Skocz do zawartości

Kradzież laptopa-namierzanie


SebastianZ1

Rekomendowane odpowiedzi

U dziewczyny w firmie jednemu z pracowników ukradziono laptopa z samochodu. Jednak nie do końca wszyscy są przekonani, czy jego wersja zdarzeń jest prawdziwa.

Czy można u providera uzyskać informację, czy dany laptop ze znanym MAC'em sieciówki jest używany w jego sieci? No i oczywiście w konsekwencji czy można potwierdzić lokal, z którego ktoś tego laptopa używa?

Czy jeżeli sieć jest chroniona i gość zmieni MAC'a na identyczny ze swoim kompem stacjonarnym, to jest juz po frytkach, czy jednak istnieje kolejny poziom unikalnej identyfikacji sieciówki z laptopa?

Chodzi wyłącznie o stronę techniczną-ze strony prawnej nie powinno być problemu :)

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można u providera uzyskać informację, czy dany laptop ze znanym MAC'em sieciówki jest używany w jego sieci?

Wszystko kwestia dostawcy. Taką np. tepsę może to przerosnąć (nie za bardzo są świadomi co ich użytkownicy wyprawiają). Za to taki np. Aster z palcem w... nosie ;)

Oczywiście kwestia kto się do nich po to zgłosi. Obawiam się, że bez dochodzenia policji/prokuratora nie podadzą takiej informacji.

Jeśli gość zmieni MAC'a to odzyskać pierwotny numer się oszczywiście da, ale z tego co wiem tylko przy fizycznym kontakcie z komputrem. Trzeba odinstalować i zainstalować od nowa kartę sieciową więc zdalnie to mało możliwe. Chociaż może się nie znam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można u providera uzyskać informację, czy dany laptop ze znanym MAC'em sieciówki jest używany w jego sieci?

Wszystko kwestia dostawcy. Taką np. tepsę może to przerosnąć (nie za bardzo są świadomi co ich użytkownicy wyprawiają). Za to taki np. Aster z palcem w... nosie ;)

 

Gość mieszka w rejonie obsługiwanym przez lokalnego dostawcę. Najprawdopodobniej uda się dotrzeć do informatyków tam pracujących i otrzymać potrzebne informacje. Pytanie: czy warto, czy tak jak mówisz, po zmianie MAC'a jest już pozamiatane i rzeczonego sprzętu już się nie da zidentyfikować u nich w sieci? Hmmm....

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Provider bez problemu ma dostęp do numerów MAC. W notebooku jest na tyle dobrze, że sieciówka jest zwykle wbudowana i ciężko ją wymienić - można co najwyżej dodać nową.

 

Zakładam, że provider nie będzie robił problemów i potwierdzi / zaprzeczy czy komp o danym adresie MAC korzystał z ich sieci. Potem to już tylko zgłoszenie na policję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektorych sieciowkach nie mozna zmienic MAC'a, ale w wiekszosci mozna...i tu dupa zbita...owszem jest na to sposob, ale watpie czy ktokolwiek z operatorow stosowal taki mechanizm. Jest nowosc i dopiero niedawno byl artykul o tym, wlasciwie o mozliwosci takiej identyfikacji (kazdy procesor ma unikalne cykle i mozna po nich rozpoznawac kompa). Tak wiec w twoim przypadku ciezko, moze ten ktos nie zmienil nazwy kompa i jesli jest widoczny w sieci to bedzie wlasnie pod ta nazwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że jeśli chodzi o legalne przeprowadzenie akcji, to pozostaje jedynie nadzieja, że MAC nie został zmieniony. Jeśli chodzi o nielegalne, to pole do popisu jest już większe (np. trzeba pogrzebać w rejestrze, żeby przywrócić stary MAC).

Czy jeżeli sieć jest chroniona i gość zmieni MAC'a na identyczny ze swoim kompem stacjonarnym, to jest juz po frytkach

Jeśli to zrobi, to nie będzie mógł używać tych komputerów w sieci równocześnie, więc to marny interes. Raczej bym się spodziewała zmiany na inny numer. Wówczas masz już jakiś krok do przodu, jeśli okaże się, że ostatnio u danej osoby pojawił się nowy komputer. Chociaż to jeszcze żaden dowód... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że jeśli chodzi o legalne przeprowadzenie akcji, to pozostaje jedynie nadzieja, że MAC nie został zmieniony. Jeśli chodzi o nielegalne, to pole do popisu jest już większe (np. trzeba pogrzebać w rejestrze, żeby przywrócić stary MAC).

Albo bez grzebania użyć opcji 'default settings' w jakimś sprytnym programiku typu MacMakeUp.

Czy jeżeli sieć jest chroniona i gość zmieni MAC'a na identyczny ze swoim kompem stacjonarnym, to jest juz po frytkach

Jeśli to zrobi, to nie będzie mógł używać tych komputerów w sieci równocześnie, więc to marny interes.

Będzie, jeżeli posiada router. Chociaż tego nie zakładam. Raczej używa albo jednego albo drugiego.

Raczej bym się spodziewała zmiany na inny numer. Wówczas masz już jakiś krok do przodu, jeśli okaże się, że ostatnio u danej osoby pojawił się nowy komputer. Chociaż to jeszcze żaden dowód... :roll:

Raczej ta sieć lokalna (jak większość zresztą) jest zabezpieczona przed wpięciem się z obcą kartą. Wobec tego nie pozostaje nic innego jak zmiana MAC'a na ten zezwolony (czyli np. z kompa stacjonarnego). A wtedy nawet nikt nie zauważy, że jest wpięty nowy komp (pomijając metody opisane przez Kortona) :???:

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej ej, spokojnie. z MACiem to jest raczej tak, że on jest zmieniany "w locie", w pamięci RAM, nie na karcie. chyba, że komuś się naprawdę zachce ostro majstrować i flashować sieciówkę.

 

niech mnie ktoś poprawi z bardziej technicznych jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w locie. Wiem natomiast, że zmieniony MAC zostaje nawet po restarcie kompa i taką też wysyła informację do sieci, skoro ta wpuszcza mnie na zmienionym (dozwolonym) MACu.

Aczkolwiek gdzieś wewnątrz musi siedzieć info o oryginalnym MACu, ponieważ nie znając go, mogę go zawsze przywrócić. I tu może być klucz do namierzenia kompa, mimo grzebania i chwilowej zmiany MAC'a. Pytanie jak z niego skorzystać? :?: :idea:

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w locie. Wiem natomiast, że zmieniony MAC zostaje nawet po restarcie kompa i taką też wysyła informację do sieci, skoro ta wpuszcza mnie na zmienionym (dozwolonym) MACu.

Aczkolwiek gdzieś wewnątrz musi siedzieć info o oryginalnym MACu, ponieważ nie znając go, mogę go zawsze przywrócić. I tu może być klucz do namierzenia kompa, mimo grzebania i chwilowej zmiany MAC'a. Pytanie jak z niego skorzystać? :?: :idea:

 

pzdr

Seb@

 

Ano siedzi oryginalby MAC gdzies, wystarczy przeinstalowac winde i juz mam oryginalny po pierwszej automatycznej konfiguracji sprzetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...