Skocz do zawartości

O której Plejadzie zapomniało Subaru?


astank

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! (zarówno Pacjenci jak i jeszcze Niezarażeni (są tu takowe przypadki???) :wink: a także doktorzy, hmm... Dyrektorzy :wink: )

Jestem strasznie zawiedziony, że Subaru ma sześc, a nie siedem (podobno szczęsliwa liczba), gwiazd w swoim symbolu. Pytanie ogólne: czy ktokolwiek wie dlaczego? - czyzby zabrakło miejsca w ,,jajku''?

 

Gromada Plejad obejmuje wiele gwiazd, z czego sześć jest dobrze widocznych gołym okiem. (Mitologiczne Plejady (było ich siedem) to córki Pleione i Atlasa.) Spośród tych sześciu gwiazd 5 nosi imiona Plejad, a 6. to Atlas. Atlas z pewnością nie jest uwieczniony na logo Subaru. Zatem brakuje na nim jednej Plejady - której? Jeśli brac pod uwagę jasność gwiazd to zapewne jest to Celeno. Podobnie słaba jest Asterope, ale tuż przy niej znajduje się jeszcze inna gwiazda podobnej jasnosci i obszar Asterope jest jaśniejszy od Celeno. Jeśli brać pod uwagę tylko geometrię układu to prawdopodobne są także Tajgeta i Elektra. Według mnie, od najbardziej prawdopodobnego przypadku do najmniej prawd., zabrakło:

1. Celeno.

2. Asterope.

3. Tajgety.

4. Elektry.

 

Co Wy na to?

 

Pozdrawiam wszystkich.

 

PS. Załączam obrazek w ramach pomocy naukowej.

PPS. A moze jednak Elektra? - może, by wynagrodzic jej absencję w logo wypuszczono odmianę Imprezy o jej imieniu, co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! (zarówno Pacjenci jak i jeszcze Niezarażeni (są tu takowe przypadki???) :wink: a także doktorzy, hmm... Dyrektorzy :wink: )

Jestem strasznie zawiedziony, że Subaru ma sześc, a nie siedem (podobno szczęsliwa liczba), gwiazd w swoim symbolu. Pytanie ogólne: czy ktokolwiek wie dlaczego? - czyzby zabrakło miejsca w ,,jajku''?

 

 

 

Ostatnia nienarysowana plejada jest niewidoczna gołym okiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wsystkich ponownie!

Dzieki za odzew na moj post.

Siadam dopiero nad rankiem, bo wczoraj bylem zajęty wieczorem...

1. Przez przypadek nie dodałem do ankiety opcji:

----- żadna z nich, a ankieter @#$%^&* głupoty ;-)

2. Azrael: ,,Gołym okiem łatwo dostrzegamy w Plejadach 6 gwiazd, a osoby obdarzone szczególnie bystrym wzrokiem dostrzec mogą ich o kilka więcej'', E. Rybka, ,,Astronomia ogólna'', PWN 1970.

Zatem jak pisałem --- wsród tych szesciu tylko 5 nosi imiona Plejad..., czyli niewidoczne byłyby 2 Plejady o imionach Plejad, a z geometrii układu wynika, że tylko jedna (bo nie ma Atlasa). Celeno jest minimalnie jasniejsza od Asterope, ale . Niemniej jednak pada (w Twoim i moim odczucuiu) na Celeno.

3. Than_Junior: Bardzo interesująca opcja pierwsza (plejady3.JPG) - bez Alkione! Jesli chodzi o ułożenie - to kto wie! - moze to jest własnie rozwiązanie. Plejady1.JPG - czyli stawiasz też na Elektre, hmm? (opcja 4 w ankiecie).

4. mk.si: no, może raczej astronomii ;-) Niestety 555 nie dał mi szans odpowiedziec. Nie powiem niestety (bo nie wiem) gdzie leżą te teleskopy. Moze na Hawajach, może w Andach, a może bardziej swojsko - w Pirenajach... Co do starego znaczka Subaru to myślę, że chodzi o 6 najjasniejszych z grupy Plejad (od najjasniejszej do najmniej jasnej - im liczba mnuiejsza (tzw. magnituda), tym gwiazda jasniejsza): (patrzcie plejady_stare.jpeg):

1. 2,87 Alkione

2. 3,63 Atlas

3. 3,70 Elektra

4. 3,87 Maja

5. 4,18 Merope

6. 4,30 Tajgeta

Potem wedlug jasnosci są:

7. (5,76 +* 6,43) Asterope i Sterope2 (ta tuż obok po lewej na dól)

8. 5,46 Celeno

 

* magnitudy to się tak nie sumują, ale 6,43 tuż obok 5,76 da mniej niż 5,46 - czyli ,,obiekt'' jasniejszy od Celeno.

 

Jak już wyjaśnimy sprawędo końca, to swoje (niestety dopiero przyszłe) subaru nazwę na cześc zapomnianej Plejady. Obecnie mam produkt zza morza... Japońskiego - toczy się i nic poza tym :'-I

 

Dziekuje i pozdrawiam wszystkich. Byc tutaj to jak być u siebie.

 

PS. Po tym wszystkim stawiam (na nowym znaczku) na Celeno (zwaną, nomen omen - ,,zagubioną Plejadą''), choć, diabli wiedzą - moze to być przewrotnie (dzięki dla Thana_Juniora) - Alkione!

PPS. Może Dyrekcja wie coś na ten temat - w końcu jest bliżej źródła, no nie?

PPS. Kto wie, czy to źrodło to nie źródło sake - byc może ten stary znaczek Subaru powstał podczas libacji w Subaru - ktoś chwycił za lunetę syna i maznąl kilka kropek - takich jak na niebie zobaczył - dodał kreski i hajda! ;-) - to oczywiscie żart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mk.si: zapomniałem dodać, że wygląda mi to na teleskop do obserwacji Słońca. A z tą astronomią to tak nieco z konieczności - jestem fizykiem (jeszcze student), ale moja dziedzina nie ma wiele (delikatnie mówiąc)wspólnego z astronomią (astrofizyką).

 

Pozdrawiam

Adam STANKiewicz - w skrócie astank

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...