Skocz do zawartości

Już wiem, czym zajmują się nasi urzędnicy :)


ex-Dyrekcja

Rekomendowane odpowiedzi

  • Ojciec Założyciel

Z określonych przyczyn postanowiłem się zameldować na pobyt czasowy w Polsce.

Generalnie – no problem. Jesteśmy w Unii, jesteśmy w Szengen, więc wszystko będzie krótką bezbolesną formalnością. :coffee: 

Tak myślałem. A więc na stronę  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych gdzie czytam:   :book:

 

Wymagane dokumenty:

·       wypełniony i podpisany formularz ZGŁOSZENIE POBYTU CZASOWEGO/TEMPORARY RESIDENCE REGISTRATION FORM zawierający określone ustawą dane ……… itd.

 

·       cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej przedstawia:

 - ważny dokument podróży lub inny ważny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo oraz ważny dokument potwierdzający prawo stałego pobytu lub zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela Unii Europejskiej ..........

 

Zarejestrowanie pobytu ?

No dobrze, to przeczytajmy, co jest potrzebne do tego zarejestrowania:

 

DOKUMENTY niezbędne do  wymiany/wydania nowego zaświadczenia o zarejestrowanie pobytu obywatela UE:

Przygotuj:

·       Wypełniony wniosek o wymianę/wydanie zaświadczenia świadczenia o zarejestrowanie pobytu obywatela UE,

·       Kserokopię ważnego dokument podróży lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo cudzoziemca,

·       Potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy na terytorium RP.

 

 

Aha, czyli aby się zameldować, trzeba mieć potwierdzenie zarejestrowania pobytu, aby otrzymać to potwierdzenie, trzeba się zameldować. :krecka_dostal:

 

I wszystko jasne …

Łatwo załatwić, trzeba tylko znać odpowiedź na pytanie podstawowe:

Co było wcześniej - jajko czy kura  :mrgreen:

I to najwidoczniej nad tym egzystencjalnym pytaniem zastanawiają się nasi urzędnicy. 

 

Aż strach pomyśleć, ile jest nonsensów w sprawach bardziej skomplikowanych. 

Taki drobiazg ( strona oficjalna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ) jak :

 

Wypełniony i podpisany formularz ZGŁOSZENIE POBYTU CZASOWEGO/PERMANENT RESIDENCE REGISTRATION FORM należy złożyć w urzędzie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której osoba zamieszkuje.

 

nie powinien już nikogo bulwersować - język angielska trudna język :blink:  

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle, ze Szanowna Dyrekcja sie po prostu czepia ;) Nie od dzis wiadomo, ze urzednicy nie sa dla nas wiec jak ktos chce cos zalatwic to lepiej niech sie zastanowi 100 razy czy oby napewno chce to zrobic.

 

 

 

Potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy na terytorium RP.
moze tu chodzi o wize, ktora sie dostaje na jakis tam czas i na jej podstawie mozna sie zameldowac na pobyt czasowy? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojtam ojtam, nie tylko w Polsce takie myki. W Ęglandzie przynajmniej kilka lat temu jak bylem to żeby dostać pracę trzeba było mieć numer NIN, a żeby dostać numer NIN, trzeba było mieć pracę :)

Mówiło się w pracy że numer NIN już się ma, tylko jeszcze idzie pocztą i się doniesie niedługo, potem zabierało się z pracy zaświadczenie że się pracuje, dawało urzędasom i przynosiło NIN do pracodawcy Tadaam!

Kto nie kombinuje - ten nie ma  B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

 

 

moze tu chodzi o wize, ktora sie dostaje na jakis tam czas i na jej podstawie mozna sie zameldowac na pobyt czasowy?

Niestety nie - obywatele UE wizy nie potrzebują.

Ergo - do zameldowania w tym przypadku wizy nie trzeba.

Wystarczy potwierdzenia zarejestrowania pobytu - reszta j.w.  :evil2:

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście paranoiczne przepisy. Ale z drugiej strony, kiedy ostatnio złożyłem wniosek w imieniu mojego ojca, Greka, o potwierdzenie jego polskiego obywatelstwa, sprawa została przez MSW załatwiona ekspresowo i w bardzo miły sposób, choć urzędnicy mieli mnóstwo szperania w starych dokumentach rozsianych po rożnych urzędach z rożnych miast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  Potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy na terytorium RP.
 

 

Teraz poważnie. Podejrzewam, że ktoś tłumaczył przepisy z angielskiego Google Translatorem. Prawdopodobnie chodzi o dowolny dowód pobytu w Polsce, taki jak dowolny rachunek (za prąd, kablówkę, internet, itd) na którym będzie widniał adres, pod którym chcemy się zameldować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
Podejrzewam, że ktoś tłumaczył przepisy z angielskiego Google Translatorem. Prawdopodobnie chodzi o dowolny dowód pobytu w Polsce, taki jak dowolny rachunek (za prąd, kablówkę, internet, itd) na którym będzie widniał adres, pod którym chcemy się zameldować.

Niestety nie.

O ile w Niemczech można się bez problemu zameldować, o tyle w Polsce problem jest.

Szczerze powiedziawszy, niezależnie kwestii powyższych sprzecznych w sobie przepisów, sam fakt obowiązku meldunkowego, czy też jego braku, wydaje się być sprzeczny z prawem unijnym. Otóż jak wiadomo obywatele Unii mają ( teoretycznie ) te same prawa.

Tymczasem w Polsce brak jest obowiązku meldunkowego ... dla Polaków ( jak wyczytałem na stronie MSW obywatele Unii taki obowiązek jakoby ... mają :question: ).

Dzisiejsza "konfrontacja" z odpowiednim urzędem w Krakowie zakończyła się niepowodzeniem.

Pani w okienku powiedziała, że strona Ministerstwa jest nieaktualna ( ! ) i jej nie interesuje. Rejestracja pobytu być musi.  

Inaczej meldunku niet.

 

Niech żyje administracja, to ona ułatwia nam życie ....

 

Pozdrowienia 

Edytowane przez Dyrekcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem w Polsce brak jest obowiązku meldunkowego ... dla polaków ( jak wyczytałem na stronie MSW obywatele Unii taki obowiązek jakoby ... mają :question: ).

Pani w okienku powiedziała, że strona Ministerstwa jest nieaktualna ( ! ) i jej nie interesuje. Rejestracja pobytu być musi.

To nie jest prawda. Brak obowiązku będzie obowiązywał bodajże od 2016 roku.

 

Przy okazji Polaków z wielkiej warto pisać, tak z szacunku po prostu ... a ministerstwo można z małej, gdyż w świetle przedstawionych faktów zupełnie na to  zasługuje ;)

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tymczasem w Polsce brak jest obowiązku meldunkowego ... dla polaków ( jak wyczytałem na stronie MSW obywatele Unii taki obowiązek jakoby ... mają :question: ).

Pani w okienku powiedziała, że strona Ministerstwa jest nieaktualna ( ! ) i jej nie interesuje. Rejestracja pobytu być musi.

To nie jest prawda. Brak obowiązku będzie obowiązywał bodajże od 2016 roku.

Takie były plany wpisane w nowelizację ustawy o ewidencji ludności. Jednakże wyszło na to, że pojawią się "pewne" udogodnienia. Podobno potrzebny jest ten nieszczęsny Pesel 2, ale tutaj na razie nakłady w wysokości 350 mln okazały się niedostateczne. Ponadto trzeba znowelizować lub uchylić ponad 180 aktów prawnych. W obecnej sytuacji politycznej prawdopodobnie zakończy się na nowelizacji ustawy o ewidencji ludności. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
Przy okazji Polaków z wielkiej warto pisać

Dziękuję za zwrócenie uwagi na literówkę ( to nie był brak szacunku !) - już poprawiłem.

 

 

Brak obowiązku będzie obowiązywał bodajże od 2016 roku

Fakt. Może nawet jeszcze później. Przyjąłem informacje prasowe bez ich dalszego sprawdzania - mój błąd.

Jakoś zapomniałem, że u nas "od pomysłu do przemysłu"  droga dłuuuuuuuuuuuuuuuga.

 

Natomiast natury problemu opisanego na wstępie to nie zmienia.

Żeby było zabawniej - obywatel państwa innego niż EU lub EFTA planujący pobyt w Polsce dłużej niż 14 dni najpóźniej w 4 dniu pobytu zameldować się musi.  

No tyle że .... nie może .

 

Czyli ten sam wariant, z którym ja się spotkałem, tyle że w wersji ekspresowej :)

 

Pozdrowienia 

Edytowane przez Dyrekcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wypełniony i podpisany formularz ZGŁOSZENIE POBYTU CZASOWEGO/PERMANENT RESIDENCE REGISTRATION FORM należy złożyć w urzędzie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której osoba zamieszkuje.   nie powinien już nikogo bulwersować - język angielska trudna język   

Komentarz o angielskim dotyczy tłumaczenia formularza? Bo tam większych zastrzeżeń za bardzo mieć nie można.

 

To przykre, że nie udało się nic załatwić. Jak do tej pory wszyscy urzędnicy, z którymi miałem kontakt, może nie zawsze grzeszyli uprzejmością, ale zawsze ułatwiali załatwienie nawet z pozoru niemożliwej do sfinalizowania sprawy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...