Skocz do zawartości

Zniesienie 50% kosztów uzyskania przychodu - PROTEST


WiS

Rekomendowane odpowiedzi

Pan Kazimierz Marcinkiewicz

Prezes Rady Ministrów RP

Warszawa

 

Wielce Szanowny Panie Premierze,

 

Znając troskę Pana Premiera o rozwój nauki zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie ponownie dokładnej analizy projektu zmian w systemie podatkowym przygotowywanych przez Rząd kierowany przez Pana. Jak Panu Premierowi wiadomo, dotychczas nie nastąpiła wciąż zasadnicza poprawa kondycji nauki ze względu na bardzo skromne nakłady państwa, a przewidywane zmiany w systemie podatkowym, ogłoszone przez Panią Wicepremier Zytę Gilowską 31 marca br., pogorszą jeszcze bardzo wyraźnie warunki życia i pracy środowiska badaczy. Zgodnie z projektem, który miałby wejść w życie od 1 stycznia 2007 r., przy likwidacji 50% odpisu na koszty uzyskania przychodu dla twórców, realne obciążenia podatkowe wzrosną dwu lub nawet trzykrotnie!

 

Zapowiedziane zniesienie zasady 50% kosztów uzyskania przychodu spowodowałaby obniżenie w następnych latach dochodów netto pracowników naukowych w instytutach PAN i naukowo-dydaktycznych na uczelniach szacunkowo średnio o kwotę równą około 1 miesięcznej pensji (w porównaniu z rokiem 2005). Średnio uposażony naukowiec w niezbyt zamożnej placówce straci co najmniej 2 tys. zł rocznie. Zarabiający więcej, wchodząc powyżej progu podatkowego 30%, półtora swych miesięcznych dochodów, czy nawet więcej.

 

Przy bardzo niskich wciąż nakładach na naukę wiele kosztów, w tym zakupy niezbędnej literatury, w tym zagranicznej, często komputera, drukarki, itd, często musimy pokrywać sami, co przy bardzo skromnych uposażeniach pracowników naukowych stanowi ogromne obciążenie. Tak drastyczne zwiększenie podatków uderza bardzo mocno w naukę polską, grozi jeszcze szybszym odpływem kadr, zwłaszcza młodych, co jeszcze utrudni zastępowanie odchodzących pokoleń. Już obecnie sytuacja w tej sferze jest bardzo trudna i doprowadzić może do osłabienia, czy wręcz zaniku różnych specjalności, jak też do ogromnych perturbacji w instytucjach naukowych.

 

Przypominamy, że Polska na badania naukowe przeznacza nakłady rzędu 0,60% PKB, podczas gdy średnie nakłady w Unii Europejskiej są ponad trzykrotnie wyższe a strategia lizbońska zaleca ich zwiększenie do 3% PKB. Przypominamy, że młodemu asystentowi, który ma znać obsługę komputera, języki obce i być człowiekiem uzdolnionym oferujemy uposażenie bliskie minimum socjalnemu. W tej sytuacji tak dotkliwe obniżenie wynagrodzeń budzić musi nasz gorący sprzeciw.

 

Prosimy o wycofanie się z tego niefortunnego pomysłu!

 

Z wyrazami głębokiego szacunku,

 

Komitet na Rzecz Rozwoju Nauk w Polsce

(dawniej Komitet Ratowania Nauki Polskiej)

 

Dr Andrzej Ziemba, Sekretarz

Prof. dr hab. Edmund Wnuk-Lipiński

Prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski

 

Pod powyższym listem można dodać swój podpis:

 

http://krnp.ipipan.waw.pl/

 

Zachęcam... Nie tylko bezpośrednio zainteresowanych.

 

Bo to nie tylko interes środowiska akademickiego, IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... No, kilka znajomych nazwisk znalazłem (poza własnym :wink: ) - DZIĘKUJĘ!

 

PS. Nie, żebym wierzył w jakąś szczególną moc sprawczą tego typu apeli, ale jednak... wielkie liczby czasem robią wrażenie na adresatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... No, kilka znajomych nazwisk znalazłem (poza własnym :wink: ) - DZIĘKUJĘ!

 

PS. Nie, żebym wierzył w jakąś szczególną moc sprawczą tego typu apeli, ale jednak... wielkie liczby czasem robią wrażenie na adresatach.

 

"wielkie liczby czasem robią wrażenie na małych adresatach" :twisted:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę stracą na tym pomysle absolutnie wszyscy. W mojej branży (budownictwo) ucierpi na tym każy projektant prowadzący własna działalność gdyż on równiez jest twórcą w myśl obowiązującej jeszcze ustawy. tyle że o ile naukowcy mają ograniczone możliwości przeciwdziałania skutkom nowej ustawy to w budownictwie poprostu ceny wzrosną aby zrekompensować większe podatki a jak to dalej pójdzie chyba wiadomo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Haracz od aut

 

W projekcie jest zapis o możliwości odliczania 100-procentowego VAT zawartego w cenie samochodów osobowych kupowanych przez firmy (obecnie maksymalnie 6 tys. zł). Niestety, niekorzystnie wygląda sposób opodatkowania prywatnego użytku firmowych samochodów osobowych. W projekcie zapisano, że firma zapłaci miesięcznie 22 proc. VAT od 0,5 proc. wartości początkowej pojazdu, a pracownikowi zwiększy się przychód liczony dziennie jako 1/30 część 0,5 wartości początkowej pojazdu. Aby podatku uniknąć firma będzie musiała złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie, że dany samochód jest wykorzystywany tylko do celów służbowych. Brak oświadczenia będzie uznawany za jeżdżenie w celach prywatnych i opodatkowany. Projekt mówi, że firma złapana na oszustwie, czyli używaniu prywatnym pojazdu mimo braku oświadczenia, zapłaci dodatkowy podatek od 6 proc. wartości początkowej samochodu. To nie podoba się prawnikom.

 

"To niezgodne z unijną dyrektywą, gdyż wprowadza się opodatkowanie braku oświadczenia lub oświadczenia niezgodnego z rzeczywistością. Prawo UE nie przewiduje takiego opodatkowania", mówi mecenas Tomasz Michalik.

 

Jednak w projekcie resort finansów sam przyznaje, że kontrolowanie firm pod kątem użytku prywatnego pojazdów jest zasadniczo niewykonalne

 

To przy wartosci auta np 160 tys wychodzi na oko 3900 podatku dla pracownika majacego auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aż się zastanawiam, czy nie zacząć zbierać podpisów ZA projektem, w związku z tym... :mrgreen:

 

A serio - wygląda na to, że całą operację ukartował jeden spryciarz, żeby za jednym zamachem podnieść autorytet i poprawić imidż Pana Prezydenta oraz zrobić idiotkę z Zyty G. (to drugie nie jest ostatnio takie trudne :wink: ).

Gest Jądrusia, który jako ta żaba podstawia nogę do podkucia, jest nieprzewidzianym skutkiem uboczym...

 

Gry i zabawy ludu polskiego... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...