Skocz do zawartości

przekręty bankowe


kubanow

Rekomendowane odpowiedzi

uważajcie na banki, czują się totalnie bezkarni

 

poniżej treść maila jakiego dziś wysłałem do

  • Komisji nadzoru finansowego
  • BIK
  • Rzecznika finansowego
  • UOKIK

 

Szanowni Państwo,

 

Chciałbym złożyć skargę / zażalenie na bank BGZ BNP PARIBAS

 

Dotyczy:

Podszywanie się przez bank pode mnie poprzez umowę której nie podpisałem, przetwarzanie moimi danymi osobowymi bez mojej zgody, wpis do BIK

 

 

Wyjaśnienie:

Przy próbie uzyskania karty kredytowej otrzymałem informację że nie posiadam zdolności kredytowej.

Po rozmowie w banku okazało się że do BIK jest zgłoszona karta kredytowa z kwotą zobowiązania 2000 PLN (umowa z dnia 2017-10-22 niedziela)

Z tego względu że nie podpisywałem ani w ostatnim czasie ani szczególnie tego dnia (3 tygodnie przed wyłapaniem nieprawidłowości więc bym pamiętał) zacząłem szukać przyczyny o co chodzi.

Po odwiedzeniu wszystkich banków w których mam/miałem jakieś instrumenty finansowe nie znalazłem nic (nadmienię że zajęło mi to dość sporo czasu).

W jednym z banków zostałem poinstruowany że kompletną informację uzyskam w BIK po autoryzacji i opłaceniu dostępu.

Po aktywowaniu konta w BIK i wygenerowania pełnego raportu BIK okazało się że w/w zobowiązanie zostało zgłoszone przez bank BGZ BNP PARIBAS.

W w/w banku nigdy nie posiadałem żadnych „instrumentów” finansowych dlatego podjąłem natychmiastową interwencję w banku w Stalowej Woli bo obawiałem się że ktoś podszył się pode mnie i wyrobił kartę kredytową w celu wyłudzenia pieniędzy.

 

W przeszłości posiadałem kredyty na zakupy ratalne (rok 2011 i rok 2012) w banku Sygma Bank i przy jednym z tych kredytów dostałem kartę kredytową na zasadzie, że jeśli będę chciał z niej korzystać to wystarczy że ją uaktywnię jeśli nie to mogę ją wyrzucić.

Karty nigdy nie aktywowałem, po zniszczeniu wyrzuciłem ją.

 

Z tłumaczeń Pani Dyrektor okazało się że rok temu Paribas przejął SygmaBank wraz z nimi bazę klientów, a w niedzielę 2017-10-22 została dokonana integracja systemów informatycznych i wtedy prawdopodobnie zostałem zgłoszony do BIK.

 

Dane do BIK zostały wprowadzone bez mojej wiedzy i zgody, dodatkowo dane te są nieprawidłowe.

Nieprawidłowe imiona i nazwisko, nieprawidłowa seria i nr dowodu osobistego oraz nieprawidłowy adres.

W zgłoszeniu też jest informacja że 2017-10-22 udzieliłem zgodę indywidualną na udostępnienie danych po wygaśnięciu zobowiązania – nigdy takiej zgody nie udzielałem.

 

Mało tego przewidywany termin zakończenia umowy został podany na 2067 rok.

 

Takie praktyki banku są karygodne i niedopuszczalne, gdzie operują wręcz na nieprawidłowych / wręcz wykradzionych moich danych.

 

Prawdopodobnie w/w bank dokonał masowego zgłoszenia do BIK wszystkich którzy kiedyś otrzymali przy zakupach na raty kartę kredytową i nigdy jej nie aktywowali.

 

Gdybym o w/w zgłoszeniu do BIK nie dowiedział się przy próbie wyrobienia nowej karty, to zobowiązanie to „wisiało by” na mnie przez 50 lat.

 

W związku z powyższym proszę o interwencję i ukrócenie takich praktyk bankowych przez w/w bank.

 

W załączeniu pismo reklamacyjne złożone do banku w dniu 2017-11-10, pismo to zostało też wysłane do rzecznika banku.

Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

 

 

bank paribas1.jpg

bank paribas2.jpg

bank paribas3.jpg

Edytowane przez kubanow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a ja mam pytanie z innej beczki. Czy wiesz o tym, że Instytucje różnego rodzaju nie mogą wykonywać skanów/kopii/zdjęć dowodów osobistych? Zastanawiam się na jakiej podstawie BIK prosi o skan lub zdjęcie DO. To mnie powstrzymuje przed założeniem konta w celu pobrania raportu.

Edytowane przez NonPhixion
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a ja mam pytanie z innej beczki. Czy wiesz o tym, że Instytucje różnego rodzaju nie mogą wykonywać skanów/kopii/zdjęć dowodów osobistych? Zastanawiam się na jakiej podstawie BIK prosi o skan lub zdjęcie DO. To mnie powstrzymuje przed założeniem konta w celu pobrania raportu.
Masz rację
Ale w pierwszej chwili myślałem że ktoś wyrobił sobie na mnie kredytowke i zależało mi na jak najszybszym wyprostowaniu tematu

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, NonPhixion napisał:

... a ja mam pytanie z innej beczki. Czy wiesz o tym, że Instytucje różnego rodzaju nie mogą wykonywać skanów/kopii/zdjęć dowodów osobistych? Zastanawiam się na jakiej podstawie BIK prosi o skan lub zdjęcie DO. To mnie powstrzymuje przed założeniem konta w celu pobrania raportu.

 

https://niebezpiecznik.pl/post/w-banku-moga-ci-skserowac-dowod-ale-w-wiezieniu-nie-powinni/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Fiji napisał:

Fiji czytałem ten artykuł jakiś czas temu. Jako potencjalny klient mógłbym mieć życzenie, aby BIK nie wymagał ode mnie skanu DO. Niestety platforma jest tak skonstruowana, że mnie zmusza do tego. Warto mieć na uwadze, że nie popadam w paranoję tylko słyszałem o różnych akcjach i wole dmuchać na zimne :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaglądam dziś do skrzynki pocztowej (tej tradycyjnej)

a tam niespodzianka - list z Paribas'u, sobie myślę no fajnie ja tu tyle na nich najeżdzam a oni już rozpatrzyli sprawę, pewnie pozytywnie jak tak szybko

myślę sobie zaraz trzeba będzie odszczekać co się napisało

 

otwieram ... a tam wysłana po raz pierwszy do mnie reklama karty kredytowej

czyli pierwsze co zrobili po otrzymaniu mojego listu to uaktualnili moje dane w swojej bazie danych

bank paribas4.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to konto w BIK powinno sie miec od ukonczenia 18 r.ż.

W BIK jest mozliwosc ustawienia Alertow. Jesli ktos bieze na Ciebie kredyt to dostajesz smsa i maila i mozesz szybko zareagowac i zablokowac ew. przekret.

Dodatkowo ustawowo nalezy nam sie 1 sprawdzenie historii (wygenerowanie raportu BIK) na 6 mcy. Wiec nie trzeba placic za dostep. Ja generalnie co miesiac dwa sobie sprawdzam. Dzieki temu wyczyscilem sobie stare wpisy.

Co do tematu to faktycznie slabe zagranie banku. Tym bezsensownym sposobem nie ugraja wiecej niz to co na sile, a tylko zraza Klientow.

Co zrobic czasami takie akcje sie zdazaja, trzeba tylko reagowac i nie popuszczac.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, PoulD napisał:

Dodatkowo ustawowo nalezy nam sie 1 sprawdzenie historii (wygenerowanie raportu BIK) na 6 mcy.

@PoulD Jak się prowadzi działalność czy to nie ma znaczenia? EDIT: już znalazłem, że każdy może ;)

Edytowane przez PR7EMEK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja walczę w sądzie o taki wpis. Jedna z firm księgowych wystawiła faktury i zaksięgowała mi za okres, gdy już nie mieliśmy umowy. Próbowali wyłudzić ode mnie kasę za fikcyjną usługę, a potem sprzedali "zobowiązanie" do firmy windykacyjnej. Przegapili jednak termin, bo upłynęły dwa lata i nie mają prawa skierować pozwu do sądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety BIK trochę nie do końca jest zrobiony tak jak być powinno

oni tak naprawdę chronią tylo instytucję finansowe itp

 

petent dla którego jest jakikolwie wpis robiony do BIK nawet nie jest o tym informowany, nie ma możliwości również zgłosić nieprawidłowości

jedyna instytucja która może zrobić korektę to ta która zgłoszenie robiła

 

więc ja jako klient muszę się prosić/wyjaśniać/reklamować u zgłaszającego

 

a Paribas milczy

niby mają 14 dni na odpowiedz, ale zlewka idzie na całego widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda, że Twoje pismo do banku nie było z nagłówkiem "Reklamacja". O ile dobrze pamiętam: Jeżeli firma w ciągu 14 dni się nie określi jak widzą kwestie rozwiązania problemu to reklamacja uznawana jest za zasadną i petent/klient "wygrywa"... Prawnikiem nie jestem. Niech się wypowiedzą bardziej doświadczone osoby w tym temacie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabaretu ciąg dalszy
Dziś znów w skrzynce tej tradycyjnej list z bgz
Myślę sprawa rozpatrzona, ale koperta coś cienka
Otwieram A tam wyciąg z problemowej karty z info że mam zapłacić 6 pln
Dzwonię na infolinię żeby spytać co i jak a tam gość mnie od razu przeprasza i mówi że mają infolinię zapchana bo cały czas ktoś dzwoni w tej sprawie

Pojebalo ich totalnie
Muszę mocniej nagłośnić tą sprawę6d5335e7c0bfbd4b44b3023de61bb04f.jpg

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety,  jest  coraz więcej takich spraw . Z racji wykonywanego zawodu (jestem prawnikiem)  mam  do czynienia z podobnymi  sytuacjami  , dziś dla przykładu musiałem odpowiadać w imieniu mojego klienta, że to nie on wziął kredyt (padł ofiarą przestępstwa wyłudzenia danych osobowych ). Osoba , która wzięła na niego kredyty (ok. 20 różnych kredytów- najczęściej tzw. "chwilówki") znalazła się na ławie oskarżonych - ma blisko 70 zarzutów , a sam akt oskarżenia liczy ponad 100 stron. Instytucji finansowych to niestety nic nie obchodzi , pomimo składanych wyjaśnień i kopiowaniu aktu oskarżenia do każdej ze spraw , nadal wpływają z różnych sądów nakazy zapłaty w postępowaniu upominawczym . Trzeba szybko reagować-  są 2 tygodnie na złożenie sprzeciwu . Najlepsze jest to, że  osoba wyłudzająca dane podawała  adres zamieszkania swoich ofiar, pod którym przebywała ponad 80 letnia staruszka, która przekazywała oszustce całą korespondencję.  Oszustka zmieniła wielu osobom życie w koszmar , a najgorsze jest udowadnianie w BIK-u , i innych instytucjach bankowych , funduszach sekurytyzacyjnych i innych, że  to nie ta osoba wzięła kredyt. Oszustka podawała się za pracownika ZUS-u, policjantkę itp. a była zwykłą sprzątaczką , wyszukiwała osoby łatwowierne z kłopotami i oferowała pomoc w uzyskaniu kredytu .  KU PRZESTRODZE . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...