Skocz do zawartości

Wymiana felg z 17'' na 16'' (Legacy 05)


wojtekmzks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zdaję sobie sprawę, że jest pełno takich tematów ale szczerze to w żadnym nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na moje pytanie. Mój tata posiada Subaru Legacy 2005 2.0L 164KM (obym to niedługo ja je posiadał :D ). Aktualnie jeździ na oponach 225/45/r17 91H. W lato jeżdżenie na tych oponach jeszcze przejdzie, ale w zime to jest masakra. Robi dużo kilometrów w trasie przez co felgi nie raz były już naprawiane, aż przyszedł czas na nowe. Stwierdziliśmy, że rozsądniej będzie kupić 16'' i tu nasuwają się moje pytania:

1. Jakie wymiary opon będą pasowały (215/55/16 czy może uda się też na 60tkach?)

2. Jjakie właściwości ma mieć felga, tj. ET, średnica i rozstaw?

3. Czy jest możliwość na 17'' założenia opony 55?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Homologowany rozmiar przy wielkości 16" (przynajmniej w legacy 2008), to jest 205/55/16, do tej opony felgi o szerokości 6,5, ET 48, rozstaw: 5x100, otwór centralny 56mm.

 

A na 17", z tego, co pamiętam to chyba szerokość fabryczna była 215/45 a nie 225/45. Jak dla mnie, to była bardzo dobrze dobrana wielkość do legacy. Nigdy nie udało mi się uszkodzić opon ani tym bardziej fabrycznych felg, które uważam za pancerne.

 

215/60/16 raczej nie podejdą, to jest rozmiar z OBK, który ma dużo wyżej osadzoną budę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojciec w ciągu tych 7-8 lat zrobił blisko 350tyś km więc opony jak i felgi swoje dostają niestety i felgi były naprawiane już kilkukrotnie. Według mnie 45 to jednak za cienkie opony jak na nasze drogi, lekka dziura, krawędź i ma się wrążenie jakby się felgą uderzało a nie oponą. Dzięki za pomoc :) czekam dalej na pewno info :)

Edytowane przez wojtekmzks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od nowości auto ma 17'' :) ok przemyślę opcję 205/50/17 - lepszy komfort będzie odczuwalny w stosunku do 45? No i co z felgami? Ktoś ma może dane jakie mają być te wartości ET itd?

Ok, jakoś przeglądając forum doszedłem do wniosku, że standardowe wymiary felgi w moim modelu to ET55 i średnica 7''. Jakie odchyły ET są akceptowalne? Bo jak tak patrze to wszystkie ciekawe felgi to ET 38/39.

Edytowane przez wojtekmzks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się boisz profilu 45 to załóż 205/50/17, albo wróć do seryjnych 205/55/16  ;)

albo dobierz inny zamiennik, jaki chcesz ... http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/

Słuszna koncepcja. Na początku sam o tym myślałem, tyle że po sezonie idzie się przyzwyczaić do 45 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jak się boisz profilu 45 to załóż 205/50/17, albo wróć do seryjnych 205/55/16  ;)

albo dobierz inny zamiennik, jaki chcesz ... http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/

Słuszna koncepcja. Na początku sam o tym myślałem, tyle że po sezonie idzie się przyzwyczaić do 45 ;)

 

Zgadzam się , Czy jest cieplo czy też mrozi 17" u mnie wozi :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,kolego na slupku od strony kierowcy powyzej progu jest fabryczna tabliczka z dopuszczonymi roz opon przez producenta,u mnie jest tylko 215-45-17 i tego roz sie trzymam, jesli chcesz kombinowac z innymi rozmiarami to robisz to na wlasne ryzyko i odpowiedzialnosc(policja,ubezpieczenie ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,kolego na slupku od strony kierowcy powyzej progu jest fabryczna tabliczka z dopuszczonymi roz opon przez producenta,u mnie jest tylko 215-45-17 i tego roz sie trzymam, jesli chcesz kombinowac z innymi rozmiarami to robisz to na wlasne ryzyko i odpowiedzialnosc(policja,ubezpieczenie ) 

 

U mnie na słupku są dwie dopuszczalne wartości - 215/45/17 i tak wyjechał z salonu, ale jest tez 205/55/16 i tak jeździ w zimę - popularny rozmiar, wiec cena przystępna. Lepszy komfort na 16, ale na 17 dużo lepiej się prowadzi.

U mnie powodem zakupu 16" felg był fakt, że miałem świeże opony w tym rozmiarze z poprzedniego samochodu, który mi ukradli na letnich oponach i zakup felg wychodził dużo taniej niż zakup nowych opon 17-tek, ale jestem zadowolony, że na zimę mam właśnie wyższy profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie o tym pisalem,masz 2 rozmiary dopuszczalne i mozesz poszalec z oponami Ja niestety mam tylko ten 1 rozmiar 17", 16" po prostu nie mieszcza sie na zaciskach a 16" sa wyraznie tansze od 17" i tez bym wolal na zime 16 z wyzszym profilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,kolego na slupku od strony kierowcy powyzej progu jest fabryczna tabliczka z dopuszczonymi roz opon przez producenta,u mnie jest tylko 215-45-17 i tego roz sie trzymam, jesli chcesz kombinowac z innymi rozmiarami to robisz to na wlasne ryzyko i odpowiedzialnosc(policja,ubezpieczenie ) 

Dzięki, nie pomyślałem w sumie żeby tam sprawdzić :)

 

A jak komfort na 205/50/r17? Dużo przyjemniej jeździć po polskich drogach niż na 45, czy to dalej za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,jesli moge Ci doradzic to wybiez 205/55/16 to fabryczny zamiennik lub 215/50/16,195/50/17. natomiast 205/50/17 roznica wyniesie 1.81% to zbyt wiele przeklamanie licznika itp.205/45/17 nawet nie mysl auto tak sie obnizy ze bedziesz szorowal po kazdym progu zwalniajacym,w internecie sa kalkulatory to zamiennikow opon to sobie sprawdz i zobaczysz ze nie ma zbyt wielkiego wybory i najlepszym wyborem ja nie jedynym to 205/55/16,pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...