Jump to content

Dziwny dźwięk po zatrzymaniu auta.

krvrad

Recommended Posts

Hej.

Pacjent Legacy IV 2.0 N/A 165kM 4eat.

Taka sytuacja: wrzucam D jadę,zatrzymuje auto i trzymam hamulec (np na swiatlach), po chwili pojawia się cichy pisk/jęk gdzieś z przodu auta. Puszczam na na sek hamulec i naciskam go ponownie i cisza...

Dodam że poza tym auto chodzi dobrze, skrzynia zmienia biegi płynnie itd.

Macie jakieś doświadczenia z takim zjawiskiem?

• 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

U mnie tak było ale całe auto nieco wpadało w wibracje, raz bardziej raz mniej. Po odpuszczeniu hamulca i przyhamowaniu czasem wszystko ustawało - u mnie to były przeguby wewnętrzne z przodu. U Ciebie wydaje się, że może raczej będzie to miało jakiś związek z rolkami albo paskami rozrządu bo piski/jęki to mi sie raczej z gumą kojarzą.

Edited by vielebny

No może, aczkolwiek rozrząd hałasowałby tez podczas jazdy, czemu miałby robić to tylko po zahamowaniu i trzymaniu hamulca, a po odpuszczeniu nie... Nie wiem.

No może, aczkolwiek rozrząd hałasowałby tez podczas jazdy, czemu miałby robić to tylko po zahamowaniu i trzymaniu hamulca, a po odpuszczeniu nie... Nie wiem.

Bo na postoju wszelkie wibracje silnika mocniej przenoszą się na karoserie a także na wszelkie jego ruchome elementy :) Takie jest moje rozumowanie. ale oczywiście jest to wróżenie z fusów ;)

Z telefonu

Wszystko rozumiem Vielebny.

Jednak tak:

1) dźwięk jest po zatrzymaniu i trzymaniu hamulca,

2) znika jak puszczam hamulec,

3) ponownie naciskam hamulec nie ma dźwięku.

Dźwięk jest tylko po zatrzymaniu fury z większej prędkości.

Zauważyłem też, że moduluje się delikatnie podczas kręcenia kierownicą, może pompa? Nie wiem, niedługo jade na przegląd to się dowiem ;)

Ooo... to może opisywany przeze mnie i przez innych problem uszczelki w przewodzie wspomagania? Sprawdź czy po kręceniu kierownica masz spieniony płyn w zbiorniczku wspomagania.

Z telefonu

• 8 months later...

Odgrzeję temat. Na czym w końcu stanęło? Mam podobny efekt w OBK III 2.5 173KM (również 4EAT). Dodatkowo zauważyłem, że po zrzuceniu z D na N przy wciśniętym hamulcu dźwięk również zamiera.

Skrzynia po remoncie (wymiana konwertera).

Jeszcze jedno. Jeśli podczas występowania tego dźwięku przy wciśniętym pedale hamulca zaciągnie się ręczny i pusci pedał to dźwięk też ustaje. Wygląda jakby to był dźwięk z pompy hamulcowej.

Kolego PLKR, olałem temat. Generalnie jest bez zmian. Skrzynia pracuje prawidłowo.... a dźwięk się pojawia. Też myślałem o pompie hamulcowej.

Edited by krvrad

Dzięki za odpowiedź ;]

Co do sparciałych gum to też o tym myślałem, ale właśnie w kontekście jakiejś pompy.

Skrzynie raczej wykluczam, bo jak napisałem, postój na zaciągniętym ręcznym nie powoduje wydawania tego dźwięku (w momencie obciążenia skrzyni na D oczywiście).

Spiąłem trochę poślady, bo za 3 tygodnie kończy mi się półroczna gwarancja na skrzynie i zostanie mi tylko na sam konwerter.

Pompę hamulcową zostawcie w spokoju - ten dźwięk jest związany z transmisją AT na koła. Inne dźwięki gdy na R inne gdy D a jeszcze ciut inaczej gdy 1,2, a cisza gdy P lub N.  Podjedź do dobrego serwisu skrzyń AT i pewnie to samo ci wytłumaczą tylko innymi słowami.

U mnie ten dźwięk występuje jedynie na postoju z przytrzymanym hamulcem. Pojechałem w końcu do serwisu AT, gdzie mi remontowali skrzynie. Facet powiedział, że to nie ma związku ze skrzynią i może to być pompa hamulcowa, ale raczej skłaniał się ku wentylatorowi chłodnicy, który się załącza na postoju. Pytanie tylko dlaczego po puszczeniu hamulca dźwięk znikał a po ponownym wciśnięciu nie wracał. W każdym razie raczej jakiś drobiazg.

• 1 month later...