Skocz do zawartości

Jak zatankować paliwo – czyli pytanie o biodiesel


higgs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zgodnie z zapisem w suplemencie do instrukcji obsługi dla użytkowników modeli z silnikami diesla w celu uniknięcia uszkodzenia silnika należy "nigdy nie tankować oleju napędowego który zawiera więcej niż 5% biopaliwa". Suplement został załączony do świeżo odebranego przeze mnie Forestera. Niestety, chęć przestrzegania tego zastrzeżenia oznacza, że powinienem sam produkować paliwo, bo zgodnie z normami obowiązującymi w Polsce (EN590) w oleju napędowym może znajdować się do 7% biokomponentów i takie paliwa traktowane są jako olej napędowy i w żaden specjalny sposób nie są oznaczane (tzw. B7). Dwa największe polskie koncerny (Orlen i Lotos) nie produkują już paliwa z max. 5%. Czy w związku z tym z definicji jestem pozbawiony gwarancji na samochód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeśli to prawda, to jest to skandal i podejrzewam, że Dyrekcja MUSI się w tej kwestii wypowiedzieć, sprawę należy skierować do UOKIK natychmiast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to skandal, sprawę tą należy nie tylko skierować do UOKIKu ale także do ABW, SWW - natychmiast :biglol::biglol: :biglol:

 

lepiej zadziałać zapobiegawczo, niż płacić 20 kzł z własnej kieszeni- bo gwarant uzna, że winą była zła jakość paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to skandal, sprawę tą należy nie tylko skierować do UOKIKu ale także do ABW, SWW - natychmiast :biglol::biglol: :biglol:

Wypowiedź pracownika SIP pominę milczeniem ... nonszalancja z poczuciem humoru, który jest zrozumiały chyba tylko dla autora.

 

Ad rem, formalnie rzeczywiście jest tutaj jakaś pomyłka/omyłka SIPu, ale tym bym się zbytnio nie przejmował. Suplement i wytyczne dotyczące dodatków można szybko skorygować ... bardziej obawiam się o fakt, że wytyczna nie jest to pomysłem SIP lecz została narzucona bezpośrednio przez producenta FHI. A w takim przypadku, może mieć solidne uzasadnienie w badaniach/testach/symulacjach prowadzonych przez inżynierów/konstruktorów silnika SBD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Polsce (EN590) w oleju napędowym może znajdować się do 7% biokomponentów i

 

jakiś czas temu sprawdzałem jak to wygląda w DE "normalny" ON ma do 10%.......

 

7% jest dla Diesla, 10% dla benzyny (jeśli chodzi o procent "bio" do paliwa") i tak jest chyba w całej UE, w Niemczech* jednak warunki gwarancji są dostosowane do wymogów prawa wspólnotowego, a w Polsce Subaru prowadzi odmienna politykę, niż inne przedstawicielstwa w UE?

 

http://www.subaru.de...-biodiesel.html

Edytowane przez Tiger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to skandal, sprawę tą należy nie tylko skierować do UOKIKu ale także do ABW, SWW - natychmiast :biglol::biglol: :biglol:

 

bo właśnie UOKiK zajmuje się taki sprawami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
Czy w związku z tym z definicji jestem pozbawiony gwarancji na samochód?

Nie. Uprzejmie proszę o sprawdzenie w książce gwarancyjnej rozdziału "1. Uwagi dotyczące eksploatacji samochodu wyposażonego w silnik Diesel"

Niezależnie od powołania na normę PN-EN590 jest także określenie zawartości biokomponentów ( 7% ).

Ponadto zgodnie z kodeksem cywilnym wszelkie klauzule umowne odbiegające od obowiązujących przepisów z definicji nie mają mocy prawnej.

Niewłaściwy zapis w instrukcji obsługi zostanie skorygowany przy następnym jej wydaniu - ze ew. nieporozumienie przepraszam i życzę dużo radości z eksploatacji samochodu !

 

Pozdrowienia

sprawę należy skierować do UOKIK natychmiast.

Ciekawe, że jeszcze przed jakąkolwiek odpowiedzią z mojej strony wnioski jak powyżej ( zauważmy, że pytanie zostało zadane w sobotę - dziś jest poniedziałek ...). Dalej powyżej cytowanego wpisu nie będę komentował ...

 

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej książeczce gwarancyjnej jest zapis o 5%, a nie o 7%, auto rocznik 2011, więc 2 lata po zmianie przepisów unijnych.

Co do "natychmiast" to widzę, że nawet Szacowna Dyrekcja cytuje jak chce - napisałem w tym samym zdaniu "Jeśli to prawda.." co chyba całkowicie zmienia sens...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem w tym samym zdaniu "Jeśli to prawda.." co chyba całkowicie zmienia sens...

Nie, nie zmienia. Wyszło Ci zdanie współrzędnie złożone łączne. W takich zdaniach zdania składowe nie określają się wzajemnie i mogą istnieć osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam miało być zdanie współrzędnie złożone wynikowe a nie łączne. Taki w każdym razie miałem zamysł.

Co nie zmienia faktu, że do kwestii merytorycznej zapisu w mojej książeczce gwarancyjnej, o którym pisałem wyżej niczego to nie wnosi, a zapis jest bezwzględny "5%".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
W mojej książeczce gwarancyjnej jest zapis o 5%, a nie o 7%, auto rocznik 2011, więc 2 lata po zmianie przepisów unijnych.

 

Cytat:

 

Obowiązek umieszczania informacji na temat zawartości biokomponentów w paliwach ciekłych na stacjach benzynowych oraz zwiększenie udziału biokomponetów w oleju napędowym - to główne zmiany w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

 

10 sierpnia br. wchodzi w życie ustawa z dnia 27 maja 2011 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2011 nr 153 poz. 902), która wprowadza zmianę definicji paliw i biopaliw ciekłych w zakresie dopuszczalnego poziomu biokomponentów w oleju napędowym z dotychczasowych 5 proc do 7 proc. (tzw. paliwo B7).

 

 

Weszło w życie w sierpniu 2011.

 

Pozdrowienia

 

Bardzo przepraszam miało być zdanie współrzędnie złożone wynikowe a nie łączne. Taki w każdym razie miałem zamysł.

No problem. Przeprosiny przyjęte :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dyrekcja SIP, dziękuję za wyjaśnienia.

 

@Tiger, spór o to czy w 2011 roku powinno być 5% czy 7% w instrukcji nie jest tak bardzo istotny, bo w 2013 roku wciąż jest 5% przynajmniej w suplemencie ;) Tak na marginesie to mój suplement ma z tyłu datę luty 2012 (jeśli czegoś nie pokręciłem bo nie mam go w tej chwili pod ręką).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...