko temperatyure i retrakcje, ciekawe jaki bedzie efekt.

Edytowane przez Ayo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, radnor napisał:

 

Bez z-hop, tniesz modele w Prusa slicer czy Cura? Ja tylko z Cury korzystam, poszukaj może opcji "minimum layer time" czy czegoś podobnego i podbij, przy takich szpilkach głowica odsuwa się wtedy na chwilę i daje warstwie ostygnąć przez X sekund. Możliwe że filament wylewa się na jeszcze ciepłą warstwę i przez to się rozjeżdża?

Jakie wrażenia z użytkowania Prusy? Mam już drugą chińską drukarkę, kiedy działa to wszystko jest OK, ale chyba w końcu szarpnę się na Prusę jak ta już nieco popracuje, bo zawsze coś. Jak nie lewe wyłączniki do wymiany bo lubią zaiskrzyć to firmware kulawy i trzeba kombinować z Marlinem pisanym przez ludzi dla zabawy itp itd. Prusę podobno włączasz i działa, prawda to?

 

 

a podeslalbys mi swoj G-code czegos co pieknie z PETa wychodzi ?

powinno wyjsc identycznie u mnie.

ayo81@o2.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ayo napisał:

a podeslalbys mi swoj G-code czegos co pieknie z PETa wychodzi ?

powinno wyjsc identycznie u mnie.

 

 

 

 

 

 

https://drive.google.com/open?id=14a5jO8HRW8OJKfXuZeTIbveXZtkj-Utr

 

 

 

 

Ten model kota jest fajny do testów. W zipie jest stl, gcode, html z eksportem wszystkich ustawień w Cura i projekt z ustawieniami do otwarcia gdybyś chciał spróbować z Cure, jest darmowa. Pewnie musisz zmienić początek gcode na pasujący do twojej drukarki, moja platforma ma 245x255mm i pierwsza linia czyszcząca dyszę może wyjść poza obszar roboczy.

Największy problem z PETG mam z odklejaniem się pierwszej warstwy, tutaj zapomniałem obniżyć z offset więc rogi nieco odeszły, z obniżonym jest zawsze ok. Wydruk zdjęty prosto z platformy, niczego nie czyściłem. PETG z tego co wiem łatwo łapie wilgość, słyszysz może jakieś drobne pyknięcia podczas druku?

 
Kupa fotek w różnym świetle, bo górne mocno uwypykla nierówności a w rzeczywistości tak źle to nie wygląda. :)
 
Wrzuć może w tu w załączniku do komentarza STL i gcode na którym ty testowałeś, właśnie dałem duży druk ale jutro mogę wypróbować z ciekawości. 
 
 
 
Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...