Skocz do zawartości

Sprawdzenie składu mieszanki - jaki prosty zestaw startowy?


Tichy

Rekomendowane odpowiedzi

Przypomnij wieczorem na prv to sprawdzę.

OK, dziękuję, przypomnę, choć może to być późny wieczór, bo wybywam z chaty ;-) Mam jeszcze jedną koncepcję, dziś już chyba nie zdążę, spróbuję jeszcze jutro.

Edit: udało mi się wdusić sterowniki kabla do Win8, teraz wyjeżdżam, ale laptopa wezmę i podłączę się "po drodze", zobaczymy, czy coś zagada ;-)

Edytowane przez Tichy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to proponuję zakład. nagram film jak ogarniam połączenie z autem przez kkl, od momentu włączenia laptopa, przez wpięcie wtyku do gniazda i połączenie z ecu. stawka proponowana - stówa dla mnie jeśli się uda połączyć.

Już nie trzeba - DZIAŁA!!! :yahoo:  Pełen szok, bo pod XP nie chodzi, a zadziałało pod Windows 8! To chyba pierwszy mój taki przypadek, zazwyczaj jest odwrotnie ;)  Docelowo muszę to uruchomić pod XP, bo po pierwsze laptopa z Win8 mam pożyczonego, po drugie Koledze Respect obiecałem sprezentować (za użyczenie kabla do testów) skonfigurowanego laptopa diagnostycznego (starszy, ale na chodzie), a ten laptopik ma XP :)  Ale już mam punkt zaczepienia, początkowo nie wiedziałem, jaki element układanki jest OK, a jaki - nie. Teraz wiem, że kabel jest dobry, wiem, jak zachowuje się program FreeSSM przy prawidłowym połączeniu oraz na jakich nastawach ruszyła komunikacja pod Win8, więc tylko kwestia czasu, kiedy rozgryzę temat pod XP. Bo rozumiem, że komuś to działa pod XP 32-bit? Chodzi mi o FreeSSM i kabel VAG KKL USB.

 

Słuchajcie, a czy któryś z tych darmowych programów obsługujących kabel KKL ma opcję rysowania wykresów lub choć zrzucania danych (eksportu), żeby się dało wykres w Excelu machnąć? Bez tego diagnostyka mi się nie uda, bo chodzi o wyłapanie dynamicznych zmian kilku parametrów. Kojarzycie może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RomRaider Logger

Kurczę, jak pierwotnie przeczytałem sposób instalacji i konfiguracji tego softu, to mi się trochę odechciało (jakieś dogrywanie bibliotek itp.), nie dlatego, że nie umiem, tylko dlatego, że to zajmuje dużo czasu, a mój czas jest cenny. Ale chyba w takim razie się jednak spróbuję z nim zmierzyć, jeśli nie mam wyboru. Dzięki!

Edit: Nie jest tak źle, przynajmniej nie wymaga instalacji, tylko wypakowania, a to lubię :-)

Edytowane przez Tichy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mi się trochę odechciało (jakieś dogrywanie bibliotek itp.), nie dlatego, że nie umiem, tylko dlatego, że to zajmuje dużo czasu, a mój czas jest cenny

szczerze, to śledząc ten wątek, masz bardzo dużo wolnego czasu :D  ... skonfigurowanie i dogranie bibliotek do programu trwa krócej niż napisanie posta na forum :biglol:

 

ale .... jak Cie RomRaider przeraża, to ecuexplorer też zapisuje logi, plik otwierasz później w excelu i rysujesz wykres jaki chcesz

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mi się trochę odechciało (jakieś dogrywanie bibliotek itp.), nie dlatego, że nie umiem, tylko dlatego, że to zajmuje dużo czasu, a mój czas jest cenny

szczerze, to śledząc ten wątek, masz bardzo dużo wolnego czasu :D  ... skonfigurowanie i dogranie bibliotek do programu trwa krócej niż napisanie posta na forum :biglol:

 

ale .... jak Cie RomRaider przeraża, to ecuexplorer też zapisuje logi, plik otwierasz później w excelu i rysujesz wykres jaki chcesz

 

Jak już wiem, JAK i CO wgrać, to robię to w 5 minut (z pobieraniem). Ale za pierwszym razem musiałem przeczytać instrukcję wrzucania tych plików, a to jest w kilku długich postach :-)

Dzięki za info o EcuExplorerze, tak też może być - zainstalowałem już i dziś przetestuję wszystkie 3 softy :-)

 

Niestety pod Windows XP z jakichś powodów mi to nie działa, mimo kilkunastu prób (z odinstalowaniem wszystkiego włącznie). Na koniec zjarała mi się przetwornica 12V->220V, smrodliwie i w dodatku nie sama: zrobiła to spalając mi przy okazji nie tylko bezpiecznik gniazda zapalniczki, ale chyba też kabel do tegoż, bo po wymianie bezpiecznika zasilania gniazda brak :-( Nie eksperymentuję dalej, lapka służbowego mogę zawsze wypożyczyć do testów :-)

 

Przy okazji czy ktoś może mi powiedzieć, jak wyglądają moje parametry z ok. 5 min. pracy silnika na wolnych obrotach + lekkie (do ok. 3000 obr.) przegazowanie? Bo nie wiem, jak "powinno być".

FreeSSM wolne obroty lekki Gaz

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji czy ktoś może mi powiedzieć, jak wyglądają moje parametry z ok. 5 min. pracy silnika na wolnych obrotach + lekkie (do ok. 3000 obr.) przegazowanie? Bo nie wiem, jak "powinno być".

"powinno być" pod obciążeniem... długa prosta, wysoki bieg (IV), pedał w podłogę i podróż przez całą skalę obrotomierza od 2000 do 6500... no i wykres. Wtedy coś można powiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy okazji czy ktoś może mi powiedzieć, jak wyglądają moje parametry z ok. 5 min. pracy silnika na wolnych obrotach + lekkie (do ok. 3000 obr.) przegazowanie? Bo nie wiem, jak "powinno być".

"powinno być" pod obciążeniem... długa prosta, wysoki bieg (IV), pedał w podłogę i podróż przez całą skalę obrotomierza od 2000 do 6500... no i wykres. Wtedy coś można powiedzieć...

 

Jeżeli to faktycznie pomoże, to tak zrobię :-) Dziś podczas wymiany hamulców zrobię reset ECU, bo teraz może mieć straszne rzeczy (były problemy z LPG) i przetestuję. Jakie dane są najważniejsze do uwzględnienia na wykresie? Auto ma dławienia, utraty mocy, przygasa (spadają obroty poniżej rozsądku po wysprzęgleniu), hamuje silnikiem przy dodawaniu gazu, poszarpuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co chcesz mierzyć?

 

Od początku była mowa o wskazaniu lambdy... więc ustaw obroty na jednym kanale, sygnał z lambdy na drugim, dorzuć też przepływkę i zobacz co wyjdzie. W końcu to chciałeś mierzyć tym zestawem. Masz wolnego ssaka, więc nie oczekujesz tutaj dramatycznie zmiennych warunków w zależności od temperatury otoczenia czy ciśnienia powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co chcesz mierzyć?

 

Od początku była mowa o wskazaniu lambdy... więc ustaw obroty na jednym kanale, sygnał z lambdy na drugim, dorzuć też przepływkę i zobacz co wyjdzie. W końcu to chciałeś mierzyć tym zestawem. Masz wolnego ssaka, więc nie oczekujesz tutaj dramatycznie zmiennych warunków w zależności od temperatury otoczenia czy ciśnienia powietrza...

Dzięki! Myślę, że na początek wystarczą obroty, wciśnięcie pedału gazu, przepływ powietrza i obie lambdy. Tu gdzieś musi coś wyjść, mam nadzieję, że zobaczę jakieś "zachwianie" parametrów w momencie, gdy auto się "dławi". Jak już mi się uda wszystko poustawiać (tj. aplikację, przetestuję wykresy itp.), to po prostu przejadę się kiedyś z laptopem obok mnie z pracy do domu :-)

instalujesz program, wypakowujesz definicje z pliku, wybierasz w programie i śmiga, zajmuje to jakieś 2 minuty

ROM Raider chodzi pod Javą, niestety starą (7.x), a pod 8.x już nie działa (nawet jeśli równolegle zainstalowana jest w systemie v.7). Ale da się to oszukać, tylko w Rejestrze trzeba pogrzebać - gdyby ktoś potrzebował wskazówki, to chętnie pomogę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

działa pod javą 8

Na pewno? To jak rozwiązałeś fakt, że poszukuje on w Rejestrze parametru dot. wersji Javy (CurrentVersion) i jak znajdzie 1.8 (tak ma Java w v.8.x), to wywala błąd, że "oczekiwano 1.7" (tak ma Java 7.x). Ja sobie na żywca zmieniłem wartość w tym kluczu Rejestru ;-)

@@Tichy, nie przejmuj się tym XP( żebym ja nie został Twoim dłużnikiem :)).Ważne ,że działa.Trzeba czytać przy obciążeniu ( przyspieszaniu ) . Mozemy kiedyś pojeździć.

 

Wszystkim niezłych jaj życzę na Święta:)

Już wszystko wiem, diagnostyka wykonana, przyczyna zamulenia silnika chyba poznana, tylko dziś nie zdążę opisać :-) Odpiszę Ci w wolnej chwili na PRIV, co i jak i odnośnie Twojego kabelka, a na Forum wrzucę moje wykresy, wyliczenia, metodę diagnostyki i wnioski, może się komuś przyda. Ale chyba pójdzie to do obszernego wątku dot. zamulania do 3000 obr., bo chyba coś tam wspólnego będzie :)  W ciągu kilku dni opublikuję szczegóły, a na tym wątku wrzucę dla porządku odnośnik.

Oto link do posta, w którym wrzuciłem owoc moich walk z ECU, kablem, softem i zamulaniem silnika :-)

 

http://www.forum.subaru.pl/index.php?/topic/33085-dlawienie-20-na-2-3-tys-rpm-cos-nowego/?p=2233152

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozwiązywałem. zainstalowałem javę 8 w wersji 32 bit, wykasowałem tą 64 bit i ruszyło bez problemów. system mam 7 pro x64, jeśli to coś zmienia.

Zmienia, zmienia :-) Win8 to zgroza i porażka, w nim wszystko działa "inaczej" i ciągle się psuje, używam tylko dlatego, że "służbówka" miała takowy oryginalnie i nie chce mi się robić (nie mam czasu) downgrade do Win7. W całej firmie mamy tylko 2 szt.  Win8, w tym jeden mój, hi, hi ;-) Jak kiedyś padnie system do reszty, to ładuję Win7. Chyba że przejdę na Win10, aktualizacja z Win8 ma być za free :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na stronie RomRaidera jest informacja że jest wymagana Java w wersji 32bit, inaczej się nie da zainstalować.

Da się, da :-) Tylko kto w dzisiejszych czassach pobiera instalator zaśmiecający system, jeśli jest dostępna paczka ZIP, czyli program w wersji "portable"? ;-) Zaciągnąłem ZIP-a i uruchomił się z 64-bitową Javą 8 - pod warunkiem zmiany tego jednego wpisu w Rejestrze, o którym pisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że zawzięty jestem no i pracuję w branży, zapiekłem się na tego XP-ka, zwłaszcza że wielu z Was potwierdziło, że na pewno działa - za co dziękuję! Na dwóch pożyczonych laptopach z XP zaskoczyło bez problemów na tych samych sterach, co oznacza, że w moim starym gracie coś się skopało przy instalacji sterowników albo Javy. W wolnej chwili przeczyszczę sterowniki i Javę "do zera" (włącznie z Rejestrem) i spróbuję ponownie.

 

Dla podsumowania i "dla potomnych" czytających ten wątek: zestaw startowy u mnie zakończył się z elementów:

  1. kabel Viaken VAG KKL USB polskiej produkcji, na kontrolerze FT231X, za 54 zł
  2. soft ROMRaider, który bardzo sprytnie zrzuca logi do CSV, a potem można sobie obrabiać w arkuszu kalkulacyjnym :-)
  3. laptop z Windows 8 Pro 64-bit (docelowo z XP Home 32-bit)
  4. przetwornica 12V -> 220V (do laptopa z XP, bo nie ma sprawnej baterii).

 

Wszystkim udzielającym mi porad serdecznie dziękuję! :bowdown:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko z kablem przesadziłeś, bo wystarczyłby taki za 25 zł :)

Od takiego zacząłem, ale nie działał, a mój czas jest zbyt cenny, żeby tracić go na bujanie się z wymianą kabelków, testowanie itp. Taniej wyszło mi kupić droższy, ale sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...